B U1 T E N L A N DSC H K BKR 1CHTEN. overbrenging van de phylloxera vestatrix (druifluis). Daarbij wordt in ie eerste plaats de vraag: "kan de phylloxera vestatrix op andere planten dan op de wijnstok leven?" vrij stellig ontkennend beantwoord. Op grond van verschillende waarnemingen wordt aangetoond, dat de verspreiding van de druifluis door andere planten dan den wijnstok zoo niet volkomen onmogelijk dan toch zeer onwaarschijnlijk is. Intusschen onderzocht dr. Wakker toch nog de vraag, of er gevaar voor verspreiding van het dier door de verzen ding van de Haarlemsche bol- en knolgewassen bestaat. Het dier is op geen enkele plantensoort om Haarlem nog ooit waargenomen; er is zelfs nog nooit een enkele philloxera vestatrix in ons land gevonden. Als oorzaken hiervan worden het klimaat en de bodem van Nederland genoemd, zoodat kan wor den aangenomen, dat het dier zelfs in ons land niet leven kan. Voorts wor den de Haarlemsche cultuurplanten gekweekt op aanzienlijken afstand van die gronden, waar de taleldruiven geteeld worden; zelfs alle sier-wingerden zijn er uitgeroeid. Bovendien worden de bollen en knollen niet alleen zonder aarde verzonden, maar zulks nadat zij vóór de verzending zorgvuldig zijn gereinigd, na droging gedurende den geheelen zomer in warmte geventileerde lokalen. Deze tweede vraag is dus volstrekt ontkennend te beantwoorden. Dv. Z. B. en 's Gr.) Het prachtige verschijnsel van het gloeien des hemels bij het op- en ondergaan der zon, zegt het BI., dat wij en de bewoners van het gansche aardrond zoo vele weken achtereen met opgetogenheid en bewondering heb ben aanschouwd, was aan de oude volkeren overbekend. Wat de Latijn- sche schrijvers betreft, lezen wij bij voorbeeld bij Licius Annaeus Seneca te dezen aanzien het volgende. In zijn quaestiones naturales (115 zegt hjj ten opzichte van het lichten des hemels: "Tot het hier vermelde mag onder anderen gerangschikt worden het verschijnsel, waarvan zoo menigwerf ge wag wordt gemaakt door geschiedschrijvers en dat zich aan onze blikken voordoet alsof de hemel in feilen gloed staat. Dikwerf schijnt ons daarbij toe, dat de vlammen zoo hoog opwaarts stijgen, dat zij tusschen de sterren doorslaan. En hoe vele malen gebeurt dit bij dergelijke gelegenheden niet, dat zij zeer laag aan den hemel zichtbaar zijnzoodat het al den schijn heeft als of wij het schijnsel van een verwijderden brand voor oogen had den." Wie herinnert zich bij het lezen dezer woorden niet de bijzonder- jid, vermeld in het eerste bericht in ons blad opgenomen ten aanzien van t prachtige luchtverschijnsel? Eene talrijke menigte, oud en jong, was in lerijl naar de buitenzijde der stad getogen, om den feilen brand, die op orten afstand buiten de stad woedde, van nabij gade te slaan. Naar het D. v. Z. en 's Gr. verneemt, zal de tweede kamer den 11" ebruari a. s. weder bijeenkomen. De officier van gezondheid 2* kl. M. M. Jung, arts der Kon. Ned. narine, heeft zich aangeboden om de Poolreis met de Willem Barende iede te maken. (/V, R. C De Londensche correspondent van de N. R. C. meldt: Van de eigena- ;n van het schip Nisero heb ik bericht ontvangen, dat hun van wege den iinister van koloniën is toegezonden een afschrift van een telegram van en gouverneur der Straits Settlements, inhoudende: De Radja van Tenom eeft aan den gouverneur medegedeeld, dat hij zorgt voor de gevangen ge- omen schepelingen. In den afgeloopen nacht te vier uur is brand uitgebroken in de Stea- ne-kaarsenfabriek te Gouda. Het gebouw was vol met vet, teer en andere •andbare stoffen. Een gedeelte is reeds geheel uitgebrand. Gelukkig was weinig wind, waardoor eenige gebouwen behouden bleven; anders ware aangrenzende scheepstimmerwerf zeker niet gespaard. Omstreeks zeven ïr woedde het vuur nog voort. De schade is echter minder groot dan men invankelijk dacht. De brand heeft zich bepaald tot de distillatiekamer en et ketelhuis. Eene zeer eigenaardige, maar vooral hartelijke verrassing viel gisteren :n deel aan den heer A. J. C. J. S. Bergsma, onlangs afgetreden wethou- er van de publieke werken der gemeente Amsterdam. De ambtenaren en eëmploieerden van het administratieve en technische gedeelte van dien ik van dienst, hadden zich in de raadzaal ten stadhuize vereenigd „m hunnen oud-wethouder een blijvend aandenken aan te bieden, als bewijs van gehechtheid aan zijn persoon. Bij monde van den heer Schuurmandirec teur der publieke werkenwerd het geschenk onder hartelijke bewoording den heer Bergsma aangeboden. Zeer getroffen over dit bewijs van gehecht heid, verklaarde de heer Bergsma het geschenk gaarne te aanvaarden, dat, naar hij verzekerde, steeds eene innige herinnering zal achterlaten aan den onlangs door hem verlaten werkkring, maar bovenal aan allen, die steeds vol ijver en toewijding met hem werkzaam waren. Het geschenk stelt Diana, de godin der jacht, voor, dragende een grooten prachtigen drinkhoorn en omgeven door verschillende attributen; het beeld is geplaatst op een fraai voetstuk. Het geschenk voldeed blijkbaar en ging verder vergezeld van een keurig bewerkt albumblad, vermeldende alle handteekeningen der deelnemers. Een prachtig bewerkte oorkonde werd den heer Bergsma verder door de hoofdambtenaren aangeboden. Bbl Zaterdagnacht is aan de kust van Tessel een onbekend schip vergaan, dat vermoedelijk met naphta geladen is geweest. Aan het Eierlandsche strand zijn althans meer dan duizend vaten naphta, een aantal ledige vaten en een paar groote wrakken aangespoeld. Men had 's Zaterdagsavonds flambouwen gezien, die evenwel spoedig verdwenen. Nog is het deksel van een kistje aan gespoeld, waarop slaat: "J. Nitsen, Drammen." Donderdagavond kwam een welgekleed jonkman in een logement te Naardenvroeg eene kamer en speelde met een der gasten eene partij biljart. Bij het naar bed gaan riep hij den logementhouder toe, hem's morgens maar gerust te laten slapen. Toen het 's anderendaags elf uur was, klopte de meid aan de deur en meende een flauw antwoord te vernemen. Tegen twaalf uur maakten de huisgenooten zich ongerusten toen op herhaald kloppen geen antwoord volgde, verschaften zij zich met geweld toegang. Zij vonden den man half gekleed dood te bed liggen; eenige medische instru menten lagen naast hem, en daarbij een fleschje, waaruit blijkbaar gekt was. Het scheen een jongmensch van goeden huize, maar elke poging meer te ontdekken is tot nog toe vruchteloos. In de brievendie hitfo zich droeg, was zijn naam uitgewischt en van het linnen waren de meieisi ters uitgedaan. 'ee' Door wijlen den heer Van Braam, gewoond hebbende en overled^ Arnhem, is aan de diaconie-armen van de Ned. Herv. gemeente aldaa:r legaat besproken, groot ƒ5000. J. 1 Op de onderofficierskamer in het fort op den hoofddam te Westl" nerden wordt sedert eenige dagen een bankbiljet van ƒ40 vermist. De®'11 geant T„ die dit bankbiljet den volgenden ochtend moest gaan wisselen^ dit tot meerdere veiligheid des avonds bij het ter ruste gaan onder zijn h' jn kussen, gesloten in eene portefeuille, gelegd; bjj het ontwaken was het eben spoorloos verdwenen. Niettegenstaande een streng onderzoek daarnaarpre den bevelhebber van dit fort is ingesteld, is het nog niet mogen geluk'"? den dief te ontdekken. J Het adres ten gunste van den verkoop van den beker van Maximi voor 120.000, geteekend door ongeveer honderd leden der gemeentel,^ en opgezonden aan den gemeenteraad, zal, naar wij vernemen, aan Ipbi den koning gezonden worden, voorzien van de handteekeningen derk- I van den gemeenteraad, zelfs van twee vroegere tegenstanders. De gemden raad heeft een zeer doorwrocht advies ingewonnen van een der kun^Ö' juristen in ons vaderland, hetgeen gunstig luidt voor den verkoop (1 Te Echt is tijdens den storm van Zaterdag eene panneufabriek, u hoorende aan de wed. Beuneningestort. j,j 's GHAVENHAGË, 29 Januari. ide Door Z. M. zjjn strekkende tot belooning van hen die zich htje^ onderscheiden bij de expeditie naar Tenom (Atjeh) op 7 en 8 Januari l^, bevorderd tot ridder 3e kl. der Militaire Willemsorde, de kolonel der infafa, H. Demmeny; benoemd tot ridder 4' kl. der Militaire Willemsorde: debest ter zee le kl. P. H. Prager; de bij het Nederlandsch-Indische leger f tacheerde le luit. der infanterie van het Nederlandsche leger R. J.nst Schimmëlpenninck; de matroos le kl. P. Barent, en de Amboineesche en lier Patty, en is aan den kapitein der infanterie jhr. E. H. F. Leyssiosj gekend de eeresabel met het gebruikelijk opschrift. Ljj Door Z. M. zijn benoemd: tot burgemeester van Ubbergen, C. MJvijl der Goes; tot burgemeester van Merkelbeek, J. C. Palmen, secretaris- 1 gemeente; tot burgemeester van Oldemarkt, H. Visscher. secretariilen' gemeente: tot burgemeester van Ermelo, mr. A. H. Van Oordt; tot li"'' meester van Hof van Delft, M. J. De Man, secretaris dier gemeente, e' burgemeester van OuwerkerkB. G. Van der Have. r~m, Door Z. M. is benoemd tot notaris in het arrondissement Zutfei standplaats de gemeente Epe, W. J. M. Verkouteren, thans notaris te bergen, en tot kantonrechter te Maastricht, jhr. mr. C. L. Rendorp, kantonrechter te Gulpen. klai Door Z. M. is, met ingang van 1 Maart 1884, J. A. A. Killler,?es,j teur van het postkantoor te Loenen, als zoodanig benoemd le Winsdeer' De plaatsing met 1 Februari a. s. van den officier van admin.i;.''?" 2e kl. P. P. De Eerens, aan boord van V. M'. wachtschip te Willem.'z" wordt ingetrokken. de Ten hove werd gisterenavond eene tweede soirée dansante met werking van de muziek der kon. mil. kapel gegeven. H. K. H. pen Hendrik woonde het hoffeest van den aanvang tot den afloop bij. Dt gastheer en gastvrouw vertoefden bijna den geheelen avond te midde!Ü'„ genoodigden. Den 19" Februari is er klein galabal. De rechtbank heeft bij vonnis van gisteren twee werklieden, in van de gemeente-gasfabriek, vrijgesproken van de aanklacht, dat zijl onvoorzichtigheid tijdens den arbeid iemands verwonding hadden tewt bracht; tengevolge waarvan een beletsel om te werken van meer dl dagen is veroorzaakt. Bij eene gasontploffing, die onlangs groote aanrichtte in het magazijn van modes enz., hoek Dennenweg en 5. kade alhier, werd ook de winkelier, in dat huis woonachtig, vrij zwi kwetst. De ontploffing had plaats tijdens voormelde werklieden,'met. van licht, een lek in de gaspijp trachtten op te sporen. Het O. M. nugrr T de vervolging op de meening, dat het ongeval te wijlen was aangebrei de noodige voorzorgzoomede aan achteloosheid der werklieden en eP'eei voor ieder eene geldboete van 25. De reehtbank nam de beweerde ocdr0[ zichtigheid niet aan en gaf vrijspraak. p De oud-gouverneur-generaal Loudon zal morgen tot herstel vangefl"1 heid naar Wiesbaden vertrekken. ma; Den 31" Januari heeft de officiëele opening plaats van de 'sGimei! haagsche marktmaatschappij. Het voorloopig kijkje, dat gisteren aan gegund was, gaf den aanvankelijken indruk, dat zjj, die deze nijver onderneming op touw hebben gezet en ten uitvoer gebracht, eene insl hebben gevestigd, die hel aantal geriefelijkheden op het gebied van hat neringen wederom heeft vermeerderd en eene nieuwe verfraaiing aand m< dentie hebben geschonken. Een treurig ongeval had hedenmiddag op den Stationsweg plaats, bejaarde vrouw wilde de straat oversteken, toen juist de tram in volle kwam aanrijden en de ongelukkige over het Ijjf reed, hetwelk onnuijl lijk haar dood tengevolge had. Het lijk werd per brancard naar hel huis overgebracht. Ii P' :eru s. r Haa me omb wei neg inde bij «eg' BELGIË Zaterdagnamiddag te 3 uren is op den spoorweg dicht bij het arsenaal, waar de lijnen van Ostende en Brussel elkander kruisen,! prestrein uit Antwerpen ontspoord. De locomotief liep uit de baan zeer beschadigd; de tender is geheel omgekeerd; de eerste waggos ineengeslagen of verbrijzeld. Van de zeventien of achttien rijtuigen, uit de trein zamengesteld was, zijn er slechts vier of vijf ongeschondi bleven. De goederen-fourgon is in brand geraakt en met alles inhield vernield. De barak van den spoorzetter is verbrijzeld do schok der locomotief. Er zijn zes gekwetsten: de conducteur, de nist, de signaalgever en drie reizigers. Zjj zijn maar licht gekwetst =Di le I lts ■sdaj IWOI ir v tuur V al iger de aai wal

Leydse Courant | 1884 | | pagina 2