LEIDSCHE C 01 It A 1884. 39. VRIJDAG 15 FEBRUARI. STADS-BERICHTEN, I f her B1NNENLANDSCHE BERICHTEN. :tende Ier, e. tet Wag, ZOO! rgensi ge nnen; uipen lere Pi ïalen lende ;ei De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 1.50, franco p, p. f2.— afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advertentiën is van 14 regels f 1.iedere regel meer 25 cents, groote letters berekend naar plaatsruimte. uk. van lefden, burgemeester en wethouders Gezien liet besluit van de Gedeputeerde Staten der provincie Zuid-Hollandvan den den December 1883, n°. 24 Provinciaalblad u°. 72), houdende bepaling van de jdstippen van den herijk der maten en gewichten in de verschillende gemeenten in JUF eze provincie, voor het jaar 1884; Berinneren den ingezetenen dezer gemeente hunne verplichting, overeenkomstig -l I|rt, 15, lett. o, der wet van den 7CD April 1869 Staatsblad n°. 57), tot het ;n herijken van alle reeds in gehruik zijnde maten en gewichten, onder mede ding dat daartoe door den ijker zitting wordt gehouden in het lokaal van den op de Aalmarktnaast de Gemeente-apotheeken wel: voor de gewone gewichten, benevens de maten en strijkers, voor wijk VI, op den 14, 15, 19, 20 21, 22, 26, 27 en 28 Februari, (Iken dage van des morgens 9 tot des namiddags 3 uren Vervolgens wordt ter kennis van de belanghebbenden gebracht, dat volgens besluit aden Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid van den 6^" December 1883 letter Tin den gewonen drukvorm, schuin gesteld, bestemd is tot goedkeu- ïgsmerk zoowel bij den ijk als bij den herijk der maten en gewichten, en j den ijk van gasmeters de Koninklijke kroon, terwijl bet kantoormerk voor de meente Leiden is het cijfer 7. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door aanplakking en door plaat- n;: in de Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, 29 December 1883. DE KANTER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. pCt, 1. pCt, pCL and and id. b P, pCi. pCL LEIDEN. 14 Februari. - In de heden namiddag gehouden raadszitting waren tegenwoordigde )h, De Fremery, Hartevelt, Van der Zweep, Bredius. Juta, Damsté. Zaayer, Van Dissel, Land, Buys, Dercksen, Lc Poole, Verster. Van der Hoeven, BockDonner, Knappert, Zaalberg, de Goeje, Was. Van Wensen en de ïoorzilter. Aan de orde was de benoeming van een derde onderwijzer aan de school der derde klasse n°. 1; als zoodanig werd benoemd de heer A. Vroom. Ver- lolgens werden als derde onderwijzeres aan de meisjesschool 2e klasse en als (cretaris van curatoren van het gymnasium respectivelijk benoemd mejuflr. J. Looman en de heer mr. J. S. D. Van Doorn. De verzoeken van de hh. J. A. Longepee, om continuatie als stads-heel- mdige; van A. J. Van Mannekus, om eene waterloozing te leggen; van H. Van Zanten Jr.om rails te leggen aan den Heerensingel, en ten tte van mej. W. H. De Visser, om ontslag als derde onderwijzeres aan meisjesschool, vonden bij niemand eenig bezwaar en werden derhalve toe- lestaan. Omtrent de voordracht betrekkelijk het gebruik van het Raamland onder leiderdorp vroeg de heer Donner het woord. Ilij ging volkomen met burg. en weth. mede, dat namelijk adressanten zich niet kunnen en mogen beroe- n op eene vermindering van huurprijs, als uitgangspunt nemende een toe- Itand die op het oogenblik van het aangegane contract niet bestond; maar itenmin kan hij zich niet vereenigen met het voorstel van burg. en weth. om namelijk als huurprijs eene som van 0,02 per centiare te bepalendaar k dit niet volgens het oorspronkelijk contract was; bij eene nauwkeurige rekening was de oorspronkelijke prijs per centiare 0,01TVW. Dit zag hij [aarne gehandhaafd en der halve, hier mede rekening houdende, de huur- prijs bepaald op eene som van f 396. De voorzitter wijst dien spreker, om verdere misverstand te voorkomen, op een raadsbesluit van 1878, waarbij bepaald is de hectare te verhuren voor eene som van 200; het land was jrooter dan men aanvankelijk dacht, zoodat feitelijk de adressanten gedu rende vijf jaren een gedeelte van dit stuk land in gebruik hebben gehad, waarvoor zij niets betaalden. Dit motiveert echter geenszins de bewering 'an de heer Donner om de door hun betaald pachtsom te doen bestendigen, bolleer Donner was onbekend met het raadsbesluit van 1878 en had gaarne gezien dat burg. en weth. dit in hun voorstel hadden opgenomen. De voor- litter wees er op dat dit wel degelijk geschied was. De heer Juta vond I® pachtsom van 200 te hoog; men moet toch niet geheel en al uit bet oog verliezendat dit land in de nabijheid ligt van de gasfabriek bet met servituten bezwaard is, derhalve niet op goede eigen- dat schappen kan bogen en derhalve de prijs van goed land niet behoeft op te C,® brengen; daarenboven is hem ter oore gekomen, dat adressanten, indien de bestaande pacht niet tot eene mindere som wordt gereduceerd, binnen eeni- gen tijd het huurcontract zullen doen ophouden, waardoor de gemeente niet onbelangrijke verliezen zal moeten ondergaandaar zij eene veel mindere pachtsom zal erlangen. Deze stelde daarom voor de huurprijs te reducee- ren op eene som van 396,00. De heer Bredius kon zijne goedkeuring niet schenken aan de voorwaarde, dat de houders van het recht van opstal be voegd zijn tot de afmaaing van het grasgewas. Door het eeuwigdurend af maaien van het gras (de adressanten zijn volstrekt niet beperkt in het aantal malen van afmaaing) vordt de groeikracht aan het gras ontnomen en op zoodanige wijze wordt het land onvruchtbaar, ongroeizaam, ongenoegzaam en onproductief. De heer Van der Zweep vond dit argument een prachtig pleidooi voor het voorstel van burg. en weth., wanneer men bedenkt, dat het land totaal bedorven wordt, zal niemand kunnen beweren, dat 200 per hectare te veel is. De heer Damsté heeft van bevoegde zijde vernomen, dat de waarde van het land niet op ƒ200 per hectare kan geschat worden, hij zal dus medegaan met het voorstel van de heer Juta. De heer Van der Zweep maakte de op merking, dat de toestand van de Leidsche industrie als zeer slecht te noe men zoude zijn wanneer het staan of vallen van drie Leidsche fabrikanten afhing van het al of niet betalen eener som van ƒ30. De heer Juta zeide, dat dit de quaestie niet was. het gold hier alleen de vraag of de ge vraagde som te hoog was of niet. In stemming gebracht werd het amen dement van den heer Juta verworpen met 15 tegen 7 stemmen. Het voorstel van burg. en weth. werd daarop aangenomen met 17 tegen 5 stemmen. Ten slotte werden achtereenvolgens zonder hoofdelijke stemmen goed gekeurd: de verzoeken van W. J. Zwetsloot, en J. P. De Koning, om eene waterloozing te leggen; van A. D. Den Older, om een pijp en van A. J. Beek om een brug te leggen.; van J. Parmentier en Zonen betrekkelijk het ge bruik van een gedeelte der gedempte Binnenvestgracht en afwijzend beschikt op het verzoek van Gebroeders Van Hoeken tot wegneming van een boom. Voorzeker overtrof de collectie aquarellen van Goupil, gisterenavond door Ars Aemula Naturae den leden ter bezichtiging aangebodenverreweg alle kunstbeschouwingen gedurende dezen winter door ons gezien. Meester stukken in de meest verschillende genres en bijna allen van Nederlandsche schilders trokken onze aandacht tot zich. Vooral de «Sieraden van de koningin", van Bisschop, en «Uit het bed", van diens eehtgenoote, werden algemeen be wonderd. «Een haan met kippen", getrouw naar het leven en met veel hel heid in kleur, en «De zingende lijster", een zeer aardig en talentvol stukje, beiden van onzen stadgenoot G. Bos, hadden eveneens het voorrecht door allen bezichtigd en geprezen te worden. «Het circus", van den bekenden paar- denschilder O. Eerlemanwas, hoewel fijn en nauwkeurig geteekend, een weinig schel in kleuren. A. Artz had in zijn «Ouden landman" leven en uitdrukking we ten te scheppen. «Het koloriet van Plagery",van Herm. Ten Kate, kwam krachtig uit, ofschoon de poseering der beelden we! een weinig gezocht mag heeten. Het zoude ons te ver voeren alle kunstwerken in het bijzonder te bespreken daar hun aantal zeer groot mag genoemd worden. Wij zagen nog een «Zedepreek". van Blerumer, «Moeder-vreugde", van P. v. d. Velde, «Bij de konptjes". van H. Valkenburg, «Een riviergezicht", van Hoppe. «De boomzagers", van Mauve, en «Een stil leven", van Mesdag, en verder vonden wij nog door verschillende stukjes vertegenwoordigd Apol, Bastert, Behr, Du Chattel, Hamman en Jos. Israels. Heden is door de politie alhier naar de gevangenis te 's Gravenhage overgebracht A. N. K., horlogemakersbediende. die zich aan oplichting en misbruik van vertrouwen ten nadeele zijns patroons heeft schuldig gemaakt, door horloges, die hem ter reperatie waren toevertrouwd, ten eigen bate te verduisteren. Heden is per rijtuig naar het akademisch ziekenhuis overgebracht de bekende harmonicaspeler G. J. S., die. met de stoomboot «Volharding" aan gekomen zijnde, op eens onpasselijk werd en in elkander zakte. Een landbouwer onder Zoeterwoude heeft heden, naar men ons meldt drie melkkoeien in de weide gedaan, omdat hij bijna geen raad wist met het gras, dat op het goed gemeste stuk weiland was gegroeid. Slaat het weer met sneeuw en vorst legen, dan haalt hij zijn vee naar den stal. De iepenboomen beginnen te bloeien en uit de slooten wordt geen ijs, maar kroos geschept voor de eenden. Toch neigt het weer tot verandering met koude. De minister van waterstaat, handel en nijverheid, gelet op de artike len 2, 3, 4 en 5 der wet van 21 Juni 1881 (Stbl. n». 76), houdende be palingen omtrent de zeevisscherijengezien de voordrachten van het college voor de zeevisscherijen, herzien de beschikkingen van 1 Juli 1882, lit. C,

Leydse Courant | 1884 | | pagina 1