PER TELEGRAAF. bedekt te hebben, hetgeen zoodanige ontsteking zon hebben veroorzaakt, dat later ingeroepen geneeskundige hulp niet meer mocht balen en hij in de vorige week onder de vreeselijkste pijnen is overleden. De bekende reukwatei fabriekant de heer Boidoot, te Amsterdam, hof leverancier van het Nederlandse lie en het Poritigeesche hof, heeft thans ge lijke onderscheiding van de Italiaansche en Belgische hoven ontvangen, zeker een nieuw bewijs dal dit Nederlandsche fabrikaat ook in den vreemde op prijs wordt gesteld. De werklieden aan 'slands werf Ie Amsterdam, die bij den jongsten brand hunne gereedschappen verloren, hebben daarvan opgave moeten doen. De geleden schade zal hun wellicht van 's rijks wege vergoed worden. Aan het diaconie-bestuur der Hervormde gemeente te Zclhem is door wijlen den heer C. baron Van lleeckeren van Brandsenburg een legaat ver maakt, groot f 1000. Zekere C. S., een ruim 15-jarig fabrieksarbeider te Veenendaal, ver vaardigde van eene gaspijp een vuurwapen, dat hij telkens door er een lont aan te brengen afschoot. Alles ging uitmuntend, tot dezer dagen de pijp sprong en hem den geheelen linkerarm verbrijzelde, zoodat men tot de ampu tatie moest overgaan. 's GRAVENDAGE, 28 December. Door Z. M. zijn benoemd: tot ambtenaar van het openbaar ministerie bjj de kantongerechten in het arrondissement Tiel, ter standplaats Tielmr. G. J. W. Van Tricht, advocaat en procureur te Arnhem; tot ambtenaar van het openbaar ministerie bij de kantongerechten in het arrondissement Rot terdam, voor de kantons Schiedam, Brielle en Sommelsdijk, ter stand plaats Schiedam, mr. J. K. H. Enderlein, advocaat en commissaris van politie te Brielle. Door Z. M. is aan A. W. De Rooy, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als burgemeester van Geertruidenbergen zijn benoemd: lot burge meester van Hoogkerk, D. Smid, secretaris dier gemeente; tot burgemeester van Renkum, J. Van Embden; tot burgemeester van Kockengen en van Laagnieuwkoop, F. P. H. Van Roosendaal, secretaris dier gemeente; tot burgemeester van Denekamp, G. W. Hoogklimmer, secretaris dier gemeente; tot burgemeester van Wageniugen, mr. H. J. Wunder; tot burgemeester van Oosterhout, F. M. Gescher; tot burgemeester van Oudkarspel, C. Kroon Mz.; lot burgemeester der gemeente Sloten, C. W. A M. Groskamp, onder toe kenning van eervol ontslag als burgemeester der gemeente Goor; tot burge meester der gemeente Huizen, J. J. Munnikhuizen, secretaris dier gemeente, en tot burgemeester der gemeente Bussum, jhr. R. Van Suchtelen van de Haere. Door Z. M. is aan J. A. Blom, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit zjjne betrekking als referendaris bij het departement van binnenlandsche zaken, en zjjn bij dat departement benoemd: tot referendaris, de commies G. W. Van Kempen; tot hoofdcommies, de commiesen Aug. Belinfanle, D. E. Olivier en J. W. E. Scheltus: tot commies, de adjunct-commiesen L. Bejjerinck en J. E. Van Renesse; tot adjunct-commies, de eerste klerken H. L. F. Domis, J. H. G. Van de Poll en J. J. Leyendekker, en tot bode, de vaste knecht C. Schregel. Door Z. M. is mr. L. W. A. Besier, referentaris-adviseur bij het rount- collegie aangewezen om gedurende het jaar 1884in geval van afwezend- heid van een der leden van het muntcollcgie diens plaats te vervullen bij de be handeling der onderwerpen, bedoeld bij artt. 37 en 10 der wet van 1 Juni 1850 Stbln" 25), en op zijn verzoek een eervol ontslag verleend aan J. A. De Bergh, als adjunct-commies bij hel departement van financiën. -.»r"~S?.ïi..6i,Aii>-ëiniïar^0IVage^u|^j^[1vaje^Ij^jg|lt(opi;^^i^[I^ni.^rkah^iet tengewonen dienst. Door Z. M. is in zijnen rang overgeplaatst bij het reg. grenadiers en jagers de le luit.-kwartiermeester E. A. P. M. C. De Booy, van het 2e reg. veld-artillerie. Door Z. M. is de le luit. J. Hora Adema, van het reg. grenadiers en jagers, op pensioen gesteld en aan hem de rang verleend van kapitein, en is benoemd bij den grootcn staf, tot kapitein, Zr. M'. ordonnance-officier, de le luit. S. ML S. De Ranitz van dien staf; bij het wapen der infanterie, bij het 7C reg., tol kapitein, de le luit. H. Verploegh, van het reg. grenadiers en jagers; tot le luit., de 2e luit. J. H. Van der Pol, van het corps. De luit. ter zee 2kl. G. F. G. Gobius, dienende aan boord van Zr. M8. artillerie-instructieschip liet Loo, wordt met den laaisien dezer op non- activiteit gesteld en met 6 Januari daaraanvolgende vervangen door den luit. ter zee 2' kl. M. E. B. J. Kluit. lil de heden gehouden zitting van de eerste kamer is de gestichten- wet unaniem aangenomen. Morgen is de wet op de middelen en eenige kleinere ontwerpen aan de orde. HH. MM. de koning en de koningin met het prinsesje zijn hedenmiddag ten 4 ure met den Rijnspoor alhier teruggekeerd. Zij werden aan het station opgewacht door onderscheidene autoriteiten en met geestdrift begroet door eene talrijke schare van belangstellenden. De Belgische gezant baron d'Anethan, heeft zich naar Brussel begeven en zal daar wellicht geruimen tijd vertoeven. HU! T K N LAN O b C i H U K I C H T E N IS G ii 1 lik De Etoile Beige meldt: De koning verkeert in goeden gezondheidstoe stand, en er is geen sprake van om de Nieuwjaarsreceptie ditmaal niet te houden. De Brusselsche avondbladen bevatten eene dépêche uit New-York, hou dende, dat de firma A. Smith G".in katoen, te Providence (Rhode- Island) hare betalingen heelt gestaaktmet een passief van 1 millioen doll. liet bankiershuis Chislain Gahn te Antwerpen heelt zijne betalingen gestaakt. Men spreekt van een passief van 10 millioen en een actief van 4 millioen. De stoomboot Plantin is op zee verlaten; 53 man der equipage zijn per zeilschip te Oporio aangekomen. Aangaande deze zeeramp wordt uit Oporto gemeld: De Engelsehe schoener G. U. F., van Jersey, bracht hier aan 53 overgeblevenen der equipage van het stoomschip Plantin, in open zee verongelukt. BHeKLASD. De afgevaardigden van de Transvaal verklaarden gisteren aan dagblad correspondenten, die met hen een onderhoud hadden, dat zij geen grens- linie wenschen zoo als de tegenwoordige, welke de stammen zoo verdeelt, dal een gedeelte er van binnen, een ander gedeelte er van buiten de Trans vaal ligt; aan den eenen stam grondgebied ontnomen en aan den anderen dit geschonken wordt. Ons hoofddoel, zeiden zij, is de vrede en de orde aan de grenzen te herstellen en te handhaven. Wij gelooven dat dit slechts te bereiken is wanneer aan ieder hoofd en aan eiken stam de vrije keus gelaten wordt of zij onafhankelijk blijven willen of binnen de Transvaal met behoud hunner rechten willen komen. De handelsweg moest van rechts wege aan de Transvaal behooien, maar de afgevaardigden zijn bereid te be willigen in eene onzijdigverklaring van dien weg of dat de koopwaren tol vrij langs dien weg vervoerd worden, eerder dan dat zij in eene nieuwe grenslinie zullen bewilligen. De nieuwe moeielijkheden, welke bloedvergie ten ten gevolge zouden hebben, zouden zij verkiezen boven het behouden der tegenwoordige grenzen. Over de grensquaestie wordt nog steeds schrif telijk met lord Derby onderhandeld. De raad van bestunr der houders van buitenlandsche schuldbrieven te Londen heeft uit Caracas van 3 dezer bericht ontvangen, dat wissels tot een bedrag van 6784 zijn afgezondenvoor den dienst der geconsolideerde schuld. Verleden Dinsdag is te Birkenhead een helsch werktuig ontploft, ge lukkig zonder ernstige gevolgen; slechts zijn enkele vensters gesprongen. Twee jongelieden, die een lantarenopsteker droegen met eene blikken bus, waaruit rook opsteeg, en welke eenige oogenblikken later ontplofte, had den zich uil de voeten gemaakt. Men vreesde, dat het onmogeljjk wezen zou hen op het spoor te komen. De nieuwe inlandsche rechtbanken van Catro worden op 31 dezer geopend, maar zullen eerst eene maand later haren arbeid beginnen. Uit Khartoem wordt gemeld, dat aldaar 1300 man Egyptische troepen uit Thasheda zijn aangekomen, zonder op hun tocht verzet gevonden te hebben. Zij berichten, dat op de wegen alles rustig is. Het garnizoen van Khartoem is dus thans 4000 man sterk. De gouverneur van Dongola meldt uit Arabische bron. dal het Egyptische leger 4000 man, de Mahdi 40,000 man verloor. Hel restant van het Egyptische leger bevindt zich te Birket en is goed voorzien van water. Eene uit El Obeid ontkomen slavin verhaalt dat de Mahdi in grooten angst verkeert en zijne familie in veiligheid heeft gebracht. Hij verlangde hulp van de naburige stammen, die echter weigerden. In een bericht van den gouverneur van Minieh wordt de inhechtenisneming gemeld van een zendeling van den Mahdi, die drie maanden onderweg was en naar Cairo, Kosseir en Mekka wilde gaan. Generaal Grant is verleden Maandagavond te New-York, toen hij voor zijne woning uit het rijtuig stapte, uitgegleden en aan een zijner beenen ernstig gekwetst. Het is wel geen breuk, maar toch moet de generaal het bed houden. De geneesheeren zijn voor geen ernstigen afloop beducht, doch hij zal eenige weken niet kunnen uitgaan. Zijn algemeenen gezondheidstoe stand is goed. Te Zazoo City, in Mississippi, had een neger een blanke beleedigd; de blanken liepen te hoop en eene bende negers vuurde op henmet dit gevolg, dat drie hunner omkwamen en eenige anderen gekwetst werden. FRAHHKIJ H, De senaat heeft, met 172 tegen 21 stemmen, het supplementaire crediet van 574,000 voor beurzen aan de inrichtingen van middelbaar en lager onder wijs, door de kamer aangenomen maar door de senaats-commissie geschrapt weder op de begrooting gebracht. De senaat heeft verder hersteld den post van 4 millioen voor tegemoetkoming aan de gemeenten in de uitgaven van onderwijs. De senaats-commissie had ook dien post geschrapt. Het geheele budget van uitgaven is daarop goedgekeurd, met uitzondering vandebegroo- liiiff voor openbare werken. De Agence aavas nieiui: "voigena eene particutleic oepeche uit Lon den, zou markies Tseng zich derwaarts hebben begeven, om de goede dien sten van Engeland in te roepen. Men betwijfelt, of de vertoogen van Tseng een gunstig onthaal zullen vinden. Het is onmogelijk om van Frankrijk thans, vooral na de bezetting van Sontay, te vergen het programma op te geven, dat ten opzichte van Tongkin vastgesteld is. Ook schijnt de aanval lende houding van China aan Frankrijk het recht te geven, een onderpand te vragen voor de geldelijke verantwoordelijkheid, welke China beloopen heeft." Een gezelschap van zes Alpen-beklimmers werd Zaterdag op den berg rug van Treversette onder een sneeuwval bedolven. Vjjf der heeren werden gewond en een gedood. OlIITICHLAAD. Te Berlijn werd in den avond van den 23 dezer een brutale diefstal gepleegd. Twee net gekleede dames traden een juwelierswinkel binnen; ter wijl ééne van haar met den juwelier onderhandelde, beeft de andere eene doos met diamanten ringen, ter waarde van 100,000 M.weggenomen. De beide diefeggen zijn tot heden niet ontdekt. Te Bebra, in Pruisen, heeft in den avond van den 21,,,n dezer een hevige brand gewoed. De goederenstation van de Hanau-Kasselerbaan is geheel en al afgebrandterwijl bovendien 21 met petroleum en wol geladen goederenwagens door het vuur vernield zijn. Als oorzaak van den brand wordt de zelfontbranding van petroleum aangemerkt. De 50-jarige Andreas Schatz te Tischeln, bij Crefeld, is eergisterenmor- gen in zijn huis vermoord gevonden. Hij had vele wonden op zijn lichaam en een oor en twee vingers waren hem afgesneden. Vele voorwerpen van waarde uit zijne woning worden vermist. Van den moordenaar is nog geen spoor te vinden. De Staat.i-Anzeiger voor Wurtemberg meldt, dat de genezing des konings, die zich te San Remo bevindt, op bevredigende wijze, hoewel langzaam, voortgaat. De Sultan en de groote mogendheden zijn het er over eens om Aleko- pacha na het verstrijken van zijn ambtslermjjn weder tol gouverneur van Oost-Rumeliê te benoemen. Aleko-pacha zeil maakt echter nog bezwaren, omdat hij in de vernieuwing van het decreet zijner machtsbevocgdheid de bepaling van een regelmatig jaarlijksch verlof wil opgenomen zien. De onderhandelingen daarover tusschen Konstantinopcl en Philippopolis duren voort. Te Nagy-Look, in Hongarije, zijn de overblijfselen gevonden van een tweewieligen Romeinschen wagen, waarbij nog de geraamten van twee paarden, waarschijnlijk de bespanning. Men vermoedt, dat de wagen uit de derde eeuw na Christus dagteekent. WASHINGTON, 27 December. Volgens de voorloopige statistiek bij het landbouw-departement wordt de opbrengst van den maïs-oogst in 1883 op 1,551,066,835 schepels, die van den tarweoogst op iets minder dan 400,000,000 schepels, en die van den katoen-oogst op ongeveer 6,000,000 balen geschat.

Leydse Courant | 1883 | | pagina 2