Door Z. M. is benoemd tot substituut-griffier by de arrond.-rechtbank te Amsterdam, jhr. mr. J. C. Baud, advocaat en procureur te Arnhem. Door Z. M. is F. W. Fontane, telegrafist 2' kl.benoemd tot directeur van een der rijkstelegraaf kantoren. Voor de eerste kamer der slaten-generaal is thans gereed gemaakt een overzicht van de in de wetsontwerpen tot vaststelling der staatsbegrooting voor 1884 gebrachte verhoogingen en verminderingen. Uit deze officiëele cijlers blijkt, dat de raming bedroeg bij de indiening der begrooting 143 259.769,47%. Zij werd gedurende de schriftelijke gedachten wisseling met de tweede kamer verminderd met f 1.074.982.82. Gedurende de open bare beraadslaging in de tweede kamer werd zij nog verminderd met f 3.144.050,00, zoodat het totaal der verminderingen bedraagt 4.219 032,82. De begrooting is mitsdien vastgesteld op 139.040.735.65%De raming dei- inkomsten is vastgesteld op 114.116.025.00. Alzoo is er een tekort van 24.874.711,65%. Heden heeft de staatscommissie belast met het ontwerpen eener grond wetsherziening aan het departement van binnenlandsche zaken hare werk zaamheden hervat. Een 18jarige Duitsche boerenarbeider, laatst wonende te Schipluiden, stond heden voor het gerechtshof te 'sGravenhage terecht wegens valschheid in een onderhandsch geschrift en het desbewust gebruik maken van zoo danig valsch stuk. Hij vervoegde zich den 14 October jl. bij den horologe- maker T. te Vlaardingen en kocht van dezen een zilveren remontoir horloge met gouden ketting en medaillon voor ruim ƒ77. Deze kostbaarheden kon hij echter niet betalenmaar door voor te geven dat hij de zoon was van T. d. L.die bij den horlogemaker als soliede bekend stond en door het teekenen van eene schuldbekentenis melden door hem genoemden naam, wist hij zich in het bezit der voorwerpen te stellendie hij vervolgens ten huize zijns meesters verborg. Reeds spoedig kwam het bedrog uit en werd de bedrieger onschadelijk gemaakt, terwijl de horlogemaker zijn eigendom terugbekwam. De beschuldigde bekende heden het hem ten laste gelegde, maar ontkende de bedoeling te hebben gehad nadeel toe te brengen. Adv.-gen. mr, Bijleveld eischte eene veroordeeling tot 1 jaar celstraf en 2 boeten van/50. De verdediger, jhr. mr. Repelaer van Molenaarsgraaf, voor 't eerst als zoo danig optredende, geloofde niet dat de bedoeling had bestaan om te bena- deelen en hoopte dat dit aanleiding zou geven lot het opleggen eener zachte straf. Het hof, dat nog heden uitspraak deed, veroordeelde den beschuldigde tot 3 maanden eenzame opsluiting en 2 boelen van ƒ50. In het afgeloopen jaar 1883 zijn door de politie alhier 1450 processen- verbaal wegens openbare dronkenschap opgemaakt of 372 meer dan in 1882 toen dit getal 1078 bedroeg. In een van de nuttigste inrichtingen van Nederland, het geneeskundig gesticht voor minderjarige idioten te 'sGravenhage, werd gister»" -»»• voudig doch zeer treffend feest gevierd. H»i w*» -"«'Oicmaais..c.. ccn een directrice dier inrichting, den heer -cue. 27. nl. den directeur en de mej. H. C. G. Mae&xcU 1 5 A. S. Moesveld en diens echtgenoote herderlfuurd. isESvC.-geo. Petri, den eersten dag dezes jaars gegeven te v..ien, dat zij als zoodanig gedurende het vierde eener eeuw aan die inrichting waren verbonden. Van verschillende zijden vielen het waardig echtpaar de ondubbelzinnigste blijken van belangstelling ten deel. Bij monde van den president der hoofddirectie, de heer dr. C. E. Van Koetsveld, werd hen o. a eene schriftelijke aanwijzing vereerd, die de jubilaris in de toe komst zeker met dank zal aanvaarden. Algemeen werd hulde gebracht aan den ijver en de liefderijke zorg door hen in hunne moeitevolle betrekking steeds betoond. 1 T E N L A N 1) S C H |T b E R I C H E V BHOELAWffi. Volgens de officiëele gegevens hebben 's lands inkomsten in hel afge loopen0 jaar bedragen 90,035,522 d. i. 3,690,664 meer dan in het vorige jaar. De Daily News betoogd in bijzonderheden, dat de financiëele toestand zeer bevredigend is. De Board of Trade heeft ter kennis gebracht van de ondernemers van den Kanaal-tunnel, dat, wanneer de door parlementsleden voorgestelde wets voorstellen betreflende den aanleg van dien tunnel en van daarmede zamen hangende spoorwegen aan de orde mochten worden gesteld, de regeering het van haar plicht zal rekenen die voordrachten te bestrijden. Een vreeselijk ongeluk gebeurde dezer dagen in de haven van Runagh, aan de westkust van Ierland. Eenige pachters op Clare Island liepen ge vaar, wegens achterstallige pacht uil huis en hof verdreven te worden. Zij voerenom te trachten het noodige geld bij eenige kennissen en familie leden op te halen, naar hel vaste land over. Tcrugkecrende, sloeg hun vaartuig om, en zeven personen verdronken. De Daily News bericht uit Marseille, dat voortdurend versterkingen naar China gezonden warden; duizend man troepen vertrekken in de vol gende week, die o a. een paar luchtballons en een rivier-telegraafkabel medenemen. Volgens tijdingen uil Konstantinopel heeft Engeland tot dusver niet aan de Porte zijne goede diensten aangeboden tot het overbrengen van Turk- sche troepen naar Soedan en ook de Porte heeft niet aangeboden troepen er heen te zenden. Deze heeft alleen zich bereid verklaard kanonneerboo- ten naar Soedan te zenden. De Engelsche gezant heeft daartegen geen be zwaar gemaakt, mits de kanonneerbooten handelden in overeenstemming met den Engelschen vlootvoogd. Er is te Cairo onder voorzitterschap van den Khedive een kabinets- lad gehouden. Ten gevolge daarvan was het gerucht eener ministeriëele •isis in omloop. Doch tot nu toe is dit niet bevestigd. De Engelsche regeering heeft ten opzichte der qtiaestie van Soedan nog iet voor goed geantwoord. Doch indien Engeland Soedan prijs geeft, dan an de aftreding van het ministerie stellig verwacht worden. De Pall Mali Gazelle meldt uit Cairo van gisteren, dat eene wijziging der liquidatiewet met het doel om de ainortisatie-kas te bestemmen voor de behoeften der regeering, wordt onvermijdelijk geacht. De toestand wordt critiek. De geschillen lusschen de Engelsche en andere raadslieden van den Khedive nemen toe en het altreden van den minister Cherif-pacha schijnt aanstaande. Zes Amerikaansche officieren en een ingenieur voor bruggenbouw zijn door de Chineesche regeering in dienst genomen. Naar men uit New-York meldt, zijn tengevolge van ijsgang in de rivier de lagere deelen der stad ondergeloopen. Er is vrijwat schade aangericht en verscheidene katoenfabriekente zamen met ongeveer 1100 werklieden staan stil. Volgens een bericht uit Denver, zijn bij de sneeuwvallen in Colorado in het geheel 27 menschen omgekomen. Uit Brisbanne (Australië) wordt gemeld, dat er eene muiterij heeft plaats gehad aan boord van den schoener Natal, van Boston derwaarts koers zettende. De kapitein en de eerste stuurman werden gekwetst, de tweede stuurman omgebracht. De kapitein schoot twee der muitelingen ne der en de overige, drie in getal, zijn thans te Brisbanne in hechtenis. F SI X 7S X. K. S»3 14. Men leest in Zo France het volgende, dat in een der officieuse bladen wordt overgenomen,': De regeering gelooft, dat de reis van markies Tseng naar Londen in verband staat met de aanvraag om eene bemiddeling van Engeland, namens China, in hel Fransch-Chineesch conflict. Frankrijk zijner zijds moet van het aanzoek om die bemiddeling hebben afgezienmaar de heer Jules Ferry zou geneigd zjjn haar te aanvaarden, in de onderstelling dat zij door het hemelsche rijk mocht worden verlangd. Uit St. Petersburg is aan den Foltaire bericht, dat volgens geruch ten, in doorgaans goed onderrichte kringen verspreid, de Russische regee ring voornemens zou zijn een observatiecorps van 20000 man naar de grens van China te zenden. .Te Nizza werd, op den verjaardag van Gambetta's dood, aan zijne nagedachtenis hulde gebracht. De prefect, de maire en een groot aantal be langstellenden, onder welke eene deputatie uit Elzas-Lotharingenkwamen op het kerkhof bijeen en legden kransen en bloemen op het graf. Op den Grand Trunk-spoorwegniet ver van Toronto, is gisterenmor gen een personentrein in botsing gekomen met een goederentrein, tengevolge waarvan 27 arbeiders gedood en 20 a 30 personen gewond zijn. Het handelsverdrag tusschen Spanje en Nederland is 1 Januari te Madrid geteekend. ITALIË. 7; nuiuè YreKK?3 sedert kort de opgravingen op de plaats, waar een maal het huis der Vestaalsche maagdén"siondzeer de aandacht. Tal van standbeelden van Vestaalschen, alle min of meer beschadigd, opschriften.' een fraaien armband zijn reeds gevonden. Vele toeschouwers slaan voortdu rend den arbeid gade. DIJITICHLAKl». Alle geruchten, als zou de tegenwoordige stedehouder in het Duitsche rijksland binnenkort aftreden, worden tegengesproken. Nog dezer dagen heeft de keizer verklaard, dat zijn vertegenwoordiger in het rijksland geen oogenblik opgehouden heeft zijn volle vertrouwen te bezitten. De hertog en de hertogin van Saksen-Coburg-Gotha hebben aan den Duitschen kroonprins, bij diens terugkeer van zijn tocht naar Spanje en Italië, een hartelijk telegram van gelukwensch gericht. De oudejaarsnacht is te Berlijn over het algemeen zonder ongeregeldhe den voorbijgegaan. In de straten van de hoofdstad had zich eene talrijke menigte verzameld, die slechts in zeer weinige gevallen met de politie in aanraking is gekomen. Op den Nieuwjaarsdag was het in de straten buiten gewoon levendig; honderden nieuwsgierigen verzamelden zich voor het paleis van den keizer, ten einde de op dien dag plaatshebbende audiëntie te zien. Zoo dikwijls de keizer zich aan de vensters vertoonde, werd hij door de me nigte luide toegejuicht. De gewezen artillerist Nordblom, die een aanslag op het leven van den bekenden heer Dickson te Gothenburg wilde beproeven, is veroordeeld tot 3 jaar en 3 maanden dwangarbeid, benevens verlies van burgerrecht gedurende 5 jaren. OOITEIVKIJ K. De Oostenrijksche minister van koophandel heeft met de kamer van koophandel te Weenen zijne stem verheven tegen de tentoonstellingmanie onzer dagen. Hij verklaarde onlangs, in antwoord op een rapport van de kamer omtrent de uitnoodigingen voor de aanstaande internationale tentoon stelling te Londen, dat hij, evenals zij, het veelvuldig deelnemen aan der- gelijke ondernemingen nadeelig acht voor de rustige ontwikkelingen van de nijverheid. De tentoonstellingen der laatste twee jaren leverden, naar zijn oordeel, alleen voordeel op voor den zak der ondernemers; niet voor de inzenders. Hij kan daarom geen steun verleenen bij de deelneming aan deze tentoonstelling. Van de 100 recruten uit de Herzegowina, ingelijfd te Mostar, zijn 19 gedeserteerd, zonder dat men een hunner weder heeft kunnen machtig wor den. Waarschijnlijk zijn zij opgenomen onder de rooverbenden, die legen- I woordig de wegen onveilig maken. Herhaaldelijk komen deze in botsing met de° gewapende macht. Bij een gevecht in de buurt van het dorp Plana werden twee soldaten gedood. RÜ8L AST®. Ten aanzien van den moord op den chef der politie, Jtn heer Soedeikin, verneemt men thans met zekerheid, dat de daad heeft laats gehad in de woning van een nihilist, Jablonski geheeten, naar hij voorgaf, maar wiens eigenlijke naam was Pigareff. De heer Soedeikin wist dat hij nihilist was

Leydse Courant | 1884 | | pagina 2