IDSC COU 1884. leui DONDERDAG 17 JANUARI. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. Dbab Uit goede bron verneemt men, dat de heer mr. H. J. Brouwerslid der v. 14. p) I De Courant verschijnt dagelijksZon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars 1.50, franco p. p. f 2.— afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advertenliën is van 14 regels 1.— iedere regel meer 25 cenls, groote letters berekend naar plaatsruimte. nge m—new i LEIDEN. 16 Januari Door de senaat der rijks-universiteit alhier werd heden het doctoraat onoris causa verleend: aan den heer Joh. Dyserinck, te Vlissingen, in de Jjbeologie, en aan den heer Bhagwan LÜ Indraji, te Bombay, in de Indi- J che taal en letteren. Gisterenavond hield de Leidsche afdeeling der Hollandsche Maatschappij 99 an fraaie kunsten en wetenschappen eene vergadering met dames, gedu rende dit leesseizoen, waarin optrad de heer prof. J. A. Alberdingk Thijm, 'an Amsterdam. In eene boeiende redevoering, welke door photographiëen 'ang-ierd opgehelderd, sprak die heer over de schilderschool der Nederlanders, ^_|eer bijzonder over de Van Eycks, Memmelincks en Rembrandts, en ein- jgde met een gedicht, getiteld: //Twee portretten", door dien professor »eds jaren lang geleden vervaardigd en waaraan grooten lof werd toege waaid door den overleden heer mr. Isaac da Costa, die zeker niet van te 4geel sympathie voor de schilderkunst kan verdacht worden. Vele bewijzen an tevredenheid werden den geachten spreker bij het einde der voor- jelling geschonken, door een publiek, dat in den heer Thijm een der 101 ierste mannen van onze litteratuur gaarne ziet en wenscht te waardeeren. Aan de koninklijke militaire akademie wordt, ten einde zoo spoedig iogelijk in functie te treden, een leeraar in het handleekenen verlangd. 'aarlijksch tractement 1000verhooging om de 4 jaren met ƒ200 tot dat iet maximum van ƒ1800 is bereikt. Gemiddeld aantal lesHren, in den regel ^.2 of 13 per week. Zich te ariresseeren bij den kolonel, gouverneur dier jjg^irigling, met overlegging van bewijsstukken. De aandacht van belanghebbenden wordt gevestigd op de in bijvoegsels 51 '=.er Staatscourant van 16 dezer opgenomen staten, betreffende: den in- en 95ji(voer der voornaamste handelsartikelen op Java en Madura, gedurende de ^aaand Augustus en de eerste acht maanden van 1883, vergeleken met dien gg.ver gelijke tijdvakken van de beide voorgaande jaren; den invoer der voor- 8i aamste katoenen en wollen manufacturen te Batavia. Samarang en Soera- 80)aia, gedurende de maand Augustus en de vorige maanden van 1883 te zamen. 54; Op initiatief van dr. P. De Jager, te Ternaardis een adres gezonden 400an den minister van binnenlandsche zaken, mede-onderteekend door prof. ggj. P. Fokker te Groningen, dr. J. F. Van Hengst te Hilversum en dp. G. W. 54|ruinsma te Steenbergen, waarin gevraagd wordt, dat de wel houdende 54)oorziening tegen besmettelijke ziekten niet langer op mazelen van toepas- ing moge zijn. De ondervinding sedert de invoering van de wet heeft "gjeleerd, dat deze noch de frequentie, noch de uitbreiding van mazelen- pidemiën heeft kunnen peteugelen; ook is hel publiek niet gewoon, zich por hel aanwezig zijn van het briefje //mazelen" van hei binnentreden in ene besmette woning te onthouden. Door het opnemen van mazelen onder 231e in art. 1 genoemde ziekten worden derhalve het prestige en de goede Verking van de geheele wet geschaad, die overigens voor de andere daarin 2i;pgenomen ziekten nuttig kan werken. Adressanten verklaren ten slotte, 24joh van te voren overtuigd te hebben, dat het meerendeel der in Neder- 10 and practiseerende geneeskundigen in hoofdzaak met dit gevoelen instemt. 96; Het uitvoerend comité voor de Intern. Landbouw-tentoonstelling. in 1884 te itnsterdam te houden, ziet zich gedwongen bij vernieuwing een beroep te doen >p de offervaardigheid van allen, die belang stellen in het welslagen der entoonstelling. Het herinnert dat het bedrag van het rijkssubsidie geheel 'oor de uitgeloofde prijzen moet worden besteed en de kosten voor het in irde brengen van het terrein enorm zijn; daar tot nog toe de particuliere jQjljjdragen niet overvloedig toestroomden, zal niet alleen de uiterste zuinigheid 114loeten worden in acht genomen, maar zal veel moeten achterwege blijven 140rat op de tentoonstelling eigenlijk niet zal kunnen worden gemist. Wil oen dat de eer van het landbouwende Nederland op zijne eerste Internationale j.jj.andbouw-tentoonslelling waardig worde opgehouden dan behoeft het comité 42(tderdaad meer geldelijken steun; vandaar dat het nog eenmaal vraagt: «jiZend ons uwe bijdragen, hetzij door ééne of meer prijzen of medailles uit e loven, hetzij door ons eene geldelijke bijdrage te schenken of wel door in 20e teekenen op het waarborgfonds. Die eene bijdrage van minstens 25 /Fjendt, wordt donateur en ontvangt daarvoor eene vrijkaart voor den geliee- fn duur der tentoonstelling, de plechtige opening daarbij begrepen. Men fende zich ten dien einde tot den secretaris der maatschappij, den heer F. L. Waldeckte Loosduinen. 291 tweede kamer, als burgemeester van Boermond zijn ontslag heeft aangevraagd. Voor 'srijks militairen geneeskundigen dienst studeeren thans, aan de vier universiteitenzamen 94 studenten. Naar het Fad. verneemt, is de toestand van den oud-minister mr. Mod derman sedert geruimen tijd zeer gunstig. De wonden zijn gesloten en de krachten nemen toe. De patient bevindt zich nog steeds te Wiesbaden. Men bericht uit het Nieuwediep aan het Fad.: De loting voor de be noeming van leden van den raad van eer in zake den luit. ter zee H. is, tengevolge van een telegram van den minister van marine, uitgesteld, ver moedelijk wegens eene aanvraag om eervol ontslag van dien officier. W. Pierre De Boerde bekende directeur van het Theater Tivoli te Amsterdam, stond onlangs voor den rechter in het 3* kanton aldaar te recht wegens overtreding van de wet op den kinderarbeid. Hem werd te laste gelegd, dat hij meer dan eens een kind beneden 12 jaar tot het bespe len van een houten stroo-instrument in zijn theater had doen optreden. Beeds de eerste maal had de politie hem gewaarschuwd, maar beklaagde sloeg daarop geen acht. Thans ontkende hij dat het kind in zjjn dienst was geweest, daar hij alleen de ouders had geëngageerd; in ieder geval was er hier geen sprake van overmatigen arbeid of verwaarloozing. Het O. M., bjj monde van den ambtenaar mr. W. Lulefs, eischte eene geldboete van 10, en bij vonnis van 31 Dec. 11. vereenigde zich de kantonrechter met dien eisch. De beruchte Van Dolder (een der chefs van de ontbonden firma Van Doesburg C°.) werd Zaterdag te Amsterdam door een paar rechercheurs opgezocht en gevat in zijne woning in de Barentsstraatwaarheen hij, ofschoon nog zeer kort geleden in de Vijzelstraat wonende, verhuisd was, na nog, in het voorbijgaan, even in de Czaar Peterstraat zijne tent te heb ben opgeslagen. Eene pendule, welke hij onlangs in een winkel op de Reguliersbreedstraat bestelde en op een gefingeerden naam aan zijne woning in de Vijzelstraat bezorgen liet, is mede gevonden. Gisterenmiddag had in de Amstel-suikeraffinaderij te Amsterdam een bedroevend ongeval plaats. Een 21-jarig jonkman, daar werkzaam, wilde, tegen het verbod in, terwijl de machine aan den gang was, een riem op een drijfwiel brengen. Terwijl hij hiermede bezig was, werd hij eensklaps door het rad gegrepen en in snelle wentelingen medegeslingerd. Toen men hem te hulp kon komen, was er niets dan een verminkt lijk overgebleven. Op de Prinsengracht te Amsterdam zouden gisterenochtend een paar viscli- en groentevrouwen door den politieagent n°. 261 worden bekeurd en opgebracht. Spoedig echter werden de rollen omgekeerd. De agent immers verried door zijne geheele houding, dat hij erbarmelijk tegen de //vergunning" had gezon digd. Het gevolg was, dat hij met luid hoerah! door eene talrijke menigte naar den naastbijzijnden politiepost aan de Lauriergracht werd vervoerd. Eergisteren is onder Velzen een jachtopziener, zekere H.waarschijnlijk door een strooper, deerlijk mishandeld in bewusteloozen toestand in een bosch gevonden. Zijn uiterlijk droeg de sporen eener vreeselijke worsteling. Bij het op 10 dezer aan het centraal-btireau der Maatschappij lot exploi tatie van staatsspoorwegen te Utrecht gehonden surnumerairs-examen, namen o. a vier vrouwelijke candidaten deel, waarvan drie zjjn geslaagd. Niet ten onrechte waren wij voorzichtig met het bericht, dat wij uit Utrecht ontvingen. Van vergiftiging is nl. geen sprake, evenmin als van eene arrestatie. Toch lag aan de talrijke geruchten eene treurige gebeur tenis ten grondslag, welke den hoofdpersoon vermoedelijk bewegen zal, Utrecht den rug toe te keeren. (Msb.) Tegen een bediende in de restauratie van het station te Arnhem is vervolging ingesteld wegens het toedienen van sterken drank aan kinderen beneden de 16 jaar. Twee jongens te Deventer hebben zich, in plaats van in Januari 1883, bij vergissing eerst dit jaar voor de nationale militie doen inschrijven. Hunne ouders worden thans te dier zake gerechtelijk vervolgd. De bemanning van de stoomboot Drachten heeft Zondag II. op de terug reis van Leeuwarden drie personen van den dood gered, die kort te voren met eene schouw, waarin zij van de weekmarkt te Leeuwarden terugkeer den, omgeslagen waren in het zoogenaamde Waardmansdiep, tengevolge van aanvaring met een roekeloos passeerend zeilschip. Met moeite hadden zij zich eenigen lijd aan den rand van hun rank vaartuigje vastgehouden. Een boerenjongen uit Ooststellingwerf werd eenige jaren geleden als vrijwilliger bij het instructie-bataljon te Kampen geplaatst en eenigen tijd later bij hel garnizoen te Maastricht ingedeeld. Van toen af hield eensklaps de briefwisseling met zijne bloedverwanten op, die op hun verzoek aan den commandant van gemeld garnizoen om inlichtingen ten antwoord kregen,

Leydse Courant | 1884 | | pagina 1