f Door Z. M. is aan H. P. Gerritsen, telegrafist 2e kl. bij de rijkste'.e- graaf, op zjjn verzoek, eervol ontslcg verleend. Door Z. M. is een eervol ontslag verleend uit hunne betrekking lot dc 'I commissie, belast met'de herziening der grondslagen, waarop de beslaande weduwen- en weezenkas voor de officieren van de landmacht berustaan de heeren C. Thomas, kolonel-hoofdintendant, als voorzitter der commissie; jh'. mr. G. De Bosch Kemper, secretaris-generaal bij het departement van wa terstaat, handel en nijverheid; S. A. Lutz, kapitein van het reg. grenadiers en jagers; F. J. Hinrichs, kapitein-intendant, als leden der commissie, en H. J. Krantz, kapitein der artillerie, als toegevoegde aan de commissie, ten einde deze bij het maken van berekeningen behulpzaam te zijn, en zulks onder dankbetuiging aan genoemde heeren, voor de door hen in deze be wezen gewichtige diensten. Door Z. M. zijn de zeven hieronder vermelde 2' luitt. van het leger hier te lande, in hunnen rang en ouderdom in dien rang, overgeplaatst bij het leger in Nederlandsch-IndiëD. J. Buitenbach, van het 7e reg. infanterie, gedetacheerd bij het koloniaal werfdepot; G. W. L. Hollenbaclivan het 2e reg. infanterie; H. C. Moll, van het 3' reg. infanterie; 11. G. Van Diermen, van het 7' reg. infanterie; A. A. J. C. Hoorn, van het 5e reg. infanterie; F. J. Oudendal, van het 2e reg. infanterie, gedetacheerd bij het koloniaal werfdepot; J. H. S. Schuller, van het 2e reg. vesting-artillerie. De minister van binnenlandsche zaken zal op 16 Februari a. s. geen audiëntie verleenen. De kapitein ter zee N. Mac-I.eod, dezer dagen uit Üost-Indië hier te lande gerepatriëerd, is heden opgetreden als chef van de afdeeling male- riëel aan het departement van marine, ter vervanging van den kapitein ter zee jhr. Van Haeften, op zijn verzoek, eervol uit die betrekking ontheven. De begrafenis van jhr. Mock, lid der provinciale staten van Zuidholland en oud-lid van den gemeenteraad, zal a. s. Maandag te 11 uren op Eik en Duinen plaats hebben. De overledene heeft als oud-officier en ridder der Militaire Willemsorde recht op eene teraardebestelling met militaire eer bewijzen; Voor het gerechtshof stond gisteren terecht vrouw S., alhier geboren en wonende, vroeger brooddepóthoudster. Deze vrouw, die, terwijl haar man zijne dagen sleet in het krankzinnigengesticht, een zeer losbandig leven leidde en een zeer slecht voorbeeld was voor hare drie kinderen, werd be schuldigd van diefstal in een bewoond huis, met behulp van een valschen sleutel. Zij had eene haar bekende vrouw, juffrouw In 't H.wonende in het Achterom alhier, op zekeren avond gevraagd of zij zoo goed wilde wezen den volgenden dag ten harent te komen, om, terwijl zij noodzakelijk uit moest, op hare kinderen te passen, aan welk verzoek eerstgenoemde juffrouw voldeed. Toen ging vrouw S. uit en begaf zich naar de woning van juffrouw In 't H.. in het Achterom, wetende, dat ook de man afwezig was, maakte met de sleutel van haar eigen huisdeur, die iu het slot van de deur van het perceel in het Achterom paste, deze open en nam een gouden horloge en een zilveren knipje weg, bracht het horloge naar de bank van leening en ver kocht het knipje bij een goudsmid. Nadat op aanwijzing van de buren, die haar de woning hadden zien binnentreden, vrouw S. gearresteerd was, be ttende zij voor den commissaris van politie den diefstal uil armoede bedreven te hebben. Adv.-gen. nr. Gregory requireerde, onder bijbrenging van enigszins verzachtende omstandigheden, een jaar celstraf, terwyl de verdediger, mr. Wiercx. op toepassing van eene lichtere straf aandrong. De uitspraak is be paald op Donderdag aanst. Voor de heden aan het dep. van waterstaat, handel en nijverheid te houden aanbesteding van het onderhouden en herstellen van het post- en telegraafgebouw te Almeloo, waren geen biljetten ingekomen. BUITENLAN DSCHE BER 1CHTE N. BMSELAKD. Gisteren is in het hoogerhuis, in eerste lezing, het regeeringsvoorstel aangenomen, strekkende om de regeering te machtigen en haar als plicht op te leggen, in zekere gevallen den aanvoer van vee te verbieden. B0 de voortzetting in het lagerhuis van hel debat over het votum van wantrouwen verklaarde de heer Gladstone, dat Musurus-pacha, de Turksche gezant bjj het hof van St. James, nog altijd zonder afdoende inslrucliën is ten opzichte van de gedachten wisseling, welke de Porie over de Egyptische quaestie verlangt. Door hel optreden van Engeland in Soedan zal geenerlei recht gekrenkt worden, dat de Sultan van Turkije mocht hebben. De heer Childers, kanselier der schatkist, deelde mede, dat het crediet voor de expe ditie eerstdaags aan de goedkeuring van het huis zal onderworpen worden. Het nieuwe werk van koningin Victoria is verschenen. Het prijkt met de portretten van de koningin, van John Grant, prinses Christiaan, John Brown, Jane Churchill, prinses Beatrix en prinses Louise, en de opdracht luidt als volgt: //Aan mijne getrouwe Hooglanders, en inzonderheid aan de nagedachtenis van mijn persoonlijken dienaar en oprechten vriend John Brown, worden deze herinneringen van de dagen, weike ik als weduwe in Schotland doorbracht, uit erkentelijkheid opgedragen". Eerstdaags verschijnt van dit werk eene Fransche vertaling, van de hand van mevr. Marie Droussard. De regeering heeft van den heer Baring een telegram ontvangen, dat gisteren te 4M uur des namiddags is afgezonden. Daarin wordt het volgende gemeld: //Gordon seint, dat de telegraaf tussehen Khartoem en Shandy her steld is en dat hij naar Khartoem vertrekt. Hij gelooft niet, dat er reden bestaat om zich verder over dit gedeelte van Soedan ongerust te maken. De bevolking van eiken stand gevoelt zich zeer gelukkig verlost te zijn van eene verbinding, welke haar slechts leed veroorzaakte." Het door generaal Gordon aan de regeering medegedeelde plan voor de regeling der aangelegenheden in Soedan, is officieel openbaar gemaakt. Gordon stelt voor, dat de voormalige sultans of hunne vertegenwoordigers in hun gezag hersteld worden: zij zouden dan kunnen kiezen tussehen hom onafhankelijkheid of de suprematie van den Mahdi. Gordon gelooftdat zij ai onafhankelijkheid de voorkeur zullen geven. De Egyptische tuighuizen JüeJ die provinciën zo-.den aan de respectieve sultans worden overgegeven. \V| betreft Khartoem, tongola en Kassala, die geen regecrende familiën hebba^i zou het nemen van een besluit moeten opgeschort worden, totdat de bevtjnit kingen zich zulten verklaard hebben. Gordon eindigt met de verklarinfLest dat Soedan eene nultelooze bezitting is, en de regeering alleszins recht he(fseij de ontruiming aan te bevelen. |jjn' Thans is bekend geworden, dat de overleden pillen- en i Holloway, behalve zijn vermogen in vaste goederen, dat eenige millioen ponden sterling bedraagt, een persoonlijk vermogen heelt nagelaten meer dan 550,000 M. Tot universeele erfgename van het kolossale ven gen, dat ook de jaarlijksche inkomsten van de pillen- en zalfindustrie zich sluit, is benoemd mej. Mary Ann Driver, de zuster van des erflat overledene vrouw. Te Edinburgh overleed in den ouderdom van 76 jaren dr. John Hutt Balfour, professor in de geneeskunde en botanie aan de universiteit aldai custos van den kon. botamschen tuin te Edinburgh en botanicus van koningin voor Schotland. De overledene schreef vele werken over botani: Aan de Times wordt uit Brussel gemelddat waarschijnlijk na dei heffing van het invoerrecht op katoenen garens in België de rechten op weven stoffen zullen worden verlaagd en daarna geleidelijk afgeschaft. Volgens bericht uit Cape Coast Castle, dd. 11 Januari, is de con®' sie, belast met het afbakenen van de Engelsche en de Fransche grens dreigd geworden met een aanval van den koning van Kinjobo, die op grondgebied de werkzaamheden der commissie belet en met dit doel leger van ongeveer 4000 man heeft bijeengebracht. De Britsche commi! rissen hebben te Coomassie hulp gevraagd, en de commandant der zond hun troepen en berggeschut. De Times verneemt uit Konstantinopel, dat de Porie twee groctest# booten met 3200 man troepen uitzendt naar Hedsjaz, terwijl verklaard wot dat eene belangrijke troepenzending naar Jeddah op handen is. Het pantserschip Carysforl is te Soeakim aangekomen en heelt mariniers aan land gezet. Er zijn in de Vereenigde Staten thans 703 328 handels- en fabrit firma's en corporatiën; in die verschillende zaken is een kapitaal gestol aan contanten van 4,199,199,833 aan grondeigendom van 3,269,229,Of totaal 8.177,505,862 Fft SUKMK. De regeering heeft besloten op het budget van 1885 geen enkele niet uitgave meer te brengen. De toepassing der wet betrekkelijk de verhog van onderwijzerstractementen zal inzonderheid tot nader order worden gesteld. Hierdoor is het evenwicht tussehen de uitgaven en inkomsle: het budget verzekerd, zonder dat de hulp van nieuwe belastingen bete te worden ingeroepen. Naar men gisteren in de couloirs der kamer van afgevaardigden kerde, is de commissie, welke het voorsiel-Gaudin tot regeling van hel zicht op Amerikaansch pekelvleesch en spek zal onderzoeken, reeds bei en is de meerderheid ter gunste van den vrijen invoer gestemd. De Parflscbe anarchisten hebben Zondag eene zamenkomst gehot om de gebeurtenissen in Oostenrijk te bespreken. Een jong Oostenrijk! voerde o. a. het woord en zwoer dood aan de tirannen, politie en jus Als men die doodgeschoten zou hebben, zooals men in ziju land reedi gonnen is te doen dan ware de maatschappij gered. De Fransche tod ders juichten deze vermaning toe en zwoeren op hunne beurt dood en vi aan /-de Gallifets". Er is echter maar één van dien naam, de dappere,i haftige generaal Gallifet, wien men het in zekere kringen maar niet ven kan, dat hjj het monster der Commune den kop indrukte,waarvaij de vlakte van Sartory kan ge'uigen. De volgende zaak is bij de justitie aanhangig. In den aristocrate cercle van de Rue Royale te Parijs werd //Quiuze" gespeeld. Een der| Iers merkte, dal onder de 5 ol 6 spellen sommige kaarten geteekendw aan de vier hoeken en in het midden waren zij geprikt met eene naai te voren in gom was gedoopt, zoodat kleine oneffenheden werden vi bracht. De commissaris, belast met het toezicht op het spel, liet dellijk een onderzoek instellen en men vond in een der bedienden onder het bed eene doos met ongeveer 100,000 fr. aan fondsen en eet tal spellen. De bediende in quaestie weigerde te antwoorden; hij hal te voren 50 fr. gevraagd als voorschot op zijn loon. Men denkt dot hij een medeplichtige had onder de spelers. Op eene veiling, eergisteren in het Hotel Drouot te Parjjsgehotn oud Sèvres-porselcin enz., afkomstig uit de nalatenschap van den d'Osmond, werden o. a. verkocht: 2 zeer kleine vaasjes (Sèvres-pors.) Louis XVI 41000; 1 klein vaasje (dito) stijl Louis XV ƒ26,000; 2 stijl Louis XVI ƒ35000. 1 bloempotje (Sèvres-pors.) stijl Louis XV 1 dito ƒ8000; 1 schoteltje (Sèvres-pors.) J 11001 kopje (dito) ƒ11 kopje (dito) ƒ1600; 1 kopje (dito) ƒ375; 1 trekpotje (dito) 290; II Ei potje /340; 2 Chineesch porseleine potten ƒ3000; 5 stuks dito ƒ25» ui bekertjes (Chineesch pors.) ƒ1060; 1 Fransch meubeltje met kopeil te Louis XVI, /22 000; 1 kamerscherm met goudleder ekleed ƒ1209; II: ee koperen candelabres ƒ900; 1 potje van oud-Saksisch porselein ƒ960:1: g( klein schilderijtje van David Teniers 1200een dito ƒ900. De verhol n; die een dag duurde, bracht in haargeheel op /215000. L ta< Te Marseille is Dinsdag-ochtend te 5 uren eene hevige brand oil d< ken, waarbij vier vrouwen in de vlammen omgekomen en twee* ve gekwetst zijn. t lii De gouverneur van Cochin-China seint, dat de kabel naar ToiW te gereedheid is en betuigt uit naam van zijn gewest zflne innige «6* er heid aan het moederlaud. ve brai D van bet lont inti val den neu inv baa zij, gev Am ven ant rijl neé de der de twi hei< ziei vre ren gra wo toe kei dat set wa me vre vet len val Th bë; Hi vei vo' BIS te ge pa ge he scl mi be aa ru

Leydse Courant | 1884 | | pagina 2