artikelen hebben uitgevoerd. Het schijnt in het belang der op het buiten land handelende kweekers, dat zij zoo spoedig mogelijk hunne verzoeken om onderzoek hunner kweekerijen, tuinen of broeikassen inzenden aan den com missaris des konings hunner provincie, opdat dan het onderzoek geregeld kunne plaats hebben. De verzoeken te dezer zake moeten worden ingezon den op gezegeld papier. Naar het Vaderland verneemt, heeft de grondwetscommissie eergisteren hare laatste vergadering gehouden tot definitieve vaststelling van haar rap port. De commissie heeft besloten Z. M. den koning vergunning te vragen om dat rapport publiek te maken. Naar de /V. R. Ct. verneemt, is de directie van den Nederl. Centraal- spoorweg uitgenoodigd een lid aan te wijzen in de te benoemen commissie, die zal hebben te onderzoeken op welke grondslagen deze spoorweg door het rijk eventueel zal kunnen worden genaast. Z. M. de koning van Rumenië heeft den kapitein van den staf der artillerie F. G. A. Scherer, werkzaam bij het departement van oorlog, be noemd tot ridder der orde van de Kroon van Rumenië. De heer D. Hirsch, directeur van de inrichting voor doofstommen-on derwijs te Rotterdam, is door den Franschen minister van openbaar onder wijs benoemd tot officier d'Aeade'mie, wegens de vele diensten, door hem aan het openbaar onderwijs bewezen. In de buitengewone vergadering der afdeeling Delft en omstreken van de Maatschappij tot bevordering der geneeskunst, gehouden 11 Januari 1884, verklaarden de elf aanwezige leden, onder wie ook docter Kaiser, eenparig besliste voorstanders der vaccinatie te zijn, zoodat de denkbeelden van dr. Kaiser over vaccinatie door den heer Fabius in de tweede kamer op onjuiste wjjze zijn weergegeven. Van deze motie zal opname verzocht worden in het Geneeskundig Tijdschriftde Geneeskundige Courantde iV. Rotterdam- sche Courant, Del/tsche Courant en Standaard. Eergisterenavond is door de politie te Rotterdam, op verzoek van de Amsterdamsche politie, gearresteerd en gevankelijk naar Amsterdam over gebracht, de bekende verdachte koopman Johannes Kooiman, die wederom zijn intrek in die gemeente genomen had en woonachtig was in de Lange Baanstraat. Hij is verdacht zich aan oplichting te hebben schuldig gemaakt te Amsterdam in verbinding met den alsmede bekenden koopman Willem Al- bert Van Dolder, welke laatstgenoemde persoon eergisteren te Amsterdam voor dit feit door de politie is in hechtenis genomen. De voorwaarden zijn openbaar gemaakt voor de inzending in de tiende afdeeling (akkerbouwgewassen) ter internationale tentoonstelling in 1884, te Amsterdam. De inzendingen behooren op de tentoonstelling te zijn aangeko men en gesteld op 21 Aug. a. s.des morgens vóór 10 uur. In een der hólels te Amsterdam is aan de krukken der deuren van de kamers een nieuw middel aangebracht om de logé's te wekken. Zij beslaat in een mechaniek, dat door het heen en weer bewegen der kruk eene luid klinkende schel in beweging brengt. Men kan die echter, wanneer men er geen dienst van wil hebbenvan binnen door eene veer afsluiten. Op den Dam te Amsterdam werd Zaterdagmiddag een net gekleed heer door een viertal soldaten opgepakt en naar de hoofdwacht gebracht. De man was, naar men mededeelde, een deserteur van het koloniaal werfdepot te Harderwjjk. Weder is in het Entrepót-dok te Amsterdam een diefstal gepleegd. Een- en-twintig balen katoen werden ontvreemd. Men is de daders nog niet op liet spoor. De personen die Donderdagavond den vrachtrijder van den Biezenbos nabij den Amersloortschen berg aanrandden en hem een bedrag van f 420 ontstalen, zijn door de politie te Zeist aangehouden, in het bezit nagenoeg van de geheele ontvreemde waarde. De nabij Zwartsluis gezonken en aangevaren stoomboot Ebenhaezar kapitein L. Moraal, is Vrijdag te Zwolle op de werf aangebracht. De Zwartewater 11 is ook gelicht en naar de werf overgebracht. De schade moet niet zoo belangrijk zijn als men aanvankelijk dacht. Berichten uit Paramaribo, dd. 20 December, bevatten o. a. het vol gende Aan den heer H. Weytingh, 1' commies ter gouvernements-secretarie, is de personeele titel van hoofdcommies toegekend. Eergisterenavond omstreeks 8 uur is de Rritish Statisman voor het fort Nw. Amsterdam ten anker gekomen. De reis heeft 111 dagen geduurd. Naar men verneemt hebben gedurende de reis 36 sterfgevallen en 9 geboorten plaats gehad. Sedert 1 Augustus hebben wij eene buitengewoon felle droogte, die tot nu aanhoudt. Op de suikerplantages droogt het groote riet uit en rijpt ontijdig aan. Het jonge riet verdort en moet worden weggemaaid, zoodra de regens eindelijk invallen, in de hoop, daardoor nieuwe uitspruitsels te bekomen. De cacaoplantages hebben ook veel te lijden; bloesems vallen af, speeningen verdorren en de jonge cacaoboompjes gaan dood; ook lijden de boomen vrees lijk door de worm, zoodat tal van arbeiders noodig is om ze te verwijderen. Gebrek aan drinkwater heerscht nagenoeg op alle plantages, waardoor men verplicht is van Paramaribo en elders te laten alhalen. Deze felle droogte overtreft die van 1877/78. 's GRAVENHAGË, 14 Januari. Door Z. M. den koning is benoemd tot kamerheer in werkelijken dienst de heer W. A. W. graaf Van Limburg Stirum. Door Z. M. is aan K. Tadema, op zijn daartoe gedaan verzoek, met ingang van 1 Maart 1884, eervol ontslag verleend als notaris te Oosterwolde, en is de militaire student voor den geneeskundigen dienst bij de marine L. P. Van den Berg, arts, met ingang van 16 dezer benoemd tot officier van gezondheid 2' kl. bij de zeemacht. De minister van oorlog zal op den 17u'(D Januari a. s. geen audiëntie verleenen. Bjj een heden door den hoogen raad gewezen arrest, is verworpen het cassatieberoep van den officier van justitie bij de arrond.-rechlbank te dezei stede, tegen een vonnis der rechtbank ingesteld, waarbij C. v. Z.te Katwij](wa; aan den Rijn, is ontslagen van rechtsvervolging, ter zake, dat hij zieh valval uit zijne woning, waarin personen tot zijn gezin behoorende, aan pokke^ra lijdende waren, zich heeft begeven te midden eener schare, die eene gods- - dienstoefening bijwoonde. jjg( De raad heeft voorts bij een ander arrest vernietigd het arrest van heEt gerechtshof te Amsterdam, waarbij de beambten der tentoonstelling-maaljen schappij A. C. d. L. W. en J. A. S. zijn veroordeeld wegens de vervaardig ging en uitgifte ten eigen bate van valsche toegangskaarten. De zaak ijeel thans verwezen naar het gerechtshof te 's Gravenhageten einde haar o[jng nieuw te behandelen. oop In eene voltallige zitting der arrond.-rechtbank te 's Gravenhage werjer Zaterdagnamiddag te 3 uren de heer jhr. mr. J. F. Schuurbecque Boeije plech-n t tig geinstalleerd als rechter-plaatsvervanger in dit college met eene rede vanen den president den heer mr. F. A. T. Weve. oei Naar men verneemt zal, na de aftreding van den ambtenaar van hele departement van financiënwerkzaam bij de kanselarij der Nederlandschten ridderorden, aan laatstgemelde instelling een landsamblenaar met den titfènt van secretaris der kanselarij verbonden worden. noe -- Z. H. de erf-groothertog van Oldenburg, zwager van H. K. H.jprinsenen Hendrik, verlaat morgenochtend ten 8 u. 20 min. per Rijnspoor de resifest dentie. |e Het stoffelijk overschot van den heer Ragut, oud-secretaris van wijlesecei Z. K. H. prins Hendrik en secretaris der Billiton-maatschappij, werd Zaterdasette op Eik en Duinen in het familiegraf bijgezet. In den kring van vrienden va/ene den overledene merkte men op den heer Van Wickevoort Crommelinthttoeji sauriër van wijlen den prins, den gepens. schout bij nacht ArtzenitËOUv adjudant van Z. K. H.alsmede den heer Arntzenius, directeur der Bilitor maatschappij. Met eerbiediging van den wensch, door den overledene b zijn leven kenbaar gemaakt, geschiedde de teraardebestelling met groote; N; eenvoud. }jj Zaterdagnamiddag is in het nieuwe gebouw der's Gravenhaagsche markjjfiici maatschappij een gasmeter gesprongenwelk ongeval gepaard ging met etgn i hevigen slag, die tot zelfs in de tweede Wagenstraat gehoord werd. Schadejat I daardoor niet aangericht. FOig( B U I T K N L AN IJSCH F. B E RICH TEN? geve -J BELGIE. j ti bi L Te Ostende is Vrijdagnacht een hevige brand uitgebroken in een graa'an pakhuis naast het spoorwegstation. Toen het vuur het ergste woedde, deden zich eene ontploffing hoorengevolgd door het instorten der zijmuren#euw voor een groot gedeelte vielen op het aangrenzende lampenhok van het slkron tion, hetwelk verpletterd werd. Ongelukkig bevonden zich daarin driemaand1 die onder het puin en hout bedolven werdentwee hunner werden spoedfehei uit hunne gevaarlijke positie gered, zonder ernstige wonden gekregen Aen hebben, maar de derde, die eerst na een paar uur te voorschijn gebratsehr kon worden, overleed kort na zijne redding. De materiëele schade bedraj meer dan 100,000 fr. Si SGËLAK SS. Ee De Transvaalsche afgevaardigden zullen aanst. Vrijdag deelnemen a een feestmaal, door de Nederlandsche kolonie te Londen te geven. GrL Van Bijlandt zal het voorzitterschap bekleeden. f George Craig, de kassier vau de Montreal Loan and Mortgage m schappij, is met eene som van 500,000 dollars, toebehoorende aan inrichting, voortvluchtig. - Niet minder dan 43 Engelsche pleizierjachten, waaronder 19 van sld voorzien, kruisen deze maand op de Middellandsche Zee. Het wordt de Engelsche aristocratie meer en meer mode, op die wijze een deel van winter door te brengen. Verscheiden diplomatieke agenten te Cairo hebben dépêches uit K stantinopel ontvangen, die melding maken van eene snelle verandering ii betrekkingen tusschen Egypte en de Porie, Deze laatste toont zich n, vriendschappelijk gezind tegenover den Khedive. De inlandsche troepen onder Zeber-pacha hebben Suez verlaten, om li Soeakin te vertrekken, ten einde de garnizoenen te Totabar en Sinca hulp te komen. Als de operatie geëindigd is, zal de geheele expeditions legermacht van Baker-pacha naar Cairo terugkeeren. Uit Cairo wordt aan Daily News bericht, dat agenten van den Mal. te Assoean waren aangekomen en de bevolking tot gehoorzaamheid aanLJ j //valschen profeet" opriepen. De Bedoeïnen schoten op de afgezanten. Aan de Times wordt uit Khartoem gemeld, dal alle sjeiks zich |)erse den Mahdi verklaarden en 84,000 man der troepen van den profeet El 0; va!1 verlieten in de richting van Khartoem, waar op de helft van het garni/naar geen staat zou te maken zijn. Een Arabier werd aangehouden, die per>jj]evej sies en kruit trachtte op te koopeu. FBASMHIJK, legen In de Zaterdag door de kamer van afgevaardigden gehouden zitten zi deelde de heer Proust mede, dal hij voornemens is den minister Rayt bladei interpelleeren over den dijk van Mont-Saint-Michel. De heer Langlois'ben de regeering interpelleeren over het oeconomische stelsel. Het trjdj roepe waarop die interpellatiën zullen gehouden worden, zal door de kamt gehad hare aanstaande zitting worden vastgesteld. mogel Het hof van cassatie heeft arrest gewezen in de zaak van Cyvoct,'of dri door de Belgische regeering uitgeleverd, door het hof van assises tel] ter dood veroordeeld is. Er waren vijf middelen van cassatie voorgedrt, zich waarvan twee betrekking hadden op de uitleveringsquaestie. Het hof! achtei ze alle verworpen. Het arrest van het hof van assises is alzoo bevej li eu f" oliti heer Von was tellen hem een een I

Leydse Courant | 1884 | | pagina 2