BU1TENLAN DSCHE BERICHTEN. De afdeeling Gonda en omstreken van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw is met burg. en weth. van Gouda en met de kamer van koop handel in overleg getreden, ten einde middelen te beramen om verbetering te brengen in den bloei der Goudsche markten, tlit een ingesteld onderzoek bleek, dat de koeien- en schapenmarkt sterk achteruit gaat, doch de kal veren- en vooral de varkenmarkt vooruit. Het middel van uitloving van premiën werd overwogen, maar verworpen. Men begint zich ernstig ongerust te maken over de lange reis van het schip Marie Comelie, kapt. Dekker, 19 Juli van de kust van Afrika haaf Rotterdam vertrokken en waarvan tot heden niets werd vernomen. Van wege het gouvernement te Noorwegen is aan stuurman H. Groe nendijk, van de Pernische sloep Pollux, een prachtig gouden remontoir horloge vereerd, en aan de bemanning dier sloep elk ƒ10, wegens het op 25 Maart 1881 in de Noordzee redden van de bemanning van den in zin kenden staat verkeerenden Noordschen schoener Anna Colbjornsen. De gemeenteraad van Dordrecht heeft, met 1 stem meerderheid, beslo ten het gas voor andere doeleinden dan verlichting tegen (i cent per- M3 verkrijgbaar te stellen. Over een voorstel tot vermindering van den prijs van het voor verlichting gebezigde gas met 1 cent staakten de stemmen. De zaak van den heer Roland Holst te Amsterdam (weigering om een eed af te doen), die voor het hof te Arnhem werd vrijgesprokenzal 7 Janu ari voor den hoogen raad dienen. Naar de Amst. verneemt, zal de buskruitfabriek bjj Muiden door de bestaande vennootschap niet weder worden opgebouwd. Eenigen tijd geleden werd gemeld, dat te Arnhem een persoon dusda nig in den buik met een mes was gestoken, dat het grootste gedeelte der ingewanden naar buiten waren gedrongen. Tegen alle verwachting in, was de verwonde in 18 dagen weder genezen. Zijn aanrander werd eergisteren door de rechtbank aldaar veroordeeld tot een jaar celstraf. Door den heer A. Brummelkamp, docent aan de theol. school te Ram pen, is het rectoraat voor het volgende jaar overgedragen aan den heer H. De Cock, docent. De aftredende rector hield bij die gelegenheid eene redevoering. 's GRAVENHAGË, 21 December. Door Z. M. is B. J. Bouwmeester Jr., met ingang van 1 Januari 1884, benoemd tot leeraar aan de rijks hoogere burgerschool te Hertogenbosch, en tot deurwaarder bij het gerechtshof te Arnhem D. Hoogendjjk, vroeger deurwaarder aldaar. Door Z. M. is aan den arts Otto Edelbrock, geboren te Gescher, ver gunning verleend de geneeskunst uit te oefenen op Nederlandsche zeesche pen, met uitzondering van oorlogsvaartuigen, onder voorwaarde, dat hij de wettelijke bepalingen omtrent de uitoefening der geneeskunst in Nederland stiptelijk nakome. Ih de heden gehouden zitting van de tweede kamer zijn bij de behan deling van het hoofdstuk Waterstaat aangenomen de volgende verminderin gen: met ƒ4000 voor tractementsverhooging der ambtenaren van het depar tement; ƒ40,000 voor reis- en verblijfkosten van waterstaatsbeambten; 2 ton voor verbetering van de groote rivieren. Een amendement van den heer A. Van Dedem, om 17 ton te schrappen benoodigd voor den Rotterdamschen wa terweg is verworpen met 48 tegen 32 stemmen. Voor het gerechtshof had zich heden te verantwoorden H. .T, uit Rot terdam. Hij was aldaar werkzaam als colporteur van de algemeene uitkeerings- societeit te dier stede en belast met het werven van nieuwe leden. Voor ieder lid, dat hij aanbracht, kreeg hij 30 centen, behalve zijn vast loon van f5 in de weekterwijl h(j van die 30 centen aanbreng-premie 15 centen dade- Ijjk betaald kreeg en de andere helft, wanneer het door hem aangebrachte lid zich na zes weken nog het lidmaatschap liet aanleunen. In het laatst van Juni schenen er geene nieuwe leden meer te krijgen te zijnweshalve besch. valscheljjk de staten, hem door de directie verschaft en die dienen moesten om naam, woonplaats enz. van een nieuweling te bevatten, met allerlei gefingeerde persoonsnamen invulde, zoodat hij wel 20 a 25 maal de aanbrengpremie van 15 cents opstak. Maar bij nader onderzoek van de zijde der direetié bleken de op de lijsten ingevulde personen natuurlijk niet te bestaan. Adv.-gen. mr. Bijleveld achtte de schuld van T. genoegzaam bewezen en reqnireerde diens schuldigverklaring aan valschheid in onderhandsche geschrif- en het desbewust gebruik maken van die valsche schrifturen, 3 maal ge pleegd en veroordeeling van den besch. tot 18 maanden celstraf en 6 boeten ieder van 50. Beschuldigde's verdediger, mr. Van Reenen, meende, dat zijn cliënt niet met bedriegeljjk oogmerk was te werk gegaan en vroeg ontslag van rechtsvervolging, subsidiair toepassing van eene lichtere straf. Donderdag a. s. uitspraak. ENGELJINO. De rechtbank van eorrectioneele politie in Bowstreet te Londen heeft het voorloopig onderzoek in de bekende zaak van Wolf!, wegens het bezit van ontplofbare stoffen, ten einde gebracht en hem naar de rechtbank van gezworenen verwezen. De advocaat van Arabi-pacha, de heer Broadley, heeft eene brochure geschreven, waarin hij tracht zijn gewezen cliënt te rehabilileeren. Hij zegt, dat Arabi het welzijn van zijne onderdrukte landgenooten beoogde. De punten van beschuldiging, tegen hem ingebracht, achtten zijne verdedigers onbewe zen, doch zij traden in de door Engeland voorgestelde schikking, en namen genoegen met het vonnis van verbanning, wegens rebellie, wel wetende, dat, zoo zij dit verwierpen, van den krijgsraad niet veel goeds was te ver wachten. De heer Broadley meent (en hierin staat hij niet alleen) dat Tew- fik, de tegenwoordige Khedive, niet geschikt is om te regeeren, dat men een anderen Khedive benoemen en Arabi terugroepen moet, om een orde lijken toestand in Egypte te verzekeren. Ismal'l-pacha, de te Londen wo nende ex-Khedive, is het met zijn rechtsgeleerd raadsman (de heer Broadley) niet eens. Dit is overigens volstrekt geen bewijs, dat de advocaat de zaak verkeerd inziet. In de laatste dagen zijn ongeveer 70 a 80 vischschepen uit zee te Huil binnengekomen, waarvan er meer dan 60 hunne netten en vischgereedschap hebben verloren door den zwaren storm van 12 December 11. Velen hebben belangrijke schade aan schip en tuig en zware verwondingen onder de opva renden. Verlies van manschappen heeft er echter niet plaats gevonden. Het Engelsch transportschip Euphrates, met troepen naar Bombay, is op de kust b(j Tarifa gestrand Eene kanonneerboot is tot hulp afgezonden. Latere berichten melden, dal het weder vlot is geworden. Uit Hongkong wordt gemeld, dat de Fransche troepen twee der buiten werken van Sontay hebben genomen. Zij verloren daarbij 200 man en 19 officieren. Het verlies van den vijand is zeer groot. Men gelooft dat de citadel omsingeld en thans door de Franschen genomen zal zjju. FKANHKIJK. De senaat beraadslaagde gisteren over het Tongkin-crediet. De mi nister Ferry las eene dépêche van admiraal Meyer voor, waaruit blijkt, dat de buitenwerken van Sontay door de Fransche troepen genomen zijn. Hij ver klaarde niet te kunnen zeggen, op welken grondslag de onderhandelingen aangeknoopt zijn. De minister gelooft niet aan het bestaan van een liga der onzijdige mogendheden. Onder de mogendheden is geen spoor van ontevre denheid of kwaadwilligheid te bespeuren. "Het grootste gevaar voor ons zoa zijn om Tongkin te verlaten" zeide de minister ten slotte. Het crediet van 9 millioen werd daarop aangenomen met 211 tegen 7 en dat van 20 millioen met 215 tegen 6 stemmen. In de zitting, gisteren door de kamer van afgevaardigden gehouden, heeft de heer Paul Bert eene vraag tot de regeering gericht over den invoer van gezouten vleesch uit Ameriua. De heer Hérison verklaarde zich vóór den invoer. De heer Paul Bert vroeg daarop verlof om de regeering over dit onderwerp Ie interpelleereu. De kamer heeft daarop de interpellatie op aanstaanden Zaterdag bepaald. De minister van marine heeft uit Hongkong, onder dagteekening van gis teren, eene dépêche ontvangen van admiraal Meyer. Daarin wordt het vol gende gemeld: "Door tusschenkomst van den gezagvoerder van een Engelsch schip heb ik vernomen, dat admiraal Gourbet de buitenwerken van Sontay genomen heeft. Hij zou den 17dm den aanval op Sontay zelf ondernemen. Dit bericht is niet officiéél, maar wordt als waarschijnlijk beschouwd. Eene dépêche van admiraal Courbet, gedagteekend 16 Dec. vóór Sontay, bevestigt het innemen der buitenwerken van die plaats en meldt, dat de vijand zeer goed gewapend was en onverschrokken weerstand bood. Heden (16 dezer), zegt de admiraal, zullen wjj Sontay zelf aanvallen. Eergisteren is het lijk van Henri Martin op Montparnasse ter aarde be steld. De slippen van het lijkkleed werden o. m. gedragen door den minis ter Jules Ferry, de voorzitters van den senaat en der kamer van afgevaar digden en de prefect der Seine. De president der republiek had zich laten vertegenwoprdigen door generaal Pittié, chef van zijn militair huis. en den kommandant Fayet. Voorts volgden in den stoet de ministers Waldeck- Rousseau, Tirard en Cochery, commissiën van de beide kamers, van hét instituut, van den Parjjschen gemeenteraad, gemachtigden van de normaal school, van de Parjjsche gymnastiek- en schietverenigingen, van de Ligue des Patriotes, enz. enz. Eene onafzienbare menigte, vrienden en vereerders van den ontslapene, vormde verder een sleep van menschel). De predikant Dide sprak eenige roerende woorden op de mairte van het zestiende arron- j dissement, waar de lijkkist gebracht werd. Aan de groeve, waar niet min der dan zeventien personen spraken, werd ook het woord gevoerd door dep heer Malézieux, de maire van Saint-Quentin, die de hoop te kenneq gaf, dat er voor Henri Martin spoedig een standbeeld moge verrijzen in zijne ge boortestad. De Ligue des Patriotes. waarvan Henri Martin Voorzitter was, heeft in hare thans gehoudene halfjaarlijksche vergadering besloten eene inschrijving te openen voor den "patriót en nationalen geschiedschrijver Henri Martin". Bij het Fransche station Mont de Marsan had een treqrig spoorweg ongeluk plaats. Eene dame zat met hare vier kinderen in een sneltrein die uit Bordeaux kwam, toen plotseling hel portier van de coupé openging en een der kleinen, die er tegenaan geleund had, er uit viel. Zonder zich een oogenblik te bedenkensprong de doodeljjk verschrikte moeder haar kind na. Toen een paar spoorweg-beambten, die eerst bjj aankomst van den trein te Mont de Marsan het voorgevallene vernamen en zich met eeqe locomotief naar dé plaats van het ongeluk begaven, vonden zij het kind ge heel ongedeerd, maar de ongelukkige moeder levenloos op den weg liggen. Volgens bericht uit Lissabon is het opleidingsvaartuig Canoëns, dat ge reed was om te water te worden gelaten, geheel en al vernield door een brand, die in het tuighuis te Lissabon was ontstaan. Ook is een groote voor raad levensmiddelen eene prooi der vlammen geworden. Bet verlies wordt op een millioen gulden begroot. ITAJLf JEk In de gisteren door de kamer van afgevaardigden gehouden zitting heb ben twee personen van de tribune manifesten van klein formaat in de vér- gaderzaal geworpen, onder het aanheffen van den kreet: levé Oberdank! De personen werden onmiddellijk in hechtenis genomen. Gisteren, den verjaardag der terechtstelling van Oberdank, heeft het "Comité van het Algemeene Bond" een heftig manifest uitgevaardigd. Het is voornamelijk gericht tegen Oostenrijk en koning Humbert; in het manifest wordt o. a. gezegd, dat laatstgenoemde zich tol vazal van Oostenrjjk heeft verklaard, door eene plaats te bedelen aan het banket van een bondgenoot schap, dat geen ander doel heeft dan de volken te onderdrukken. DVITgCHLADiD. Het plan van het Rijn-Maaskanaal is thans opnieuw bjj de Pruisische regeering aanhangig. Dit kanaal, dat van Uerdingen bjj Crefeldnaar Venloo loopen zal, zou. naar men verwacht, een belangrijken nieuwen waterweg vormen voor het verkeer tusschen Nederland en België en den Rijn, en te vens veel bijdragen tot ontwikkeling van de streek tusschen Hijn en Maas. Eenige jaren geleden was er ook sprake van dit plan. Het groote bezwaar lag toen in gebrek aan de noodige middelen. De Pruisische regeering ver klaarde zich bereid om het plan te doen uitvoeren, op voorwaarde, dat de noodige gronden, die op een millioen Mark geschat worden, haar kosteloos afgestaan zouden worden. Maar eene poging, om door bjjdragen en vrjjwil ligen afstand van de verschillende gemeenten den grond te verwerven mislukte. In de politieke kringen van Berljjn gelooft men, dat Frankrijk wel genoodzaakt zal wezen veel van hare eischen tegenover China te doen val len, tenzij het zich wagen wil aan een strijd, die zelfs, als hjj met succes werd bekroond, aan Frankrijk op de grootste offers zou te staan komen, terwijl het tevens aan de handelsbelangen van Europa een bedenkelijk na deel zou toebrengen. Men gelooft, dat prins Von Bismarck te Londen alles doet beproeven, om Engeland tot een vredebewarend optreden (zij het dan ook langs iudirecten weg) te brengen. Te Londen behoeft men echter die pressie zeker wel niet, want de Engelsche handel zou in de eerste plaats de kwade gevolgen van een formeelen oorlog tusschen China en Frankrijk ondervinden. Volgens te Berlijn ontvangen berichten uit St. Petersburg is keizer Alexander eergisteren op de jacht uit de slede gevallen, maar Hjj hééft iïóh slechts weinig bezeerd. Officiëel is dit bericht uit St. Petersburg hog niet bevestigd. j De Köln. Zeit. meent, dat het doel van het bezoek te Rome thans blijkt eene politieke beteekenis te hebben, en wel deze: Het drievoudig vér*

Leydse Courant | 1883 | | pagina 2