B U 1 T E NL A N I) S C HE B li RICH T E S. houden. Naar andere steden zullen wij alleen gaan. indien men ons daartoe officiéél uitnoodigt- Wij hopen dat de onderhandelingen met de Engelsche regeering vóór Kerstmis zullen eindigen, en wij reeds begin volgend jaar in Nederland kunnen komen. Van 1 December 1884 tot 31 Mei 1885 zal te New-Orleans eene inter- nationale nijverheids- en katoententoonstelling worden gehouden, ter viering van den honderdsten verjaardag der katoennijverheid in de Vereenigde Sta- ten. De landsvertegenwoordiging heeft die tentoonstelling onder hare bescher- ming genomen bij de wet van 10 Februari van dit jaar, en den president opgedragen, uilnoodigingen te richten tot het buitenland. De hoofdzaak zal j; zijn de katoen, in den vollen omvang van teelt en fabricage, maar boven dien zal de tentoonstelling zich tot alle nijverheids- en kunsttakken en de voortbrengselen van den bodem uitstrekken, zoodat landbouw, tuinbouw, vischleelt, ruwe en bewerkte stoffen, voedingsmiddelen, opvoeding en onder wijs, kunstwerkenmijnwezen en houtcultuur, enz., afdeelingen zullen vor men. Voor de plaatsruimte wordt niets gevorderd, maar de inzenders uit de Unie zelve hebben voor de toelating zeker bedrag te betalen. Water, gas en beweegkracht worden kosteloos verstrekt. Voor deelneming moet men een ingevuld formulier inzenden aan den heer E. A. Burke, directeur-gene raal te New-Orleans La. U. S. A. Exemplaren van het programma zijnvoor zoover de voorraad strekt, te verkrijgen bij het bureel van hel comité der koloniale tentoonstelling, Paleis voor Volksvlijt, te Amsterdam. D®. J. H. Gravenstein, pred. te Bilt, heeft bedankt voor het beroep naar de Ned. Herv. gemeente te Valkenburg. Zaterdagavond brak te Schiedam een felle brand uit in de branderij van de firma Meijer C0., aan de Noordvest. Binnen een uur tijds was het geheele pand in de asch gelegd. Te Oud-Beijerland zijn in de maand November 54 personen aan pok ken gestorven. Denkt men zich eene groote gemeente, b. v. Rotterdam, in dezelfde mate door de vreeselijke ziekte geteisterd, dan zouden daar, in ver houding tot het aantal inwoners in één maand 1682 menschen aan pokken moeten sterven. Aan invoerrechten voor verkochte goederen op de tentoonstelling te Amsterdam, die binnenslands zijn gebleven, is ongeveer 35000 door het rijk ontvangen, hetgeen eene handelswaarde van ƒ700,000 uitmaakt. Deze som vertegenwoordigt de factnurswaarde. De verkoopwaarde is ten minste de helft hooger. Nederland heeft dus voor ruim een millioen gulden op de tentoonstelling gekocht. Voor sommige voorwerpen, die veel hadden gele den, is de waardevermindering bij de berekening van het invoerrecht in aanmerking genomen. Van de aanzienlijke afzendingen aan vreemde koo- pers werd geen invoerrecht gevorderd. (Obl.) -T- Zaterdagavond heeft in het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam de slot vergadering der vijfde afdeeling van de internationale tentoonstelling plaats gehad. Door den voorzitter mr. T. M. C. Asser, werd namens het bestuur verslag uitgebracht omtrent het door deze afdeeling verrichtte en hulde ge bracht aan de nagedachtenis van den onder-voorzitter der afdeeling, wijlen mr. S. C. J. W. Van Musschenbroek. De bekende musicus Kleine, echtgenoot van mevr. Kleine-Gartmanis dezer dagen te Amsterdam overleden. De overledene was een degelijk violist en herhaaldelijk orkest-directeur in verschillende schouwburgen. Hij dirigeerde in de dagen van 1840 tot 1850 al de vaudevilles die in de Nes bij Duport door Judels, Van Biene, Barbiers, Bamberg, Morin, Vink, mevr. Kleine, mevr. Tormijn-Van Dijk, mev. Stol enz., werden opgevoerd. Vóór een paar weken werd een der bezoekers van eene tapperij op den Nieuwendijk te Amsterdam, tengevolge van een twist, door een der aanwe zigen de deur uitgeworpen. Ofschoon hij dien dag geen kwade gevolgen daar van ondervond, bleek al spoedig, dat hij vlagen van krankzinnigheid had, die het noodig maakten, hem voorloopig in het gasthuis te doen opnemen. Na eenige dagen bezweek hij en werd op het Westerkerkhof begraven. De po litie, intusschen vernomen hebbende dat zijn dood misschien aan den geda- nen val te wijten was, nam den dader in hechtenis, die het gebeurde be kende, terwijl het lijk dezer dagen, in tegenwoordigheid van de bevoegde rechterlijke macht werd opgegraven en geschouwd. Tijd. De stoom-rijstpellerij Birma van den heer Blans te Zaandam, eene der schoonste en grootste fabrieken van de Zaan, benevens bijbehoorende pak huizen, waarin zich eene groote hoeveelheid rijst bevond, zoomede de kan toren met al wat er in was, zijn door brand vernield. De schade wordt op een half millioen geschat. Nadat het beroep in cassatie van het vonnis, door het gerechtshof te Arnhem geveld, waarbij baron v. H. v. E. tot zes maanden celstraf werd veroordeeld, door den hoogen raad was verworpen, heeft de veroordeelde zich uit de voeten gemaakt. De krijgsraad in het 3lle militaire arrondissement, hoofdplaats Arnhem, heeft i'uitspraak gedaan! in zake den huzaar A. A., van het l'te regiment, te Amersfoort, beschuldigd van moord op den huzaar v. d. B. Met aanneming van verzachtende omstandigheden, werd gedetineerde wegens //doodslag met voorbedachten rade gepleegd" veroordeeld tot eene correctioneele gevangenis straf voor den tijd van vijf jaren. Het hoog militair gerechtshof heeft, vol gens art. 62 der provisioneeie instructie, het vonnis ter pronnnciatie terug gezonden, met de mededeeling, dat de advocaat-fiscaal gemachtigd was hooger beroep aan te teekenen. Gisterenavond ongeveer acht uur ontstond er brand in de stoomspin nerij van de firma H. P. Gelderman Zoonen te Oldenzaal. Om elf uur stond het geheele gebouw in lichtelaaie. Het vuur is men nog niet meester. Er bestaat vrees dat het zich ook nog aan andere gebouwen zal mededeelen. Naar gemeld wordt, zouden Vrijdagavond te Vlissingen door onder scheidene personen omstreeks half elf lichte aardtrillingen waargenomen zijn, gelijk aan die veroorzaakt door een voorbijrollend rijtuig. Deze tril lingen van den grond hielden enkele seconden aan, waarna zij zich, tel kens met tusschenpoozen van weinige minuten, weder eenige malen deden gevoelen. In de jongste raadsvergadering van Veere werd o. a. de verkoop van i den beker van Maximiliaan van Bourgondië behandeld. Vijf leden waren I tegenwoordig. Het voorstel tot verkoop, waarover in de vorige vergadering de stemmen staakten, werd nu aangenomen met vier van de vijf stemmen, j, en aldus besloten om den beker voor de gemeente op de mees! voordeelise wijze te verkoopen. De burgemeester, van oordeel dat dit besluit in strijd is met de wet (kon. besluit 9 Sept. 1881, Stbl. n°. 154) en met het alge- meen belang, verklaarde gebruik te maken van de bevoegdheid hem gege ven bij art. 70 der gemeentewet. Eergisteren had te Geertruidenberg een treurig ongeluk plaats, daar een der werklieden aan de in aanbouw zijnde spoorbaan aldaar van eene kar viel en onmiddellijk dood was. Het geheele treinpersoneel, met uitzondering van den hoofdconducteur, van den goederentrein van Venloo naar Kempen is in laatslgeno mde plaats betrapt op het binnensmokkelen van koffie uit Venloo. De smokkelaars (6 personen) zijn dadelijk geschorst. (IV. R. C.) 's GRAVENHAGE, 10 December. Door Z. M. is benoemd tot rechter in de arrond.-rechtbank te Win schoten mr. G. A. Murray Bakker, thans ambtenaar van het openbaar mi nisterie bij de kantongerechten in de arrond. Leeuwarden voor de kantons Harlingen. Bolsward en Sneek, ter standplaats llarlingen. De luit. ter zee 2' kl. C. J. G. De Booy, uit Oost-Indië in Nederland teruggekeerd, is op non-activiteit gesteld. De minister van oorlog zal op 13 December a. s. geen audiëntie ver- leenen. -- Bij voortgezet debat over hoofdstuk Binnenlandsche Zaken in de beden gehouden zitting van de tweede kamer is aangenomen eene vermindering van 5000 voor reis- en verblijfkosten der veeartsen Voorts is een amendement van den beer De Vos om den post tot wering van besmettelijke veeziekten met 3 ton te verhoogen, ten einde het afmakings stelsel in het spoelingdis- trisi op een gunstig oogenblik in te voeren, na beaming door den minister, aangenomen met 37 tegen 32 stemmen. Morgen is de afdeeling onderwijs aan de orde. Bij een heden door den hoogen raad gewezen arrest is vernietigd het arrest van het gerechtshof alhier, waarbij de somnambule G. C. De R. en haar echtgenoot de magnetiseur H. A. G. alhier, ieder tot ƒ100 boete ver oordeeld zijn, ter zake van onbevoegde uitoefening der geneeskunde. De zaak is, om op nieuw te worden behandeld, verwezen naar het gerechtshof te Amsterdam. Heden ochtend ten ruim vijf ure barstte eene felle brand nit, in het magazijn der fourrages voor de paarden van het leger, aan de Borneo- straat. In eene oogwenk stond het geheele magazijn in lichtelaaie en alle mogelijke middelen tot blussching waren niet in staat de vlammen te stui ten, tot ongeveer zes ure het geraamte ineenstortte. Dit ongeval is ontstaan door het vallen eener petroleumlamp, tijdens de knechts van den aannemers bezig waren met gereed maken der dagrations. BELfilE. Durand en Delsante, een klein halfjaar geleden te Mechelen in hechte nis genomen wegens het vervaardigen van valsche en het vervalschen van echte postwissels, zijn door de rechtbank te Brussel ieder tot 5 jaren ge vangenisstraf en 100 fr. boete veroordeeld. E IK O E 1L. A ar Morgen wordt aan Parnell te Dublin het nationaal geschenk overhan digd, bestaande uit een rond sommetje van 36000 Men verwacht bij die gelegenheid eene gloeiende rede van den leider der nationale partij en eene ontwikkeling van het programma voor de a. s. zitting. -Aan de Standard wordt uit Aden bericht, dat de opstandelingen eiken nacht vuren op Soeakim zonder schade aan te richten. Zes honderd neger soldaten deden vruchteloos een uitval tegen de opstandelingen. Baker-pacha zal den 15de° naar Soeakim vertrekken, in de hoop alsdan de toebereidselen voor de transporten gereed zullen zijn. Eene talrijke deputatie uit de leden van het congres der Vereenigde Staten bezocht Zaterdag president Arthur, en legde hem een verzoekschrift over, waarin hij wordt verzocht zijn invloed aan te wenden tot het verkrij gen van gratie voor O'DonnelI. De president zeide dat de minister van hui- tenlandsche zaken, Frelinghuysenonmiddellijk aan den gezant te Londen, Lowell, heeft getelegrapheerd dat deze zich alle inlichtingen moet verschaffen omtrent de nationaliteit van O'DonnelI. President Arthur voegde er bij, dat hij zelf alles zal doen wat in zijne macht staat om aan de wenschen der de putatie gevolg te geven. De conferentie te Sydney van de vertegenwoordigers van al de Australische koloniën eindigde Zaterdag baren arbeid en werd voor onbepaalden tijd ver daagd, nadat zij verscheidene besluiten genomen had. FBA N KRUK. De senaat heeft tot leden voor het levfcn benoemd den heer Campenon met 173 en den heer Jean Macé met 134 stemmen. De minister van marine heeft berichten uil Tongkin ontvangen, geda teerd 27 November: «De Franschen deden eene verkenning tot op vier kilo meters van Bac-Ninh. Admiraal Courbet naderde persoonlijk Sontay tot op een afstand van twee kilometers. Eene met zeven lieden bemande jonk, welke brandbare stoffen vervoerde, werd den 23,n nabij Haiphong genomen! Courbet schrijft: De gouverneur van Cochinchina maakt dreigende toebereid selen. De laatste versterkingen worden Zaturdagavond verwacht; gij kunt be grijpen hoeveel haast met hun marsch wordt gemaakt." Maarschalk Serrano, gezant van Parijs, zal 12 Dec. Parijs verlaten, om de zitting van den Spaanschen senaat te presideeren. SPANJE. De Dnitsche kroonprins is den 8,,<n dezer te Sevilla aangekomen. Hij is aan het spoorwegstation o. a. opgewacht door den hertog van Montpcnsier. Het bericht van de dagbladen te Madrid, dat de Duitsche kroonprins op zijne terugreis te Rome den Paus een bezoek zou brengenmoet hiermede worden aangevuld, dat dit bezoek eerst in de tweede plaats, na de ontmoe ting met koning Humbert, in aanmerking kan komen. O 41 SI T-IIV D IE. BATAVIA6 November. Naar aanleiding der menigvuldige dringende aanvragen van het Indische legerbestuur om voorziening in de bestaande behoeften van officieren van gezondheid, heeft de minister de Indische regeering aangeschreven geene officieren van gezondheid meer ontslag te verleenen, die niet aan hunne ver plichtingen voldaan haddend. i. de vijf jarenwaarvoor zjj zich hebben verbonden, nog niet hadden uitgediend, al werden ook de aan hen ten koste gelegde gelden gerestitueerd. Aangezien juist onder de jeugdige artsen het verlaten van den dienst in de laatste jaren sterk toenam zoo kan door dien maatregel in het gebrek van officieren van gezondheid spoedig voorzien worden. Voor de noodlijdenden door de uitbarsting op Krakatau is tot 2 dezer bijeengebracht de som van 1.009,363,49. Door den gouv.-generaal van Ned.-Indië zijn de volgende beschikkin gen genomen. Civiel departement. Verleend: een tweej. verlof naar Europa, wegens" ziekte, aan den ads.-res. van Grobogan (Samarang) J. B. Westenberg; aan

Leydse Courant | 1883 | | pagina 2