minister, dat hij vooralsnog daaraan blijft vasthouden. Hij vraagt welke gron den hij zou hebben kunnen aanvoeren voor een verzoek tot ontslagna aan neming der marinebegrooting in de tweede kamer, met eene meerderheid van 58 tegen 11 stemmen, na scherpe critiek. In zake de regeling van het auxi- lair eskader zal hij geen overhaast besluit nemen en voor zoover de finan- ciëele gevolgen betreft, de kamer daarin kennen. Het ligt niet in zijn voorne men verandering te brengen in de opleiding tot onderofficier bij de marine; alleen wordt nu de opleiding aan boord van het opleidingsschip tot één jaar teruggebracht, waardoor met één opleidingsschip kan worden volstaan, ten gevolge waarvan de IFassenaerdie overigens belangrijke herstelling eischt, buiten dienst gesteld is. De groote centra onzer bevolking niet geschikt ach tende voor de opleiding van jongeliedenwenscht hij het opleidingsschip naar eene zeeplaats over te brengen, waarbij hij gedacht heeft aan Vlissingen met hare goede ligging zonder evenwel nog stappen in die richting te doen. En kele wijzigingen in de omschrijving der vakken van het examen voor adel borsten zijn in overweging. Hij zegt geene commissie van onderzoek naar de ramp, die onlangs het loodswezen trof, te hebben benoemd. Uit eene bespre king met het personeel van het loodswezen is hem gebleken, dat de zeewaar digheid der thans in gebruik zijnde vaartuigen zeer voldoende is, doch dat kotters van meerdere lengte en houten schoeners werden gewenscht, op welke eischen voortaan zal worden gelet. Waterstaat, handel en nijverheid. De kosten voor het personeel van den rijkswaterstaat zjjn in de laatste jaren niet verhoogd. Uitbreiding van het waterstaats-corps heeft niet plaats gehad. De minister acht het in ons eigen belang de voornaamste handelsweg als de Waal zooveel en zoo spoedig mogelijk te verbeteren. Op de Nieuwe Merwede werkt men steeds voort met het verbreeden en verdiepen van het bed volgens de wet van 15 No vember 1876, en alzoo volgens een vast plan, ten einde den afvoer van het opperwater te verbeteren. De voltooiing der Nieuwe Merwede dient tot voorbereiding der scheiding van Maas en Waal, een werk dat de kroon moet zetten op de verbetering van onze rivieren. Het naar wensch slagen der verbetering van den Rotterdamschen Waterweg is een gevolg der uitge voerde graaf- en baggerwerken. Krachtige voortzetting dezer werken is noodig om tot eene bestendige diepte der scheepvaartgeul te geraken. Zoo als reeds door den minister in de tweede kamer is verklaard, zullen voor de verlegging van den Maasmond geen gelden worden besteed, voordat de onteigeningswet zal zijn vastgesteld. De toestand van 's rijks schatkist ver zet zich tegen afschaffing van rijks-kanaal- en tolheffingen. Ook de minister betreurt, dat het Nederlandsch posttarief voor brieven met beslemming voor onze koloniën hooger is dan dat hetwelk in sommige andere landen der algemeene postvereeniging toepassing vindt. In elk geval acht hij het wenschelijk af te wachten wat op het postcongres te Lissabon zal worden beslist ten aanzien der kosten van vervoer over zee in verband met vast stelling van het port der overzeesche brieven. De jaarlijksche tekorten van de telegrafie wijst de minister in de eerste plaats aan de al te snelle verla ging der tarieven, die, zoo voor het binnenlandsch- als voor het interna tionaal verkeer heelt plaats gehad. De minister zou het echter zeer betreu ren, zoo hierin aanleiding moest gevonden worden om de uitbreiding van het telegraafnet te staken. Financiën. De minister stelt zich voor een onderzoek in te stellen omtrent eene wjjziging van het bestaand octrooi van de Nederl. bank. De minister vereenigt zich in hoofdzaak met het door zijn ambtsvoorganger gedane voorstel tot voorloopige voorziening omtrent ons muntwezen. Weldra zal een gewijzigd wetsontwerp worden aangeboden. Eene nieuwe wettelijke regeling van den suikeraccijns is in bewerking. Binnen weinige maanden kan eene reorganisatie der staatsloterij worden tegemoet gezien. Vermeer dering van 's rijks inkomsten zal daarbij op den voorgrond staan. Ten aan zien van het Haagsehe Bosch houdt de minister zich aan de conclusiën der commissiën van 1878. Ten opzichte van het entrepotdok te Amsterdam, zegt de minister, dat het niet meer beantwoordt aan de behoeften van han del en scheepvaart. Over de vraag of en zoo ja op welke wijze die in richting door eene betere te vervangenheeft overleg plaats met het ge meentebestuur. 's GRAVENHAGË, 23 Januari. Door Z. M. is vergunning verleend tot het aannemen en dragen: aan P. W. Steenkamp, hoofdcommissaris van politie te Amsterdam, der versier selen van officier der orde van Nicham Iftikhar, hem door Z. H. den Bey van Tunis geschonken; aan mr. J. G. Patijnte 's Gravenhageder versier selen van officier der Leopoldsorde van Belgiëaan den luit. ter zee V kl. W. A. Buytendijk en aan de luitt. ter zee 2e kl. P. H. BrocxP. C. Swaan en L. E. Van Diggelen van de versierselen van ridder 4e kl. der orde van het Borstbeeld van den Bevrijder Simon Bolivar, hun door den president der Vereenigde Staten van Venezuela geschonken; aan den heer J. F. K. Eps, postdirecteur op Curasao, van het ordeteeken 5' kl. van het Borstbeeld van den Bevrijder, hem door den president der Vereenigde Stalen van Venezuela geschonkenen aan den officier van gezondheid le kl. van het leger in Nederlandsch-lndië J. C. W. Fischer van de versierselen van ridder 3e kl. van de orde van St. Anna, hem door Z. M. den keizer van Rusland geschonken, en zulks met intrekking van de hem verleende vergunning tot het aannemen der versierselen van ridder 3e kl. van de orde van St. Stanislaus. Z. M. heeft, op zijn verzoek, aan G. A. G. P. baron Van der Duyn van Maasdam een eervol ontslag verleend als rentmeesier van het kroon domein Rentambt Wageningen, en benoemd: tot rentmeester in het Rent ambt Wageningen, II. N. baron Schimmeipeuniuck van der Oije, thans 2de rentmeester in het Rentambt Oosterhout. en tot 2di» rentmeester in het Rentambt Oosterhout, M. A. Gelinck, surnumerair op de bureaux der hoofd administratie. Door Z. M. is P. Goedhart, te Arnhem, benoemd tol lijdelijk leeraar aan de rijks- hoogere burgerschool te Winterswijk. Door Z. M. is de heer mr. D. Lr F. De Pauly, laatstelijk president van de bei Je hooge gerechtshoven van Nederlandsch-lndië, thans met verlof hier te lande, op zijn verzoek, eervol uit 'slands dienst ontslagen, met toeken ning van pensioen. De minister van binnenlandsche zaken zal op 26 Januari a. s. geen audienlie verleenen. Bij het algemeen debat over de staatsbegrooting in de zitting van de eerste kamer van heden verklaarden de meeste sprekers zich tegen hel finan- ciëel beleid der regcering. De heer Van Rotjen zou zelfs alle hoofdstukken afstemmen, de heer Van der Putte crilizeerde daarbij de benoeming door den heer Heemskerk van den liberaal-koloniaal Van Rees, lerwjjl de Van Akerlaken en Van Stirum dit niet onbegrijpelijk vonden. De li van Heemskerk betoogde dat de hit. Sprenger van Eyk en Van Rees hooi jen waren met de regeeringsvoorstellen omtrent deze punten: krachtig streiUad naar het herstel van het financiëel evenwicht in Indië, handhaving van gouvernements-koffiecultuur en de vrijheid van de Javaansche bevolking de keuze van grondbezit. Ontvangen is eene dépêche uit Atjeh, volkomende bevestigende het Reuit telegram omtrent de expeditie naar Tenom en hulde brengende aan het nij nade dig gedrag van de officieren Leysius en Schimmelpenninck. voor heef zou BIH T E N LAN DSCIIE B K R CIITE X Si Bi ff» Si Sj A. M fo. parr Het jongste hof-bulletin deelt mede, dat de koningin weer in staal;aan§ korte wandelingen buiten het kasteel te maken. Maar slechts enkele mi| ten kan H. M. zonder steun gaan. Overigens is de gezondheidstoestand Pi vorstin zeer bevredigend. I,je|]j Men verzekert, dat het gouvernement de laatstelijk door de Transvina sche afgevaardigden voorgestelde grenslijn beschouwt als te eenenmale (met aannemelijk. De Transvaalsche afgevaardigden zullen binnen eenige dagen een «over ciëel bezoek gaan brengen aan Nederland. Een der voornaamste Hollandsijweg reeders heeft een stoomschip te hunner beschikking gesteld. Zij zullen efrasti ter niet van hier vertrekken alvorens van lord Derby antwoord te heli! - ontvangen. De heer Scanlen, de Kaapsche premier, heeft vóór zijn vertrek aanI het Derby beloofd, dat de Kaapsche regeering het Bechuanenland beschermen zalil2 dezelfde wijze als het Basulo-land thans beschermd wordt krachtens dej«s= ste schikking met het ministerie van koloniën. Het is nog niet beslist oj Britsche commissarissen benoemd zullen worden in het grondgebied van Mi y koroane en Montsioa. Die benoeming is echter waarschijnlijk. f. Een der grootste concertzalen van Londen, de Music Hall, in End Road, is Zondagavond eene prooi der vlammen geworden. Zij li -ks 3500 personen bevatten. De schade, door assurantie gedekt, bedraagt; half millioen gulden. f"jjj Het Foreing office, heeft aan de eigenaren van de stoomboot Nisenï iclio Oi volgende mededeeling doen toekomenEen brief van de admiraliteit mei>, dat de kapitein van de Pegasus Zondag getelegrapheerd heeft, dat deNeti landsche expeditie van haren tocht terug is, na eenige dorpen te hebbent nield. De bemanning van de Nisero is medegevoerd naar het binnenlij' Tot dusver was zij ongedeerd geblevenmaar zij verkeert in zeer zorggï(e|| kenden toestand. Het strafschoolschip Clarence, dat in de Me'sey teil anker lag, is gisteravond geheel verbrand. De onderwijzers, de strafleerlingen en dienstpersoneel, zijn door toesnellende booten gered. Denkelijk is de brl door een leerling geslicht. Uit Kaapstad wordt aan Daily News gemeld: liet Duitsche oori schip Nautilus is van hier naar Angra Pequena vertrokken, schijnbaar well berichten over den toestand aldaar in te winnen. De onbeperkte invoer iberi geschut en ammunitie door de Duitschers verwekt groote moeielrjkhe*siad aan de Kaapsche overheden. Arat Een Engelsch ingenieur, die te Birmah en te Siam geweest is en ]het in zuidoostelijk Azië vertoefd heeft, keurt het in de Globe af, dat de Lieen densche zoölogische tuin door het tentoonstellen van den zoogenaamden fvaa ten olifant wel zijne geldkist vult, maar het publiek misleidt en aan zjfchr eigene reputatie schade doet. Deze olifant toch is, zegt hij, veel donkerpns van kleur dan die van den koning van Birmah of die van den koning iebl Siam, is maar 7% voet hoog Jumbo was 11% en de beide hier boq N; genoemde zijn elk meer dan 9 voet hoog heeft kleine slachtanden fle nog geen 2% voet, terwijl die van den Siameschen 9 voet lang zijn. bote tiet zoeken naar de slachtoffers van de schipbreuk der stoomboot (&ij of Columbes wordt aan de kust van Massachusetts ijverig voortgezet. Ij 0 der overledenen, de betaalmeester, de tweede machinist, 6 matrozeiiicitia 2 passagiers, zijn op den Gay-head-lichttoren gevonden. Verdere navorsclbem gen langs de kust hebben tot het vinden van verscheiden groepen lijkenprie leid. Van de equipage van 45 man en de 81 passagiers zijn slechts 12 |«lka sagiers en 17 leden der equipage gered. De met de plaats der schipbrjde I vertrouwde zeelieden verklaren, dat de boot haar koers geheel verlorenaging hebben, toen zij op het rif stiet. De overlevenden verhalen, dat zij leer uit hunne gevaarlijke positie in de takelage twee stoombooten zagen passeetgijn maar dat deze geen van beiden het wrak bemerkten. De stuurman van beid dier booten verklaart, het gestrande schip door zijn verrekijker geziefzoo' hebben; maar levende wezens had hij er niet op ontdekt. Verscheiden fpen sonen in hel takelwerk waren aan de touwen, waaraan zij zich vasdie klampt hadden, vastgevroren. Blijkbaar zijn zij van koude bezweken. an<l nacht was helder en alle lichten waren zichtbaar. Het ongeluk wordt idooi de dagbladen aan grenzenlooze onkunde en zorgeloosheid toegeschreven. V meeste passagiers deden een uitstapje naar het zuiden. fan FR4IMR1J J100 'fl Cfl De senaat heeft een crediet van 3 millioen voor den Senegal-spoorf toegestaan, Gelijk men weet, had de kamer van afgevaardigden dien |SC|)( verworpen. Aangaande de quaestie der authenticiteit van den brief van den Chij schen ambassadeur, ontstaan tengevolge van de woorden door den mini) Ferry deswege geuit, welke brief door de Revue is openbaargemaakt, gemelde Revue inlichtingen gevraagd aan de Chineesche legatie. Het woord, hierop verkregen, luidt aldus: De ambassadeur, de markies Tseng! lastte een van zijne secretarissen een antwoord te geven. Hij is echter) in staat de verantwoordelijkheid op zich te nemen van de denkbeeld®! tem 'erd zeet don tent

Leydse Courant | 1884 | | pagina 2