LEIDSCIIE COORAM I 1884. V. 40. ZATERDAG 16 FEBRUARI. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. leschtf, rd wer en. rWE! vaart; nen, i ïeeft i met LMA5 e pie hul len i kle indei De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 1.50, franco p. p. f2.— afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advertentiën is van 1—4 regels 1.—, iedere reg i meer 26 cents, groote letters berekend naar plaatsruimte. s. B; stenli LEIDEN, 15 Februari. De Leidsche afdeeling der Nederl. pensioen-vereeniging voor werklieden telt thans 158 leden. Tot leden van liet bestuur zijn gekozen de heeren P. L. C. Driessen, mr. H. B. Greven, mr. H. Ter Haar Bzn., W. A. Van Lith .ia 1011 1Ü H. Kouw, A. J. Krantz en F. De Stoppelaar. Binnen korten tijd zal eene aldeelings-vergadering worden bijeengeroepen. Voor het lidmaatschap (contributie voor personen 1) gelieve men zich aan te melden bij mr. Gre ven, Heerengracht 20. De kapitein J. J. Logger is bij het 4' reg. infanterie overgeplaatst van Leiden naar Haarlem. Gedurende het jaar 1883 zijn in 's rijks zeedienst 450 jongens aange nomen, die bij de kweekschool voor zeevaart alhier hunne loopbaan hebben aangevangen. Heden morgen is de 78-jarige weduwe v. d. B., wonende aan de olie molen van den heer C. onder Zoeterwoude, door een ongelukkig toeval te water geraakt en verdronken. Hoezeer Nederland op muzikaal gebied groot is, hoevele beroemde toonkunstenaars hier het levenslicht hebben mogen aanschouwenbetreurens waardig echter blijft het, dat de ontwikkeling hunner talenten niet hel werk is van Nederlanders. Veel belovende jonge kunstenaars moesten voorheen in den vreemde hunne muzikale gaven lot ontwikkeling, tot volkomenheid zien brengen en wel door vreemdelingen op vreemde scholen. Velen, wier financiéele toestand zulks niet toeliet, moesten zich tevreden stellen met minder degelijk onderwijs en ongetwijfeld zijn er op dusdanige wijze vele talenten, niet in staat zich te kunnen ontwikkelen, bij gebrek van goede leiding, verborgen gebleven en heelt Nederland kunstenaars moeten missen, die wellicht eenmaal de roem, de trots van de natie hadden kunnen zijn. Ook dit behoort gelukkig reeds tot het verleden. Bij genoegzame deelneming (hieraan te twijfelen zoude schande zijn) zal door de Amsterdamsche afdee- ling van de Ned. Maatschappij tot bevordering der toonkunst een conservato rium tot opleiding van toonkunstenaars opgericht worden, waarin voorloo- pig klassen zullen geopend worden voor piano-, viool- en violoncelspel, voor -'.solozang en voor muziektheorie en compositieleer. Mocht op voldoende wijze 86.ile noodzakelijkheid hiervan blijken, dan zullen ook klassen voor anderen dan de hier genoemde instrumenten worden geopend. De artistieke leiding wordt toevertrouwd aan den directeur den heer Frans Coenen en hh. Jul'. Röntgen, Jos. Cramer, Henri Bosmans, Joh. M. Messchaert, Dan. De Lange en meer anderen nog. Deze namenzij dienen tot waarborg voor de degelijkheid en tengevolge hiervan voor het welslagen van deze onderneming. Eene enkele aanmerking slechts: het schoolgeld, zijnde ƒ200 voor eiken leerling in een der hoofdvakken, is, volgens onze bescheideue meening, veel te hoog. Eene inrichting tochwelke ten doel heeft de ontwikkeling der natie, moet ook zooveel mogelijk nationaal zijn. Het stoomschip Prins Alexander, van Amsterdam naar Batavia, ver trok 13 Feb. van Marseille. De Koning ffillemlll is 9 Febr. van Padang naar Europa vertrokken. De Noord-Brabantvan Java naar Rotterdam, passeerde 14 Feb. des namiddags het eiland Wight. De Padang, van Java naar Marseille, is heden te Point de Galle aangekomen en heeft vervolgens de reis voortgezet. Naar men verneemt is de heer L. J. Du Cclliée Muller, hoofdingenieur van den waterstaat 1' klasse te Haarlem, door Z. M. den koning der Belgen bénoemd tot ridder der Leopolds-orde. De president der Vereenigde Staten van Venezuela heeft den heer J. A. De Bergh, thans te Amsterdam, benoemd tot officier der orde van Simon Bolivar. Uit Caracas deelt men aan de Amst. Ct. mede, dat de differentiëele of additioneele rechten dezer dagen door den president der Ver. St. van Vene- zue'a definitief afgeschaft zullen worden. Hoe belangrijk dit bericht voor §tt eiland Curasao en den Nederlandschen handel is, springt in het oog, 1 aangezien door het hefTen der 30 pCt. rechten de handel van Curasao steeds *wijnende bleef. De derogatie van het vorige decreet is reeds te Caracas offi- ttëel openbaar gemaakt. Naar de N. R. Ct. verneemt, zal de Rotterdamsche tramvvegmaalschappij D»ü een dividend uilkeeren van 514 pCt met eene afschrijving van 56,000. D'. A. H. C. Van Senus, te Kralingen, herdenkt 10 Augustus van dit jaar den dag, waarop hij vóór 50 jaar het predikambt aanvaardde. Sedert 1839 is hij te Kralingen werkzaam. De heer Van Senus telt 75 jaar. De trekking van de seriën 11—20 der tentoonstellingsloterij te Amster dam, die heden zou plaats hebben, is uitgesteld tot 25 April e. k.wanneer tevens de prijzen der seriën 21—30 en de hoofdprijzen zullen worden Hit- geloot. Voor de arrond-rechtbank te Amsterdam stonden terecht Willem Aalbert Van Dolder, oud 30 jaren, geboren te Dordrecht, en Johannes Kooi man, oud 21 jaren, geboren te Zwijndrechtbeiden thans in hechtenis, ter zake van de navolgende bedriegelijke oplichting. Den 3den Januari II. vervoegde Van Dolder zich in de Vijzelstraat ten lufize van J. G. N. en huurde eene kamer voor 32 per maand. Des avonds zóu zijn goed komen en hij eene maand huur vooruitbetalen. Hij gaf op Aalbert te heeten. Daar er op de kamer geen pendule was en de juffrouw zeide daarvoor niet te kunnen zorgen, besloot hij er zelf een te koopen. Bij begaf zich naar den winkel van R., mede in de Vijzelstraat, kocht eene pendule met coupes voor 52. Hij verzocht de pendule twee dagen <ö*p proef te houden om te oordeelen of zij geregeld liep, en dan dien dag te betalen. De niets kwaadsvermoe- dende winkelier bezorgde met den kruier persoonlijk de voorwerpen voor mijnheer Aalbert. Zoodra de buit in de woning was, verscheen Kooi man. Op de vraag van de juffrouw: //Wie kan ik zeggen dat er is"? luidde het antwoord: //Zeg u maar dat Jan er is, die het goed zou brengen." Weinige oogenblikken later vertrokken beiden met de pendule en coupes; -Tan had mijnheer Aalbert verteld, dal hij best eene pendule kon huren, waarom zjj een en ander wilden terugbrengen. De huisjuffrouw leende haren nieuwen commensaal een doek om de voorwerpen te bedekkenende vogels waren gevlogen. Pendule en coupes werden verkocht aan zekeren A. L. K. voor 20 en de opbrengst gedeeld. De eerste beklaagde bekende zijne schuld, terwijl de tweede ontkende de helft van de opbrengst te hebben genoten. De substituut-officier van justitie, mr. H. F. baron De Koek, bracht in her innering dal beklaagden leden waren van de zoo beruchte firma Doesburg C°. te Rotterdam, en er op uit waren te leven ten koste hunner mede- menschen, zoodat het een geluk te noemen is, dat zij eindelijk in handen van den strafrechter gekomen zijn. Z.E.A. eischte tegen den eersten be klaagde, wegens het gebruik maken van een vaischen naam, tot het zich doen afgeven van losse goederen, een jaar celstraf, en tegen den tweeden, wegens medeplichtigheid, mede een jaar celstraf en bovendien voor elk f 25 boete (subsidiair 3 dagen celstraf). Uitspraak Woensdag a. s. De nieuwe kerk, door de Nederduitsche Hervormde gemeente te Amster dam gebouwd aan de Stadhouderskade, hoek Tesselschadestraataan welke kerk door den kerkeraad de naam van //Koepelkerk" is gegeven, is voltooid, zoodat weldra de in gebruikstelling kan worden tegemoetgezien. De vrouw uit Oosterwolde (Doornspijk), die bekend moet hebben haar man door vergif van het leven te hebben beroofd, is door de justitie ter beschikking van de rechtbank te Zwolle overgebracht. De verdenking, welke op haar rust, luidt, dat zij, met haar man, diaken der gemeente, naar Kampen gereisd zijnde, in eene apotheek vergif kocht en haar naam teckende, terwijl de echtgenoot de zaken van zijn kerkeraad afdeed, 's Avonds moet zij hem vergif hebben toegediend in de brijdes morgens in de koffie en, terwijl de dokter reeds ontboden was. nog een keer, waarna hij bezweek. Op het landgoed Weltevreden, nabij Bergen op-Zoomen behoorende aan den notaris Vermeulen, te Brussel, is eene kweek- en mesterij van kip pen opgericht, onder directie van graaf Dalcaltera. Tot dal einde zijn er ruim drie hectaren grond met de noodige hokken in gereedheid gebracht, en zijn er reeds 1000 kippen aangevoerd. 's GRAVENHAGE, 15 Februari. Door Z. M. is vergunning verleend tot het aannemen: aan den heer L. Hoyack, consul van het Duitsche rijk te Amsterdam, der versierselen van ridder 4' klasse der orde van den Rooden Adelaarhem door den keizer van Duitschland, koning van Pruisen, geschonken, en aan den kapitein der in fanterie van de landmacht in West-Indië A. Boomgaart, commandant der troepen en van hel garnizoen op Curasao, van het ordeteeken der 4e klasse van het Borstbeeld van den Bevrijder, hem door den president der Vereenigde Staten van Venezuela geschonken. Door Z. M. is dr. A. 11. Van Andel, te Zutfen, met ingang van 1 Mei 1884, benoemd tot geneesheer-directeur van het rijksgesticht voor krank zinnigen te Medemblik, en is, voor het tijdvak van 1 Mei 1884-1885, tot leeraar aan de rijks- hoogere burgerschool te Leeuwarden benoemd S. P. Sjollema, aldaar.

Leydse Courant | 1884 | | pagina 1