tevens zich te scharen aan de zijde van bet Nederl. werkliedenverbond. Met liet beginsel van algemeen stemrecht kon hij zich echter, na aangevoerde gronden, niet vereenigen, t Nadat nog door de hh. Tegelaar en Montagne eenige bedenkingen waren in het midden gebracht, sloot de voorzitter de vergadering, na alvorens zijn genoegen le hebben le kennen gegeven, dat dezen avond door wrijving van gedachien zoo goed de bedoelingen van het boud èn van de sociale ver- eeniging waren uitgekomen, mei de mededeeling, dat op Maandag 18 dezer in het zelfde lokaal eene buitengewone vergadering zou worden gehouden, waarin als spreker zal optreden de heer dr. Pekelharing, hoogleeraar te Delll. De voorstelling in de Siadszaal, gisterenavond door het Amerikaansch specialiteiten-gezelschap gegeven, was vrij goed bezocht. De werkzaamheden van den jeugdigen Apollo, wereldberoemd luchtgymnaslwaren inderdaad verbazend en lokten menig applaus uit; ook de globe-equilibristen verdien den de toejuichingen welke hun leu deel vielen, liet schoonste nummer echter van liet programma, dat niet rijk was aan afwisseling, was voor zeker Eugène Garetla met hare dertig duiven, liet verwekt zeker bewon dering ie zien hoe deze dieren door haar zijn gedresseerd. Het grenst aan het ongelnofelijke, om maar iets te noemen, twee duiven op een geweer te plaatsen en wanneer hel schot knalt blijven de dieren op hunne plaats onbewegelijk zitten. De bravo's, die toen weerklonken, waren voorzeker de uitdrukking van ieders bewondering. Wij gclooven echter, dat het publiek wel wat spoed.g huiswaarts moest keeren. Men schrijn ons: Terwijl in de Vcrccnigde Stalen de winter buiten gewoon streng en bijgevolg de ijsoogsl meer dan overvloedig is, verkeert een deel van Europa in een toestand waarbij nog niet een kanaal heeft kunnen voorzien in het vullen van den ijskelder. Het dunne ijsvlies dat zich op het water in December vormde, verdient niet in aanmerking te komen. Was December te warm, ook Januari en Februari brachten reeds lentedagen voort. Nooit hadden de schapen, die in de weiden verkeeren, zulk een vetten winter als thans; zij eten onbekommerd van het gras dat ontspruit en het weiland een Irisch groen aanzien geelt. Op sommige plaat sen zouden koeien voedsel vinden. De lijsier, die in het bosch haar blij geluid doet linorenheelt dan ook maar besloten haar nest te bouwen, door hei mooie weer om den tuin geleid, en de kwikstaart, die op wormpjes aast. door d<n huisman liet akkermannetje genoemd, komt reeds bezoek brengen hij de werkzaamheid op het veld en den bouwgrond. Tegelijkertijd komen jonge botanisten bij de bloemkweekers met de vraag om bloeiende Vergeei tnij-nieijes. «Vergeet mij-niet dat bij de heldere beekjes bloeit", nu reeds? De jonge botanisten behooren geduld te hebben tot half Mei. Zoo lang nog. maar dan uit de broeikassen? Onmogelijk; dat bloempje kwam noo't in broeikassen voort. 01 de bloemkweeker dan sneeuwklokjes beeft, een paar slechtsom te drogen? Meer dan een paar, waarmede de door het lenteweder in Februari hetooverdc, half in vertwijfeling geraakte jonge botanisten zich nauwelijks laten te vreden stellen. De bloemkweekers ver stookten dezen winter intusschen veel brandstof, omdat de zon steeds ver scholen bleef, tengevolge waarvan de bloemen traag in bloei kwamen. Doch post nubüa Theebus: na regen komt zonneschijn, en dan vriest hel mis schien, aangewakkerd door Euros: den Oostenwind. liet reglement van orde voor het examen der rijks akademie van beel dende kunsten, bedoeld in art. 11 der wel van 20 Mei 1870, en den daarna te houden wedstrijd in de schilderkunst in 1884, is te vinden in de St.-Ct. no. 34. De minister van oorlog brengt ter kennis van belanghebbendendat tegen den 8>lt" April eerstkomende weder pupillen op de pupillenschool le Nieuwersluis zullen worden geplaatst. Het stoomschip Noord-Brabandvan Java naar Rotterdam, passeerde 9 Februari des namiddags Gibraltar. Bij den penningmeester van het hoofd-comité voor de ramp-Java, is sedert de vroegere opgave nog ontvangen van den burgemeester van Tessel 98.90. Het totaal is thans 378,326 68%. Kaar het D. r. N. verneemt, hoopt de oud-minister, de heer Modder man binnen enkele weken Wiesbaden te kunnen verlaten en naar het vader land terug te keeren. De 1« luitenant-adjudant A. E. Von Briicken Fock,gewezen commandant van het detachement genietroepen bij de tentoonstelling le Amsterdam, is door den Bey van Tunis benoemd tot officier der orde van den Nicliam- lltikliar. He' gerucht loopt, dat de commandant der zeemacht en chef van liet departement van marine in Neerl.-lndië, de scliout-bij-naclil F. 11. 1'. Van Alphen, adjudant des konings in buitengewonen dienst, voor gezondheidsre denen zou repalriëeren: {tad.) D8. J. J. Bicbard, pred. te Hoogland, heeft bedankt voor het beroep naar de Ned. llerv. gemeente te Woubrugge. Te I'uttershoek is overleden Adriana Van Gclderenin den ouderdom van ruim 99 jaren. Zij werd geboren te's Hertogenbnsch den 10'leo September 1784 en was tot op liet laatst van haar leven goed bij hare zinnen. Op meer dan 120 huizen te Drk bevinden zich plakkaten, waarop «besmettelijke ziekte, mazelen" staal. Naar de lUiddelb. Ct. verneemt heeft de regeering hel bekende besluit van den gemeenteraad van Veere, tot verkoop van den beker van Maximi- liaan van Bourgondië, vernietigd. •s GRAVENHAGE, 11 Februari. Z M de koning heefd benoemd lot ridder in de orde van den Gouden Leeuw van Nassau, onzen voormaligen stadgenoot den heer Anton Dekking, violoncellist, die hedenavond de eer zal hebben op de tweede mttsicale soiree ten liove voor IIII. MM. op te treden. Z. M. behaagde het de ondersclieidings- teekenen dier orde den talentvollen musicus persoonlijk tijdens de generale repetitie ten paleize le overhandigen. Door Z. M. is verlof verleend tot het aannemen en dragen: aan A. G. C. Van Dttyl, te Amsterdam, der onderschcidingsteekcnen van ridder der orde van hel Legioen van Eer van Frankrijk, en aan den heer F. G. Van Bloemen Waanders. oud-minister van koloniën, der versierselen van grootkruis der orde van de Roos van Brazilië, hem door Z. M. den keizer van Brazilië geschonken. -■ Door Z. M is J M. BurgerhondI, ontvanger der dir. bel. enz., te Mid- delharnis, benoemd lot ontvanger dier middelen te Waalwijk. Door Z. M is aan P. 11. Armand, op zjjn daartoe gedaan verzoek, met ingang van 1 April 1884, eervol ontslag verleend als griffier bij het kantongerecht te Maastricht. Ter correctionnele zitting van de rechtbank werden heden o. a de volgende zaken behandeld: Hel Openb. Min. eischte eene geldnoete van ƒ10 tegen een visscher te Katwijk aan Zee, die. meer onwillig dan nalatig in de betaling van zijn hoofdelijken omslag ten bedrage van ƒ1 zich verzette tegen de inlegering van een soldaat door hem den toegang tot zijne woning feitelijk te beletten. Tot verdediging van deze weigering beriep hij zich op eene alleen in zijn brein veronderstelde onrechtvaardige lastenverdeling in zijne woonplaats, die de rijke landlieden vrijlaat en den armen vis- sellers treft. Den 2dtD Januari ontvlamde in de kapok- en wattenlabriek van den lieer B. te Leiden eene vrij aanzienlijke hoeveelheid van dat bedvulsel, welke brand zich ook mededeelde aan een der in gebruik zijnde werktuigen, waardoor nog al geldelijk nadeel aan den eigenaar werd berokkend. De ontbranding van de licht ontvlambare stof was vermoedelijk hel gevolg van het wegwer pen van een brandenden lucifer in de werkzalen, hoewel het ten strengste verboden is in die localeu te rooken of met vuur om le gaan. Tegen dit verbod bleek, al kwam het ter terechtzitting niet tot klaarheid, dat hij daarmee bekend was gemaakt, de fabrieksjongen v. d. L. gezondigd te heb ben die in een vrij oogenblikje volgens zijn beweren zonder eenig opzet en geheel uil speelschheideen Zweedschen lucifer ontstak, het vlammende houtje wegwierp zonder zich over de gevolgen te bekommeren. Kort daarna stond hel kapok in vlam en op het zien van den brand snelde de jongen met een bezwaard geweten naar den patroon, wicn hij om vergiffenis bad. Deze jongensstreek, hoedanig hij zijne handeling bij voorkeur quatificcerde, bezorgde hem eene vervolging ter zake van het door onvoorzichtigheid, nala tigheid of gebrek aan voorzorg doen ontstaan van brand in een bewoond ge bouw. liet tl. M., hetwelk insgelijks elk denkbeeld van moedwil buitensloot, eischte tegen den onberaden fabriekwerker eene geldboete van 25. 11. M. de koningin woonde gisteren de godsdienstoefening bij in de Groote kerkonder gehoor van d8. Flier. In de Zaterdagavond gehouden vergadering van den Nederlandsclien journalistenkring werden de leden van het comité tot bestuursleden gekozen. Het bleek dat ongeveer 50 leden tot den kring waren toegetreden. Na lang durige discussie werd met bijna algemeene stemmen de volgende motie aan genomen; «De vergadering constateert met genoegen dal de geheele pers eenstemmig is geweest in liet afkeuren van de houding van den vice pre sident der Utrechlsche rechtbank tegenover de Nederlandsche journalistiek." De feestelijke viering van het 70-jarig bestaan van liet 3' regiment huzaren werd Zaterdagavond geopend met eene voorstelling in de rijkunst voor de heeren oud-officieren, officieren van de huzaren en van andere wa pens en verdere genoodigden. De anders zeer eenvoudige manége was bjj deze gelegenheid smaakvol versierd met vlaggen en groen. Aan de wanden prijk ten trofeën, zaamgesleld uit de wapens die vroeger door de dragonders en kurassiers gedragen werden en uil die welke lieden ten dage bij het regiment huzaren in gebruik zijn. Daurtnssclien waren schilderijen geplaatst, voorstel lende cavaleristen in de verschillende uniformen van af 1814 tot 1867 en schilden, bevallende de namen van de opvolgende bevelhebbers uit die tijden. Hedenmiddag zijn verscheidene officieren van hel Belgische leger alhier aangekomen ter bijwoning van het gedenkfeest dat het 3e regiment huzaren dezer dagen geeft. Vrijdagnamiddag brachten twee personen een onverwacht bezoek aan het kasteel van den heer Van der Oudermeulen onder Wassenaar, dat door den eigenaar op liet oogenblik niet bewoond wordt. Door een opengeschoven raam klonterden zij naar binnen, blijkbaar met alles behalve goede bedoe lingen. Gelukkig merkte een arbeider liet open raam op en wetende dat de heer V. d. afwezig was, sloot hij liet venster, en waarschuwde den veldwachter, die de beide ongenoodigde bezoekers arresteerde en te Was senaar voorloopig achter slot bracht. i Omtrent het verongelukken van den matroos Maarten Mos verneemt dl Schev. Ct., dat hij aan boord van den logger Zeemeeuw, schipper M. Vrolijk, reederes weduwe J. v. d. Toorn, in den storm van 27 Januari jl.des nachts 1 uur, ter hoogte van Borkum is overboord geslagen. De man, die een goed zwemmer was, had nog eenigen tijd getracht het schip weder te bereiken, maar zijne krachten begaven hem. Een touw, dat hem toegeworpen werd, heeft hij niet meer kunnen grijpen. Ten vorige jare verongelukten twee zijner zonen op onze kust. Op het oogenblik dal het bericht hier kwant was zijne vrouw naar IJmuiden gegaan om naar haar zoon, die aldaar uit zee was binnengekomen, le ontmoeten en te informeeren of die soms zijn vader op zee gezien had. De ongelukkige Mos was 55 jaar oud. li U 1 T E N LA N DSC H K H E II I C il I" K V EKUELANik Volgens gerucht heeft lord Derby Zaterdag eene dépêche ontvangen, meldende den plotselingen dood van Celawayo. De militaire toebereidselen, met het oog op de gebeurtenissen in Egypte, worden door de Engelsche regcering voorlgezet, en zoowel te Chatham, als te Woolwich en Portsmouth heerscht ongewone drukte. Berichten uit Loanda, onder dagteekening van 15 Jan. door the Tim medegedeeld, melden, dat de inlanders van Muculla de Europeanen hebben aangevallen. Bij de daaruit ontstane botsing had eene ontploffing plaals, welke 40 inlanders het leven kostte. Detachementen mariniers van dc En gelsche en Porlngeesche adviesjachten zijn te Temawaz geland. Men ver zekert, dal de Franschen een Engelschen onderdaan (Mac Taggart) hebben mishandeld en dat dc Engelsche consul dienaangaande een onderzoek heeft ingesteld. Voor de tweede maal bloeit bij een Londensch bloemist de merkwaar dige Aschoid, die den naam van Godwinia Gigas draagt. Deze bloem,* bijna twee Engelsche voet hoog is, werd door dr. Siemann in de gebergtr van Nicaragua ontdekt en wordt voor uiterst zeldzaam gehouden. Eene dépêche uit Soeakin, van Zaterdagnamiddag 3 uur meldt, dal# aldaar eene boodschap ontvangen was van Tewfik-pacha, kommandant nr Sinkat, waarbij om hulp gevraagd wordt, daar liet garnizoen tol het uiterst' gebracht was en van honger sterft. Eene poging tot een uitval had sier# tengevolge, dat de soldaten door den vijand vermoord werden. Hulp uitSoe- akin te verleenen was onmogelijk wegens den oprocrigen geest der Egyp1' sche troepen en omdat de vijand Soeakin omringt. F U A W H li IJ H. De regeering heeft bericht ontvangen, dat de heer Savorgnan De Brazt' den 14Jtn December te Franceville was liet is dus niet mogelijk, zezl'1 Temps, dat er lijdingen omtrent zijne komst aan den Congo vóór 1 Sb" in Frankrijk ontvang'-n kunnen worden. Op de Parijsche vischmarkt werden in 1883 uit Nederland 9 1 2,5006 spieringen, snoeken enz. aangevoerd, alsmede 4.000,000 Kg. mosselen. hel geheel werden daar 27,000.000 kG. viscli en schelpdieren verbro® waarvan 10,500.000 uit hel buitenland. -- Aan den Temps wordt uit Londen liet volgende gemeld: Dépêches' l

Leydse Courant | 1884 | | pagina 2