BU1TENLAN DSCH li BERICHTEN. PER TELEGRAAF. ADVERTENTIES PILLEN VAN HOLLOWAY. Voortdurend worden nog langs het strand tussehen Scheveningen en Kat- i wjjk kruitvaten en dynamietpatronen gevonden. Door de politie werd o. a. jj eene groote metalen bus vol dynamiet weggehaald. Door een wachtmeester van de artillerie werden 300 en eenigen tijd daarna door burgers 200 dynamietpatronen gedeponeerd. De personen, die met het dynamiet in aan raking kwamenklaagden allen over zware hoofdpijn. Omtrent de naam en nationaliteit van het schip is nog niets bekend. BELGIË De burgemeester van Brussel, de heer Buis, heeft het thans hard in den raad te verduren, betreffende het geval met den brand van het paleis der Natie. Niet minder dan 10 leden van den gemeenteraad hebben tegen Maan dag eene interpellatie aangekondigd over de brandweer. Zij eevoelen zich gekrenkt door eene uitlating van den burgemeester, die zou gezegd hebben, dat voorstellen ter verbetering aan den raad zijn ingediend, doch door dezen zuinigheidshalve verworpen. EI«ELA1». Dinsdag 11. voerde de minister Granville aan een diner, ter gelegenheid eener bijeenkomst van een aantal liberale vereenigingenhet woord. Hij zeide o. a., te meenen, dat dit parlement over de uitbreiding van het stem recht beslissen moest, al werd de quaestie van de betere verdeeling der par lementszetels overgelaten aan een volgend parlement. Aangaande het gebeurde met het Engelsche vaartuig Niserodat op de Atjehsche kust gestrand is, verneemt men, dat dit schip door de Atjehers geplunderd en vernield is, terwijl de bemanning, op 2 koppen na, door hen i gevangen gehouden wordt en met moord bedreigd. De kapitein en de 2e machinist zijn door het ter hulp gekomen Engelsche oorlogsvaartuig Pegasus gered, dat daarop naar Oleh-leh is teruggekeerd. De Daily News ontving uit Marseille de tijding, dat aan den Zee prefect te Toulon het bevel is gegeven, het transport der troepen naar China te verhaasten en dat voorts nog worden uitgerust het pantserkorvet Belligueuse4 kanonneerbooten en 1 torpedoboot. Het deficit van Egypte op het einde van het loopende jaar wordt ge raamd op 2,800.000 Egypt, pond, en men gelooft, dat het budget over het volgende jaar een tekort zal aantoonen van nog een millioen méér. In deze cjjfers zijn begrepen de uilgaven voor het Engelsche bezettingsleger en de espeditie in Soedan; maar niet de sommen die door de internationale com missie tot schadevergoeding toegewezen werden. De correspondent der Standard te Cairo heeft eenige nadere bijzonder heden vernomen over de laatste Egyptische nederlaag bij Soeakim. De neger soldaten te Massowah waren op het pnnt van aan het muiten te slaan, omdat er niets werd ondernomen. Dit bewoog den gouverneur van Soeakim 7 a 800 man op eene verkenning uit te zenden. Den 2. 's morgens ontmoetten zij den vijand, dien zij aanvielen en vervolgden, totdat zij in de bergen door eene overmacht werden omsingeld en iu de pan gehakt. Mahmoed-pacha is als commandant in oostelijk Soedan vervangen door Suleiman-pacha Niazi, een veteraan uit den Krimoorlog. Volgens berichten uit Soeakim te Caïro ontvangen, heeft kolonel Habring- ton de plaats bezocht waar onlangs de Egyptische troepen doorde in opstand gekomen bergstammen verslagen werden. Hij telde op het slagveld 400 lij ken van Arabieren, door de Egyplenaars gedood. Berichten uit El Obeid, te Kharthoem ontvangen, melden, dat de Mahdi bijna zonder aanhangers is. Hij verloor zeer vele manschappen in de gevechten met Hicks-pacha, terwijl verscheidene stammen hem in den steek laten en naar hunne woonplaats teruggekeerd zijn. Uit Hongkong wordt gemeld, dat de koning van Annam door de anti- Franschgezinde partjj is gevangen genomen. Te Hué loopt opnieuw het ge rucht, dat door Annam de oorlog is verklaard aan Frankrijk. Haipong wordt versterkt met pallissaden en blokhuizen. De New-York Herald heeft een telegram uit Hongkong van 12 dezer ontvangen ,j meldende, dat alle toebereidselen gemaakt worden om Kanton in staat van verdediging te brengen. Echter meent de correspondent, dat de forten nauwelijks een ernstig bombardement zouden kunnen doorstaan. Voort durend komen troepen uit het Noorden; Dinsdag trokken 1600 man door Hongkong. De hooge mandarijnen verzekeren, dat zij tot eiken prijs de vreemdelingen zullen beschermen. De Engelsche admiraal is Dinsdag te Hong kong aangekomen; hij heeft op zijn eskader alles op voet van oorlog inge richt om voor allen gebeurtelijkheden terstond gereed te zijn. Op de rivier de Niagara is eene roeiboot met vijf personen omgeslagen. Allen verdronken; men vond het lijk van een; de vier anderen werden waar schijnlijk in den waterval meegesleept. FBANKRMK. In de kamer van afgevaardigden veroorzaakte het amendement tot schrap ping van hoofdstuk 20, geheime uitgaven voor de openbare veiligheid, eene levendig incident. De heer Waldeck Bousseau stelde het behoud voor van den post als nuttig voor de verdediging der republiek tegen kwaadwilligen. Een af gevaardigde sommeert de regeering te verklaren of zij dagbladen en kiezers omkoopt. De ministers blijven, te midden van groot geraas en luide kreten van verzet, het stilzwijgen bewaren. De heer Clémenceau doet eene inter pellatie en' het amendement wordt verworpen met 324 tegen 182 stemmen. De heer Waldeck Bousseau geeft op eene vraag van de heer Révillon ten antwoord, dat hij ten aanzien der geheime fondsen alleen rekenschap ver schuldigd is aan het hoofd van den staat. De 36»" lijst van giften tot het oprichten van een monument voor Gam- betta wijst het cijfer aan van fr. 5,679,50, zoodat de commissie thans te beschikken heeft over fr. 318,219,75. Dinsdag II. heeft voor het hof van assises der Rhone de anarchist Vitré terechtgestaan, als gérant van de Drapeau Noir, beschuldigd van ophitsing tot moord, plundering en brandstichting. Hij verdedigde zich zeiven en eindigde met de volgende woorden: «Men kan mij veroordeelen, maar wan neer ik weder vrij kom, zal ik opnieuw tot de werklieden zeggen: Neemt een schietgeweer en doodt de gezeten burgers, uwe verdrukkers'" Ten slotte is Vitré tot twee jaar gevangenisstraf en 3000 fr. boete veroordeeld. Zekere Guichard is te Marseille in hechtenis genomen, mede verdacht van den moord op den gelddrager van het Crédit Lyonnais gepleegd te heb ben. Eene som van 30,000 fr. werd bij hem gevonden en de eigenaar van het huis, waar de misdaad gepleegd is, heeft hem herkend. Met de expeditie van De Brazza aan de Congo gaat het slecht. Een der leden de zoon van Henri Rochelort, keerde onlangs ziek. door aanhou dende koortsen uitgeteerdte Parijs terug. Hij verhaalt dat de helft van de leden der expeditie overleden zijn en dat de overigen voor het meerendeel in een treurigen toestand verkeeren. De Brazza zelf, die tegen alles bestand schijnt, was zeer welvarend. ITALIË. Woensdagavond is te Rome van den Duitschen kroonprins een bericht ontvangen, waarin deze zijne toestemming geeft tot eene feestelijke ontvangst en het hem aangeboden verblijf in het Quirinaal aanneemt. Koning Humbert had daarover keizer Wilhelm geraadpleegd en een toestemmend antwoord ontvangen, onder voorbehoud der goedkeuring van den kroonprins. Gedurende het verblijf van laatstgenoemde zal eene groote revue over de troepen gehou den worden; reeds nu worden daarvoor toebereidselen gemaakt. De indertijd zoo beroemde tenor-zanger Mario, markies De Candia, is verleden Dinsdagochtend in den ouderdom van 73 jaren te Rome overleden. RUSLAND. Op het oogenblik wordt een opzienbarend proces voor het ho/ van assises te Petersburg gevoerd. De hoofdpersonen zijn eenige nietswaardige militaire ambtenaren, die in den llussisch-Turkschen veldtocht, door met de leveranciers te knoeien, zich ten koste van het leger, dat van honger en koude in Turkije stierf, verrijkte. Er waren zelfs personen, die hunne laag heid zoo ver dreven, dat zij den zieken en gewonden geneesmiddelen zonder kracht, in plaats van quinine, deden toedienen. De intendant-generaal Ros- sinski is in het proces de treurige hoofdfiguur. De aan den staat berokkende schade wordt op ongeveer 15 millioen roebels geschat. Alle vervolgden be tuigen hunne onschuld, maar het dossier bevat verpletterende bewijzen van schuld, o. a. valsche telegrammen, vervalschte rapporten enz. De veroor deeling schijnt dan ook zekerhoe de advocaten der beschuldigden zich ook mogen weren. De uitspraak wordt eerst over ruim eene week tegemoet gezien. LONDEN, 14 December. De gedelegeerden van Transvaal hebben gisteren het middagmaal gebruikt bij lord Derby, minister van koloniën. BRUSSEL, 14 December. In het verslag der centrale sectie wordt gecon stateerd, dat de regeering nog in deze parlementszitting een ontwerp van wet op de reserve der nationale militie zal aanbieden. CORRESPONDENTIE. Het stuk van «een burger" zal in een volgend nommer geplaatst worden. TER MARKT TE LEIDEN AANGEVOERD. 14 December. VERKOCHTE HOEVEELHEID. PRIJZEN. Laagste Hoogste stuks. t 0 0 0 y II 2 9 «110.- «125.— Melkkoeien 50 d «152.- «258.— Kalfkoeicn 8 V «172.— «275.— Varekoeien 62 9 «145.— «250.— Vette koeien 140 U «175.— «306.- Kalveren (vette) 28 0 36.- 78.— (magere) 12 0 9.50 19.- (gras) 24 0 25.- 58.- Schapen (magere) 220 0 16.— 24.— (vette) 1090 9 24.- 43.— 0 0 9 Varkens (magere) 42 0 14.- 34.- (biggen) 146 0 6. 15.- Ter markt aangebracht 286 runderen, 40 kalveren, 1310 schapen. Ter wekelijksche kaasmarkt aangevoerd 25 partijen kaas, waarvan aan de Stadswaag zijn gewogen 20 partijente zamen 82Ö stuks, wegende 3884 KG. Besteed werd voor: Goudsche kaasvan 20.tot 31. Derby Leidsche de 150 KG. Edammer 33.—. Heden overleed, na eene korte ongesteldheid, mjjne geliefde Echtgenoote JOHANNA MARIA EIGEMAN, in den ouderdom van bijna 63 jaren. Leiden, 14 December 1883. J. J. HOOGEBOOM Jz. Bezoeken kunnen niet worden afgewacht. Pijn in de onderbuik, kramp, stijve darmen. Deze onge steldheden heerschen gewoonlijk, wannneer wij door het slechte weder ge noodzaakt zijn te huis te blijven, en geen genoegzame beweging kunnen nemen. Het gebrek aan versche lucht en aan de beweging der spieren geeft slechte spijsvertering, waaruit een menigte ziekten ontstaan. Een ieder, die ooit gebruik gemaakt heeft van de pillen van Holloway, zal verklaren, dat zij het beste geneesmiddel zjjn voor slechte spijsvertering. Wat ook de di- Irecte der ziekte mag zijn, deze wonderbaarlijke pillen nemen in eens de oorzaak en de gevolgen weg, zonder dat men daarbij eenig anderen genees- j kundigen regel behoeft te volgen. Zij geven nieuwe eetlust, versterken de j maag, regelen den lever en de nieren en brengen de gewone werking in de jj darmen. De zwakste gestellen kunnen zonder vrees van de pillen gebruik 5 maken. Door het vermeerderd debiet zijn de prijzen als volgt: j Doosjes Pillen en Potjes Zalf ƒ0.80, 1.85, ƒ3, t 6.74, ƒ13.50 ƒ20.50, zijn op franco aanvraag a contant te bekomen bij alle Apothekers in Holland, alsmede in Hollo way's Etablissement te Londen, 533, Gxfordslreet.

Leydse Courant | 1883 | | pagina 3