LEIDSCH en 1884. 58 V. 17 MAANDAG 21 JANUARI. STADS-BERICHTEN. NATIONALE MILITIE BINNENLANDSCHE BERICHTEN. NATIONALE MILITIE. Ill «Jlf tenkaj 3801: 33CK 201 apenk i, vei voor >literi n aa Ue Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd'De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 1.50, franco p. p. f 2.— afzonderlij Ite nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advertentiën is van 14 regels 1.iedere regel meer 25 cents, groote letters berekend naar plaatsronnte. Bij deze Courant behoort een Bijvoegsel. ?ct. pCt. and. pCt. pC.t. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN doen te weten, dat ingevolge rt. 18 der Wet van den 19dcn Augustus 1861 Staatsblad n°. 72) allen, die volgens t, 15 dier Wet voor de nationale militie beliooren te worden ingeschreven (zij die den lslen Januari bun 19dc jaar waren ingetreden en alzoo de geborenen in 1SG5), irplichl zijn zich daartoe bij Burgemeester en Wethouders aan te geven tusschen en lsten en den 31sten Januari; dat bij ongesteldheid, afwezigheid ol itstentenis van den militieplichtige, zijn vaderof, is deze overleden, zijne moeder, zijn beiden overleden, zijn voogd tot het doen van die aangifte verplicht is; en overtreding van het aangehaald art. 18, krachtens art. 183 der meergemelde et, wordt gestraft met boete van f 25 tot f ÏOO. Voor hen, die verzuimden zich op de door het Gemeentebestuur bepaalde dagen r inschrijving aan te melden, wordt mitsdien daartoe alsnog gelegenheid gegeven ter meente-secretarie, van des voormiddags 10 tot des namiddags 3 uren op iederen wcrk- 4)g, tot en met den 31sten Januari aanstaande, op welken dag het register van ischrijving, des namiddags te 4 uren, voorloopig wordt gesloten. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd DE RANTER, Burgemeester. Leiden, 12 Januari 1884. E. KIST, Secretaris. pCt. Aand. Aand. ind. P. KEMI8GEVIAG BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gelet op art. 26 der Wet van den 19en Augustus 1861 betrekkelijk de Natio- le Militie Staatsblad n'. 72); Brengen ter algemeene kennis dat het register van inschrijving en de alphabetische naamlijst der in 1883 voor Nationale Militie ingeschrevenen van den 21sltD tot en met den 31ste0 Januari ter Gemeente-Secretarie voor elk ter lezing worden nedergelegd dat bezwaar tegen register en lijst, binnen den tijd der nederleggingkan wor- n ingebracht aan den Commissaris des Konings in deze provincie, schriftelijk, op gezegeld papier, bij den Burgemeester in te leveren. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door plaatsing in de Leidsche vurant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. Lïilen, 19 Januari 1884. E. KIST, Secretaris. LEIDEN19 Januari Gisteren is naar de gevangenis te 's Gravenhage overgebracht II. J. 11., e zich aan oplichting en misbruik van vertrouwen heeft schuldig gemaakt. De persoon van H. v. B., die door de Zutfcnsche politie aangehouden I ter beschikking der politie alhier is gesteld, is, na door getuigen herkend zijn. ofschoon hij blijft ontkennen schuldig le zijn, naar de gevangenis Rotterdam opgezonden, daar de verschillende diefstallen onder dat arron- sseinent zijn gepleegd. Hedenmorgen even na 6 uur viel van eene door de Mare passeerende schuit n man in het water. In aanmerking genomen het vroege morgenuur kwam ernand ter redding opdagen. Echter nog voor dat hem de laatste krachten .aren ontnomen kwam nog in tijds de lantaarnopsteker J. Den Os, dieniet '*zelde de zoo noodige hulp te verleenen en het voorrecht mocht smaken man met behulp van een haak op het droge te brengen en hem alzoo een zeker wissen dood te redden. Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomcnen bedroeg gedurende 4 ze week dagelijks van 52 lot 74 volwassen personen en 7 tot 9 kinderen. De minister van financien maakt bekend, dat door hem van een ge- tzen ambtenaar bij de rechterlijke macht, ten behoeve van 's rijks schat- it, is ontvangen een brief met het postmerk Leiden, dd. 17 dezer, be- tiende 2 bankbiljetten, ieder groot 1000. zilv. l— Blijkens een bij het departement van marine ontvangen telegram, is eeschej M». schroefstoomschip Tromp, ouder bevel van den kapitein ter zee P. Hamb.11 Bosch, adjudant van Z. K. 11. den prins van Oranje, in den voormiddag lilenl. 17 dezer van Montevideo vertrokken, ter voortzetting van den ocfenings- Sht. Aan boord was alles wel. Stc - Het stoomschip Zeeland, van Rotterdam naar Java, vertrok 18 Jan. Suez, n J. O. Z. M. de koning zal in Juni a. s. de badplaats Carlsbad bezoeken. Een correspondent van het D. en Z. en 's Gr. spreekt het berieht tegen, dat mr. H. J. Brouwers, burgemeester van Roermond, zijn ontslag zou hebben aangevraagd. Als opvolger van prof. Muller, als hoogleeraar in de geschiedenis aan de Groninger universiteit, wordt genoemd dr. P. J. Blokdocentjn de Neder- landsche geschiedenis aan het gymnasium le Leiden. (D.v. Z. hl. en's Gr.) De heereu Ol let en Wilmart schrijven over de zaak van het waarborg kapitaal RotterdamMunster nog het volgende: Na het faillisement der spoor wegmaatschappij RotterdamMunster stemde de minister toe in de terug gave der waarborgsom, zooals blijkt uit een schrijven van 27 Juli 1878. "Op uw schrijven heb ik de eer te antwoorden, dat tengevolge van een nieuw protest van den heer Montijn, geen afgifte van het waarborgkapitaal kan plaats hebben." Dat protest werd ingetrokken en toch werd de som niet terug gegeven. Na het faillissement der maatschappij hebben wij de concessie op nieuw gevraagd. Toen antwoordde de regeering op 24 December 1880: »Op uw schrijven heb ik de eer te antwoorden, dat uwe aanvraag om concessie niet in overweging kan worden genomenzonder dat het bewijs wordt gele verd, dat met grond is te verwachten, dat bij eventueeleconcessieverleening de onderneming ook zal tot stand komen." Dat bewijs werd geleverd en op de hernieuwde aanvraag werd geantwoord op 23 Maart 1881: "Op uw schrij ven heb ik de eer te antwoorden, dat de spoorwegverbinding Rotterdam- Munster voor Nederland op dit oogenblik niet verlangd wordt en dus voor den aanleg en de exploitatie van dien spoorweg thans de concessie niet kan worden verleend." Waarom dus de waarborgsom niet teruggegeven Omtrent den in Centraal-Afrika omgekomen reiziger Juan Maria Schu- ver, wordt in het Hbl. o. a. bet volgende medegedeeld: "Geheel de be schaafde wereld verliest in dezen ondernemenden jongen man hij zou den 26st<D Februari pas 34 jaren oud zijn geworden een der kondigste en moe digste onderzoekers van Centraal-Afrika. Schuver verliet 24 Juni van dit jaar Khartoem en voer in eene stoomboot den Nijl op. Juist deze week lazen wij, dal die stoomboot terug was. De laatste berichten welke zijne familie hier in Amsterdam van hem ontving, waren van den 3en Augustus en uit Fasehoda aan den Blauwen Nijl gedateerd. Hij schreef toen, dat hij over zes maanden naar Khartoem terug zoude keeren of voor een jaar of drie het binnenland van Afrika zou Uitrekken. Blijkbaar heeft hij het laatste plan willen volvoeren daar de boot zonder hem terugkeerde. Aan boord had hij het ongeluk in het gelaat gewond te worden door een karabijn, die onverhoeds afging, waardoor hij voor eene week lang blind was. Zoodra hij hersteld was hervatte hij zijne reis. Zijne tochten waren sinds het begin van 1882 zeer bemoeielijkt door den opstand in het gebied, dat hij bereisde. In September van dat jaar ontving de Egyptische gouverneur-generaal van Soedan zelfs bevel om hem naar Khartoem op te zenden, ten einde hij zich zou verantwoorden op de beschuldiging van met de opstandelingen in betrek king te staan. Hij had toen pas den hoogsten top van het Goemoesgebergle beklommen. Nog zeer jong zijnde had Schuver reeds den Monlblanc be klommen, zoodat hij zich aan bergbestijgingen gewend had. Schuver was nederig, eenvoudig, moedig en doortastend en strekte tot eer aan onze stad en ons vaderland. Elk blijk van waardeering stelde hij op hoogen prijs en hel heeft ons altijd leed gedaandat onze regeering zijne groote verdiensten nooit openlijk erkend heeft." Schuver was tijdens den oorlog tegen de Car- listen in Spanje correspondent van het Hbl. Een overzicht van Schuver's reizen in het gebied van den Blauwen Nijl, waarvan hij zelf in Petermann's Mitlheilungen eene uitvoerige beschrijving gaf, leverde prof. Kan in het tijd schrift van het aardrijkskundig genootschap. Voor de harddraverij, in 1886 te houden voor inlandsche hengsten, ge boren in 1883, toebehoorende aan Nederlanders, uitgeschreven door de Neder- landschc harddraverij- en renvereeniging, worden, naar de Sport meldt, veel liel hebbers gevonden. Er zijn 55 paarden ingeschreven, o. a.: Ambition, eig. jhr. P. Teding van Berkhout; le Heemstede; Pirate, eig. J. G. Schone, te Heemslede; Tit useig. A. Visser Jr., te Zoetermeer; Paul Kruger, eig. A. C. Van den Akker, te Hazerswoude; Zulu, eig. II. Van Wickevoort Crom- melin, te Heemstede; Profeet en Meester Roe, eig. C. Oudijkte Waddings veen; Black IX, eig. J. F. Esser, te Leiden; Jan, eig. F. Van den Burg Czn.te Berkel; De Tijd, eig. P. S. Zijlmans, te Haarlemmermeer; Mahdi, eig. T. Koot, te Berkel. Tot prediüant bij de Ned. Herv. gemeente te Charlois is beroepen ds. P. Bartstra, pred. te Wassenaar. Zie verder het Bijvoegsel).

Leydse Courant | 1884 | | pagina 1