PER TELEGRAAF. FRANKRIJK. ;m>odewrjk Karei van Bourbon, een der zonen van Naundorfï, hieft een lifest gericht aan het Fransche volk. mte_ Het bericht dat markies Tseng te Parijs is aangekomenis onjuist. Hij ft Engeland niet verlaten, uw-, in een telegram van admiraal Courbet uit Hanoi', d. d. 9 dezer, wordt jeld, dat het aantal //Zwarte vlaggen" in de omstreken van Hanoi en tijdptiong vermindert, maar dat zij de provincie Nam-Dinh en den Iinker- r der Roode Rivier bedreigen. Talrijke colonnes zetten hen achterna. je heer Tricou seint uit Hué van 15 dezer, dat de koning hem op 5 f in een plechtig gehoor ontvangen en de verzekering gegeven had van ine-j volkomen jtoewijding aan Frankrijk en zijn eerbied voor de verdragen. Herhaaldelijk worden in den laatsten tjjd geheime speelbanken te Parijs [eeUekt, meest gehouden door vrouwen, die zich met fraaie namen opsieren twansuis soirees geven, waarop de spelers als gewone genoodigden wor den ontvangen. Duur betaalde voormalige croupiers uit WiesbadenHomburg iii doen er dienst. Bij de laatste ontdekking van dien aard werd 20,000 van de speeltafel in beslag genomen, ake- In de Salle Levis te Parijs werd Zondag eene vergadering gehouden ge-ambachts- en handwerkslieden die zonder arbeid zijn. Vierduizend per- ïhtenonder welke eenige vrouwen, waren opgekomen, verscheidene spre- de; lieten zich zeer heftig uit en verklaarden, dat een gewapend verzet het laarge middel is om aan den stilstand van den handel een einde te maken. 24rentegen sloegen de gedelegeerden der Parijsche werkliedenpartij een ge- na-igder toon aan; zij beschouwen een beroep op het parlement alseenmid- itendat wel eenige verbetering kan brengen. Verworpen werd een voorstel one de werklieden zich in massa naar het paleis-Bourbon zouden begeven, tieidvergadering is kalm uiteengegaan. melr Een onderofficier uit een te Versailles in garnizoen liggend regiment, igennuel R.heeftsedert drie maanden gedeserteerdachtereenvolgens in tocichillende hólels te Parijs onder allerlei weidsche titels zijn intrek geno- i en, zich steeds van het beste latende bedienen en voorts zich meester ma- zictjle van al wat hij maar grjjpen of vangen kon. Verleden Zondag is hij ein- iterjk in hechtenis genomen en aan de militaire autoriteit uitgeleverd, een- Te Lyon is eene bijeenkomst gehouden van 200 imperialisten. Een der oentkers wees op de noodzakelijkheid van aaneensluiting der Bonapartisten itizich voorbereiden moeten op de gemeentelijke verkiezingen en de her- ling der constitutie, zeek- Omtrent de gasontploffingdie te Ferfay in een der mijnen heeft rugtts gehad, wordt nader gemeld, dat juist ongeveer 300 werklieden in de hen waren afgedaald, toen men een vcrschrikkelijken slag hoorde. Van kanten kwamen vrouwen, mannen en kinderen toeloopen, om te zien n in er te doen was. Zoodra mogelijk haalde men hulp, om de werklieden Vari hun benarden toestand te verlossen. Maar natuurlijk duurde het gerui- 1 tijdvoordat men in de mijn kon doordringen. Tot dusver vond men allds de lijken van 25 mijnwerkers, tem ijl een tiental zwaar gewond te ïietsrschijn werd gebracht. stral— De wijnoogst in Frankrijk is verleden jaar overvloediger geweest dan erkfeenig ander jaar sedert 1878. nl. 36.029.000 vaten. Dit is echter nog g t( beneden het gemiddelde der jongste tien jaren, nl. 45 millioen vat. Het elkal voor wijnbouw afgezonderde bunders land bedraagt thans 2,095.000, én 2,380 000 in 1873. De invoer van wijn uit liet buitenland, in 1873 houihis 154.000 vat, beliep in de eerste elf maanden van het vorig jaar k iiOS.OOO vat. Verschillende departementen beginnen zich intusschen van de nterwoestingen der druifluis te herstellen en de Amerikaansche wijnstokken deietm goed gedijen. In Algerië breidt zich de wijnbouw uit. In 1876 zotekte die zich over 16,700 bunders uit, welke 221,000 vat opbrachten; in ljjk)2 waren er 37,000 bunders bebouwd, welke 947.000 vat opleverden. dH SPANJE. '°^De heer Castelar heeft in de gisteren gehouden zitting der kamer van ;evaardigden zijne redevoering voortgezel. Hij wees op den zedelijken doed van Frankrijk, en zeide, dat Duitschland streeft naar alle middelen, tardoor de democratische beginselen onderdrukt kunnen worden. Spanje "iet zich niet tusschen Frankrijk en Duitschland stellen. De spreker achtte reis des konings naar Duitschland ontijdig en overijld. Naar zijn inzien lsle|s de ontvangst, den koning ten deel gevallen, koel geweest. Alfonsusvond eheli onthaal als gold het den koning van Servië. De Spaansche ministers lrlljriden daarover opheldering moeten vragen aan de Duitsche ministers Ook mefram hel hent voor, dat de koning op zijne terugreis den weg niet over j^gnkrjjk had behooren te nemen. utit UülTICHLiM Bi. deBij ministeriëele missive zijn de leden van den volkshuishoudkundigen ad tegen 22 dezer bijeengeroepen ter beraadslaging over de hoofdtrekken eleior het ontwerp eener werkliedenverzekering. De minister wijst in die aan- 'ndbrijving op het feil, dat het voorstel om aan de leden van den volkshuis- udkundigen raad presentiegelden of vergoeding van reis- en verblijfkosten i ut te kennen, indertyd door den landdag is verworpen. Hij hoopt, dat zij ch echter daardoor niet zullen laten terughouden om aan de zittingen deel Ie bi nemen. i <i(— Hel lijk van Lasker wordt tegen 24 dezer te Bremen verwacht. Eene aariputatie uit leden van den rijksdag zal zich daarheen begeven om het in itvangst te nemen. Slechts één van de leden der deputatie zal er het woord a «eren. De kist zal, met kransen belegd en me' de Duitsche kleuren ontwon- rnetnnaar Berlijn worden overgebracht. Op voorstel van den eersten burge- eester, den heer Forckenbeck, is besloten, dat de lijkplechtigheid aldaar zaajl plaats hebben ten raadhuize. De lijkrede zal worden gehouden door den alleier Bamberger. >ee iTe Berlijn heeft een klerk van eene groole wolfabriek de geldkast van jn meester opengebroken en er verscheidene duizende mark in geldalsook eene chèque van 50,000 mark op eene credietbank en welke den dag te voren in betaling ontvangen was, gestolen. De chèque werd zonder moeite aan den klerk door de credietbank betaald. De jeugdige dief is tot nu toe niet ontdekt. Na de groole epidemie te Emersleben, wordt thans weder van uit Pruisisch Thorn eene epidemie van trichinen-ziekte gemeld, waardoor 50 personen zijn aangetast. De ziekte werd veroorzaakt door het gebruik van een besmet inheemsch varken, aangekocht te Kulmese, een stadje in de pro vincie Thorn, waar ook ten vorige jare eene epidemie van trichinen-ziekte onder de ingezetenen heeft gewoed. OOSTENRIJK. De vrouwenmoordenaar Hugo Schenk heelt reeds bekend, dat hij aan drie der moorden, waarvan hij verdacht wordt, schuldig is. Alle slacht offers leerden hun moordenaar kennen door huwelijks-advertentiën, die in Weenen zeer dikwijls als ernstig middelom eene echtverbintenis tot stand te brengenworden gebezigd. Schenk schreef op al dergelijke annonces. Merkwaardig is het, dat dit monster een maitresse had, Emilie Hocksmann geheetcn, die hij op de meest belangelooze wijze hielp en van geld voorzag. Ook hare familie stond hij op allerlei wijze bij. Schenks wettige vrouw woonde in Bohemen en wist van niets. Men heeft nu twee der moordenaars van den wisselaar Eisert te Wee nen in handen. De voornaamste dader is Pougratz, een man, die reeds vroeger gevonnisd werd. Hij hield zieli in den laatsten tijd onledig met allerlei bedreigingen, geldafpersingen enz. Zijn medeplichtige is een zekere Dflrschner. De toestand der slachtoffers is nog ernstig. De heer Eisert zelf is niet buiten gevaar, zijn zoontje is hopeloos; de gouvernante zal echter spoedig hersteld zijn. Alle drie bevinden zich in het hospitaal. De mede plichtige Diirschner had de onbeschaamdheid zich zeiven bij de politie aan te bieden, om Pougratz te helpen zoeken. Men liet hem begaan, doch hield hem streng in het oog, daar hij blijk gaf goed met den moordenaar op de hoogte te zijn. Pougratz werd intusschen gevat, en het bleek, dat Dürschner getracht had de politie op een verkeerd spoor te brengen. Hij heeft op wacht gestaan, terwijl de anderen den moordaanslag volvoerden. Bij Pougratz werd hel vermiste geld niet gevonden, zoodat men vermoedt, dat een ander met den buit zich ergens schuil houdt. In Griekenland is zooveel sneeuw gevallen, dat reizigers, van Athene naar Thiva gaande, op den Helicon hun tocht moesten staken. Daar de rij tuigen vóór noch achteruit konden en het steeds door bleef sneeuwen, was men genoodzaakt de voertuigen in den steek te laten en op de losse paarden terug te keeren, doch die tocht ging met duizende gevaren gepaard, daar men alle kans had in afgronden of diepten te vallen. Eén gezelschap kwam na eene allervermoeiendste reis behouden doch met verlies van vier paarden aan maar van drie andere personen vermoedt men, dat zij met paarden al in den afgrond gestort zijn. LONDEN, 16 Januari. Generaal Gordon zal hedenochtend naar Brussel vertrekken. De minister van oorlog heeft beslist, dat Gordon niet behoeft ontslag te nemen als officier bij het Britsche leger, tengevolge van aanvaar ding der hem door België opgedragen zending. LONDEN, 16 Januari. Naar men verzekert zal het antwoord der Trans- vaalsche deputatie op de laatste mededeeling van lord Derby hedenmiddag hem gezonden worden. CAIRO, 15 Januari. Kolonel Zohaub is naar Konstantinopel vertrokken om duizend Albaneezen voor het Egyptische leger aan te werven. SOEAKIM, 11 Januari. Baker-pacha is van Massowah teruggekeerd. Thans wordt beraadslaagd over het vaststellen van de basis der operatiën van Soea- kim tot Massowah. LONDEN, 16 Januari. De heerjChamberlain heeft gisteren in eene vergade ring te New-Castle het woord gevoerd. Hij bracht in herinnering de herhaal delijk door de regeering gegeven verzekering, dat, zoodra de orde in Egypte hersteld zou zijn, de Engelsche troepen dit land zouden verlaten; maar voegde er bij, dat de cholera en de nederlaag van Hicks-pacha het nakomen van die beloften verhoogd hebben. «Wij kunnen", zeide de minister//Egypte niet aan regeeringloosheid ten prooi laten, en toch moeten wij van de gegeven verzekering niet afwijken. De taak is waarschijnlijk moeielijker dan wij veronderstelden en zal ons langer bezig houden dan wij verwachtten; maar niets is gebeurd waaruit is af te leiden dat zij niet volkomen volbracht zal worden; daartoe worden tijd, geduld en beleid vereischt. öurgctrlijke ^taub Van ÏO tot en met 16 Januari 1884. BEVALLENP. J. C. Keislair, geb. Kohier. Z. J. v. Dijk, geb. De Wolf. Z. J. v. Egmond, geb. Zirkzee, Z. H. M. Ouwerkerk, geb. De Winter, Z. E. H. Grönloh, geb. v. d. Zeeuw. D. M. Devilée. geb. Bents, D. M. Harland, geb. Kuyters. D. E. Cornelisse. geb. v. Polaanen, D. - A. H. Hansen, geb. Lange- zaal, Z. J. M. Galjaard, geb. v. d. Wegen, Z. N Ruterink, geb. Holleman, D. T. Nagiegaal. geb. Favenier, Z. C. E. Prins, geb. v. d. Kop. tweel. Z. Z. W. J. M. Janssen, geb. v. d. Hoeven, D. M. J. Nagel, geb. Hoppenbrouwer, D. M. S. KuhIer, geb. Bekooy, OVERLEDEN: D. Velthnyzen, Z., 4 m. C. Zaat, geb. Bremmer, wed. 91 j. H. Van Oosten, 64 j. C. Roos, Z., 2 m. S. Prins, 44 j. W. C. Heinemann, geb. Milius. wed. 87 j. C. M. G. de Gunst, D.,4m. T. J. Koster, Z., 22 j. A. J. Dijkman, Z., 3 w. J. S. De Keuning, D., 8 m. P. J. Sommeling, Z., 7 m. W. De Vink, geb. Van Ark. wed. 81 j. N De Jong, geb. Van Vliet, wed. 65 j. A. Rogge. geb. Penceel, 70 j. C Verhoeven D„ 4 m. H.E. Dekker, geb. Du Chattel, wed. 61 j. 11. Van Iterson, Z 1 m. P. A. Wenne- kers, geb. Van der Voorden, D. levenl. J. C. Van den Burg, geb. Braggaar, wed. 27 j. S. Van Houten, D., 9 m. GEHUWD: L. J. Hageman, jm. en A. J. Vreeswjjk, jd.

Leydse Courant | 1884 | | pagina 3