B U i T EN LA N D S C H E B E R 1 C H T E X. tuil et, en. e F ow ari telktB Notati JIMEI en ai Schom in stg de Lai tboomi ken or pai ren. >r 7 i en gn het ai volgt) D, -'eg. Nolt i 1/5 fjj JVOE^SEL behoormtde tot da Leid sake Courant ü\D van Maandag ó8 Februari 8884, F". 4i. n voor Met betrekking tot het dezer dagen gevierde feest van het 3de regi ment huzaren, wordt aan liet D. v. Z. en 's Gr. de volgende bijzonder heden medegedeeld: Bij Qnatre-Bras en Waterloo werd het regiment, toen maals de chevau-légers, als brigade-generaal aangevoerd door generaal jhr. Van Merlen, die aan het hoofd er van te Waterloo sneuvelde. Eenige maanden te voren, in November 1814, was als cadet bij hetzelfde regi ment ingeschreven des generaals zoon, jhr. IS Van Merlen, thans nog als gepensioneerd generaal-majoor te Haarlem een welverdiende rust genietende. De verondieping van de vaargeul in de haven van IJmuiden is reeds door uitbaggering met 5 decimeter afgenomen. (duist.) Naar de Amst. verneemt, is door de heeren Kieviets lot waarborging van de som, hun door de Société d'Exploitation verschuldigd, arrest ge legd op de prijzen der Amstcrdamsche tentoonstellingsloterij. Gisterenochtend ontdekten de reizigers, die in eene coupé tweede klasse tussche» rfe stations Vreeland rn Abkoude zalen, eene brandlucht. Toen men aan beide zijden de raampjes opende om te zien of de wagen van bui ten in brand stond bleek plotseling dat het vuur zich van binnen bevond. Uit de mat die smeulde sloeg de vlam. Met zeer veel moeite werd hel vuur hoor de reizigers zelf gedoofd, doch men had bijna het station Abkoude bereikt voor men zich weer veilig kon achten, en een der reizigers be rk™ merkte, dat hij bij het ongeval zijn hoed verloren had. Lte stations-chef alhier verschafte den laatste met de meeste bereidvaardigheid een ander en H hoofddeksel. (A.) Uit Veendam wordt geschreven: Bij verscheidene landbouwers in deze en andere plaatsen van de Veenkoloniën zijn nog duizenden 11L. aardappelen van den vorigen oogst onverkocht, zoo o. a. in het gehucht Borgercompagnie zijn nog 30000 HL. over. De reden hiervan is de lage prijs, welken de Jabrikanten in het najaar wilden besteden en vele eigenaars, hopende tegen het voorjaar een hoogeren prijs te kunnen bedingenbewaarden de aardap pelen. Zij deden dit te eerder, omdat in het vorige jaar, toen iets dergelijks plaats had, hunne verwachtingen niet bedrogen werden en duizenden HL. in het voorjaar tegen Imogen prijs naar Engeland ingescheept. Thans is dit echter anders, voor Engeland wordt niet gekocht en ook de fabrieken vermalen in dezen lijd slechts weinige aardappelen. Daar komt nog iels hij. J pc landbouwers hadden de aardappelen duchtig ingewinlerd, ten einde ze voor het vriezen te bewaren. Maar nu wij zulk een zaehten winter hebben, beginnen verscheidene hoepen te broeien en gaan aldus verlot en. Wat moeten de eigenaars nu beginnen? Door een der fabrikanten is bun 60 cents voor den HL. geboden. Toch zuilen de landbouwers wel tol zulk een bespottelijken prijs moeten wegdoen, willen zij tenminste dc aardappelen niet als veevoeder gebruiken. Uit De Leek wordt aan de /V. II. Ct. gemeld: Gisteren is weder een persoon, een jongen van 12 jaren, aan typhus overleden. Voor een paar dagen bezweek een jonger broertje. In hetzelfde gezin zijn thans nog de vader, de moeder en 6 kinderen door de ziekte aangetast. De toestand is daar verschrikkelijk. In eene armzalige woning, eens de romp van een klein schuitje, wonen daar 10 menschen zanten. De ouders moeten door veenarbeid in littn onderhoud voorzien; intnsschen groeien de kinderen in 't wilde op. Ja, groeiden ze maar! Doch het is of er geen leven in zit. Klierachtig van gestel, met afschuwelijke hoofdziekten bezocht, bleek en uitgeleerd, nietig van persoon, moeten ze wel bij ieder liet diepste medelij den wekken. Het gemeentebestuur laat thans met leflèljjken ijver eiken dag krachtig voedsel aan dat gezin verschaffen; maar het zal ue vraag zijn, of een der lijders de vrtesclijke ziekte, die hier zoo lievig woedt, kandoor- staan. 's GRAVEN II AGE, 16 Februari. Door Z. M. is, met ingang van 1 Maart 1884, benoemd tot directeur van de cellulaire gevangenis Ie Groningen, G. Huisken, thans adjunct-com mandant voor den arbeid in het huis van correctie te Hoorn, en is, met ingang van 1 April 1884, tot leeraar aan de rijks hoogere burgerschool te Sappemeer benoemd, D. Pol, thans tijdelijk leeraar aan die school. Ingevolge machtiging des konings is de heer 1). Harmens erkent! eu toegelaten als consul van België Ie Iiarlingen. Gisterenavond Ie 9 uren werd liet stoffelijk overschoi van den gezant van Z. M. den keizer aller Bussen van zijne woning, in de Lange Hout straat, naar de Russische kapel overgebracht, in tegenwoordigheid van de verschillende gezanten met de leden hunner legaliën, de ministers, de com missaris des konings, de burgemeester en andere hooggeplaatste personen. Z. K. H. de prins van Oranje had zich doen vertegenwoordigen door zijnen adjudant, luit.-kol. Hojel. Hel lijk besloten in eene kist met licht-biauw fluweel bekleedselgeornamenteerd niet zilveren tranen en de zinnebeelden des doods, werd gevolgd door den zoon van den overledene enz. en aan de Russische kapel door de geestelijkheid opgewacht, waarna dc stoet zich ontbond. Heden morgen ten 10 lire werd in de kapel eene plechtige lijkdienst ge houden. De mis werd gelezen door den eerwaarden vader Bogoslowsky, aal moezenier van het keizerlijk Russische gezantschap alhier en bijgestaan door de psalmisten, de hli. Grigorieff' en Alexeefl, in tegenwoordigheid van vele hooggeplaatste autoriteiten. Na afloop van den lijkdienst werd het stoffelijk overschot op den lijkwagen geplaatst en onder de treurtoonen der muziek grafwaarls gebracht. Aan het kerkhof gekomen werd hel lijk opgewacht door den Russischen priester, ilic de gebruikelijke gebeden uitsprak en naar het graf gedragen, begeleid door den minister van buiten), zaken en de ge zanten van Oostenrijk, Spanje en Engeland. Een salvo van geweerschoten weergalmde bij aankomst aan bet graf en werd herhaald op het «ogenblik dat het lijk in de groeve werd neergelaten. De rouwstoet werd vooraigegaan door een escadron huzaren met standaard en muziek, waarop onmiddellijk volgde het le balaillon grenadiers met het vaandel en de kon. mil kapel. De stoet werd besloten door een ander balaillon grenadiers, waarop volgde een balaillon jagers en een escadron huzaren. De tioepen stonden onder bevel van den generaal-majoor, waarae- ntend gouverneur der residentie, Queysen. Eene deputatie van de officieren van het garnizoen, alsmede der dd. schutterij, maakten, in rijtuigen gezeten, deel uit van den stoet. Bij liet lossen van dc eerste salvo's bij aankomst van het lijk van den Russischen gezant op hel kerkhof, schrikte de paarden van een diietal binnen dc begraafplaats aanwezige rijtuigen. Dc beesten richten zich uit het gareel los en holden in de richting van het kanaal alwaar zij gegrepen werden. Bij hel op den hol slaan der paarden van het tweespanuig rijtuig van den graaf V. L., luit.-kol. bij het le reg. hussaren, viel de koels, met koetsier tn al om, waardoor het rijtuig gedeeltelijk verbrijzeld werd. De r.t i koetsier kwam gelukkig in ccnig kreupelhout terecht en kwam daardoor 1 slechts met den schrik vrij. Van een ander rijtuig werd tuig en voorstel geheet vernield. Naar wij vernemen is de heer J. J. Van Kerkwijk, lid van de tweede kamer en vroeger ingenieur van den rijkstelegraaf, benoemd lot cere-presi- nent voor Nederland van de Société internationale des electriciens te I'arijs. De dienst op den Rijnspoorweg met locaaltreincn tusschen Den Haag en Voorburg heeft gisteren een aanvang genomen In den afgeloopen nacht is er brand ontstaan in de werkplaatsen van de bekende pianofabriek van den heer Cnypers in het Hoogc Westeinde. Het pand is geheel uitgebrand. Ook een paar woningen in de Kromme Elleboog, nabij de werkplaats hebben schade bekomen. De oorzaak is onbekend Van de in aanmaak zijnde piano's en den voorraad in de werkplaatsen is zoo goed als niets gered kunnen worden. De kostbare afgewerkte stukken in het magazijn voorhandenhebben echter weinig schade geleden. De brand brak uit ongeveer 2 ure en ten half 7 was men hem meester. Hedenmiddag had er op den weg tusschen Loosduinen en den Haag een treffend ongeval plaats. De bleeker VV. V. d. H. onder Loosduinen woon achtig, geraakte onder den Westlandsehen stoomtram en bekwam daardoor zoodanige verwonding dat de dood onmiddellijk volgde. S )Ct. md. ind. d. 5 P. pCt. pCt. ,CJ BELGIE. De Indépendance beige meent te weten, dat de reis van 1111. MM. den koning en de koningin der Nederlanden naar België in de eerste dagen van Mei zal plaats hebben, en dat iu het koninklijk paleis te Brussel reeds toebereidselen voor hun ontvangst worden gemaakt. Hoogstwaarschijnlijk zullen de hooge gasten slechts drie of vier dagen in België blijvenvan waar zij over Frankrijk incognito naar Spanje zullen vertrekken. Een bezoek aan Antwerpen en zijne maritieme instellingen is reeds bepaald en waar schijnlijk zullen HH. MM. ook eene galavoorslelliug in de opera bijwonen. Overigens is nog niets vastgesteld. De koning der Belgen zal zich geheel schikken naar den wil zjjner doorluchtige gasten. B X E I, A. I». De heer Gladstone deelde in de zitting van het lagerhuis van gisteren het gevoelen der rcgecring mede, dal de kosten voor het uitzenden van troe pen en officieren naar Soedandoor Engeland zouden moeten gedragen worden Bij de verkiezing van een parlementslid te Paisley in de plaats van het afgetreden liberale lid Holms, werd gekozen de heer Glark (liberaal) met 3049 sleaimeu, tegen 1806 stemmen, op den conservatief Hamilton uitgebracht. In de St. Stephens-club te Londen werd Woensdagavond een marme ren borstbeeld van lord Beaconsfield onthuld. Lord Salisbury, de heer Norlhcote en oud-procureur-generaal Gibson voerden o. a. bij die gelegenheid het woord. In eene meeling, door den mayor van Sheffield belegd en door onge veer 150,000 personen bijgewoondwerd Donderdag de door het gouverne ment in Egypte gevolgde polilick besproken. Met zeer groote meerderheid heeft dc vergadering eene motie aangenomen, houdende goedkeuring van het voluut van wantrouwen, dat sir Northcole in het Lagerhuis heeft voor gesteld. Lord Ripon, de onderkoning van Indië. keert waarschijnlijk in Novem ber naar Engeland terug. Uit Soeakim wordt aan de Standard bericht, dat zendelingen van den Mahdi te Yemen zijn aangekomen en daar een opstand tegen Turkije heb ben uitgelokt. De overstrooniing in Amerika houdt aan. Tc Uincinnalie heelt de rivier eene hoogte bereikt van 69 voet, dat is twee voet lioogcr dan in het vorige jaar. Vijftig plaatsen, langs de rivier gelegen verkeeren iu den aller- treurigsten toestand. Dinsdag woedden lievige stormen boven de overstroomde streken, waardoor de rampen nog grooter werden. Te Lawrencehurg, in Ohio, werden tal van huizen omvergeworpen: Evansville, in Indiana, is door een zee van water omgeven, o'.er vele mijlen iu den omtrek. Door het congres werd eene wet aangenomen waarhij 300.000 doilar beschikbaar wordt gesteld lot leniging der rampen. Oen 13tn Januari was te Mouiivjdco (Uruguay) een groot getal bad gasten. aan bet strand aan het baden of om zich te vermaken, liet weer was brandend heet. Het kon zoowat 'l uren iu den ochtend zijn en men hoorde op tiet strand niets als vrolijk gekeuvel eu geschater. Een half uur later hoorde men eensklaps ecu naderend gerommel; dn lucht betrok plot seling en de zee trok zich met duizelingwekkende snelheid van het strand terug; de verschrikte en verwonderde badgasten bleven in bel drooge zand staan. Bijna op hetzelfde oogenblik ontwaarden de toeschouwers aan de kust een reusachtige zwarte massa, die op haar beurt met duizelingwekkende snelheid naderde, een kolossale waterhoos, die op het strand neerplofte met een onbeschrijflijk geraas, vrouwen en kinderen als stroohalmcn lot in de stralen der stad meêrollende. Het geheele strand lag op eenmaal met lijken bedekt. Akelige jammerkreten hadden de vrolijkheid van straks vervangen. Men denkt dat deze verschrikkelijke watervloed veroorzaakt werd door een onderzeesche vulkanische uitbarsting. De Fransclie korvet Le Segonddie op de reede voor anker lag, werd als een veer door de watermassa opge nomen, en het mag wonder heelen dat het vaartuig niet geheel verbrijzeld werd. FR A K K. K IJ Éi, De cen-en-veertigslc lijst van bijdragen voor het monument dat Ier cere van wijlen Gambetta opgericht zal worden, toont liet cijfer van fr. 8,935 35 aan, zondat de commissie thans te beschikken heeft over fr. 352,152.70. Aangezien de qnaestie cener belasting op de rente sedert eenige dagen onder het publiek ter sprake wordt gebracht, verklaart de officieuse Agence Uavas, dat de regeering besloten heeftelk voorstel van dien aard ten krachtigste te bestrijden. In de verleden Woensdag gebonden vergadering van den Parijscheu gemeenteraad is de «wensch" uitgesproken, dat de vertegenwoordiging eene som van 1 millioen fres. ter beschikking zou stellen van de hereaux van openbaren onderstand, ten einde in de verschillende arrondissementen onder de behoeftigen te worden uitgedeeld Ook heeft de raad op voorstel van den heer Maillard besloten50.000 fres. ter beschikking van den prefect te stellen om gedurende de legenwoordige crisis der industrie onderstand te verleenen aan de werklieden en kleine ambtenarenvoor zoover het Franschen zijn. die, niet meer dan 500 fres huur moeien betalen, bij wan betaling uit hunne woningen worden gezel.

Leydse Courant | 1884 | | pagina 5