LEIDSCHE 1883. ZATERDAG 22 DECEMBER STADS-BERICHTEN. NATIONALE MILITIE. BINNENLANDSCHE BERTCHTEN. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 1.50, franco p. p. f 2.- afzonderlijke rwmmers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advertentiën is van 14 regels f 1.— iedere regel meer 25 cents, groote letters berekend naar plaatsruimte. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gelet op artikel 19 der Wet van den 19de® Augustus 1861 Staatsblad N°. 72), betrekkelijk de Nationale Militie; Herinneren hen, die op den ls,en Januari 1884 hun 19de jaar zijn ingetreden, en alzoo de geborenen in het jaar 1865, alsmede hen, die eerst na het in treden van hun 19d« jaar, doch vóór het volbrengen van hun 20st®, ingezetenen zijn gewordende verplichting tot het doen van de aangifte voor de nationale militie, in de maand Januari 1884. Zij geven daarbij kennis: dat, wie moet worden ingeschreven en wie voor ingezeten wordt gehouden, om schreven is bij de artikelen 15 en 20 van genoemde wetdus luidende Art. 15. Jaarlijks worden voor de militie ingeschreven alle mannelijke ingezetenendie op den 1"®° Januari van het jaar hun 19de jaar waren ingetreden. Voor ingezeten wordt gehouden Is. hij, wiens vader, of, is deze overleden, wiens moeder, of, zijn beiden overle den, wiens voogd ingezeten is volgens de wet van den 28slen Juli 1850 (Staatsblad n°. 44) 2'. hij, die, geen ouders of voogd hebbende, gedurende de laatste, aan het inde eerste zinsnede van dit artikel vermelde tijdstip voorafgaandeachttien maan den in Nederland verblijf hield 3°. hij, van wiens ouders de langstlevende ingezeten was, al is zijn voogd geen ingezetenmits hij binnen het Rijk verblijf houdt. Voor ingezeten wordt niet gehouden de vreemdeling, behoorende tot cenen Staat, waar de Nederlander niet aan den verplichten krijgsdienst is onderworpen of waar ten aanzien der dienstplichtigheid het beginsel van wederkeerigheid is aangenomen. Art. 20. Hij, die eerst na het intreden van zijn 19de jaar, doch vóór het volbrengen van zijn 208le, ingezeten wordt, is verplichtzich, zoodra dit plaats heeft, ter inschrijving aan te geven bij Burgemeester en Wethouders der gemeente, waar de inschrijving, volgens art. 16, moet geschieden, dat, wie niet wordt ingeschreven, is bepaald hij art. 17, van den volgenden inhoud Voor de militie wordt niet ingeschreven 1®. de in een vreemd Rijk achtergebleven zoon van een ingezeten, die geen Neder lander is 2°. de in een vreemd Rijk achtergebleven ouderlooze zoon van een vreemdeling al is zijn voogd ingezeten; 3°. de zoon van den Nederlander, die ter zake van 's lands dienst in 's Rijks overzeesche bezittingen of koloniën woont; dat, in welke gemeente men moet worden ingeschreven, te vinden is in art. 16 der wetwaarbij is verordend De inschrijving geschiedt: 1°. van een ongehuwde in de gemeente, waar de vader, of, is deze overledende moeder, of, zijn heiden overleden, de voogd woont; 2°. van een gehuwde of van een weduwenaar in de gemeente waar hij woont 3®. van hem, die geen vader, moeder of voogd heeft, of door dezen is achergela- ten, of wiens voogd buiten 's lands gevestigd is, in de gemeente waar hij woont; 4®. van den buiten 's lands wonenden zoon van een Nederlanderdie ter zake van 'slands dienst in een vreemd land woont, in de gemeente, waar zijn vader of voogd het laatst in Nederland gewoond heeft. Voorts, dat, door wie de aangifte moet worden gedaan te vinden is in art. 18, houdende het voorschrift Elk, die volgens art. 15 behoort te worden ingeschreven, is verplicht zich daartoe bij Burgemeester en Wethouders aan te geven tusschen den l8ten en den 31sten Januari. Bij ongesteldheid, afwezigheid of ontstentenis is zijn vader, of, is deze overleden, zijne moederof, zijn beiden overleden zijn voogd tot het doen van die aangifte verplicht. Nog doen Burgemeester en Wethouders te weten dat tot deze inschrijving zitting wordt gehouden op het Raadhuis, van des voor middags 10 tot des namiddags 3 uren, op Maandag den 7d«° Januari, voor de bewoners van de wijken 1 2 en 3, Dinsdag 8,tP° »4en5, Woensdag 9dfn »6, a Donderdag 10den »7, a Vrijdag llden 8 en 9 of de buitenwijk, eindelijk, dat de geboorte-aktendie de belanghebbenden bij de inschrijving, onder opgaveder woonplaats van den ingeschrevene, behooren over te leggen, dagelijks, de Zon- en Feestdagen uitgezonderd, zijn te verkrijgen ter Secretarie dezer gemeente (afdee- ling Burgerlijke Stand), van des voormiddags 9 tot des namiddags 3 nren, wanneer tevens voor hen, die hier niet zijn geboren, aanvrage ter verkrijging dier akten kan worden gedaan. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant van den 15dc", den 22'tm en den 29,ten dezer maand afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd Leiden, 14 Deoember 1883. DE KANTER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. LEIDEN. 21 December. Mej. Reinders, onderwijzeres alhier, is als zoodanig benoemd te Oosterbeek. Door de directie van het «Crystal-Palace" te Londen is besloten aldaar eene internationale tentoonstelling te houden van voorwerpen op het gebied van kunst, wetenschap, fabriek- en handwerksnijverheid en landbouw. De duur der tentoonstelling is bepaald van April tot October 1884. Het succes, dat de tentoonstellingen elders mochten ondervinden en de omstandigheid dat in Engeland sedert bjjna het vierde van eene eeuw geene internationale nijver heids-tentoonstelling werd gehouden, geeft der directie het vertrouwen hare pogingen met schitterenden uitslag bekroond te zien. De aanvragen om plaats ruimte met nauwkeurige omschrijving der ten toon te stellen voorwerpen moeten vóór den 1® Februari a. s. gericht worden aan den officiëelen agent voor Nederland, den heer Ed. Van Leer, Reguliersbreestraat 33, Amsterdam, of aan den commissaris van uitvoering George Collins Levey, Quen Victoria- street 19 a 21, Londen, door welke heeren ook de noodige inlichtingen zullen worden verstrekt. Het hoofdcomité voor Nederland bestaat uit de hh. F. A. T. Delprat, oud-minister van oorlog, voorzitter; F. C. Tromp. 2®voor zitter; mr. M. J. Rikoff, secretaris; B. Van Leer, 2® secretaris; A. G. C. Van Duyl, J. M. Van der Made, J. A. N. Schagen van Leenwen, G. Brongers, allen te Amsterdam; dr. L. Serrurier en dr. D. De Loos, beiden te Leiden. De minister van binnenlandsche zaken brengt ter kennis van belang hebbenden, dat de betrekking van leeraar in de Nederlandsche en Hoog- duitsche talen aan de rijks- boogere burgerschool met driejarigen cursus te Meppel te vervullen is. jaarwedde 1800. Zij, die voor deze betrekking in aanmerking wenschen te komen, gelieven zich uiterlijk op 5 Januari 1884 aan te melden bij den inspecteur voor het middelbaar onderwijs, dr. A. T. Van Aken, te 'sGravenhagc. Ten behoeve der slachtoffers van de jongste ramp in Nederlandsch-Indië, is alsnog bij den minister van buitenlandsche zaken ontvangen: door tus- schenkomst van Zr. M5. gezant te Berlijn, van den heer R. Seyler, consul der Nederlanden te Koningsbergen. M. 50 en van mejuffrouw Elise Wohlmann aldaar M. 10; door tusschenkomst van den consul-generaal der Nederlanden te Odessa, van den heer Frischen, Nederlandsch vice-consul te Nicolajeff, 116 als opbrengst eener door hem gehouden inzameling; door bemiddeling van den gezant van Z. M. den koning van Italië fr. 20, bijeengebracht door de ingezetenen van het dorp Corte Olona, in de Italiaansche provincie Pavia; en eindelijk door tusschenkomst van 's konings minister-president te Madrid 575 peseta's of Nederlandsch courant 268.65. De heeren Bastert, Schimtnelpenninck van der Oije en Brantzen van de Zijp hebben bij amendement aan de tweede kamer voorgesteld de staats- spoorwegbegrooting voor 1884 te verminderen met 1 millioen gulden, waar door het eindcijfer dezer begrooting wordt 15 millioen. Het stoomschip Prins Frederik arriveerde van Amsterdam te Batavia den 20 December. De Koning ffillem III arriveerde heden van Padang te Batavia. De Madura, van Amsterdam naar Batavia, arriveerde te Mar seille 21 December. De Prinses kPHhelmina, van Amsterdam naar Bata via. vertrok van Suez 20 December. De Prinses Amaliavan Amsterdam naar Batavia, arriveerde te Southampton den 20'"" December. Naar gemeld wordt is het comité tot ontvangst van de Tranvaalsche deputatie te 's Gravenhage, thans voorgoed geconstitueerd. Een vijf-en-twin- tiglal geachte ingezetenen, van verschillende klassen en niteenloopende ziens wijs, hebben zich tot dit doel met de meeste bereidwilligheid vereenigd. Het voorzitterschap van het comité wordt bekleed door den burgemeester van de residentie, mr. Patijn. Ondervoorzitter is jhr. mr. Beelaerts van Blokland, lid van de tweede kamer der staten-generaat. Ook de leden van de tweede kamer mrs. W. K. baron Van DedemKeuchenius, De Bruyn Kops en Wintgens, zjjn leden van het comité. (5tanef.) Omtrent het dynamietschip, te Scheveningen gestrand, en zijne beman ning meldt iemand, die bij het laden tegenwoordig was, het volgende aan het PaderlandZoo men weet, bestond de bemanning uit een man van 75 jaar als kapitein, een betrekkelijk bejaard matroos met een bouten been en een jongen van 18a20 jaar, waarvan men het, zijne ontwikkeling in aan merking nemende, betreurde, dat hij in zulk een slecht gezelschap was ver dwaald. Het waren alledrie Engelschen; de schuit was verbazend slecht; verder was aan boord eene zeer goede vlet en achter de schuit eene zeer slechte dito. Blijkbaar werd aan boord veel gedronken, dat vertelde de jongen ook; hij liet o. a. eene groote blikken bus zien, die voor hem met whiskey werd gevuld. Hij vertelde verder, dat de kapitein en de stuurman bijna iederen dag dronken waren en dan gewoonlijk elkaar flink toetakelden. Ook liet de jongen doorschemeren, dat de ouden (de kapitein en de stuurman) eene schoone gelegenheid zochten om hel geheele vrachtje in de lucht te laten vliegen. Men gelooft, dat zij met hun 40,000 kilo kruit en 6000 kilogram dynamiet, het weer ziende opkomen, de goede vlet hebben gevierd en de gevaarlijke kast aan het lot hebben overgelaten, liet transport was van de firma Nobel in Rijn-Pruisen via Lobith naar Maassluis getransporteerd en daar overgeladen. Volgens den Delftschen studenten-almanak voor 1884, bedroeg het aan tal op 1 November ingeschreven studenten aan de Polytechnische school 328, waarvan 227 zijn ingeschreven als leden van het corps.

Leydse Courant | 1883 | | pagina 1