LEIDSCHE CUE 1883. V. 290. ZATERDAG 8 DECEMBER, BINNENLANDSCHE BERICHTEN. üe Courant verschijnt dagelijksZon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 1.50, franco p. p. f 2. afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advertentiën is van 14 regels f 1.iedere regel meer 25 cenls, groote letters berekend naar plaatsruimte. het !or£? IDO: LEIDEN, 7 December. "'oensdag aanst. zal door den heer B. Van der Kaaoud-élève van Bliuden-instituut te Amsterdam, in de Doopsgezinde kerk alhier eene bespeling worden gegeven. Deze door de natuur minder bedeelde heelt reeds meermalen alhier doen hooren en van niet ongunstige zijde doen en, zoodat wij vertrouwen, dat velen den ouden bekende met een be- zullen vereeren en kennis nemen van het programma, vermeldende :kwerken van N. W. Gade, Mendelssohn en Beethoven, alsmede eigen ositiën. De minister van financiën herinnert belanghebbenden, dal de oude ii, welke ingevolge het kon. besluit van 15 October 1883 (Stbl. n°. 143) Januari a. s. ophoHden gangbare munt te zijn, lol den 31sten Januari aan alle kantoren der betaalmeesters en van de ontvangers en commies- ngers der directe belastingen, invoerrechten en accijnsen ter inwisse- tinnen aangeboden worden op de urenwaarop die kantoren voor het k geopend zijn. De minister van financiën maakt bekend, dat bij hem ontvangen is een et postkantoor te Middelburg ingeschreven postwissel, groot ƒ60, door nbekende wegens te weinig betaald successierecht ingezonden. Blijkens mededeeling van Zr. M". gezant te St. Petersburg zal aldaar 7—28 Mei 1884 door de keizerlijk Russische tuinbnuwmaatschappij eene lationale tuinbouwtentoonstelling met congres worden gehouden. Het amma dezer tentoonstelling is aan de voornaamste Nederlandsche tuin- a vereenigingen gezonden en voorts op aanvrage te verkrijgen bij het d.'partement van waterstaat, handel en nijverheid. [St.c) - Door den heer Abraham Bredius te Amsterdam is aan het rijkter ie ing in 's rijks museum van schilderijen te Amsterdam, ten geschenke boden eene schilderij door Cornelis Jacobsz. Delfï, voorstellende eene 'i maagd die bij een boer een haan koopt, liet stuk draagt de naam- ico(ng van den meester, van wien lot heden geen schilderij in gemeld im aanwezig was. Van dezen schilde', die kort na 1613 in het St. gild te Dellt werd ingeschreven, komen zelden schilderijen voor, en het enk is derhalve eene goede aanwinst voor de verzameling. (A'fc.) - Bij Z. K. H. den prins van Oranje, voorzitter der centrale commissie et inzamelen van giften ter leniging der ramp in Nederlandsch-Indië, door bemiddeling van Zr. M'. gezant te Parijs ingekomen: van het con té Cette 2570 fr.van hel consulaat te Toulon 333.60 fr.en suppletoir den heer A. J. Reekers, waarnemend consul der Nederlanden te Parijs, fr. Uitslag van te 's Hage gehouden acten-examens voor middelbaar onder- s, afd. wis- en natuurkundige wetenschappen enz. 5 en 6 December, vimineerd 1 candidaat voor de acte hoogere wiskunde (K5), toegelaten it 'er Ch. L. P. Stracké, van Oirschot; een tweede candidaat was niet omen; geëxamineerd en toegelaten voor de acle lagere wiskunde (K1) ;er G. H. B. Hogewind, van Oosterwijk; voor aardrijkskunde 2 candi- beiden afgewezen; voor boekhouden 2 candidaten, beiden algewezen. - Bjj het te Utrecht gehouden examen voor middelbaar onderwijs is voor ische taal, acte A, toegelaten mej. E. M. Robius, van Voorscholen, en r lager onderwijs de heer K. Beyert.van Leiden. De koninklijke akademie van wetenschappen (afd.: taal-en letterkunde) Maandag 10 Dec a. s. eene gewone vergadering houden te Amsterdam. De 42ste algemeene vergadering van het aardrijkskundig genootschap, p Zaterdag 15 December a. s te Amsterdam worden gehouden in een ikalen van het genootschap //Natura Artis Magistra". - Het stoomschip C. Fellinger, van Java naar Amsterdam, arriveerde ei :n te Gibraltar en zette, na kolen te hebben ingenomen, de reis voort. li: prinses fPilhelmina, van Amsterdam naar Batavia, passeerde Kaap St. ir.crrit 6 December. Naar men verneemtzullen HH. MM. de koning en de koningin i Februari, maar eerst in Augustus aanst. het landgoed Oranje-Nassau's- - oetrekken. De Londensche correspondent der IV. K. Ci. schrijft dd. Woensdagavond ma Pinkney, eigenares der stoomboot IVisero, welke op de Atjehsche gestrand is. deelde mij heden mede, dat zij van het departement van ttoiumën een bericht heeft ontvangen welks hoofdinhoud ik u reeds seinde. De Pegasus verliet Olehleh den 26sl'° November, koers zettende naar de plek waar de schipbreuk heeft plaats gevonden. Aan boord bevond zich de heer Kennedy, de Britsche vice-consul te Olehleh. üe Atjehsche overheden bieden allen bijstand bij de pogingen, welke in het werk worden gesteld om de Sevangen genomen bemanning der IVisero te bevrijdeq. Volgens de laatste berichtendoor de firma ontvangen, bevindt zij zich echter nog in gevan genschap. Uit Keulen wordt van den 5dfD geschreven: Heden morgen, omstreeks 5 uur, ontspoorde, tengevolge van het breken eener as, de van Frankfort Komende personentrein in de nabijheid van deze stad. Van verscheidene wa gens braken de assen, en de rails werden over eene groote lengte wegge- zoodat hel verkeer heden middag gestremd was. Geen enkele wagen K bleef onbeschadigd, maar toch kwamen alle reizigers zoowel als het trein personeel er ongedeerd af. Onlangs werd gemeld het merkwaardig verschil van gevoelen tusschen de rechtbank en hel gerechtshof te Amsterdamomtrent de vraag wat in artikel 765 Wetboek van koophandel met het woord //woonplaats" bedoeld is. De recht bank hecht aan dit woord, blijkens eene vroegere beslissing, de beteekenis van werkelijk verblijf, en heeft zich dienovereenkomstig onbevoegd ver klaard het faillissement van den koopman J. A. B. uit te spreken, die, met achterlating van schulden, zich uit het bevolkingsregister dier gemeente heeft doen afschrijven, en naar Londen is vertrokken. Het gerechtshof heeft echter deze beschikking vernietigd en de zaak naar de rechtbank terugge zonden. Den 1411"1 November jl. heeft de rechtbank wederom op den enkelen grond, dat zij onbevoegd is het faillissement uit te spreken, na de lieeren mr. Ph. Haas Az. en R. D B. Benjamins, de vertegenwoordigers van den afwezigen B. te hebben gehoordhet nader ingediend request afgewezen. Het gerechtshof heelt nu echter ook deze jongste beschikking der rechtbank over eenkomstig de strekking van het request, namens eenige crediteuren door mr. B. J. Polenaar ingediendvernietigd en de zaak ter afdoening verwezen naar de rechtbank te Haarlem. Gisterenochtend is te Leeuwarden bij de algemeene begraafplaats een man dood op den weg gevonden. Men vermoedt, dat hij in eene nabij gele gen sloot is gevallen, zich er heeft weten uil te werken, doch daarna door de {kou werd bevangen en zóó een lijk werd. Hij was gehuwd en vader van 7 kinderen. üe kellner uit het Hotel Everts, te Veendam, kocht een 50-tal tentoon- stellingsloten, ten verkoop aan de reizigers. Hij hield ée'n lot voor zich over, en daarop is de prijs van 5000 fr. gevallen. De minister van binnenlandsche zaken heeft eenige inlichtingen toege zonden op het adres van mr. L. Biichler, leeraar aan de R H. B. S. te Zwolle, zich beklagende, dat hem ofïieiëel ontevredenheid is betuigd over zijn in de Provinciale Overijselselie en Zwolsche courant van 31 Mei jl. ingezonden stuk aan de autoriteiten der Nederlandsche Hervormde gemeente te Zwolle. Uit die inlichtingen blijkt, dat de commissie van toezicht op het middelbaar onderwijs te Zwolle zich lot den inspecteur heeft gewend om de aandacht te vestigen op gemeld geschrijf, dat zij afkeurt, vooral in een tijd waarin het middelbaar onderwijs toch al aan zooveel aanvallen juist op het gebied waarop het opstel van den heer Biichler is blootgesteld. De inspecteur stelde daarop den minister voor den leeraar Biichler zijne ontevredenheid over het gebeurde kenbaar te maken. Een leeraar behoort zich volgens den inspecteur te onthouden van mededeelingen iu de courant betredende zijne zienswijze over den godsdienst, wanneer dergelijk geschrijf slechts kan strekken om bestrijders van het M. O. een niet te versmaden wapen in handen te geven om wantrouwen tegen dat onderwijs op te wekken. En het kwam den in specteur voor dat de leeraar zelfs daardoor de wet op het M. O. had over treden. Üe minister heeft geen vrijheid gevonden het gebeurde onopgemerkt te laten. De openlijke verklaring van mr. Biichler, dat hij tot deongeloovigen behoort, kan niet anders dan een nadeeligen invloed op de school uitoefenen eu de toelichting door hem gegeven nopens de aanleiding tot zijn geschrijf is niet geschikt om een goeden dunk te geven van zijne bezadigdheid en van de zucht om anderen niet te krenken, eigenschappen die voor den opleider der jeugd onmisbaar zijn. Ingevolge uilnoodiging van den minister heeft de directeur der gemelde school zich van den last gekweten, door de betuiging van ontevredenheid bij een kort briefje aan den betrokken leeraar mede te deelen. De minister kan zich moeielijk verklaren, hoe iemand eenige inbreuk op de vrijheid kau zien in de ernstige vermaning van een hoogeren ambte naar aan een ondergeschiktenvan een ouderen aan een jongeren om zich te onthouden van een geschrijf zonder eenige wetenschappelijke of letter kundige waarde en zeer tot nadeel strekkende van dien tak van den publie- ken dienst waarbij de ambtenaar betrokken is. 's GRAVENHAGË, 7 December. Door Z. M. is aan: den schout-bij-nacht jhr. M. W. Van Rensselaar Bo- wier, adjudant des konings in buitengewonen dienst; den kapitein ter zee jhr. J. A. Roëll, adjudant des konings in gewonen dienst, en den kapitein der mariniers J. R. J. P. Cambier, de vergunning verleend tot het aannemen en dragen der versierselen, voor de beide eerstgenoemdenvan commandeur, en voor laatstgemelde van ridder der Leopolds-orde, hun door Z. M. den koning der Belgen geschonken. Door Z. M. is de heer J. C. Knuttel, predikant bij de Evangelisch- Lulhersche gemeente te Doetinchem. benoemd lot predikant bij de Protestant- sche gemeente in Nederlandsch-Indië. Door Z. M. is benoemd bij het wapen der infanterie, en wel bij het 1' reg., tot 2e luit., de bij besluit van 3 December 1883 n». 20, op zijn ver zoek, eervol ontslagen 2» luit. van het wapen der infanterie van het leger iu Nederlandsch-Indië P. C. Hompe, en is de sedert lot 1' luit.-kwartier meester bevorderde 2' luit.-kwartiermeester C. Broeksma, van het leger hier te lande, die bij besluit van 14 Maart 1881 11°. 14 voor den tijd van vijf jaren werd gedetacheerd bij het leger in Nederlandsch-Indië, in zijnen rang overgeplaatst bij het personeel der militaire administratie van het leger in Nederlandsch-Indië.

Leydse Courant | 1883 | | pagina 1