B U 1 TENLAN DSCII E B EB ICIITEN. bekend gemaakt, dat al het mogelijke in het werk wordt gesteld om het museum vóór Kerstmis te kunnen openen. Directeuren zijn de heeren F. W. Westerouën van Meeteren, technoloog, oud-directeur der Surinaamschebank, mr. W. A. Engelbrecht, raadsheer in het hoog gerechtshof te Batavia, W. J. P. Travaglino, koopman te Amsterdam. De vier beschuldigden in zake het maken en in omloop brengen van valsche bankbiljetten stonden gisteren voor het gerechtshof te Amsterdam terecht. Er waren 45 getuigen gedagvaard. Het onderzoek ter terecht zitting loopt over 48 bankbiljetten, waaronder 7 van 100 in omloop zijn gebracht. De beschuldigden hebben hunne schuld bekend. De eisch van het 0. M., waargenomen door den adv.-gen. mr. W. R. Op ten Noorl, luidt aldus: tegen B. D. Lopez Salzedo, S. J. Vlietstra en N. Van Exter ieder tien jaar tuchthuisstraf; tegen J. H. Doorenbosch elfjaar tucht huisstraf. De uitspraak is bepaald op Woensdag 19 dezer des morgens te halfelf. Aan dr. Gori te Amsterdam is eene eervolle vermelding te beurt ge vallen wegens zijn antwoord op de prijsvraag door het Roode Kruis te Genève uitgeschreven voor een veldlazareth. Zaterdagavond had een zevenjarig meisje, in de Looiersdwarsstraat te Amsterdam, aan wie de zorg voor vier kleine kinderen was toevertrouwd, het ongeluk in brand te geraken, waardoor zij zoodanig gewond werd, dat hare opneming in het gasthuis noodzakelijk was. Zondagochtend is zij aldaar overleden. De onlangs afgebrande huizen in de Wagenaarstraat te Amsterdam, die men sedert eenigen tijd bezig was weder op te bouwen en reeds halver wege waren gevorderd, zijn gisteren ingestort. Van de werklieden werd geen verwond, zoodat dit voorval gelukkig geen andere dan geldelijke schade heeft veroorzaakt. Door den heer M. v. d. Burgt. te Geldersch Veenendaal overleden, is aan de Herv. diaconie te Veenendaal zijn geheel vermogen vermaakt. Men meldt uit Elburg aan het Bbl.: Hedenochtend woedt alhier, vergezeld van zware regenbuien, eene hevige storm, waardoor het water in de Zuiderzee sterk wordt opgedreven. De peilschaal teekende te 9% uur circa 2 M. boven A. P. De buitenwaarden zijn reeds geheel ondergeloopen en het water blijft wassende. Wind west. Wanneer de wind naar het noord westen doorschiet, is men voor het ergste beducht. Eergisteren is de kapitale boerenerve het Heerbrink, buurtschap Voorst, totaal afgebrand. Het rundvee en de paarden zijn alleen gered, de overige have werd vernield. Huis en inboedel waren verzekerd. De brand is ontstaan tengevolge van het stoken van den zoogenaamden fornuispot. Naar thans de Z. C. verneemt, zijn de vermoedelijke daders van. den moord te Raalte in Duitschland nog steeds in arrest. De gehouden arrestatie moet zelfs zeer doeltreffend zijn, terwijl het onderzoek ijverig wordt voort gezet. Tegen den gezagvoerder, tevens eigenaar, van het Engelsche stoom- pleizierjacht Firefliden heer J. A. Mottram, oud 34 jaar, wonende te Southwold, in Engeland, is door den officier van justitie bij de rechtbank te Leeuwarden geëischt: schuldigverklaring aan opzettelijke verwonding en veroordeeling tot 10 dagen, subsidiair schuldigverklaring aan onwillige ver wonding en veroordeeling tol 8 dagen celstraf, en in de kosten der proce dure. De rechtbank veroordeelde hem heden lot 5 geldboeten van ƒ8, be nevens in de kosten van het geding, wegens moedwillige verwonding. Te Amstenrade (Limburg), eene gemeente van omstreeks 50J inwoners, werden in den loop van dit jaar, tengevolge van stergevallenbenoemd: eene nieuwe burgemeester, eene nieuwe pastoor, twee nieuwe wethouders, drie nieuwe leden van den raad, eene nieuwe secretaris, twee nieuwe ambte naren van den B. S. en drie leden der schoolcommissie. "s GRAVENHAGË, 12 December. Door Z. M. is aan den generaal-majoor C. L. S. List, bevelhebber in de 1' militaire afdeeling; aan Zr. M®. adjudanten in buitengewonen dienst, den generaal-majoor S. L. J. Queysen, kommandant der 1® divisie infanterie, en den kolonel jhr. A. R. J. Klerckkommandant van het reg. grenadiers en jagers, alsmede aan den kolonel F. J. Langlois van den Bergh, plaat selijke kommandant der residentie, de kapiteins W. J. Scheltus en J. L. De Bock, van het reg. grenadiers en jagers, en den kapitein S. S. P. De Lang j Evertsen van het 7e reg. infanterie, vergunning verleend tot het aannemen en dragen der versierselen, de drie eerstgenoemde!) als commandeur, den daarop volgenden kolonel als officier en de drie laatstgemelden als ridder der Leopoldsorde, hun door Z. M. den koning der Belgen geschonken. Door Z. M. is J. Philipsen benoemd tot burgemeester der gemeente Goirle, en tot burgemeester der gemeente Leeuwarderadeel, I. Bolman, se cretaris dier gemeente. Door Z. M. zijn, met ingang van 1 Januari 1884, benoemd: tot com mies der posterijen 2® kl., F. Sinninghe, thans commies 3e kl.tot commies der posterjjen 3® kl., J. W. Ten Cale en N. J. W. Eichholtz, thans com- miesen der posterijen 4® kl.tot commies der posterijen 4® kl., J. A. Coop- mans en H. B. Graswinckel, thans surnumerairs der posterijen. De minister van binnenlandsche zaken zal op 15 December a. s. geen audiëntie verleenen. In de heden gehouden zitting van de tweede kamer is op hoofdstuk Binnenlandsche zaken geschrapt1500 voor de aanstelling van een leeraar in de philologic te Leiden; ƒ400 voor verhooging der tractementen van den boekhouder in het ziekenhnis en den conservator te Leiden; ƒ50,000 voor een laboratorium voor de pharmacie te Utrecht; ƒ4000 voor eene extra-toe- lage aan de hoogere burgerschool en ƒ10.000 voor de gebouwen ten diensie van de rijkslandbouwschool. Gisteren werd door den gemeenteraad behandeld het ten tweede male gedaan verzoek van den heer A. Voilus van llamme, om een subsidie aan den Franschen schouwburg toe te kennen. Na uitvoerige gedachtenwisseling over de bedenkingen of de opera hier rechtstreeks luxe of eene verplichte zaak voor de residentie was. werd door den heer Godon voorgesteld nog een geldelijk subsidie van 6000 toe te staan. Dit voorstel, door den bur gemeester met warmte verdedigd, werd ten slotte verworpen met 18 tegen 17 stemmen. Heden overleed alhier op 65-jarigen leeftijd de heer W. F. Peltzer, ge machtigde van H. K. H. mevr. de groothertogin van "Saksen-Weimar, oud thesaurier van wijlen koning Willem II en prins Hendrik der Nederlanden, ridder der orde van den Witten-Vaik van Saksen. Gisteren omstreeks middernacht ontstond, naar men zegt, tengevolge eener gasontploffing, een brand met uitslaande vlam in het magazijn van modes en confectieartikelen aan den hoek van het Plein en de Korte Hout straat. De vlam deelde zich mede aan de achtergelegen binnenkamers, maar werd door de brandweer tot het benedengedeelte van het perceel bedwon gen. De winkel met het assortiment modeartikelen heeft aanzienlijke schade geleden. Al de spiegelruiten zijn verbrijzeld, terwijl de deuren en winkel kasten verbrand zijn. Tijdens het ongeval werd een persoon gearresteerd, die op heelerdaad betrapt werd op het wegvoeren van winkelgoedercn, zooals zijden stoffen, dameshoeden enz. De hevige windvlagen rukten hedenmorgen eene plank los van de stel ling rondom het stadhuis. Ongelukkig kreeg eene juistpasseerende jongejuf frouw de plank op het hoofd. Zij werd bewusteloos een huis binnengedra gen en van daar per rijtuig huiswaarts gebracht. EMeELAND. In de Agricultural Hall werd Maandag de beroemde tentoonstelling van mestvee van de //Smithfield Club" geopend. Onder de inzenders zjjn ook de koningin en de prins van Walis, die verscheiden eerste prijzen behaalden. Een totaal bedrag van S. 2421 werd aan de prijzen uitgereikt, waaronder de eerebcker ter waarde van 703. Op Zaterdag 22 December zal van wege de liberale werklieden van Derby een prachtig Derbysch blauw porselein servies aan den heer Gladstone worden aangeboden. Aan de Daily News wordt uit Cairo gemeld, dat de Egyptische regee ring bericht heeft ontvangen, dat het lijk van Hicks gevonden is. De opstan delingen rukken op naar Dongola. Er is een transport te Tanta aangekomen, na te Soeakim een detache ment gendarmerie onder bevel van kolonel Sartorius te hebben geland. Uit Soeakim wordt van 7 dezer gemeld, dat er eene groote agitatie heerschte, wegens vrees voor een nachtelijken aanval der opstandelingen. De Engel sche kanoneerboot wierp vuurpijlen over de stad om de opstandelingen te verontrusten. FRAN UK1J H. De kamer van afgevaardigden nam, zonder dat zich bij de discussie iets bijzonders voordeed, al de artikelen der begrooting van oorlog onver anderd aan. Een stoutmoedige diefstal had in de kamer plaats. Toen de kamer bezig was de begrooting te besnoeien, maakte zich een persoon meester van de portefeuille met 700 fr., van den afgevaardigde Develle, die in zijn over jas stak. Men is den dief nog niet op het spoor. Bij de behandeling van het proces-Cyvoct voor het hof van assises te Lyon, verdedigde de beschuldigde zich zeer krachtig. Hij ontkende op het tijdstip der ontploffing te Lyon geweest te zijn. Met betrekking tot de ont ploffing le Brussel verklaarde Metayen, dat hij eene chemische compositie en geen bom bij zich droeg. De eigenaar en een knecht van het restaurant Bellecour verklaarden nadrukkelijk in Cyvoet den persoon te herkennendie vóór de ontploffing in het particulier kabinet aanwezig was. Volgens nadere berichten omtrent den te Nizza in hechtenis genomen Belgischen ingenieur Wennemaekers was deze tot het zenden zijner ontplof bare pakjes aan den heer De Lesseps enz. gekomen, omdat men op allerlei door hem ingezonden plannen en aanbiedingen betreffende het kanaal door Panama en eischen om geldelijke vergoeding voor zijne moeiten geen acht ge slagen had. De firma Krupp heeft, volgens de Rép. Franc., aan de Chineesche regeering reeds 275 kanonnen voor den velddienst en 150 voor de vesting artillerie geleverd, en op zich genomen in Juni nog 450 kanonnen voor den kustdienst te leveren. Op verschillende plaatsen van Italië hebben orkanen groote verwoes tingen teweeg gebracht. Te Capanzano stortten onder den winddruk twee huizen in, waarbij twee menschen onder het puin den dood vonden, en te Porto Empedocle verwoestte de hooge vloed een groot deel der haven en brak de dijk van Levante door. IPANJE. De kroonprins van Duitschland is Maandagavond te Granada aangeko men en heeft Dinsdag de reis naar Barcelona voortgezet. De Gaceta maakt een op 1 dezer te Madrid onderteekend protocol tusschen Engeland en Spanje openbaar, betreffende de wederkeerige handels betrekkingen. Het protocol bevat de bekende bepalingen en legt aan de heide regeeringen de verplichting op, dadelijk onderhandelingen te openen over een handelsverdrag, hetwelk ook eene consulaire overeenkomst en een scheepvaartverdrag bevat. DIITSCnLAN». Nopens het bezoek van den kroonprins te Rome zegt de Norddeutsche Allg. Ztg.dat zelfs daargelaten de persoonlijke vriendschappeljjke betrek kingen, de internationale hoffelijkheid eischt dat de kroonprins, als hij twee maal door Italië reist, den souverein van dat land een bezoek brengt. Even zoo natuurlijk is het dat de kroonprins, eenmaal te Rome zijnde, ook den tweeden, aldaar resideerenden en met ons in vrede levenden souverein, den fansbezoekt. Anders zou men de gevolgtrekking kunnen maken, dat tus schen het Üuitsche keizerlijk huis en den Paus eene onaangename verhouding bestaat, hetgeen niet het geval is. Bijzondere staatkundige redenen zijn er noch voor het eene, noch voor het andere bezoek. De Nordd. bevat het volgend telegram uit Konstantinopel: Aan de Turksche tolbeambten is bevel gegeven om van uit Duitschland ingevoerde waren algemeen een invoerrecht van acht pCt. ad valorem te heffen. - Het bericht in sommige dagbladen van Weenenomtrent eene aanstaande reis van den minister van eeredienst Gossler en den vleugeladjudant des kei zers, graaf Lehndorff, naar Italië, is geheel ongegrond. Den 1"®° dezer werd te Kongsberg (Noorwegen) plechtig het gedenk- teeken onthuld ter eere van Christiaan IV, die, door in 1623 een aanvang te maken met de exploitatie der zilvermijnen, de stichter der stad werd.

Leydse Courant | 1883 | | pagina 2