LKlIhSCEiE CRURAA bom en.(| WOEÜVSDAG 13 FEBRUARI. i binnenlandsche berichten. 1884. X°, 37. atari». [)e Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 1.50, franco p. p. f 2.- afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advertentiën is van 14 regels 1.™, iedere regel meer 26 cenls, groote letters berekend naar plaatsruimte. e feilt e leen ►Hgatt i kam» ils lent flTEl Hng m. non ■en. I 4/i 71! 53ij 66 120 51 1101 57» 21! 21! 2>» 9! 27! 102! 104! 125» 125! 41) 9» 79 LEIDEN. 12 Februari. Voor de vacature van predikant bij de Christ. Geref. gemeente alhier is bet volgende drietal opgemaakt: dd. J. Van Andel, te Leeuwarden; W. Doorn, te 's Gravenhage, en G. Elzinga, te Stiens. In den Leidschen schouwburg trad de lieer \V. Van Znylen met zijn bijhebbend gezelschap gisterenavond op en vertoonde het bekende tooneel- spel //Vriend Fritz" van Erckmann-Chatriande schrijversfirma welke in ganscli Europa lof heelt ingeoogst. Zooals men weet is èn over die schrij vers èn over het besproken looneelproduct het oordeel niet eenparig, hoe wel het over het algemeen gunstig mag geheeten worden, maar waar men ook over twijfelen moge, niet over de verdiensten der acteurs, niet in hetbijzon- der over die der heeren Van Znylen en Alex. Faassen, wier talenten op de meest in bet oog vallende wijze in deze weder uitkwamen. Wij meenen over dit tooneelspel, waar men nu en dan politiek inpredikt niet te mogen uitwei den en achten het ook niet noodig dit te doen waar David Sichel zijne ge voelens zoo heftig verdedigt en op menig matrimoniaal gestemd oor rekenen mag. Liever deelen wij mede dat deze opvoering, welke voor eene slechts matig volle zaal plaats had, op //vereerend verlangen" geschiedde en dat bet voldoen aan dat verlangen eene der oorzaken mag heeten waarom den heer Van Zuylen eenen bloemenkrans vereerd werd, welken hij ook zonder dat dubbel en dwars verdiende. Voor de twaalfde maal waren de leden der Smeden- en Koperslagers- Verecniging //Nut door Vriendschap" gisterenavond in het lokaal //Ephraïro" bijeengekomen ter viering van hun jaarfeest, vereerd met de tegenwoordig heid van den beschermheer en een paar afgevaardigden der RotterdairiSche Smeden-V'ereeniging //St. Eloys." Nadat door den voorzitter een hartelijk welkom aan de feestgenooten was toegeroepenvoelde hij zich gedrongen nogmaals zijn dank te betuigen voor de treilende blijken van belangstelling, die hij in den loop van het vorige jaar mocht ondervinden, bij gelegenheid, dat hij gedurende 10 jaren de vereeniging had geleid. Die dank betrof de leden, die hem eene prachtige pendule vereerden, alsmede de vrouwen, die niet wenschten achter te blijven en hem eveneens verrasten door de aanbie ding van een inktkoker met zilver gemonteerd. Vervolgens deed de secre taris verslag, aangaande den toestand der vereeniging; deze bleek, hoewel het afgeloopen jaar zich had gekenmerkt door veelvuldige uitgaven aan zie kengeld, in zeer gunstigen staat te verkeeren, behalve een eerste klasse zie kenfonds was ook een weduwenfonds opgericht, dat met den aanvang van dit jaar was in werking getreden. In stede van de gewone tooneeluitvoe- ring had men ook hier weder iets anders gekozen. De heer en mej. H. D. Nieuwen huis. uit Rotterdam, vergastten het gezelschap op een zevental ko mieke scènes. De inhoud zoowel als de uitvoering wedijverden om de feest genooten een alleraangenaamsten avond te verschaffen en de lachspieren ge durig ju beweging te houden. In één woord, de heer Nieuwenhuis leverde het bewijs, dat hij eene aanbeveling op dusdanige partijen ten volle verdient. In de pause bracht de voorzitter in herinneringdat het in de vorige maand 10 jaren was geleden dat de heer J. Van der Drift het beschermheerschap had aanvaard. Hij wees op het vele goede door hem als zoodanig verricht en betuigde daarvoor oprechten dank namens de vergadering; een dave rend applaus bewees dat men met het gesprokene ten volle instemde. Nog geheel onder den indruk van het genotene, nam men, hoewel het uur reeds vrij ver gevorderd was, nog gretig deel aan den dans. Gepaste vro lijkheid was ook hier weder het kenmerk van liet feest. Door de politie alhier is naar de gevangenis te 's Gravenhage overge bracht A. v. d. VV die zich ten nadeele van zijne patroons, de firma C. L., beeft schuldig gemaakt aan diefstal van koper. Ook is door haar proces-verbaal opgemaakt tegen G. S.wegens verzet; nadat hij op verzoek van een lapper uit diens woning door de politic was verwijderd; heeft hij, te huis gekomen zijnde, met eene hakbijl allerlei dreigementen gebezigd. Eveneens is ter zake van verzet tegen de politie proces-verbaal opgemaakt tegen H. D. Nog is aangehouden zekere A. N. K., die zich ten nadeele van zijn patroon, den horlogemaker y. L., aan misbruik van vertrouwen heeft schuldig gemaakt. Gedurende het jaar 1883 werd het rijks-museum van oudheden alhier bezocht door 4996, het rijks-ethnographisch museum alleen in het vierde kwartaal door 393 en het kabinet van prenten en pleisterbeelden door 116 personen. Gedurende de afgeloopen maand Januari zijn per Rijnlandschen stoom tram (Leiden-Katwijk) vervoerd 15736 personen, met eene opbrengst van f 2563.50, opbrengst goederenvervoer 150.57, vervoerde postpakketten 30.80, totaal 2744.87, zijnde per dag-kilometer 10 22. Op de plaats, waar de in een Seplember-nacht van het vorige jaar, door het bliksemvuur getroffen houtzaagmolen //de Herder", aan den Maren- dijk onder Oegslgeest, afbrandde, wordt thans een te Amsterdam afgebro ken houtzaagmolen opgebouwd. Door de heeren L. N. Schuurman en P. II. Jordens zijn thans wederom uitgegeven de aanvullingen, welke, krachtens besluit van den 2Jen November 1883 Stsbl151) vastgesteld, inhouden de nieuwe reglementen op het ge neeskundig onderzoek zoowel omtrent de geschiktheid voor den krijgsdienst van militieplichtigen en van hen, die als vrijwilliger, plaatsvervanger of nummerverwisselaar bij de militie wenschen te worden toegelaten of als zoo danig zijn ingelijfd als omtrent de geschiktheid voor den dienst der schutterijen. Wij zien daaruit, dat er niet minder dan 327 ziektegevallen zijn opgegeven, welke den patient geheel en al ongeschikt voor den wapenhan del doen zijn en 76, welke voor genezing vatbaar geacht wordende, hem slechts lijdelijk buiten staat stellen de wapenen te dragen. Ook de vergoeding voor reis- en verblijfkosten ter zake van dienstverrichtingen of verandering van woonplaats in 's rijks belang, krachtens het besluit van 5 Januari 1":: {Stsbl. 4), is onder hun toezicht in druk verschenen, waarbij tevens model-declaratie is ingelascht. Van wege het voorloopig bestuur van de Nederlandsche pensioen-ve niging voor werklieden is aan de afdeelingen en andere belangstellen verzonden; een overzicht van de wording der zaak en eene beschouwing 8 gaande de inrichting daarvan, benevens eene nota van de hand van p H. R. Greven, houdende verdediging van het ontwerp tegenover bedenl gen, van tijd tot tijd daartegen ingebracht, leder die belang stelt in fonds met daarbij behoorend waarborgfonds zij eene kennismaking met d letteren bijzonder aanbevolen. De minister van financiën maakt bekend, dat het saldo van 's ri schatkist op 9 dezer bedroeg bij de Nederlandsche bank f 4,829.825 en bij de betaalmeesters 1,464,943.97te zamen ƒ6,294 769.20. Het stoomschip Prinses fVilhelmina vertrok 9 Februari van Bata naar Amsterdam. De Sumatra arriveerde den 10eD Februari teSouthamp van Amsterdam. De Prins van Oranje vertrok den 2tD Februari van Padang naar Amsterdam. De Foorivaarts vertrok 9 Februari van Marseille naar Am sterdam. De Prins Frederik vertrok 10 Februari van Port-Said naar Am sterdam. De Prins Alexander passeerde 9 Februari Kaap San Roca naar Batavia. De Koningin Emma vertrok 11 Februari van Suez naar Batavia. De Soerabaia, van Rotterdam naar Java, vertrok heden van Marseille. In de vergadering der afdeeling natuurkunde van de koninklijke aka- demie van wetenschappen van Juni jl werd eene commissie benoemd, ten einde de afdeeling voor te lichten omtrent de beste wijze, waarop men zou kunnen geraken tot eene uitgave der werken van Christiaan Huygens, eene uitgave, die naar hel oordeel der afdeeling het waardigste monument zou zijn dat voor onzen grooten landgenoot kan worden gesticht. De voorloo- pige nasporingen der commissie hebben reeds een denkbeeld gegeven van den rijken schat, die in lal van nog niet gepubliceerde brieven van Huygens ligt opgesloten; tevens echter is het gebleken, hoe tot recht verstand van het werk van Huygens en van de wijze, waarop zich zijne denkbeelden ontwikkeld hebben, elke bijzonderheid van gewicht kan zijn. Wellicht be vinden zich nog in handen van genootschappen of van bijzondere personen geschriften, brieven fot voorwerpen, die op eenige wijze op Christiaan Huy gens of op zijne familieleden betrekking hebben. Daar de commissie het zeer zou betreuren, wanneer zij hare taak niet zoo volledig mogelijk ten einde kon brengen, doet zij een beroep op allen, die een of ander van bo- vengenoemilen aard mochten bezitten, en verzoekt hen beleefdelijk haar daarvan mededeeling te willen doen. Voorzitter der commissie is prof. D. Bie- rens de liaan, secretaris prof. H. A. Lorentz, beiden te Leiden. (Stc.) Reuter seint uit Madrid dat de koning en de koningin der Nederlan den in het begin van April e. k. te Sevilla worden verwacht. Het bericht van het Vaderlanddat de schont-bij-nacht Van Alphen, commandant der zeemacht in Nederl.-Indië, naar het vaderland zou lerug- keeren, is, naar de TV. R. C. verneemt, ongegrond. Naar wij vernemen, is den kapitein-ingenieur P. G. Van Schermbeek, met verlof zijner regeering in Japanschen dienst, aldaar de rang toegekend van generaal. {Fad.) Naar men verneemt is de heer Stierling Kuneman, oud adsistent-resident

Leydse Courant | 1884 | | pagina 1