BIJVOEGSEL, behooren.de tot de Leidsche Courant van Maandag 33 Februari 3884-, J8°. 35. BINNEN L AN DSC HE BERICHTEN. LEIDEN'9 Februari. Zooals bereids is gemeld werd gisterenavond eenc serenade gebracht door het Leidsche studentencorps aan hh. professoren, vereenigd in het hotel „Verhaafï". Dok thans weder was ecne overgrooie massa mcnschen op de been en deden onderscheidene ingezetenen door het ontsteken van bengaal- sclie verlichtingen van hunne belangstelling in het corps blijken. Op den terugtocht naar het akaderaie-gehouw werd ook nog door het corps eene ovatie gebracht aan den prins Roland Bonaparte, die deel nam aan een diner in het etablissement van den heer B. H. Wijlenburg aan de Sieenschuur. Aan de practische ambachtsschool alhier zal mei 1 April e. k., nevens het timmeren en het smeden, ook het schilderen onderwezen worden. Tot onderwijzer in dit vak heeft het besiuur benoemd den heer II. D. Wassink, ie Doesburg. Blijkens achterstaande aankondiging kunnen met 1 April leerlingen voor het verven en uok enkele voor het sireden op die school geplaatst worden. Wij achten het niet overbodig onze lezers tc verwijzen naar eene hier achter voorkomende aankondiging van het Amerikaansche specialiteiten- gezelschap «Garetta-troupe", dat voornemens is op Zondagavond eene voor stelling te geven iu de Slads-zaal. Reeds op verschillende plaatsen in ons land mocht dit gezelschap optreden en overal veel lof inoogsten; vandaar dan ook dat w ij ons verzekert houden, dat niemand zich zal beklagen eeni- gen tijd aldaar te hebben doorgebracht. Eene volle zaal geve den ondernemer moed op den ingeslagen weg voort te gaan om van lijd tot tjjd een flink gezelschap te doen optreden. Het getal der 111 liet Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 49 tot 69 volwassen personen en 4 tot 7 kinderen. Werd reeds veel gevraagd en veel gedaan om het lot der slachtoffers door de ramp van Krakaluti dragelijk tc maken, ook Neèrland's gymnasias ten wilden niet achterblijven, ook zij gevoelden zich verplicht om naar vermogen het hunne daartoe bjj te dragen. Vandaar dal door hen tot leniging van bovenbedoelde ramp een werkje is uitgegevengetiteld«Neerland's Gym nasiasten Krakatan". opgedragen aan Z. K. II. prins Alexander der Neder landen, prins van Oranje. Zij meenden echter niet overmoedig te mogen zijn en op eigen krachten tc steunen, en riepen mitsdien de hulp in van meer ervarene handen. Op die aanvrage verklaarden zich spoedig verscheidene perso nen. hoog leeraren, letterkundigen, schilders enz. .bereid hunne medewerking te vcrleenen. Wij vernieeoen dat hun streven niet is mislukthet werkje doel zich, zoo door inhoud als uitvoering, zeer smakelijk voor. De mede- deelingen door ouderen verstrekt zijn grootendecls van fac-simil's voorzien, lil één woord wij aarzelen niet deze illustratie, die o. m. bijdragen bevat van onze stadgenooten de hh. prof. Kern en Pli. De Laat de Kantcr,gymnasi ast, in ieders belangstelling aan te bevelen, met den wensch, dat velen zich een of meerdere exemplaren aanschafte, om zoodoende hel goede doel te helpen bevorderen door onze jeugdige landgenooten beoogd. De aandacht van belanghebbenden wordt gevestigd op de in de bijvoeg sels der van Staatscourant lieden opgenomen prijscourant voor de aangifte gedurende het 1"« quartaal 1884, van de waarde der daarin vermei te goe deren, ter berekening van het in- en uitvoerrecht in het lolgebied van Ne- derlandsch-Indië te heffen. Volgens ingekomen ambtsberichten zijn in de maand Januari jl. alleen in de provincie Zeeland nieuwe gevallen van mond- en klauwzeer waarge nomen. Te St. Anna ter Muidcn. gemeente Sluis, werden bij een veehouder 20 runderen. 7 varkens en 13 biggen, en te Molenvliet, gemeente Tholen, bjj één veehouder 30 runderen aangetast. Set Blijkens mededeeling van Zr. M'. gezant te Berlijn heeft de Duitsche regeering, hij een in het «Reichsgesetzblatt" geplaatst besluitook de tolkan toren te Ptllau en te Koningsbergen in Oost-rruisen opgenomen onder de kan toren aangewezen voor den invoer iu Duitschland van niet lot den wijnstok hehooremle gewassen afkomstig uit kweekerijen, tuinen of broeikassen. liet stoomschip /'rins Hendrikvan Java naar Amsterdam, passeerde 8 Fcbr., des 's avonds 12 uur, Dtingeness. De Prins Fredenk, van Batavia naar Amsterdam, arriveerde tc Suez 8 en vertrok 9 Februari. De Drenthe vertrok lieden van Batavia naar Rotterdam. De opbrengst van liet personenvervoer der Nnord-Zuidhollandsche sfoom- tramwegmaatschappij bedroeg in de maand Januari 3965, hel goederen vervoer bedroeg 255, zijnde over hel totaal 4 86 per dagkilometer. Volgens de in 1877 in Engeland uitgevaardigde nieuwe voorschriften moet ook thans nog het uit Nederland aangebrachte vee bij aankomst iu Engeland dadelijk worden geslacht en bestaat vooralsnog geen vooruitzicht dat deze verplichting spoedig zal worden opgeheven. Bovendien is sedert eentgen tijd ook de invoer van levend vee in Pruisen verboden. Tengevolge van een en ander is in den laatsten tijd door verschillende Nederlandsche maatschappijen van landbouw de wensch te kennen gegeven, dat opnieuw de gelegenheid worde opengesteld tot uitvoer van versch vlcesch met ontheffing van den accijns. De regeering heeft gemeend aan dezen wensch gevolg te moeten geven door het indienen van een ontwerp van wet. De daarbij voorgestelde bepalingen zijn, behoudens eenigc verduidelijking der redactie van de art. 4 en 5 gelijk luidend met die der wel van 29 Mei 1866, welker uitvoering geenc aanlei ding heeft gegeven tot moeilijkheden cn waarvan door den handel een ruim gebruik gemaakt is. In art. 8 is echter niet meer opgenomen het voorschrift dat de belanghebbende 5 ets moet betalen voor elk lood dat de ambtenaren aan de stukken vleesch hechten. Daar voorts, ook afgezien van de verbods bepalingen in andere landen de gelegenheid tot uitvoer van versch vleesch voor handel en veeteelt van belang kan zijn, is voorts de geldigheid der thans voorgestelde vrijstelling van het wetsontwerp aan geen tijdsverloop gebonden. Gistermorgen is te Alkmaar brand uilgebroken in hel stadhuis. Spoedig aangebrachte hulp evenwel deed alles gelukkig afloopen. Eergisternamiddag onstond brand in de droogkamer der Zwccdsehe lucifersfabriek aan de Kleine Keppcl, even buiten Amersfoort. Ofschoon het gebouw betrekkelijk weinig geleden heeft, moet echter de schade niet onbe duidend zijn, ongeacht de vrij spoedige aangerukte hluschhulp. Het gemeentelijk museum van oudheden te Arnhem geraakte dezer dagen, door welwillendheid van de erven van wijlen mr. F. A. S. A. baron Van Itlersum, als bruikleen in bezit van een hoogst belangrijk oorspronke lijk portret, in antieke lijst, van den beroemden hertog Karei Van Gelder (geb. 1467 en f 1538). Gerard Van Hasselt beschreef dit portret uitvoerig in een in 1804 bij A. Loosjes Pz., tc Haarlem, uitgegeven boek met afbeel ding. getiteld: /'Het oorspronkelijk schilderij van Karei van Egmondhertogc van Gelre en grave van Zulphen uitgelegd". Volgens dien schrijver hebben van dezen hertog vele albeeldingen bestaan, waardoor eenige op glazen door hem aan kerken geschonken werden. Deze zijn allen verloren gegaan en dit portret alleen, dat kennelijk tot model strekte voor de in Pontanus voorkomende afbeelding, is nog overgebleven uit Karel's lijd. Waarschijn lijk is de maker een der twee Arnhemsche schilders Wouter de Maalder (1500) en Arnt Otters zoon (1520). óf een monnik Het portret was iu 1638 dus eigendom van Otto Van Gelder, als bastaard achterkleinzoon van den hertog, (let ging van dezen op den leengriffier Op ten Noort in eigen dom over, uil wiens familie hel later in handen der familie Van Itlersum kwam. Behalve die afbeelding, ontving het museum nog. onder gelijke voorwaarden, van genoemde erven een portret van den Lcidschcn burg graaf Jan Van Wassenaer (geb. in 1433 en -j- 1523), op wiens wang hier de zware verwonding duidelijk zichtbaar is, welke deze held cn tegenstan der van hertog Karei Van Gelder bij het beleg van Padua (1509) ontving. In December 1512 vervolgens in een gevecht tegen de Gelderschen gevangen genomen, vervoerde men hem naar Halten), alwaar hij, op Karel's bevel, op den toorn van zijn kasteel, "de Dikke Tinne" genaamd, ten spot des volks in een ijzeren kooi geplaatst werd die sedert de Wassenaers-kouw heette. Volgens overlevering hing dit portret vóór 1837 sedert onheugelijke jaren op het Nijenhnis onder Wijhe. [Hrnh. Cl.) Donderdag is Ie Kampen overleden de heer F. üiesbach, gepens. kapt. van het Nederl. leger en oud-officier van hel corps Noordhollaudsche jagers. De overledene was ridder van de Militaire Willemsorde 4' kl.en bereikte den leeftjjd van ruim 'J0 jaren. Als derde verdachte van den moord te lleinoo, bij Baatte, zit nu nog tc Kleef gevangen zekere Autoon Schepop, aikomstig uit Olst Deze is sinds vele jaren iu Pruisen woonachtig cn aldaar gehuwd. Hij was de kostbaas van de beide broeders Arends Aan zijne uitlevering schijnt de moeielijk- heid verhouden te zijn, dat hjj door zijn langdurig verblijf in Pruisen het Nederlanderschap zou hebben verloren en het recht van Duiisch onderdaan zou hebben gekregen. Men meent echter in hem een der hoofdschuldigen te moeten zien. Uit Zwolle meldt men aan de IV. H. Ct.: Vele der bewoners van den polder en buurtschap Dieze, hoofdzakelijk uit landbouwers en daggelders be staande, hebben hel kwaad te verantwoorden, doordien sedert 12 December hunne landerijen geheel ouder en hunne huizen rondom in het water slaan. Zij hebben gedurende dien lijd bijna niets kunnen verdienen, hun vee heeft zeer veel geleden en van velen hunner zijn de ingekuilde aardappelen weg gerot. Te Oostcrwolde (gem. Doornspijk) moet zich een geval van vergiftiging hebben voorgedaan. Dezer dagen siierf aldaar zekere V. d. S.naar men zeide, aan koliek. De vrouw moet thans echter te kennen hebben gegeven dat zij haar man vergiftigd heeft. Zoowel man als vrouw stonden als brave menschen bekend, zoodat het voor velen een raadsel is, wat de vrouw tot deze daad bewogen heeft. De gepensioneerde militair van het O. 1. leger P. L., een Belg van ge boorte, heelt zijn kosthuis te Breda verlaten, na zich eerst van eenige gouden sieraden van de dochter des huizes, zoomede van den inhoud dcc spaarpot van een anderen kostganger te hebben meester gemaakt. Vermoedelijk heelt hij de wijk naar België genomen, althans de politic eeft hem niet kunnen opsporen. 's GRAVENHAGË, 9 Februari. Door Z. M. is bevorderd tot opziener 3' kl. der visscherijcn op de Schelde en Zcetiwsche slrooaien, C. Van den Berge, thaus schipper l* kl. bij die visscherijen. Door Z. M. is den 1'° luit. C. 11. Dorren, van het 6' reg. infanterie, op zijne aanvrage, een eervol ontslag verleend uit den militairen dienst, en benoemd bij het personeel »an den geneeskundigen dienst der landmacht, tot officier van gezondheid 2e kl., de student voor genoemden dienst (arts) J. Van Pienbroek. De kapiteins ter zee A. N. L. Konps en W. Stellens worden met 30 April aanslaande eervol ontheven van de waarneming der betrekking van onderdirecteur nij 's rijks marinewerven te Willemsoord en Amsterdam en niet 1 Mei daaraanvolgende respectievelijk vervangen door de kapiteins ter zee W. F. II. Cramer eu G. kruys. De tuil. ter zee 2" kl. J. Bollaan, dienende aan boord van hel schmefslonmschtp lionaire, wordt den 29 l n Februari op nou-activiteit gesteld; de luit. ter zee 2' kl. I'. W. Sachse, dienende aan boord van liet wachtschip te Willemsoord, wordt met 1 M tart overgeplaatst aan boord van het schroefstoomschip lionnirr-, de luit. ter zee 2' kl J. W. Termijtelcu. thans op nou-activiteit, wordt met 1 Mtarl geplaatst aanboord van het wachtschip tc Willemsoord; tie luilt. ter zee j« kl. E.Kempe. titans op non-activiteit; ,1. Wciitholt, dienende aan boord 'au het wachtschip ie ilellevoetsluis; J. U. Stroolman, idem te Willemsoord; I'. F. II Volcke, idem te Ilellevoetsluis; de luitt. ter zee 2' kl. A. G. J. Kroel, idem te Wil lemsoord, en .1. 11. M. Jansen, thans op uoii-activiteitworden allen met 16 Maart gedetacheerd bij den marine-lorpedo-dienstde luit. ter zee le kl. L. Dopper, thans op nou-activiteit, wordt met 16 Maart geplaatst aan boord van het wachtschip te Hellevoetsluis; de luit. Ier zee 2e kl. 11. E. Btinnik, thans op non-activiteit, wordt met 16 Maart geplaatst aan boord van liet wachtschip te Willemsoord; de luit. ter zee le kl. A. Van Heugel, op de rol van het wachtschip te Ilellevoetsluis en belast met het bevel over Zr. M". stoomkanonneerboot Hydrawordt met 30 April op nou-activiteit gesteldde luit. ter zee le kl. W. C. A. Ziegenhirt von Rosenthal, thans op nou-activi teit, wordt met 1 Mei gebracht op de rol van hel wachtschip te Ilellevoet sluis en belast met hel bevel over Z'. M». stoomkanonneerboot Hyrlm-, de de kapitein der mariniers 11. A. J. Batteké. dienen le aan boord van her wachtschip te Ilellevoetsluis en belast met liet bevel over het daar aan boord ingescheepte detachement mariniers, wordt met 1 Mei ter beschikking ge steld van den kommandant van het corps; de kapitein der mariniers J. J. Reeringh, wordt met 1 Mei geplaatst aan boord van het wachtschip te Hellevoetsluis en belast met hel bevel over het daar aan boord ingescheepte detachement mariniers. De heer J. A. De Voize, secretaris van legatie van Frankrijk alhier, die in dezelfde betrekking is overgeplaatst aan hel Russische hofzal eerlang naar St. Petersburg vertrekken Eergisteren is hij na eeitigen lijd te Parijs ver toefd te hebben in de residentie teruggekeerd. Onze vroegere stadgenoot, de heer Johannes Wolff, violist van Z. M. den koning, thans te Parijs gevestigd, is benoemd tot «officier d'academie." Dat de Nederl. Bcll-Telephoonmaatschappij ook hier ter stede groote vorderingen maakt blijkt uit tiet feit. dat het getal verbindingen, dat in Mei 1883 35 bedroeg, in Januari II. reeds was geklommen tot 5708 bij 138 aangeslageuen.

Leydse Courant | 1884 | | pagina 5