ten elkaar geene schade toe. De schippers hadden alle mogelijke voor zorgmaatregelen genomenen door dit getijde is alles boven verwachting goed afgeloopen. Er zijn nog 4 schuilen in zee ter visscherij. Van de Katwijker vloot zijn er nog acht in zee Eene schuit was Maandag Ie Lowestoft haring ladende; men is zonder bericht of zij eergisteren in zee is gezeild. Tot bewijs hoe hoog het water door den storm voor de schutsluizen aan den Leidschendam heeft gestaan, kan nog dienen hetgeen de iV. R. Ct. van daar vernam en wei onder de zeldzaamheden behoort. De aanhoudende zuidwesten storm stuwde Delflands water zoo hoog voor de sluizen, dat het over de keistraat stroomde en door de inrijpoort van het logement De Zwaan vrijelijk den Tedinger-broekpolder binnenliep, om bij gunstiger gelegenheid door de stoomgemalen van dien polder weder naar Delflands boezem te wor den teruggebracht. Gelukkig dat de bedoelde poort bjj dergelijke gelegenheden vrijen doortocht verleend, anders zouden de belendende bewoners het water in hunne huizen moeten ontvangen. Die hooge waterstand veroorzaakte ook, dat van eergisterenmiddag 12 tot gisterenmiddag 12 uur, dus juist een et maal, de schutsluis gesloten bleef, wat voor de schippers groot ongerief ver oorzaakte, vooral voor de dagelijks tusschen Den Haag, Delft en Leiden varende veerschuiten, die alle alhier moesten overnachten. Vroeger is gemeld, dat de te Brussel aanwezige steen ter nagedachte nis van den aldaar op 22 October 1822 overleden prins der Nederlanden, zoon van den toenmaligen prins van Oranje, later koning Willem II, naar Delft zou worden gebracht en in de Nieuwe Kerk in den muur achter het koninklijk praalgraaf zou worden geplaatst. Dit werk is nu dezer dagen onder toezicht van den burgemeester dier gemeente en onder leiding van den directeur der gemeente-begraafplaats tot stand gekomen. De steen, ruim 2 M. hoog, bij eene breedte van ongeveer 1,5 M.draagt de volgende inscriptie: //Willem Alexander Ernestes Casimir. Zoon van hun koninklijke hare keizerlijke hoogheden den prins de prinses van Oranje, geboren den 218l,n Mei, overleden 22 October 1822". Bij aankomst te Delft bleken de drie stukken, waaruit de gedenksteen bestond, in zeer onoogelijken toestand, terwijl van de inscriptie, die oorspronkelijk in koperen letters op het paneel was gehecht, weinig of niets meer over was. Men heeft nu den steen zoo veel mogelijk gerestaureerd en de letters van het opschrift dieper ingebij- teld, om ze daarna met verguldsel te bedekken. {O. C - Tot directeur van het museum voor land- en volkenkunde te Rotterdam is benoemd de heer A. Werumeiis Buning, oud zee-officier, thans letterkun dige te 's Hage. Door de arrond.-rechtbank te Rotterdam is gisteren E. N. P., kantoor- looper, beklaagd van misbruik van vertrouwen zesmaal gepleegd ten nadeele van zijne patroons, de firma Jan Havelaar en Zoon, veroordeeld tot 1 jaar celstraf en 6 boeten elk van 12.50, subsidiair te vervangen door 1 dag celstraf voor iedere boete. -- Op het Rokin te Amsterdam woei met den storm een wagen van het Amsterdamsch goederenvervoer met paard en al te water. Paard en voerman werden gered. Door de Ned. Rijnspoorweg-maatschappij is aanbesteed: het leveren van ijzerwerk en het doen van aanhoorig werk tot versterking van den boven bouw der bruggen over de Groote en de Kleine Wiereke, lijn Utrecht- Rotterdam. Minste inschrijvers de hh. D. A. Schretlen C»., te Leiden, voor ƒ4620. Volgens mededeeling in het Utr. D. was de gemiddelde kracht van den storm 23/24 Jan. 50 kilogram op den vierk M.de sterkste stoot eergisteren avond half elf, was van 105 KG., de daaropvolgende, te 7 uren gisteren ochtend van 100 KG. Eergisteren viel er 18 streep regen. De persoon, die te Arnhem het ongeluk had door het openen van eene verkeerde deur in den kelder te storten, is aan de gevolgen daarvan over leden. W. K., vroeger directeur van de Arnhemsche dienstverrichtinggesig naleerd wegens misbruik van vertrouwen, is te Amsterdam gearresteerd en gevankelijk naar Arnhem overgebracht. Voor het hof te Arnhem is heden behandeld de zaak tegen J. G. II. en J. L. H. Woliers, bankiers te Venloo. De eisch is 8 en 7 jaar tucht huisstraf en vroeger opgelegde boetensubsidiair in gewone opsluiting te ondergaan. Te Herwijnen is door den storm, die gisterennacht woedde, de toren der Groote Kerk ingestort. Men meldt uit Dussen van 23 Januari: In den afgeloopen nacht is een der twee wipwatermolens van het waterschap het Noordwold, onder Dus sen, die eene vlucht had van circa 28 M., totaal afgebrand. Van de regeering is bij de tweede kamer het volgende ingekomen: Blijkens de in de drankwet gebezigde woorden //andere winkelnering"be schouwt de wetgever ook het lappen van sterken drank als eene winkel nering. Hieruit volgt dan, dat hel verkoopen van bier, wijn, thee, koffie en andere eet- en drinkwaren, die bestemd zijn om te worden verbruikt in de localiteit waar ze worden verschaft, ook als winkelnering moet worden beschouwd. Naar deze beschouwing zouden op 1 Mei 1884 bierhuizen, kof fiehuizen, sociëteiten eu dergelijke inrichtingen, evenzeer als banketbakkers, winkels en zelfs slijterijen van sterken drank, door het verbod van art. 3 n». 8 getroffen worden. Dit lag evenwel klaarblijkelijk niet in de bedoeling van den wetgever. Wordt het verbod van art. 3 n°. 8 na 1 Mei 1884 niet toepasselijk verklaard op koffiehuizen, sociëteiten, slijterijen en zulke inrich tingen, dan wordt naar de meening der reg. de toestand echter niet beter, maar ontstaat integendeel eene onbillijkheid jegens andere neringdoenden. Immers de koek- en banketbakkers, die tot nu toe gewoon waren bij hunne waren ook sterken drank (zoete likeuren of vruchten op brandewijn) ver krijgbaar te stellen, zullen naar de stipte uitlegging van art. 3 n°. 8 der wet wél door het verbod in de laatste alinea van art. 28 getroffen worden en blijkens talrijke van hen ingekomen adressen, op niet ongevoelige. Hunne van te c wetc klachten over ongelijke behandeling komen den ministers van justitie en vi binnenl. zaken wel gerechtvaardigd voor. De ministers meenen het best bedoeling van den wetgever te verduidelijken en tevens aan de genoeniji,et bezwaren te gemoet te komen door eene wjjziging van art. 3 n". 8 der drai - wet, zooals in een thans ingediend ontwerp van wet wordt voorgesteld: ï00r Dat artikel luidt: in art. 3 der wet van 28 Juni 1881 (Stbl. n°. 97) woiguid n". 8 gelezen als volgt: jnge 8". Wanneer de vergunning wordt gevraagd voor eene localiteit, waarn^i eene andere winkelnering wordt uitgeoefend of loten worden verkocht i(,oeS| Nederlandsche staatsloterij, of die met zoodanige localiteit binnenshuisf]jDg meenschap heelt. Lsl «Onder andere winkelnering wordt niet verstaan het bedrijf van slijt restaurateur, sociëteit, billard- of caféhouder, koffiehuis- of bierhout koek- banket- of suikerhakker". Aan de tweede kamer is aangeboden een ontwerp tot goedkeuring internationale overeenkomst tot bescherming van den industriëelen eigend Bij dat ontwerp worden onderscheidene artikelen goedgekeurd van de eenkomst, die den 20" Maart 1883 te Parijs is gesloten door de gevolmi tigden van verschillende staten. Voor Nederland was als gevolmachli opgetreden de heer Verniers van der Loeff. Deze overeenkomst heeft doel aan de onderdanen of burgers der contracteereude mogendheden, mede aan de daar gevestigde vreemdelingen in de verschillende klassen unie ten aanzien der octrooien van uitvinding der teekeningen of modi van nijverheid, der fabrieks- of handelsmerken en der handelsnamen houd voordeelen te verzekeren, welke bij de wetten der contracleerende mog heden aan hunne eigene onderdanen of burgers toegekend zijn of toegek zullen worden, en zulks onder dezelfde voorwaarden als aan dezen opgelegd. Zij beoogt derhalve gelijkstelling tusschen vreemdelingen nationalen, zonder voorwaarde van reciprociteit. Deze overeenkomst volgens de regeering eentge wijziging of aanvulling onzer wetgeving vordt^ n 's GKAVENHAGë, 25 Januari. Door Z. M. is aan de volgende militairen van het leger in Nederland Indië vergunning verleend tot het dragen van de achter hunne namen melde eercteekenen, te weten: aan den kanonnier 1' kl. J. A. Van voor de Fransche herinneringsmedaille voor de expeditie naar Mexico; den kanonnier 2e kl. K. A. F. F. Grönig voor de Duitsche stalen heri ringsmedaille (aan het lint voor combattanten) voor den veldtocht lij™ Frankrijk in 1870—1871: aan den fuselier A. F. Renner, voor de herinneringsmedaille voor den laatstvermelden veldtocht, en aan den fus^an V. J. A. C. Tuscany, der herinneringsmedaille voor den veldtocht tegen nemarken in 1864, der krijgsmedaille voor den veldtocht tegen Italië den Donau bij de zuidelijke armee in 1866 en van het militair diensttee allen door hem in Oostenrijkschen krijgsdienst verworven. Gisterennamiddag is alhier, na eene vrij langdurige ongesteldheid 68-jarigen leeftijd overleden de heer F. N. De Charro, sedert lange jaren der alom bekende firma De Charro Zonen en gedurende langen lij jMe| van den gemeenteraad dezer stad. De overledene was een mandit zijne practische kennis, groote minzaamheid en noeste werkzaamheid paard aan eenvoud en burgerlijke zin, alom was geacht en gewaardeerd In de heden gehouden zitting van de eerste kamer werd tot toeli van den heer De Beaufort besloten. De hoofdstukken justitie en bin zaken zijn aangenomen. Eveneens het hoofdstuk buitenlandsche za nadat den minister verzekerd haddat in zake het waarborgkapitaal (j Wilmart de houding der regeering correct geweest is en de eer van Ni land ongerept is gebleven, en België geen vertoogen hoegenaamd heeft ged Vervolgens is ook hel hoofdstuk marine aangenomen. Het gerechtshof te 's Gravenhage heeft gisteren den slagerskneck T. S.uit Rotterdam, niettegenstaande zijne ontkentenis, schuldig verkl aan den hem ten laste gelegden diefstal van vee in de weide en hem vei deeld tot 5 jaren tuchthuisstraf. Voor het hof stond daarna o. a. terecht de 20-jarige tagrijn J. A.uit Vlissii Dit jongmensch begaf zich reeds op 13-jarigen leeftijd in dienst bij de mai maar werd in 1882 wegens aanhoudend slecht gedrag daaruit ontslagen, zoo wetende, dat hij zich niet meer voor den militairen dienst kon vei den, had hij, volgens zijne opgave, toch het plan om in kolonialen te treden, ten einde het vaderland thans trouw te dienen. In het begin October vervoegde hij zich bij den sergeant-majoor-werver B.te Middell door wien hij werd aangenomennadat door hem waren overgelegd bewijzen van goed gedrag, een afgegeven door den burgemeester van singen en een afgegeven door den burgemeester van Rotterdam. Hij had ter in beide stukken de jaartallen 1882 en 1878 gedeeltelijk uilgekrat in 1877 veranderd, om zijn dienst bij de marine te bedekken. Voor dekking bevreesd, begaf besch. zich naar België, maar keerde weldra i land terug en zich den 21st'n October te Rotterdam bevindendesloop avonds de woning binnen van zijn vroegeren patroon S. E. C., aan de straat, met het doel om aldaar te stelen. In een der kamers van de w( wachtte hij den nacht af en na zich van zijn schoeisel te hebben onk doorsnuffelde hij andere kamers, waar hij klecdingstukken vond, waars zich toeeigende twee portemonnaies met geld en eene portefeuille met papier. Nog voor hij de woning had verlaten, ontwaakten de bewonen werd besch. in het bezit van het gestolene gearresteerd. Adv.-gen. mr. Gregory oordeelde ten deze verzachtende omstandigk aanwezig. Hij zou alleen daarom geen tuchthuisstraf eischen, ofschoo gepleegde daden wel aan handelingen van eene tuchthuisboef konden denken. Het requisitoir strekte tot 2 jaren celstraf en vier boeten van Jhr. m'. Alberda van Ekenstein concludeerde ten aanzien van beidt laste gelegde misdrijven tot vrijspraak. Het kwam hem voor, dat vot valschheid enkele vereischtendoor de wet gevorderdontbraken wat den diefstal betreft, deze niet was gepleegd. Naar pleiters meenint slechts aan poging gedacht worden, maar dan nog niet aan eene stral De zich den. kunt De berei kooi' bezig Nord Char en welk In e huis, gewa toebt den page ten traw zendi geree voor in Eg liaan wede om E stral, houd tnssc en di kond detac De Onda goed| vroej de w heer len t De 4 Rana miss; komt Pair; van zame tal a volg. geval

Leydse Courant | 1884 | | pagina 2