uihsdii; COURAN 1883. ZATERDAG 15 DECEMBER. V. 296. STADS-BERICHTEN. NATIONALE MILITIE. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 1.50, franco p. p. f 2. afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advertentiën is van 14 regels f J.iedere regel meer 25 cents groote letters berekend naar plaatsruimte. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien art. 6 der Verordening van den lldeo November 1880 Gemeente blad N°. 4 van 1881). Brengen ter algemeene kennis dat tot het doen Inschrijven van nieuwe leerlingen voor de openbare scholen voor voor bereidend en voor meer uitgebreid lager onderwijs, gelegen heid zal gegeven worden: voor die voor voorbereidend meer uitgebreid lager onderwijs voor jongens en meisjes, in het schoolgebouw aan de Oude F est; voor die voor meer uitgebreid lager onderwijs: der 1' klasse, voor jongens, in het schoolgebouw aan de Aalmarkt; der le klasse, voor meisjes, in het schoolgebouw aan de Boommarkt der 2e klasse, voor jongens, in het schoolgebouw aan de Pieterskerk straat der 2e klasse, voor meisjes, in het schoolgebouw aan de Breêstraat; en wel van den 3d™ tot en met den 15den December e. k.dagelijks (den Zondag uitgezonderd), van des voormiddags hal/negen tot negen uren en op Maandag, Dinsdag, Donderdag en Vrijdag bovendien van half twee tot twee uren des namiddags. En geschiedt hiervan openbare afkondiging door plaatsing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. Leiden, 29 November 1883. E. KIST, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gelet op artikel 19 der Wet van den 19den Augustus 1861 (Staatsblad N°. 72), betrekkelijk de Nationale Militie; Herinneren Hen, die op den lstc0 Januari 1884 hun 19de jaar zijn ingetreden, en alzoo de geborenen in het jaar 1865, alsmede hen, die eerst na het in treden van hun 19dc jaar, doch vóór het volbrengen van hun 20sU, ingezetenen zijn gewordende verplichting tot het doen van de aangifte voor de nationale militie, in de maand Januari 1884. Zij geven daarbij kennis: dat, wie moet worden ingeschreven en wie voor ingezeten wordt gehouden, om schreven is bij de artikelen 15 en 20 van genoemde wet, dus luidende: Art. 15. Jaarlijks worden voor de militie ingeschreven alle mannelijke ingezetenen, die op den l81en Januari van het jaar hun 19de jaar waren ingetreden. Voor ingezeten wordt gehouden 1°. hij, wiens vader, of, is deze overleden, wiens moeder, of, zijn beiden overle den, wiens voogd ingezeten is volgens de wet van den 28ste0 Juli 1850 (Staatsblad n°. 44) 2°. hij, die, geen ouders of voogd hebbende, gedurende de laatste, aan het inde eerste zinsnede van dit artikel vermelde tijdstip voorafgaande, achttien maan den in Nederland verblijf hield 3°. hij, van wiens ouders de langstlevende ingezeten was, al is zijn voogd geen ingezeten, mits hij binnen liet Rijk verblijf houdt. Voor ingezeten wordt niet gehouden de vreemdeling, hehoorende tot ecnen Staat, waar de Nederlander niet aan den verplichten krijgsdienst is onderworpen of waar ten aanzien der dienstplichtigheid het beginsel van wederkeerigheid is aangenomen. Art. 20. Hij, die eerst na het intreden van zijn 19de jaar, doch vóór het volbrengen van zijn 20slc, ingezeten wordt,is verplicht, zich, zoodra dit plaats heeft, ter inschrijving aan te geven bij Burgemeester en Wethouders der gemeente, waar de inschrijving, volgens art. 16, moet geschieden, dat, wie niet wordt ingeschreven, is bepaald bij art. 17van den volgenden inhoud Voor de militie wordt niet ingeschreven 1°. de in een vreemd Rijk achtergebleven zoon van een ingezeten, die geen Neder lander is 2». de in een vreemd Rijk achtergebleven ouderlooze zoon van een vreemdeling al is zijn voogd ingezeten: 3°. de zoon van den Nederlander, die ter zake van 's lands dienst in 's Rijks overzeesche bezittingen of koloniën woont; dat, in welke gemeente men moet worden ingeschreven, te vinden is in art. 16 der wetwaarbij is verordend De inschrijving geschiedt: 1°. van een ongehuwde in de gemeente, waar de vader, of, is deze overledende moeder, of, zijn heiden overleden, de voogd woont; 2°. van een gehuwde of van een weduwenaar in de gemeente waar hij woont; 3°. van hem, die geen vader, moeder of voogd heeft, of door dezen is achergela- ten, of wiens voogd buiten 's lands gevestigd is, in de gemeente waar hij woont 4°. van den huiten 's lands wonenden zoon van een Nederlander, die ter zake van 's lands dienst in een vreemd land woont, in de gemeente, waar zijn vader of voogd het laatst in Nederland gewoond heeft. Voorts, dat, door wie de aangifte moet worden gedaante vinden is in art. 18, houdende het voorschrift Elk, die volgens art. 15 behoort te worden ingeschreven, is verplicht zich daartoe bij Burgemeester en Wethouders aan te geven tusschen den l!len en den 31sten Januari. Bij ongesteldheid, afwezigheid of ontstentenis is zijn vader, of, is deze overleden, zijne moederof, zijn beiden overledenzijn voogd tot het doen van die aangifte verplicht. Nog doen Burgemeester en Wethouders te weten: dat tot deze inschrijving zitting wordt gehouden op het Raadhuis, van des voor middags 10 tot des namiddags 3 uren, op Maandag den 7den Januarivoor de bewoners van de wijken Dinsdag 8"'" Woensdag 9den Donderdag 10df" Vrijdag 1 2 en 3, 4 en 5 6, 7, ilden v 8 en 9 of de buitenwijk eindelijk, dat de geboorte-aktendie de belanghebbenden bij de inschrijving, onder opgaveder woonplaats van den ingeschrevene, behooren over te leggen, dagelijks, de Zon- en Feestdagen uitgezonderd, zijn te verkrijgen ter Secretarie dezer gemeente (afdee- ling Burgerlijke Stand), van des voormiddags 9 tot des namiddags 3 nren, wanneer tevens voor hen, die hier niet zijn geboren, aanvrage ter verkrijging dier akten kan worden gedaan. En wordt deze door plaatsing in de Leidsclie Courant van den 15denden 22steQ en den 29sten dezer maand afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd Leiden, 14 December 1883. DE RANTER, Burgemeester. E. KISTSecretaris. LEIDEN, 14 December. Hedenmorgen ongeveer 5% ure is een zandschipperthuisbehoorende te Leiderdorp, aan het Galgewater bij ongeluk van zijne schuit in het water gevallen. Ofschoon de aldaar sttrveilleerende agent van politie, op het hulp geroep loegeschoten, onmiddellijk met eene dreg aan het visschen is gegaan, heeft men toch eerst geruimen tjjd daarna het lijk van den ongelukkige kunnen terugvinden. De onderofficiers-vereeniging «Door Vriendschap vereenigd" geeft Zater dag 15 December eene uitvoering met introductie in de Stads-zaal. In tegen stelling van andere jaren zal het programma nu bestaan uit schermen, gym nastiek en voordrachten, opgeluisterd door het strijkorkest der stafmuziek van het 4e reg. infanterie, dat zich daartoe welwillend heeft aangeboden. Het programma belooft zoowel voor de leden als introducés een genot vollen avond. Naar wij met genoegen vernemen zal aanstaande Woensdag 19 Decem ber op de vergadering van het depart. Jolden der Ned. Maatschappij lot be vordering van nijverheid de heer dr. L. Bleekrode, uit 'sGravenhage, optre den om eene voordracht, door proeven opgehelderd, te houden over krachts overbrenging door middel van electriciteit. Een onderwerp thans zoo the topic of the day zal zeker velen de vergadering doen bezoeken, en wjj twijfelen niet met veel voldoening. De tentoonstellingscommissie verzoekt ons mede te deelen, dat de duplicaten der ingeleverde portretten tot ultimo December a. s. aan haar bureau in liet Volkspaleis terug te bekomen zijn op vertoon der als toe gangsbewijs gediend hebbende photographie. Op de voordracht tot hoofd der in aanbouw zijnde nieuwe school te Enschedé is o. a. geplaatst de heer W. G. Meijer, onderwijzer te Leiden. De minister van financiën heelt aan de tweede kamer eene nota inge zonden ler beantwoording van het verslag omtrent de begrooting van het fonds voortspruitende uit de koopprijzen van domeinen voor 1884. Daarin wordt o. a. gezegd, dat alleen reeds de loopende pachten het noodig maken den verkoop van verreweg het grootste deel der landerijen van de voorma lige dotatie van Z. K. H. prins Prederik eenige jaren uit te stellen. Ook met den verkoop van die landerijen, wier pachten een verkoop in de eerste jaren niet in den weg slaan, zai alle vereischte omzichtigheid worden in acht genomen, ten einde de markt niet te overvoeren en de goederen in zoodanige gedeelten aan te bieden, dat de ruimst mogelijke mededinging kan verkregen worden. De wenschelijkheid van het behoud der bij Breda gele gen bosschen voor de omstreek wordt niet uit hel oog verloren. Daarom trent zijn overwegingen aanhangig, die echter nog niet geleid hebben tot eene voor openbaarmaking vatbare uitkomst. De tot de dotatie behoord heb bende goederen zijn, met uitzondering van een klein deel, welks veiling op handen is, niet getaxeerd. De portefeuille van koloniën is, volgens de Haagsche correspondent van de Zutph. Ct„ opgedragen aan jltr. C. Hartsen, oud- lid der eerste kamer, met wién ook in het voorjaar reeds onderhandelingen zijn gevoerd,

Leydse Courant | 1883 | | pagina 1