LEIDSCBE COURANT. 1884. IS0. 4. ZATERDAG 5 JANUARI STADS-BERICHTEN. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 1.50, franco p. p. f 2. afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advertentiën is van 1—4 regels f 1.—iedere re^el meer 25 cents, groote letters berekend naar plaatsruimte. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN Herzien de openbare kennisgeving omtrent de verplichting tot het doen van aangifte voor de Nationale Militie, in de maand Januari 1884, voor hen die op den 1»"" Januari van dit jaar hun 19de jaar zijn ingetredenen alzoo de personengeboren in het jaar 1865, alsmede voor hen die eerst na het intreden van hun 13"]aar, doch vóór het volbrengen van hun 20»"=, ingezetenen zijn gewordengeplaatst in de Leidsche Courant van den 15dm, den 22»tcn en den 298len December 1883; Doen te weten dat tot deze inschrijving zitting wordt gehouden op het Raadhuis, van des voor middags 10 tot des namiddags 3 uren, op Maandag den 7d« Januari, voor de bewoners van de wijken 1 2 en 3, x> Dinsdag 88tpn x> 4 en Woensdag 9dtn v »6, ii Donderdag 10den 7 Vrijdag llden 8 en 9 of de buitenwijk, en dat de geboorte-akten, die de belanghebbenden bij de inschrijving, onder opgaveder woonplaats van den ingeschrevene, behooren over te leggen, dagelijks, de Zondag uitgezonderd, zijn te verkrijgen ter Secretarie dezer gemeente (afdee- ling Burgerlijke Stand), van des voormiddags 9 tot des namiddags 3 uren, wanneer tevens voor hen, die hier niet zijn geboren, aanvrage ter verkrijging dier akten kan worden gedaan. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant en bij aanplakking afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, 2 Januari 1884. DE RANTER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 4 Januari. Brj de onlangs ten raadhuize gehouden aanbesteding van de levering van keien ten behoeve van de bestrating der gemeente gedurende den tijd van vijf jaren, alsmede van het maken van een jjzeren hek om het school gebouw der 2e klasse voor jongens alhier, werd de gunning aangehouden. Thans is besloten de levering der keien te gunnen aan den laatsten inschrij ver, den heer F. Bodson, aannemer te Heumen, voor de som van ƒ49.47 per 000 stuks, terwijl het maken van het hek is gegund aan den heer F. M. Blom te Overveen. als laagste inschrijver, voor 559. De hoogste inschrijving voor de levering van de keien bedroeg f 54.58 en voor het maken van het hek 1015. Het bestuur der afdeeling Leiden en Omstreken der Nederlandsche maatschappij voor tuinbouw en plantkunde gaf gisterenavond wederom de leden en hunne dames gelegenheid een op het gebied van bloemencultuur zeer bekende deskundige te hooren, en wel dr. J. Th. Cattie, uit Arnhem. Tot onderwerp zijner rede had hjj gekozen: Insecten onbewuste bloemkwee- kers. Na alvorens als inleiding zijner rede medegedeeld te hebben aan welke geleerden het nageslacht het te danken heeft dat zij tot de wetenschap ge komen is, hoe de bevruchting der bloemen door middel van insecten plaats heeft, toonde hjj ons zoowel met zijne woorden als door teekeningen hoe het overbrengen van stuifmeel van de eene bloem hetzij op zich zelve, hetzjj op eene andere bloem door insecten plaats grijpt. Langdurige onderzoekingen, vooral van Darwin, hadden bewezen dat voor de bloemencultuur het over brengen van het zaad van de eene bloem op de andere (de zoogenaamde kruising) veel voordeeliger was dan de zelfbevruchtingd. i. wanneer het insect het stuifmeel uit de helmknoppen der bloem op een stempel dierzelfde ilant brengt. Niet alleen dat de plant daardoor sterker en krachtiger wordt, aaar zulks werkt ook mede tot het daarstellen van variëteiten en bloemsoorten. En niet alleen hoe deze bevruchting door insecten in het algemeen, maar ook hoe zulks door bepaalde soorten werd gedaanwerd ons door hem medegedeeld, o. a. van vlinders, vliegen, hommels en bijen. Niet alleen insecten, maar zelfs hooger diersoorten zeide spreker, als: vogels, slakken enz., werken mede tot het bevruchten der planten. Zoo blijkt het, dat de natuur in hare groote verscheidenheid, in haar veelheid van verschijnselen slecb"5 is, dat alles met elkander in verband staat en dat alles tot een doel medewerkt. In den avond van Nieuwjaar is aan de Delftsche Schouw onder Zoe- terwoude de schuitenjager A. Van Veen, door een zekeren Van den Akker aldaar slagen met een bijl toegebracht op het hoofdtengevolge waarvan de schuitenjager gevaarlijke wonden verkreeg. Deze Van Veen zou hierbij on schuldig mishandeld zijn geworden. Omtrent dit geval vernemen wijdat het kan zijn dat deze schuiienjager onschuldig was bij deze zaak, dit dan ook in het midden gelaten, doch dat hij als een ruziemaker en twistzoeker langs het jaagpad bekend stond, is niet zeer aan twijfel onderhevig. Voor weinige jaren werd door Van Veen, zijn oom, een bejaard man, op het jaagpad mishandeld, zoodat deze met een gehavend en bebloed gezicht aldroop, en op een anderen tjjd werd Warmerdam, een eenvoudig landbou wer aan de Wouterenbrug, goedsmoeds en zonder eenige aanleiding van zijn kant, door A. Van Veen, op een duchtig pak slaag onthaald. Van deze laatste geheel onverdiende mishandeling werd proces-verbaal tegen den beschuldigde opgemaakt en Met het stoomschip Zuidholland zal 5 Januari aanstaande, 's morgens ten 9% uur, eene brievenmaal van Rotterdam worden verzonden naar Ba tavia en Padang. Het stoomschip Burgemeester den Tex, van Batavia naar Amsterdam, passeerde Kaap Garboeiro 3 Jan. De Koningin Emma, van Batavia naar Amsterdampasseerde heden Wight. De Noord-liollandvan Java naar Rot terdam, arriveerde hedenochtend te Suez. De Staatscourant van 4 dezer bevat den uitslag van de in 1883 te 'sGravenhage gehouden examens ter verkrijging van akten van bekwaamheid tot het geven van middelbaar onderwijs in de wis- en natuurkundige weten schappen, de zeevaartkunde, de landbouwkunde en de gymnastiek en tot het geven van lager onderwijs in de landbouwkunde en de gymnastiek. In bijvoegsels van de Staatscourant worden openbaar gemaakt de ant woorden. door de voorzitters der commissiën, in 1883 met het afnemen der examens ter verkrijging van akten van bekwaamheid als hoofdonderwijzer belast, ingezonden aan den minister van buitenlandsche zaken, op vragen, waartoe de ongunstige uitslag der examens had aanleiding gegeven. De volledige uitslag van de akte-examens voor de Fransche taal M. O. is: voor akte A zijn geëxamineerd 80 candidaten, waarvan 26 slaagden; voor akte B werden van de 22 candidaten 5 toegelaten. In het jaar 1883 zijn van het koloniaal werfdepot naar Oost-Indië ver trokken 1725 militairen, dat is 3 minder dan in 1882. Van de 1725 mili tairen, die in dit jaar zijn aangenomen, waren 1219 Nederlanders, 369 Duit schers, 56 Belgen, 26 Franschen, 44 Zwitsers, 5 Oostenrijkers, 1 Deen, 1 Engelschman en 4 Luxemburgers, totaal 506 vreemdelingen. In 1883zijn naar West-Indië verzonden 80 militairen, en wel naar Curasao 21 Neder landers, 3 Duitschers, 2 Belgen en 5 Franschen; naar Suriname 42 Neder landers en 8 Duitschers. Naar de N. Zutph. Cour. verneemt, zal jhr. mr. A. F. De Savornin Lohman het professoraat in de rechten aan de Vrije Universiteit aannemen, derhalve ontslag vragen uit zijne betrekking als raadsheer in het gerechts hof te 's Hertogenbosch, maar het lidmaatschap der tweede kamer bij zijne nieuwe betrekking blijven waarnemen. De officieren, die de deputatie bij de Belgische muziekfeesten hebben uitgemaakt, de kapitein en de luit.-adjudant die de muziek van het regiment grenadiers en jagers ambtshalve hebben vergezeld, alsmede de heer Völlmar :ijn door *Le Vestiaire liberal te Luik tot eereleden benoemd enfontvingen lezer dagen de keurig bewerkte diploma's van dat eerelidmaatschap. De president der Fransche republiek heeft benoemd in de orde van het .egioen van Eer: tot commandeur, mr. G. Van Tienhoven, burgemeester van .msterdameere-voorzitter der tentoonstelling; tot ridder, de hh. D. Cordes n A. C. Wertheim, voorzitter en vice-voorzitter der tentoonstelling; A. J. Van ollenhovensecretaris van den voorzitter der internationale jury; De Colarte, ansul van Spanje, te Amsterdam, commissaris der Spaansche afdeeling. en G. C. Van Duyl, voorzitter van den Amsterdamschen journalistenkring. Tot onderwijzer aan de school met den bijbel te Kapelle aan den IJsel benoemd de heer J. Hamerling, te Leiderdorp, die de benoeming heeft ingenomen. Eergisteren nacht werd er gescheld aan een huis op de Keizersgracht Amsterdam, bewoond door eene dame en twee vrouwelijke dienstboden. ilen waren naar bed en eerst nadat het schellen zich had herhaald, besloot ne der dienstboden te gaan zien wie nog zoo laat de rust in huis kwam aren. Het was een kruier, die eene boodschap had van mevrouw's moe- r. Mevrouw's moeder was plotseling ongesteld geworden en zou gaarne re dochter bij zich zien. Mevrouw kleedde zich aan en ging met eene van I dienstboden naar hare moederdie echter volstrekt niet ongesteld bleek

Leydse Courant | 1884 | | pagina 1