leiding van een kindermoord in Mei 1883 te Doesburg, is onjuist. Wel heelt er opnieuw eene instructie in die zaak plaats gehad met het oog op geruch ten omtrent genoemde vrouw, die vroeger te Doesburg woonde, maar van eene aanhouding is geen sprake geweest. Te Leeuwarden is in den ouderdom van bijna 84 jaren overleden de heer C. H. F. A. Battaerd, ridder der orde van den Nederlandschen Leeuw en der orde van de Eikenkroon, sinds 1865, na 45 jaren effectieven dienst tijd, reeds op 11-jarigen leeftijd, in 1811, trad hij als soldaat in dienst bij het 123e reg. van linie, gepensioneerd als majoor der inlanterie. Hij nam o. a. deel aan de blokkade van Wesel, aan den slag bij Waterloo, aan het beleg van Valenciennes en van Kortrijk. Zaturdagavondbij aankomst te Aksel van den laatsten spoortrein uit Ter-Neuzen, had een bijna 70-jarig grijsaard het ongeluk, bij het uitstap pen, onder den trein te geraken. Beide voeten werden hem afgereden, en reeds des nachts overleed hij aan de gevolgen. Onder het velerlei kwaad, dal het menschdom kwelt, moet ook de wijnvervalsching genoemd worden. Hoe ver dat kwaad reikt, is in de weten schappelijke wereld geen geheimen zoo nu en dan lekt er ook voor het groote publiek iels van uit. De groote vorderingen, die de scheikunde in den laatsten tijd heeft gemaakt en waaraan wij zoo onnoemeljjk veel goeds te danken hebben, hebben ook hare keerzijde. Het bedrog heeft de schei kunde in dienst genomen, en al de middelen, die de wetenschap tot hare beschikking heelt, worden aangewend om onze levens- en genotsmiddelen te vervalschen, op kunstmatige wijze na te bootsen, en, uil geldgewin, voor echt aan den man te brengen. Met het artikel wijnen gebeurt dat op groote schaal en met eene verregaande onbeschaamdheid. Hier vooral biedt de scheikunde onuitputtelijke hulpmidde len aan, en tal van fabrieken zijn dagelijks met noeste vlijt werkzaam om ze aan te wenden. Het is een leit, dal er van vele wijnsoorten veel meer in consumtie komt dan er geproduceerd wordt. Er worden dagelijks oks hoofden Madera, Portwijn, Malaga, Sherry, Tokayer, ftaliaansche en Fran- sche wijnen gedronken, waarin geen druppel is van het edele druivennat, waaraan ze hunnen naam ontleenen. Madera-wijn wordt bijna niet meer geproduceerd, en toch hoe verbazend groot is de consumtie daarvan! Men heeft berekend, dat Londen alleen jaarlijks meer Malaga-wijn opdrinkt dan Portugal produceert. Als edele en geneeskrachtige Tokayer worden wijntjes in den handel gebracht, die nooit Hongarije hebben gezien. Dit alles is misschien een natuurlijk gevolg van hel steeds toenemende wijnverbruik. De wijnboeren kunnen sinds lang de drinkers niet meer bijhou den, en deze laatste verkiezen zich niet te matigen. Daarom moeten de ge dienstige fabrikanten wel te hulp komen. Onder deze omstandigheden mag het voor allen, die aan het echte drui vensap de voorkeur geven boven fabrikaten van kruis-, vlier- en boschbes sen, klaprozen, enz een geluk heeten. dat sedert kort ook Griekenland gaat deelnemen aan den Europeeschen wijnhandel. Bij 'de oenologen was het geenszins eene onbekende zaak, dat Griekenland, vooral de Grieksche eilan den, wijnen voortbrengen, die met het edelste druivennat kunnen wedijveren. Alleen verstonden de Grieksche wijnboeren de kunst niet om de wijnen zóó te bereiden, als men in Europa gewend is ze te drinken. Hunne bereidings wijze was berekend op het klimaat van hun land, en om in dat klimaat de wijnen te kunnen overhouden, namen zij toevlucht lot middelen, die voor onze tongen en verhemelten den smaak bederven. De Grieksche wijnboer moest leeren het sap zijner druiven voor uitvoer geschikt te maken. Dank zij de bemoeiingen van den Europeeschen handel, heelt hij dat geleerd, en wij kunnen ons thans te goed doen aan de wijnendie de helden van Home rus gedronken hebben. De Grieksche wijnhandel is nog pas in zijne eerste aankomst. De wijn boer op Cephalonia, op Santorin, op Samos, in Euboea, en hoe Grieken- land's wijndistricten verder mogen heeten, leelt nog in heilige onschuld. Van vervalsching heeft hij geen begrip, en hoe zou hij daaraan ook denken Zijne wijnbergen leveren hem veel meer op dan hij noodig heeft. Minstens de helft van zijn oogst wordt bestemd om de kruidenierswinkels van krenten en rozjjnen te voorzien. De ingrediënten, elders gebezigd om kunstmatige wijnen te maken, zouden hem veel meer kosten dan zijne druiven. Over vijftig jaren zal men misschien de Grieksche wijnen vervalschen, zooals men het nu de Portugeesche, de ilongaarsche, de Spaansche, enz, doet. Maar die dan leeft, die dan zorgt! Thans kunnen wij er ons nog in verheugen, dat Griekenland ons hel zuivere druivennat schenkt, en bodem en klimaat werken daar zamen om wijnsoorten te leveren, die niet enkel uitmunten door smaak en geur, maar ook door die eigenschappen, welke aan wijn zijne dietetische waarde geven. De wijnen van Griekenland munten uit door groote verscheidenheid in smaak en chemische zamenstelling. Er zijn daaronder muskaat-wijnen, die boven de Fransche de voorkeur verdienen. Andere soorten komen in smaak en gehalte geheel overeen met Gold Cherry en met zoogenaamdeu Port-a Port; weder andere herinneren hetzij aan Madera, hetzij aan Malaga-wijn, en men vindt er ook een merk onder, dat met den besten ouden Tokayer geiijk staat. De roode wijn van Santorin wordt hooggeroemd wegens zijne geneeskrachtige eigenschappen bij maag- en darmlijden. Ook uitmuntende schuimwijnen (Champagne) zou Griekenland kunnen leveren, wanneer de Grieken maar de kunst verstonden en de mechanische middelen hadden om ze te vervaardigen. In Duitschland, dat het eerst Grieksche wijnen invoerde, maken zij groo- ten opgang; in Engeland en de Vereenigde Staten beginnen zij hunne entrée te maken en ook in ons land worden ze sedert zeer kort ingevoerd. Wij willen hopen, dat ze voor Nederland nog eenmaal een belangrijk handels artikel worden. In het regeeringsanlvvoord aan de eerste kamer der staten-generaal over de slaatsbegrooting voor 1884, conslateerd de regcering met genoegen de gezindheid eener afdeelingsmeerderheid om met haar mede te werken tot be vordering van 's lands welzijn. Zij kondigt het naderend einde aan van de werkzaamheden tot herziening der grondwet en onluent dat onderwerpen van wetgeving veel gevorderd zouden zijn bij niet-herziening der grondwet. Tot aanvulling van de aan de tweede kamer gegeven inlichtingen wordt me degedeeld, dal de gouv.-generaal bij nader telegram tijdsbepaling van zijn ver trek uit Indië heelt gevraagd en voorts dat het request niets tegen de inwil liging van het verzoek bevatte. De memorie bevat verder eene verdediging tegen het verwijt, dat de regeering aanvankelijk niet genoeg bezuiniging in de staatsbegroting heelt gebracht. Van de verlangde opheffing van het depart, van waterstaat, handel en nijverheid verwacht de regeering grooien omslag en geringe bezuiniging. 11. i. komen onder de thans bestaande verdeeiing van arbeid de zaken heter tot haar recht. Zij betwijfelt of zamensmelting van de departementen van marine en oorlog belangrijke besparing zal brengen. Af doende vermindering van uilgaven acht zij alleen bereikbaar ten koste gewichtige algemeene of plaatselijke belangen. Tegen nieuwe uitbreiding, staatsbemoeiing zal de regeering zooveel mogelijk waken. Het middel ooilol( verkoop van Indische en Ncderlandsche staatsspoorwegen tot verbet erin»" 1 den finauciëelen toestand te geraken, acht de regeering zonder bekenïden met de voorwaarden, bezwaarlijk voor beslissing vatbaar. ,jjch Binnenlandsche zaken. Een onderzoek naar specifieke bacteriën der cW in Indië, is niet bevolen. Opheffing der mazelen als besmettelijke ziekte wei de minister bij herziening der epidiemiewet te overwegen. Hij verzekert in Oud-Beierland de ziektenwet behoorlijk is nageleefd. Voor opneming== behoeltige krankzinnigen wordt op voldoende wijze gezorgd. Hij deelt n dat het gesticht te Medemblik alleen voor behoeftige krankzinnigen is besk Bij de toepassing van de afmaking van rundvee wegens longziekte, n)e doortastend te werk gegaan. Met algemeene toepassing van het afmakiiaal stelsel wil hij een gunstig tijdstip afwachten. De universitaire opleiding welEn hij niet op te offeren aan vervorming van onze universiteiten in faculiLk scholen. Wijziging der wet op het hooger onderwijs maakt hij afhank van de ontwijfelbare noodzakelijkheid. Tegen teruggave, zonder controle, het jus promovendi aan de curatoren der gymnasia, maakt hij bezn evenzeer tegen opheffing van het toezicht hij de eind examina. Hij w schuwt tegen de verwachting dat wijziging der middelbaar onderwijswet bezuiniging moet leiden. Ten aanzien van de gelden tot uitvoering vanle 45 der schoolwet, volgt de regeering, zoolang de wet niet gewijzigd is,vi groote male van leidelijkbeid en een stelsel van controle. In hét geven_ technisch advies door den bouwkundige voor de onderwijsgebouwen, zie" minister geen verkorting van de autonomie der gemeentebesturen. De minion deelt in de betuiging van ingenomenheid met het streven der vereenif "Rembrandt". fact 3 GRAVENHAGË, 22 Januari. Door Z. M. is aan den heer A. A. Bruyn vergunning verleend tot,, neming der ouderscheidingsteekenen van ridder der Koninklijke militaire111 van Onzen Heer Jezus Christus, hem door Z. M. den koning van Portf'8^ geschonken. h0 Door Z. M. is aan den heer F. s'Jacob, op zijn verzoek, eervol rj eer -Af i d< end slag verleend als gouverneur-generaal van Nederlandsch-Indië, onder dl betuiging voor de vele en gewichtige diensten door hem aan den 1;' bewezen, en met bepaling, dat voormeld eervol ontslag gerekend zal wofW in te gaan met den dag waarop hij de functiën van gouverneur-gene!" aan zijnen opvolger zal hebben overgegeven, en is benoemd tot gouvernf6'3 generaal van Nederlandsch-Indië, de heer 0. Van Rees, voorzitter vat tweede kamer der staten-generaal, met bepaling, dat hij als zoodanig!®" treedt den dag waarop hij te Batavia zal zijn aangekomen. 1 Door Z. M. zijn benoemdtot burgemeester der gemeente S[^e Doetinchem, A. M. C. Van Bommel, burgemeester der gemeente Zalt-Bomt* met toekenning van eervol ontslag uit laatstgenoemde betrekking, en burgemeester der gemeente Dordrechtmr. H. A. Nebbens Sterling. Door Z. M. is de le luit. der infanterie van het leger in Nederland Indië M. C. L. Langguth, met verlof in Nederland aanwezig, op zijn zoek, eervol uit Z. M. militairen dienst ontslagen. De luit. ter zee le kl. W. M. E. Bervoets, le officier aan boord Zr. Ms. wachtschip te Hellevoetsluis, wordt, in stede van den luit,F. zee le kl. J. Dafen. met 1 Februari aanstaande overgeplaatst in dt1 van Zr. M'. wachtschip te Willemsoord en belast met het bevel over Z'tn' gaflelschoener /Irgus, en vervangen door den luit. ter zee le kl. N. A 01 Vries. De luit. ter zee Is kl. J. Dalen wordt met genoemden datum! plaatst in de rol van Zp. M«. wachtschip te Amsterdam. je De heer Alfred Hedman, benoemd tot vice-consul der Nederlanden Wasa (Nicolaïslad), is in die hoedanigheid door de Russische regeei erkend. De minister van financien zal op 24 en die van marine op 25 Jait a. s. geen audiëntie verleenen. iect regeej_ („rti M. M. de koningin heeft gisteren de echtgenooten van een aa] hooggeplaatste personen ten paleize ontvangen. Z. M. de koning zal Donderdag a. s., des namiddags te 1 uur, de^e bruikelijke jaarlijksche audiëntie verleenen aan de leden van de eerste kij der staten-generaal. Op de aanstaande musicale auditie door HH. MM. koning en konii ten hove aan verschillende genoodigden bereid, zullen hunne medewerl verleenen de dames Anna Born, hof-cantatrice, zang; Enderlé, uit Leii piano; de heeren Jos. Hollmann, violoncel; Isajé, viool, en Stortenbeker pianiste (accompaguateur) .oh few at kkci jeste i pi stalen werd mededeeling gedaan van 's konings besluit tot buitengevf bijeenroeping dezer vergadering, ter verkiezing van een lid der eerste; mer, ter vervanging van wijlen den heer De Raadt en ter behandeling vaii^e voorstel omtrent de verbinding van den Hoekschen Waard met den va wal. Het vroeger herkozen lid der staten, baron De Constant Rebecf heeft de vereischte eeden afgelegd en zitting genomen. Alvorens de veAan derihg overging lot eene keuze van een lid der eerste kamer, heeft devjO gi zitter met een enkel woord hulde gebracht aan wijlen het lid der el kamer, den heer De Raadt, wiens plaats de staten geroepen werden tf te vervullen. Bij de eerste vrije stemming werden ingeleverd 77 stembrie^ Hiervan verkregen de hh. m'. W. H. De Beaufort 53mr. C. Cock, te Leideiii^ mr. W. C. M. Begram 7, d'. A. Vrolik. R. baron Van Rhemen van RheeL^ huizen en A. Van Weel, (Oud-Beierland) ieder 1 stem, zoodat tot lidL eerste kamer der staten-generaal verkozen werd verklaard de heer H. De Beaufort, oud-lid van de tweede kamer. Vervolgens kwam in behandeling het voorstel van gedep. staten om wijziging van hun besluit in de zomervergadering genomen hen te ms gen om, in afwachting dat subsidie door de wetgevende macht worde gezegd, een definitief plan voor den bouw der brug ter verbinding van Hoekschen Waard met den vasten wal op te doen maken en aan deifeg keuring der regcering te onderwerpen. Nadat door enkele leden hi%uj het woord was gevoerdwerd ten slotte het voorstel van gedep. statenj, jn

Leydse Courant | 1884 | | pagina 2