CUD 884. i DONDERDAG 24 JANUARI. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. >pbo iri l MUL HJI Sec m. aider eilin >ppe l No V, 20. tj '■'p-y.j De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 1.50, franco p. p. 2. zonder lij ke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Adverlentiën is van 14 regels 1.iedere regel meer 25 cenls, groote letters berekend naar plaatsruimte. t. LEIDEN. 23 Januari (aar wij vernemen heeft de onderofficiers-vereeniging "Door Vriendschap jenigd", overtuigd van den dringenden nood, waarin onderscheidene e krijgers verkeeren, het plan opgeval eerstdaags eene liefdadigheids- rslelling in den stads-schouwburg te geven, waarvan de opbrengst, na jek der onvermijdelijke onkosten, geheel zal komen ten voordeele van bestaande fonds der Vereeniging van gepensioneerde onderofficieren en Meren. Lijsten zullen daartoe den ingezetenen worden aangeboden. Wij rouwen dan ook dat die lijsten de blijken zullen opleveren dat, waar geldl in den dringenden nood van oud-krijgers te voorzienmen niet laar)er8eefs een beroep doet op de liefdadigheid der ingezetenen. Het stoomschip Nederland en Oranje vertrok gisterennamiddag van naar Batavia. De Prins Hendrik, van Batavia naar Amsterdam, ver van Port-Said 23 Januari. De kon. akademte van wetenschappen (afd. wis- en natuurkunde) Saterdag a. s. eene gewone vergadering houden. Z. K. 11. Alexander, prins van Oranje, heeft, als blijk van belangstel- in de kinderbewaarplaats te Dordrecht, 12 zilveren lepeltjes geschonken trijs voor eene loterij a(l boe. In de maanden Juni of Juli a. s. zal wederom aan officieren van het hier te lande gelegenheid worden gegeven aan het toeiatings-examen de 2e afdeeling der krijgsschool of voor den intendance-cursus deel te en. Het hier volgende aantal plaatsen is aan deze inrichtingen openge- I I. Aan de 2C afdeeling der krijgsschool 6 plaatsen voor Ie officieren der jjiterie, 2 voor de officieren der artillerie, I voor die der cavalerie en ior die der genie; aan den intendance-cursus 3 plaatsen. Zooals bekend uilen de officierendie voor het vervolg tot de krijgsschool of tot den 6idance-curstts worden toegelaten, jaarlijks, behalve de residentietoelage, schadeloosstelling van /100 ontvangen voor het aanschaflen van boe instrumenten enz. Aan het f'ader land wordt medegedeeld, dat de heer Van Bees op zijne naar Batavia, Atjeh zal aandoen om daar den toestand persoonlijk van j te bezien en met den gouverneur en militairen bevelhebber de Atjeh- blegenheden te bespreken. Men zal zich herinneren, dat de lieer Van indertijd, toen de heer 's Jacob naar Indië is vertrokken, in de tweede iet- de regeering heelt geïnterpelleerd over de rechtstreeksche reis van den iwen landvoogd naar Batavia en zijne verwondering, te kennen gaf, dat jfaiet van de gelegenheid had gebruik gemaakt om persoonlijk den toestand Sdjeh van nabij te leeren kennen. De heer Van Bees zal thans, naar men zelf doen wat hij indertijd van den aftredenden gouverneur-generaal cob heeft verlangd. Daar het vertrek van den heer Van Bees uit den .gop 28 Februari is bepaald, en de heer Sprenger van Eyk ongeveer den Februari kan aankomen ontmoeten beide regeeringspersouen dus nog nder en zjjn er nog verscheidene dagen voor persoonlijke besprekingen j; belangrijke regeeringsbehandelingen beschikbaar. Naar men algemeen verzekert, heeft de heer Are Smit, burgemeester lissingen, tegen 1 April e. k. zijn ontslag gevraagd. - Naar men verneemt, zullen 1 September a. s. dertig jongelingen ge ilst kunnen worden als adelborst 3C kl. voor den zeedienst bij het kon. inst. Ir de marine tc Willemsoord. Een heden door ons ontvangen telegram meldt, dal de commandant de Pegasus, het Engeische oorlogschip, uitgezonden ter assistentie van cltipbreukelingen der iVisero, aan de Engeische admiraliteit dd. 20 dezer t geseind, dat de Nederlandsche militaire expeditie is teruggekeerd, ige kampongs op het grondgebied van den radja van Tenom werden door in de asch gelegd, doch de schepelingen waren door de Atchineezcn egenomen naar het binnenland. Mogen zij dus voor het oosenbiik waar- 1 «lijk nog in leven zijn, hel valt niet te ontkennen, dat de toestand hachelijk is. Amsterdammer De schuitenjager A. Van Veen, die, zooals eenige weken geleden is ild, onder Zoeterwoude zwaar mishandeld werd, is weer zóó ver van wonden hersteld, dat zijn toestand thans de reis gedoogt van deu Leid- ndam naar 's Gravenhage om in deze zaak voor den rechter van in itio getuigenis al te lessen. De vermoedelijke dader bevindt zich in SI. [D. v. Z. H. en 's Gr.) Te Stompwijk is jl. Zaterdag overleden de wel-eerw. heer Joannes j. Dn U. d. d. P. ]t. Ct. Baptist Canters, sedert 1870 pastoor aldaar. Op Donderdag te voren had de overledene nog gezond zijn 60stïD verjaardag gevierd en de mis opgedragen. Na de uitvaartdiensten heeft heden de begrafenis plaats gehad. Met gereede hulp van zijne eenvoudige gemeente verrijkte pastoor Canters, die om zijn edel karakter algemeen bemind was, o. a. nadat hij een paar jaar het her derlijk ambt had vervuld, Stompwijk met eene nieuwe kerk. Naar de liott. Ct. met zekerheid verneemt, is het voortbestaan der Hoogduitsche opera voor het volgende seizoen gewaarborgd, Volgens de laatste berichten za! de heer Van Zuylen niet deel gaan uitmaken van de Botterdamsche afdeeling van "het Nederlandsch Tonneel." De heer Moor zal vermoedelijk gaan hehooren tot hel nieuwe gezelschap Chrispijn-de la Mar, dat met September e. k. te Amsterdam den schouwburg in de Amstelstraat van de heeren Boas en Judels gaat bespelen (Hbl.) De heer dr. E. Laurillard, pred. bij de Ned. Herv. gemeente te Amster dam zal op 29 dezer den dag herdenkenwaarop hij dertig jaren geleden het predikambt bij zijne eerste gemeente te Sandpoort aanvaardde. Gisterennacht strandde te Zaudvoort het Fransche barkschip I'Indepen dence. De reddingboot slaagde er na groote moeite in, zes man van de fait 8 koppen bestaande bemanning behouden aan wal te brengen. Het hout, waaruit de lading bestond, drijft gedeeltelijk langs het strand. VanuitZand- voort levert het geheel een belangwekkend schouwspel optemeer daar het schip bijna onbeschadigd op hel strand is gezet. Later is ook de kapitein van het gestrande schip door de reddingboot gered. Aan de sterrewacht te Utrecht is het telegraphisch bericht ontvangen, dat door den lieer Ellery, te Melbourne in Zuid-Australiëden 12d<,n dezer, in het stcrrebeeld de kraanvogel, eene kleine komeet ondekt is, op 340 gr. B. opklimming en 40 gr. 8 min. zuider-declinatie. De beweging der komeet was Zuid-Oost, zoodat er weinig waarschijnlijkheid is, dat die komeet spoe dig hier in Europa zichtliaar zal worden. Men schrijft uit Veendam aan de Prov. Gron. Ct: Er heerscht hier sedert eenige dagen eene wezenlijke paniek. Bijna eiken nacht worden et- bij dezen of genen der ingezetenen pogingen gedaan tot inbraakgepaard met uitsnijding van glasruiten enz. Een zeker waas van geheimzinnigheid, iets onbegrijpelijkst, om het zoo eens uit te drukken, kenmerkt sommige van die pogingen, waardoor natuurlijk de angst van velen nog des Ie groo- ter wordt. De politie, de nachtwacht, ie schutterij zelfs is eiken nacht sur- veilleerende, om de brutale dieven te pakken, die zelfs des burgemeesters zilveren lepels durven kapen, om die achter diens woningin de sloot te gooien of in een hollen boom te verbergen. De rustige maar thans onrustige burger slaapt met revolver of broodmes op de beddeplank, de bandelaars in brandvrije kasten, vuurwapenen en dolkmessen maken goede zaken, en de smeden hebben bijna geene handen genoeg ooi de ijzeren roe den te maken, waarmee men de vensterluiken gaat baricadeeren. Uit de regeerings-antwoorden aan de eerste kamer over de staatsbegro ting voor 1884 blijkt o a. het volgende: Buitenlanrische zaken. De minister legt over den brief door hem onder dagieekening van den 12d,r' December 1883. aan den Belgischen gezant hier ter stede geschreven, betrekkelijk het waarborgfonds, voor de spoorwegeon- cessie Rotterdam - Munster gestort, alsmede afschrift der dépêche van baron d'Anethan van den 21st, November te voren. Uit's mins. brief moet blijken 1°. dat hij elke regeeriugsinitiatief ten behoeve der reclamenten Wilmart en Otlei heelt afgewezen; 2". de regeering vrijgehouden van elke toezegging ten aanzien barer adviezen en handelingen met betrekking tot de hoofdzaak, dat is, tot de vraag van teruggave al dan niet. geheei oi gedeeltelijk, van het besproken waarborgfonds, en 3°. dat hij de bereidverklaring van den minister van financiën overgebracht heeft, out zich niet te verzetten tegen een eventueel amendement van een of meer leden der staten-gcneraal, waarbij de som van 7 400.000, op het aanhangig ontwerp der begrooting uitgetrok ken. afgenomen werd van de middelen voor het dienstjaar 1884. Deminis- ter heelt reden om een gunstigen uitslag te verwachten der aanhangige onderhandelingen betreffende een haudelstractaat met Frankrijk, De minis ter meent, dat niettotstandkoming van een handelstraclaai met Frank rijk. den minister van financiën niet behoeft terug te houden, om. bij her ziening van bet tarief, nevens den wijnaccijns, ep de Fransche wijnen een inkomend recht voor te stellen. Hij verzekertdat het noch bij de regeering noch bij 's konings gezantschap te Londen aan den noodigen ijver en de noodige inspanning ontbreekt, om met betrekking tot het belang van den Nederlandschen veehandel alles te doen wat hetzelve kan bevorderen. Bij het departement van financiën wordt eene vrijstelling van den accijns op het hier te lande geslacht en voor Engeland bestemd veel voorbereid. Marine. Met ontkenning dat al zijne plannen in de tweede kamer in dui gen zijn gevallen ol daarin zelfs zonder ernstig verzet berust is, zegt de

Leydse Courant | 1884 | | pagina 1