BUITENLANDSCHE BERICHTEN. PER TELEGRAAF. twee millioen gulden. Wel te verstaan alleen door de Scheveningsche pinken- vloot gemaakt. Te Oud-Beierland zijn in de vorige week 20 nieuwe gevallen van pok ken aangegeven en 9 sterfgevallen. Het totaal-cijfer der aangetasten bedraagt tbans 582 en dat der sterfgevallen 176. Z. M. de koning heeft het beschermheerschap aanvaard van de Vereeniging Rembrandt, tot het behoud in Nederland van kunstschatten. Op de Zaterdag te Amsterdam gehouden jaarvergadering van het. aard rijkskundig genootschap is medegedeeld, dat is ingekomen een geschenk van een onbekende, groot f 12,000 voor onderzoekingstochten door Nederland- sche toeristen. In de plaats van 4 jaarlijksche algemeene vergaderingen, zal er voortaan slechts e'én worden gehouden. Tot bestuursleden zijn be noemd: de hh. F. C. Kramp en W. Van Hasselt; toteereleden, de hh. Corne- lissen, Van Hasselt en Veth, leden der Sumatra-expeditie; professor Wagner te Berlijn, dr. Behrn te Göttingen en Magnin, redacteur van de Débats, corresp. lid. De heer P. J. H. Cuypersarchitect der museumgebouwen te Amsterdamis op voordracht van den beroemden bouwmeester der groote opera te Parijs, Ch. Garnier, benoemd tot correspondent van het Institut de France. (Hbl.) - Naar men aan het N. v. d. D. mededeelt, is door het bestuur der Vereeniging handel en nijverheid te 'sGravenhage de heer J. Dirks, lid der tweede kamer, aangezocht een nieuw plan te ontwerpen voor eene zeehaven te Scheveningen. Naar de Amsterdammer meldt, werd Vrijdagavond te Amsterdam een 15-jarig Duitscher, die plan had per Edam naar Amerika te vertrekken, nog juist bij tijds door zijn vader in een koffiehuis daar ter stede achter haald, om zijn reisplan te kunnen verijdelen. Gisterenochtend is een man, wonende op den Overtoom te Amsterdam, die huiseljjken twist met zijne vrouw had, voor zijne woning in het water gesprongen en niettegenstaande alle pogingen, die tot zijne redding in het werk werden gesteld, levenloos opgehaald. iTe Hoorn is Donderdag eene vrouw uit het Vrouwenhofje denkelijk door verstikking om het leven gekomen; men vond haar ten minste 's morgens voorover bij een potje met vuur met brandwonden en geschroeide kleederen op den grond liggen. 's GRAVENHAGE, 18 December. Door Z. M. is! benoemd tot kantonrechter te Amsterdam (eerste kanton) mr. J. W. Alting Mees, thans substituut-griffier bjj de[arrondissements-recht- bank aldaar. Door Z. M. is G. Vos benoemd tot burgemeester der gemeente Linden. De minister van financiën zal op 20 December a. s. en de minister van marine zal op 21 December a. s. geen audiëntie verleenen. Heden nam in de zitting van de tweede kamer het debat over het hoofdstuk Oorlog een aanvang; de minister verklaarde, dat het onderzoek naar de zaak van den officier van gezondheid te Bergen op Zoom geen aan leiding tot rechterlijke vervolging, doch wel tot pensioneering heeft gegeven. Eene afdoende verbetering der levende strijdkrachten moet wachten tot de grondwetsherziening. Verschillende sprekers verklaarden zich tegen het hoofdstuk, indien het niet aanzienlijk werd verminderd. Aangenomen is een amendement tot vermindering met 16000 voor eene wijziging in verhouding tot het aantal eerste en tweede luitenants. Morgen voortzetting. Een manspersoon rolde hedenmiddag in de Nobelstraat de portemonnaie uit den zak van eene dame. De bestolene, dadelijk vermoeden krjjgende op den haastig wegloopenden man riep: Houdt den dief, waarna de dief de portemonnaie wegwierp. Hoewel dadelijk politie aanwezig was mocht het deze niet gelukken den zakkenroller in handen te krijgen. De te Leiden gearresteerde vrouw, verdacht van man, vrouw en kind uit één gezin te hebben vergiftigd, is, naar wij vernemen, gisteravond onder behoorlijk geleide overgebracht naar het huis van verzekering alhier. beldle. In den gemeenteraad van Brussel had gisteren eene interpellatie plaats naar aanleiding van het onderhoud van den burgemeester met verscheidene|direcleurs van dagbladen over den brand in het parlementsgebouw. De raad heeft met algemeene stemmen eene motie aangenomen, houdende, dat, blijkens de for- meele verklaringen van den burgemeester, deze niet op den raad de aan sprakelijkheid heeft hooren werpen voor onvoldoendheid van de brandweer bjj dit onheil. ElieELAN». De Engelsche regeering heeft, gevolg gevende aan den wensch van de groote meerderheid der Basutos, besloten het bestuur over Basutoland weder over te nemen. De noodige stappen werden daartoe gedaan. De resideerende commissaris zal eene politie-macht van bereden inboorlingen onder zjjn be vel krijgen. Naar de Daily News verneemt, zal de nieuwe Transvaalschegrenslijn door lord Derby voorgesteld, het gebied omvatten van de hoofden Massowa en Moshette, die verklaren onder de Boeren te willen leven. Tevens zouden de rechten verzekerd worden van Montsioa, Mankoroane en anderehoofden, die onder Britsche bescherming wenschen te staan. Te Bangalore stierf onlangs in den ouderdom van 92 jaar generaal John Wheeler Cleveland, een der oudste officieren van het leger der O. I. Compagnie. In 1804 kwam hij als vaandrig bij de Madras-infanterie en avanceerde in 1868 tot generaal. Dd. 14 dezer heeft Victor Hugo aan koningin Victoria het volgende briefje gezonden: /'Meer dan eens heeft de koningin van Engeland de grootheid van haar hart aan den dag gelegd. De koningin van Engeland zal den veroor deelde O'Donnell hel leven schenken en den eenstemmigen, diep gevoelden dank der beschaafde wereld aannemen. Victor Hugo." Sir Richard Cross heeft Vrijdag 11. te Liverpool een standbeeld van lord Beaconsfield onthuld, dat opgericht is met gelden, door openbare inschrijving bijeengebracht. Hij droeg het aan den burgemeester van Liverpool over met eene rede, waarin hij o. a. meende, dat, al stemde men niet in met lord Beaconsfields politieke gevoelens, niemand zijne toewijding aan de kroon en het vaderland zou loochenen. De weekbladen Saturday Review, Spectator, Economist en Statist veroordeelen eenstemmig de rede van Parnell, uitgesproken bij gelegenheid der aanvaarding van het "kapitaal" van 38,000, den lerschen demagoog door het verarmde lersche volk vereerd. Het is nu duidelijk dat de natio nalisten onder leiding van Parnell niets minder bedoelen dan de verbrokke ling van het vereenigd koninkrijk en dit hoogverraad tegen te werken is de plicht van iederen loyalen staatsburger, tot welke party hy ook behoore. Te Liverpool is bericht ontvangen van het vergaan van eene stoomboot van de Cork-maatschappij, varende tusschen Liverpool en Rotterdam. Waar schijnlijk zijn al de opvarenden, 21 in getal, omgekomea. De New-York Herald meldt uit Hongkong van gisteren, dat alle Fran- sche troepen te Hanoi den ll<,en op marsch zijn gegaan naar Sontay. Het is waarschijnlijk, dat de vesting door de Zwartvlaggen ontruimd wordt, zonder dat er een ernstig gevecht plaats heeft. Het "Standard-theater" te New-York is Vrijdagavond door brand ver nield, voor de voorstelling een aanvang nam. De jongste wijziging van de internationale commissie van schadever goeding te Alcxandrië heeft 2,000,740 voor 6894 vorderingen toegestaan. Het heet te Cairo, dat Engeland aan de Egyptische regeering heeft te verstaan gegeven, dat zij in Soedan niet kan tusschenbeide treden. Intus- schen belooft zij haar, bij de Porte een goed woord te doen tot het zenden van eene Turksche expeditie naar Soedan over Soeakim. De wetgevende raad heeft zich vereenigd met het voorstel van de Egyp tische regeering, om het indienen van het gewone budget tot het einde van Februari te verdagen. Het vertrek van Baker-pacha uit! Cairo is opnieuw vertraagd, naar men zegt, tengevolge van financiëele moeilijkheden. fbahkrijk, De president der republiek heeft Zondag een besluit geteekend, waarbij generaal Millot benoemd wordt tot opperbevelhebber van het expeditiecorps in Tongkin. Hy zal de generaals Négrier en Briére de l'Isle onder zijne bevelen hebben. In de couloirs der kamer van afgevaardigden werd gisteren medege deeld, dat de commissie voor het Tongkin-crediet generaal Campenon heeft gehoord. Deze verklaarde, dat het zenden van versterkingen het plan der militaire mobilisatie volkomen onaangeroerd laat. Generaal Campenon ver zekerde, dat 15,000 man voldoende zyn om de delta schoon te vegen. Hjj kwam krachtig op tegen de geruchtenals zou er oneenigheid tusschen hem (minister van oorlog) en zjjne ambtgenooten bestaan. De credieten werden daarop met 8 stemmen aangenomen. Twee leden der commissie onthiel den zich. De heer Renault heeft gisteren in de kamer van afgevaardigden zijn rapport over de nieuwe credieten voor Tongkin ingediend. De aangevraagde sommen moeten dienen voor het zenden van nieuwe versterkingen en het onderhoud van het expeditiecorps. In het rapport wordt melding gemaakt van het voornemen der regeering, om zich naar de bedoelingen der kamer te gedragen en de Fransche belangen in Tongkin nadrukkelijk te verdedi gen. De discussie is op heden bepaald. Fransche expeditietroepen, ter sterkte van 6000 man, met eene flotille kanonneerbooten en sloepen naar Sontay vertrokken, zyn zonder tegenstand op zeven mijlen afstand van die stad aan land gekomen en hebben vervolgens een kamp opgeslagen. De aanval op Sontay werd toen tegen den 12d<n de zer tegemoet gezien. De geheele vijandelijke strijdmacht wordt geschat op 20,000 man. Het garnizoen te Hanoi bestaat thans uit vier compagniën. Dezer dagen is te Parijs overleden de heer Henri Martin, de Fransche geschiedschrijver. Hij is vooral beroemd door zijn groot werk: «Historie de la France", waarvan in 1837 de eerste uitgave, in 15 dcelen, verscheen en aan welks omwerking hij daarna zeventien jaren besteedde. Sedert het begin dezer maand zijn er door de commissarissen van politie te Parijs 800 vagebonden van beiderlei kunne naar de prefectuur opgezonden. Onder dezen bevonden zich een tiental grijsaards, van 90—98 jaren oud, die meestal onder bruggen, in schuren of op het veld des nachts sliepen; twee verklaarden in geen 30 jaren op een bed geslapen te hebben. ipayje Het wordt bevestigd dat de koning van Spanje dezen winter naar Rome zal gaan. Bij de verkiezing van een voorzitter in de kamer heeft Sagasta van de 266 stemmen er 222 op zich vereenigd. Ook drie vice-presidenten van zijne partij werden gekozen. ITALIË. De heer Depretis heeft gisteren, naar aanleiding der discussie in de kamer van afgevaardigden over de bibliotheek van het ministerie van openbaar onderwijs, de kabinetsquaestie gesteld. Er was echter geen voldoend aantal leden in de kamer aanwezig om een wettig besluit te nemen, zoodat de stemming verdaagd is. De kroonprins van Duitschland is Zaterdag met den koninklijken trein van Genua naar Rome vertrokken. Daarbij heeft niets bijzonders plaats ge had. De kroonprins zal waarschijnlijk tot Donderdag aanst. te Rome ver toeven. Naar verzekerd wordt, is het bezoek van den prins aan den Paus voor goed vastgesteld tusschen den heer Von Schloezer en den kardinaal Jacobini. dritighland. Het Seeamt te Hamburg heeft gisteren uitspraak gedaan in de zaak be tredende de aanvaring tusschen de Cimbria en de Sultan. Bjj deze uitspraak is het onbeslist gebleven bjj wien de schuld van de ramp lag. De boekhandelaar Riemenscheider, te Kopenhagen, is gevangen geno men wegens het maken van valsche muntbiljettentot een gezameljjk be drag van 100.000 kronen. Gelukkig is het reeds ontdekt nadat hjj nog slechts weinige biljetten had uitgegeven. De hertogin Maria Amelia van Wurtemberg, dochter van den hertog Philip van Wurtemberg, is te Arco overleden. LONDEN, 18 December. Naar men verzekert zal weldra een regement infanterie naar Egypte vertrekken ter versterking van het garnizoen. Een ander regement zal naar de Middelandsche Zee gezonden wordenom in ge val van noodzakelijkheid gereed te zijn. CAIRO, 18 Dec. Baker-pacha is naar Soeakim vertrokken. Hjj is belast met het opperbevel over alle troepen, die zich reeds in Soedan of derwaarts onder hem zullen oprukken. In eene missive door den Khedive aan Baker- pacha toegezonden wordt onder anderen gezegddat het doel der expeditie

Leydse Courant | 1883 | | pagina 2