li; i irs dis (»i tin 1883. N°. 292» DINSDAG 11 DECEMBER. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 1.50, franco p. p. f 2.' afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advertentiën is van 14 regels f I.iedere regel meer 25 cents, groote letters berekend naar plaatsruimte. met LEIDEN. 10 December. Prof. C. G. Cobet is door den koning van Griekenland vereerd het commandeurschap van de orde van den Verlosser van Griekenland. Van de levering der drukwerken ten dienste dezer gemeente, waarvan heden ten raadhuize de openbare aanbesteding plaals vond, zijn als laagste inschrijvers aannemers geworden de bh. De Breuk Smits, boekdrukkers en uitgevers alhier, voor 62 pCt. beneden bet vastgestelde tarief. Nog eene inschrijving bedroeg 50 pCt. Bij de op heden gehouden openbare verkooping van cokes, bij partijen van 500, 100, 50, 10 en 5 hectoliters, warende hoogste prijzen ƒ175, 36. 18, 4 en ƒ1.95, de laagste 175, 3518 3.70 en 1.90. Zaterdagavond opende de Leidsche Trio-Vereeniging de rij der door haar te geven concerten met eene soiree in het gebouw van het Nut. Het was, volgens onze bescheidene meening, eene goede gedachte der uitvoerders het concert ditmaal te doen plaats hebben in de zaal n°. 1wijl deze wat gezelligheid, maar overal wat accoustiek betreftveel beter voldoet. Het concert nam een aanvang met een «Clavier-quartett", van Rheinbergereen ons geheel onbekend werk, dat een zeer goede indruk maakte; het allegro mag voorzeker schoon en breed genoemd worden, het adagio, hoewel dit voor bet gehoor veel schoons bevat, is echter niet geheel en al in den adagiovorm, het glanspunt van dit quartett was ontegenzeggelijk het menuet, ofschoon de finale ook zeer veel verdienstelijks bevat. Het geheel werd zeer goed ;b cop amore uitgevoerd en leverde het bewijs van degelijke studie en zamen- ipel, zoodat de luide applaudissementendie bij het einde den uitvoerders ten deel vieleneene welverdiende hulde mag heeten. "Heimweh", van Brahms, door de zoo gunstig bekende zangeres mej. Gripekoven ten gehoore gebracht, welke dien avond hare welwillende mede werking verleende, maakte, niettegenstaande het onberispelijke van haar lang, weinig indruk. De groote moeielrjkheden verbonden aan het "Violinconcert n». 8'',van E. Spohr, werden door het voortreffelijk spel van den heer Striening niet opge merkt. De buitengewone zuiverheid, waarmede staecato's, doppeltonen enz. loor hem werden wedergegevendeed een storm van toejuichingen] ter zijner eere uit de goed bezette zaal verrijzen. Mej. Gripekoven gaf thans weder een drietal liederen ten beste, die zoo zeer zich in aller bijval mochten verheugen, dat zij door detalrijke da capo's, velke haar ten deel vielenzich genoodzaakt zag het lied «Marien würrn- :hen" te bisseeren. Haar mezza voce verdient ongetwijfeld in het bijzonder termeid te worden. Het Trio van Kiel, waarmede de avond besloten werd, is een zeer fiju loorwerkt stuk, hetwelk evenwel meermalen gehoord moet worden om al iet schoone op den waren prijs te kunnen stellen. Wij mogen dit verslag niet eindigen zonder een woord van dank gebracht e hebben aan den heer Doesburg voor zijne door het Leidsche publiek zoo ;eer gewaardeerde medewerking en hopen dat wij op de volgende door deze 'rio-Vereeniging te geven concerten nog menigmaal zijn zuiver en zeker ipel mogen toejuichen. Voor een niet talrijk opgekomen publiek trad gisterenavond in de Stads- al het gezelschap van het Thèdtre Frascati, onder directie van den heer H. Nieuwenhuis op met het drama /'Marie Antoinette of Koningin en mar- lares". Aangezien de uitvoering van dit stuk meer thuis behoort op een rooter tooneel, was de uitvoering vrij goed en werden sommige rollen flink fgespeeld. Mevr. Van der llaas-Stoete, wie de vervulling der titelrol op lich nam, kweet zich vrij goed van die moeielijke taak. Jammer dat de al zoo slecht bezet was; wij wenschen het gezelschap bij een eventueel rederoptreden een beter succes toe, waarop het wel eenige aanspraak maakt. Zooveel drukte vóór Sint-Nicolaas, zooveel kalmte daarna, en wat er tan al het lekkers nog onverkocht is gebleven, zou genoeg zijn om er het [eheele garnizoen op te onthalen met een paar diaconiën er bij en dan nog iver te houden: voor de vraag. Maar men kan nooit weten en niet meer 'voorradig" hebben is een leelijk woord. Volwassen mannen en half opge- choten jongens zijn gehuurd geworden om op ijzeren platen welgevulde loterletiers naar alle zijden van de stad te bezorgenmet een vaart waarbij |e wandelaars in de gelegenheid werden gesteld met die platen kennis te naken, en doozen van verschillende grootte, voorzien van verschillende ge- rakken, werden aan de deuren van verschillende woningen afgegeven, met ''f zonder »'t complement" en met of zonder toeleg om verrassingen binnen te smokkelen. Die daarbij niets meer kon vernemen dan dat de verrassing kwam van den suikerbakker Dieëndie, deed wijs haar af te weren, in aan merking genomen dat daar de suikerbakker Dieëndie wel niet zoo vrien delijk kon zijn om zoo maar zijn goed aan een onbekende weg te geven, misschien wel de bestelling had gekregen van dezen of genen niet-vriende- lijken bekende, waaruit kon voortvloeien, dat na de verrassing te hebben genoten, later om betaling werd verzocht en alzoo van eene zoete, eene bit tere verrassing ontstaan was. Toch gaat het geheele Sint Nicolaasfeest van diepe geheimen vergezeld en surprises voeren den boventoon. Surprises als daar zijn meloenen en kreeften en mandjes met visch en groote blokken hout en heele rollen rundvleesch, allen van bordpapier met van binnen, waar 't op aankomt. Van zaakjes, die heel lief, of: zoo is 't anders niet, of: wat heb ik er aan, ol: hadden ze het maar gelaten, 't geeft maar ver plichting, bevonden worden. Van wenschen misschien dat het rundvleesch van bordpapier mocht geweest zijn, echt vleesch niet zoo geheel onwaarschijn lijk als het inkomen van iemand, niet in evenredigheid staat tot zijn groot gezin. Van bergen oude couranten waarin allerlei dingen worden gepakt om de surprise voor te reidenbestaande uit een naaldekokertje, een inktkokertje of een ander kokertje. Van lieden, die een neus hebben gekregen en dus het onschatbaar genoegen hadden te kunnen verhalen van met hun neus tegen de lamp te zijn ge- loopen, van kinderen, die vroeg opstaan en met blijde harten de suikerharten en andere lekkernijen in ontvangst nemen, die Sint-Nicolaas gereden heeft en geen bedenkingen hoegenaamd in het midden brengen bij eenige surprise. Doch zulk eene gewaarwording is zoo oud als het Sint-Nicolaasfeest. Of Sint-Nicolaas echter dit jaar wel zeer tevreden was, zou betwijfeld hebben kun nen worden toen 's nachts de hagel legen de ruiten trommelde alsof het suiker- boonen waren en het zoo vreeselijk in de schoorsteenen rammelde, alsof werkelijk Sint-Nicolaas nu eens plan had langs dien weg een bezoek te brengen. Gedurende de afgeloopen maand November zijn per Rijnlandschen stoom tram (LeidenKatwijk) vervoerd 15593 personen, met eene opbrengst van 2448.03, opbrengst goederenvervoer 172.23%, totaal 2620.26%Van af 1 Juni tot en met uit. November zijn vervoerd 150,829personen, met eene opbrengst van /26469.00% opbrengst goederenvervoer ƒ1648.43, vervoerde postpakketten 61.60totaal ƒ28179.03%, zijnde per dag-kilometer 17.77%. De minister van binnenlandsche zaken brengt ter kennis van belang hebbenden dat met 16 Januari 1884 de betrekking van leeraar in de aardrijkskunde en de geschiedenis aan de rijks- hoogere burgerschool met 3-jarigen cursus te Winterswijk te vervullen is. Jaarwedde ƒ2000. Zij, die voor deze betrekking in aanmerking wenschen te komen, gelieven zich vóór of uiterlijk op 24 December e. k. aan te melden bij den hoogleeraar, inspecteur van het middelbaar onderwijs, dr. M. Salverda, te 'sGravenhage. Het stoomschip Batavia, van Rotterdam naar Java, arriveerde heden ochtend te Southampton. De Madura, van Amsterdam naar Batavia, arri veerde te Southampton 9 December. De Prins van Oranje, van Amsterdam naar Bataviavertrok van Suez 9 December. Met zekerheid verneemt het Fad., dat in de definitieve plannen der regecring tot hervorming van ons belastingstelsel eene inkomstenbelasting is begrepen. De Londensche correspondent van het /V. v. d. D. schrijft: de Trans- vaalsche deputatie heeft mij inzage gegeven van de door haar gevoerde corres- pondentiën met vereenigingen en particuliere personen in Nederland, waar uit ten duidelijkste blijkt dat het standpunt, dat de deputatie tegen overliet Nederlandsche publiek zal innemen, volstrekt onafhankelijk van eenige partij zal zijn. Het heeft den heer Paul Kruger leed gedaan, dat daarover disso nanten in de Nederlandsche pers zijn ontstaan. //Wij komen naar het Neder landsche volk", zoo zeide ZEd. tot mij, «om het onze hulde te betoonen en te bedanken voor de zoo ondubbelzinnig ondervonden blijken van sympathie tijdens onze vrijheidsoorlog, en als ik er een oogenblik aan twijfelen moet, dat mijne komst tweespalt in den lande zal veroorzaken, dan blijf ik weg, ik houd van geen ruzie. Ons plan is eerst de residentie te bezoeken en daar eenigen tijd te vertoeven. Gaarne zouden wij bij Z. M. den koning en zijner majesteits regeering onze opwachting maken, maar zooals u weetmogen wij volgens de Pretoria Conventie in geen officiëele onderhandelingen met vreemde mogendheden treden, dan door bemiddelling van Engelsche consulaire agenten. Worden onze voorstellen nu aangenomen, dan zijn wij te dien opzichte vrij, en zal het ons hoogstvereerend en aangenaam zijn bij uw geëerbiedigde koning en hoogstdeszelfs ministers te worden toegelaten. Van den Haag zullen wij naar Amsterdam, de hoofdstad van het rijk, gaan en daar ons domicilie

Leydse Courant | 1883 | | pagina 1