,EI»SCBE COURANT. 384. sr. 3. YRIJDAG 4 .JANUARI BINNENLANDSCHE BERICHTEN. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 1.50, franco p. p. f 2.— ouderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advertentiën is van 1—4 regels 1.— iedere ret al meer 25 cents, groote letters berekend naar plaatsruimte. LEIDEN, 3 Januari. ze stadgenoot de heer A. P. M. Van Oordt, lid der firma E. J. Brill, noemd tot ridder van de Kroonorde van Italië. De luitenant ter zee 2e kl. F. M. A. Matliongedetacheerd bij de kweek- >1 voor zeevaart alhier, is bestemd om 1 April aanst. over te gaan aan I van Zr. Ms. opleidingsschip Admiraal van Wassenaer. De kweekschool voor zeevaart alhier is gedurende de maand Decem- 1883 met een '20-tal jongens vooruitgegaan. Dun aantal bedraagt thans waarvan 20 gisteren zijn overgeplaatst op Zr. Ms. opleidingsschip Admi- ü'ii van Wassenaer. Gedurende de maand December zijn 15874 personen per Leidschen lenspoor vervoerd, terwijl het totaal vervoer gedurende 1883 285.855 nen bedraagt. Bij kon. besluit van 31 December jl. isop voordracht van den minis- an binnen), zaken, aan commissarissen der Maatschappij van weldadig- machtiging verleend tot het houden eener collecte in het geheele rijk, 7 tot 23 Februari 1884. Bij de centrale commissie onder het voorzitterschap van Z. K. H. prins nder der Nederlanden, is door den ondervoorzitter, den heer jht. mr. J. Van Reenenvan den heer minister van buitenlandsche zaken ngenals: eerste storting van den'VNederlandschen gezant te Gent van de opbrengst van het weldadigheidsfeest ten behoeve van de ijdenden in Nederlaudsch-IndiÈ de somma van ƒ5000; van Zr. M'. ge- te Brussel als laatste bijdrage van de Association pour secourir les es honteux te Brussel 295.42 fr.door den Nederlandschen gezant te ;oe Pinang ontvangen en overgemaakt voor bovengenoemd doel, recht- s aan het comité te Batavia ƒ15091.29; waaronder een bedrag van !0 dollars ingezameld op het eiland Tongkah of Nink Ceylon, gelegen j onderd mijlen benoorden Poeloe Pinang, behoorende tot het konink- iam. Volgens mededeeling van de Duitsche regeering, zal in de maand Oc- 1884 te Munchen eene tentoonstelling van melk. melkerij-producten eik-industrie gehouden worden, welke gedeeltelijk ook voor buiten- he inzenders is opengesteld. Tot het verkrijgen van inlichtingen wor- ielanghebbenden verwezen naar het hoofdbestuur der Hollandsche en ■iesche Maatschappijen van landbouwaan welke het programma voor «toonstelling is toegezonden. (Sic.) Op primo Mei 1884 zal te Londen in de gebouwen te South Kensing- vaarin de visscherijtentoonstelling verleden jaar gehouden is, eene inter- ale tentoonstelling van voorwerpen die op de gezondheidsleer betrek hebben (Health Exhibition) worden geopend en niet korter dan zes en geopend blijven. H. M. de koningin van Groot-Brittannië heeft ie tentoonstelling het patronaat aanvaard; voorzitter zal Z. K. H. de van Wales zijndie reeds een uitvoerend comité heeft benoemdmet ;rtog van Buckingham en Chandos als voorzitter en den heer Edward e-Owcn als secretaris. Het stoomschip Batavia, van Rotterdam naar Java, vertrok gisteren van Suez. De Koningin Emma wordt a s. Zaterdag of Zondag te en verwacht. Naar de /V. R. C. verneemt, zal als chef van het materiëel bij het :ment van marine optreden de kapitein ter zee Mac Leod, thans in an het leger hier te lande zijn op 1 Januari bij dat in Oost-Indië :heerd: 8 luit.-kwartiermeesters: 1 apotheker 2e kl., 12 kapiteins en enants der infanterie, 4 luitenants der cavalerie, 1 kapitein en 5 lui der artillerie en 5 luitenants der genie. En bij het leger in West- 1 luit.-kwartiermeester, 6 luitenants der infanterie en 2 der artil- De minister van marine heeft laatstleden Zaterdag aan zijn departement, in tegenwoordigheid van den inspecteur-generaal over het loodswezen, jhr. De Koek, gehoord den inspecteur over het loodswezen van Tessel, Goeree, Maas en Brouwershaven en Vlissingen, benevens drie zeeloodsschippers van die districten, naar aanleiding van het verongelukken van den Goeree- schen loodskotter n°. 12. Bij een gegoed ingezeten van Dordrecht is dezer dagen een brandbrief bezorgd, met den eisch om ƒ1000. Aan dien eisch is natuurlijk niet voldaan, terwijl de noodige voorzorgen waren genomen, dat ook aan de bedreiging geen uitvoering kon worden gegeven. (D- Ct.) Te Haarlem heeft een korporaal der huzaren bij het verlaten eener tapperij in de Wijngaardstraat een stalhoudersknechtmet wien hij eenige twist had gehad, onverwachts met een mes een belangrijken en gevaarlijken steek in de linkerzijde toegebracht. De verwonde, die op straat nederviel, is per brancard naar het gasthuis overgebracht, terwijl de korporaal door de politie is aangehouden. Den 31eD December 1883 is den burgemeester van Amsterdammr. G. Van Tienhoven, eene hulde gebracht voor de uitnemende en waardige wijze waarop hijmet name dezen zomer tijdens de internationale tentoonstelling, de hoofdstad vertegenwoordigde tegenover vorstelijke personen regeering landgenooten en vreemdelingen. Eene commissie bood hem eene medaille aan waarop zijn borstbeeld zal worden aangebracht, en een album met 664 hand- teekeningen. De kantonrechter te Amsterdam heeft den thédtre-directeur W. P. De Boer, ter zake overtreding der wet op den kinderarbeid, veroordeeld tot ƒ10 boete. Het getal studenten voor den militairen geneeskundigen dienst te Amster dam bedroeg op 1 dezer 71, als: bij het militair hospitaal 30 voor het leger hier te lande en 28 voor dat in Nederl.-Indië en bij de gemeentelijke uni versiteit 13, die toegelaten zijn tot de verbintenis bedoeld bjj art. 18 der wet van 7 Aug. 1880 Staatsbln°. 145). Bovendien genieten hunne oplei ding aan de universiteiten te Leiden 9, te Utrecht 10 en te Groningen 4. Het panopticum te Amsterdam werd in het afgeloopen jaar bezocht door ongeveer 272,000 personen, voor de //gruwelkamer" werden 104,000 toegangbiljetten verkocht. De drie vervaardigers van valsche bankbiljetten te Amsterdam zijn gis teren naar het tuchthuis te Leeuwarden overgebracht, om hunne straf te ondergaan. De brand van den pelmolen //de Veering" te Koog a. d. Zaan, die enkele dagen geleden plaats had, heelt, volgens de Amst., den leden van het Pelders contract aanleiding gegeven deze zaak in handen van den offi cier van justitie te stellen, daar er vermoeden bestaat, dat de ramp het gevolg zou zijn eener onvoorzichtigheid met licht, dat bij het plegen van diefstal in den molen zou zijn gebruikt. In geen vier dagen was er in den molen gewerkt en toch zijn zakken gort gevonden op eene plaats, waar zij niet behoorden. Er zijn reeds twee personen in verzekerde bewaring genomen. In de laatste jaren zijn de veehouders in Noord-Holland gewoon hunne koeienals ze op stal komennetjes het haar te laten knippen. Dit ge knipte koehaar bedraagt in Noord-Holland honderdduizenden kilogrammen en wordt tot nog toe op de mestvaalt of in den grond geborgen. Voor het fabriceeren van koeharen vloerkleeden en tapijten zou het zeer wenschelijk zijn deze grondstof bij de veehouders op te halen en nuttig te gebruiken. Eene gehuwde vrouw te Amersfoort, van middelbaren leeftijdis op Nieuwjaarsdagna het gebruik van veel sterken drankin hare kamerdoor het vuur vatten harer kleederen in brand geraakt, en den volgenden ochtend aan de gevolgen overleden. -- In December jl. is, volgens den regenmeter der rijkslandbouwschool te Wageningen 83% mM, regen gevallen, tegen 89% mM. in dezelfde maand van het vorige jaar. In 1882 is 1007 mM. en in 1883 834% mM. regeH gevallen. Uit Vlissingen wordt aan de /V. R. Ct. gemeld: De directie der maat schappij Zeeland heeft besloten op nog twee harer stoomschepen electrische verlichting in te voeren. Naar men weet, wordt de mailboot Prinses Marie reeds sedert het voorjaar electrisch verlicht. Thans zal die wijze van ver lichting ook worden ingevoerd aan boord der booten Prinses Elisabeth en Prins Hendrik. De levering en aanleg der machines en geleidingen is opge dragen aan de firma Willem Smit Co. te Slikkerveer. De heer V. te Helmond, bezig zijnde met schrijven, liet zijne pen val len. Terwijl hij die wilde oprapen, prikte hij zich aan de pen, waarna de geheele arm opzwol en eene vreeselijke pijn hem kwelde. De twee genees kundigen bij den patient geroepen, oordeelen, dat zijne hand zal moeten wor den geamputeerd, daar de inkt vergiftigd was. 's GRAVENHAGË, 3 Januari. Door Z. M. is benoemd tot waterschout te Amsterdam, A. J. baron Van Geert, thans militie-commissaris te Maastricht.

Leydse Courant | 1884 | | pagina 1