LEIDSCHE COURANT. MAANDAG 17 DECEMBER. S°. 297. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. 1883. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant ts per vierendeel jaars f 1.50, franco p. p. f 2. afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advertentiën is van 14 regels f 1.iedere regel meer 25 cents, groote letters berekend naar plaatsruimte. By deze Courant behoort een Bijvoegsel. LEIDEN, 15 December. De bij het le reg. inf. benoemde 1« luit. A. L. Boonacker, van het 4e reg. inf. alhier, is bij laatstgenoemd regiment teruggeplaatst en belast met het geven van onderwijs op den cursus van dit regiment. Het Variété-gezelschap, onder directie van den heer D. Van Wijk, van Amsterdam, zal Maandag aanst. nogmaals eene groote voorstelling geven. Wij achten het overbodig iets tot aanprijzing te zeggen; de uitkomsten ver kregen bjj zijn optreden in de vorige maand waren zoo bevredigend, dat wij niet twijlelen of velen zullen van de aangeboden gelegenheid, om eenige prettige uren in de Stads-zaal te slijten, gretig gebruik maken. Door de uitgevers Nijgh en Van Ditmar, te Rotterdam, zal worden uitgegeven een geïllustreerd tijdschrift voor jongelui, getiteld: .Jong Neder land", onder redactie van J. Hendrik Van Balen, met medewerking van een aantal gunstig bekende letterkundigen. Hoewel op dit gebied reeds veel schoons door de pers wordt afgeleverd, meenen wjj toch de uitgevers suc ces te kunnen verzekeren, aangezien het zich zeer smakelijk voordoet en voor eene goede typografische uitvoering is zorg gedragen. Eene kennis making met de verschenen eerste aflevering zij dus aanbevolen. Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomeneu bedroeg gedurende deze week dagelijks van 43 tot 75 volwassen personen en 9 tot 12 kinderen, j Na September is het wel een herfst van stormen geworden. Aardbevin gen en aardtrillingen ver af of dicht bjj, een schitterend licht na zons ondergang aan den westelijken hemel, altemaal onrust in de natuur en stor men, die tot orkanen overslaan. De meeste avonden van deze maand was dat licht te aanschouwen en gisteravond vooral werd het grauwe zwerk op nieuw in een koperkleurigen gloed gezet, tengevolge waarvan het veelmeer dag was na zonsondergang, dan lang voor dien tjjd. Toen liep de wind hooger, de storm zweeg om zich andermaal te verheffen en het stormt dag en nacht. Soms is de temperatuur te laag en dan weder veel te hoogter wijl de barometer bij tientallen rijst of daalt. Gisterenavond te half negen uren kwam een windhoos uit het noordwesten voor eenige minuten kracht bjjzetten met stooten als van eén orkaan en heden nacht kwamen er buien op uit zee waaruit hel telkens weerlichtte en donderde. -- Gisterenavond even na elf uren werden de bewoners van de gemeente Zoeterwoudé voor iiet meerendeel in hunnen eersten slaap gestoord door het geroep van brand. Spoedig bleek dat dit geen loos alarm was; het woonhuis, grenzende aan de lijm- en lederfabriek aan den Zoeterwoudschen weg, stond als in een oogenblik in lichtelaaie. Met spoed konden de aanwezige bewoners het perceel nog verlaten en met inspanning eenige goederen worden gered. De brandweer, spoedig ter plaatse aangerukt, moest zich voornamelijk bepa len tot het zooveel mogelijk sparen van de belendende perceelenzijnde de droogerij enz., welke pogingen dan ook met den besten uitslag werden be kroond. De vlammen, voortgestuwd door een geweldigen wind, woedden ontzettend, zoodat binnen een paar uren het geheele perceel totaal was ver nield. De schade is aanmerkelijk. De achtergebleven spuit moest tot in den. middag nog werkzaam zijn tot vernietiging van telkens uitslaande vlammen uit de puinhoopen. Bij beschikking van den minister van waterstaathandel en nijverheid is bepaald, dat o. a. de volgende ambtenareu bij de administratie der pos terijen hunne functiën zullen uitoefenen als volgt, te weten: A. G. Boekwijt ten postkantore te Nijmegen; M. L. Pleyte ten postkantore te Leiden, en P. M. A. Van Wijk ten postkantore te Leiden. De minister van financiën maakt, ter voldoening aan art. 11 der wet van 5 December 1881 (Stbl. n°. 185), bekend, dat op den lsten December 1883 een bedrag van twee millioen gulden aan schatkist promessen in omloop was. De minister van financiën maakt bekend, dat bij hem ontvangen is eene som van 5 van N. N.wegens te min betaald successierecht. Blijkens bericht van Zr, M». minister-resident te Madrid is het verbod van invoer van aardappelen uit Nederland in Spanje opgeheven. De Staatscourant van heden bevat een overzicht van de maatregelen, door de gemeentebesttiren in Noordbrabanttot wering der cholera .geno men naar aanleiding van een schrijven van den minister van binnenlandsche zaken aan gedeputeerde staten der verschillende provinciën, dd. 25 Juli 1883. Akten-examens té's Hage voor middelbaar onderwijs, afd. wis- en natuur kundige wetenschappen, enz. 14 December. Geëxamineerd 8 cand. voor de gymnastiek, lager ond., 1 cand. was niet opgekomen. Toegelaten de heer A. Vroom, van Leiden. HH. MM. de koning en de koningin, vergezeld van H. K. H. de prin ses Wilhelmine, zullen den 27eo December van het Loo in de residentie te- rugkeeren, om daar een geruimen tijd te vertoeven. Het stoomschip Conrad, van Batavia herwaarts, wordt a. s. Maandag in IJmuiden verwacht. De Utrecht, van Java naar Amsterdam, vertrok gis teren van Port-Said. De Pruisische regeering heeft de uitlevering gevraagd van den postdirec teur uit Ihrhove, Barre genaamd en 44 jaar oud. Sedert den 10to December jl. is deze ambtenaar voortvluchtig, na eerst de kas van het postkantoor van minstens 8645 mark ontlast te hebben en was in den laatsten tijd herhaalde lijk in Groningen. Voor zijne aanhouding en de in beslagneming van het ge- stolene is eene belooning van 750 mark uitgeloofd. Tot predikant bjj de Ned. Hervormde gemeente te Rijnsaterwoude is beroepen d!. H. E. Gravemeijer, pred. te Elburg. Daar eenige te Katwijk gevestigde reeders het voordeeliger vinden hunne uit zee komende bomschuiten te IJmuiden te doen binnenvallen dan ze te Katwijk op het strand te zetten, werden vóór eenigen lijd middelen door hen beraamd om ze, binnendoor, over Haarlem, naar Katwijk te brengen. Naar men verneemt kon dit plan niet de goedkeuring van den fiscus ver werven omdat elke bomschuit eene hoeveelheid zout aan boord heeft. Men vertrouwt echter dat er een middel zal worden gevonden, waardoor, in dit geval, zonder bezwaar voor de schatkist, de belangen onzer visscherij gebaat zullen kunnen worden. Uit Boskoop meldt men aan de M. R. Ct.: De handel in boomen en planten was in dit seizoen van geringe beteekenis. Duitschlands verbod om gewassen met wortels te mogen invoeren, liet zich sterk gevoelen en toonde overtuigend aan hoe het er hier op ingericht is om planten voor het verbruik van dat rijk te kweeken. Duizenden rhododendron's en andere gewassen, die des winters in bloei getrokken of tot versiering dienen moeten en daarvoor reeds in September verzonden worden, wachtten op de reeds lang verbeide opening der grenzen, maar waarvoor het thans te Iaat is. De tijd dat het nog met succes had kunnen geschieden is voorbij. Wel kon de intrekking van het verbod deze gemeente nog voor veel schade bewaren en wordt er dan ook verlangend naar uitgezien maar het zware verlies dal geleden wordt kan het niet meer goedmaken. Door wijlen mevr. de wed. Verschoor van Sleeuwjjk, is o. m. aan de kerkvoogdij te Sleeuwjjk vermaakt 2000, aan de diaconie 1000 en aan het orgelfonds f 1000, alles vrij van rechten of lasten. De justitie heelt, naar het D. v. Z. en 's Gr. verneemt, de hand ge legd op den vermoedelijken dader van den gruwelijken moordeenige jaren geleden te Delft op een zeer jeugdig meisje gepleegd. Door de correspondent van de IV. R. Ct. te Keulen wordt hel volgende geschreven: Professor Gernsheim, directeur van de Rotterdamsche muziek school, vertoefde eenige dagen hier ter stede, om zijne nieuwe compositie, zijn derde piano-quartet (Op. 47F-dur), voor de eerste maal in Duitschland ten gehoore te brengen. Dit werk, Dinsdag in de tweede soirée van Heck- mann in de Isabella-zaal van het Gtirzenich uitgevoerd, munt uit door kleur rijke motieven en eene afgeronden, edelen vorm. Het werd, met medewerking van den componist, voortreffelijk gespeeld. Den besten indruk maakte het tweede gedeelte, //allegro energico e passionato". De gansche avond was ove rigens eene ovatie aan den heer Gernsheim te noemen, daar er ook verder slechts compositiën van den gast voorgedragen werden. Door wijlen den heer J. L. Van der Burch,oud-burgemeesler van Haar- lemmerliede, is aan de diaconie der Ned. Herv. gemeente te Haarlem vermaakt een legaat van 2000, vrij van successierecht. Eergisterennacht ontstond te Apeldoorn in de kom van het dorp eene vreeselijke brand, die in een korten tijd drie woningen in de asch legde. Een timmerman in de meening verkeerende, dat zijne vrouw zich nog te bed bevond, ging door de vlammen en terugkomende had de man aangezicht en handen deerlijk verbrand. Zijne vrouw was reeds gered. Eergisteren had in het ziekenhuis te Groningen, door den hoogleeraar Ranke, plaats de verwijdering van twee kogels uit de schedelbeenderen van den oudsten der beide boerenknechts, die bij den onlangs onder de gemeente Raalte plaats gehad hebbende moord en roof er het leven heeft afgebracht. De derde kogel kon niet worden gevonden. Ook bij deze gelegenheid moet de verwonde, die nog slechts 20 jaar oud is, zich weer zeer kordaat hebben gehouden. (Zie verder het Bijvoegsel).

Leydse Courant | 1883 | | pagina 1