P1} BllRGERZAlGSCHOOL PER TELEGRAAF. ADVERT ENT1EJN van het departement Leiden der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen. ƒ2.-. 3. 3.75. 4.—. beoordeelde EngeTands politiek jêgens Zoeloeland, zeggende dat alle beroering en bloedvergieiing aldaar liet gevolg waren van de politiek der Blanken, en h(j voorspelde oorlog indien regeling uil blijft. Osborne antwoordde dat de Engelsche' regeéring Cetewayo's verwijdering in overweging houdt. Aan de Times wordt uit Karthoem gemeld, dat een gewond Engelsch officier van het Egyptische leger zich te El-Obeid bevindt. Uit Hongkong verneemt de Times dat admiraal Pangyuklin, wien de keizer beval de Tongkinsche grenszaken te onderzoeken, te Kanton is aangekomen en daar aan alle vreemdelingen aankondigde dat de oorlog, waarvoor Frank rijk aansprakelijk was, weldra zou beginnen, en dat hij de beschikbare land- en zeemacht bijeentrekt ten einde Kanton te beschermen. Admiraal Pangyuklin noodigde de neutrale mogendheden uit de internationale rechts beginselen en de bepalingen der tractaten te eerbiedigen. Het stoomscfiip Alaska, van Liverpool te New-York aangekomen, heeft bjj Fire Island eene onbekende loodsboot aangevaren en in den grond geloo- pen, waarbij al de opvarenden in de duisternis verdronken zijn. De loods, die in eené jol zich bevond toén de aanvaring plaats had, sneed de vang- ljjn af en werd daardoor gered. Een hevige orkaan woedde langs de noord-oostkust der Vereenigde Staten. Verscheiden schepen worden als vergaan vermeldo. a. de nieuwe stoomboot Prinses Louise, die op de kust van Nieuw-Schotland met acht van de tien man equipage verging. FHAIVkRIJ K. Het «Gele Boek" bevat eene dépêche van den heer Bourée van 8 De cember 1882, waarin hg wijst op de agitatie onder de Chineezen, alsook op den vooruitgang van het krijgswezen in China en de werkzaamheden in de arsenalen aldaar. Uit aanmerking van dit alles achtte hij het raadzamer te onderhandelen dan tot eene krachtdadige handeling over te gaan. De heer Ferry, onder dagteekening van 22 November antwoordende op het memoran dum van China, zegt, dat het laatste tractaat van Hué alleen ten doel had, om door afdoende waarborgen de uitoefening van het protectoraat te verze keren. Hij verklaarde dat het bezetten van Sontay, Bac-Ninh en Hongkong onvermijdelijk was, en gaf den weusch te kennen, dal het geschil in der minne mocht worden bijgelegd. De gezant Tseng antwoordde, bij missive van 24 November, de verklaring van den heer Ferry omtrent de noodzakelijkheid der bovengenoemde bezetting te hebben ontvangen. Hij acht die in strijd met de verklaringen van vorige ministerie», die slechts spraken van protec toraat, zonder meer. Den 30,,en November schreef de heer Ferry in ant woord hierop, dat Frankrijks staatkunde niet veranderd is. Zij heeft altoos beoogd het protectoraat, de vrjje vaart op Shanghae en de veiligheid van den handel te verzekeren. De heer Ferry voegt er bjj, dat het plan van Frankrijks veldtocht niet gewijzigd is en ook niet gewijzigd kan worden. De verant woordelijkheid voor een conflict komt dus ten laste van China. De driejaarlijksche tentoonstelling van voortbrengselen van beeldende kunsten, welke Zondag jl. gesloten werd, heeft 112,000 fr. opgebracht, en dus aan den staal een winst van ongeveer 25000 fr. verschaft. Verleden Zaterdag is de bankier B. te Parijs voor eene som van 550.000 frcs. aan papieren aan toonder en bankbiljetten bestolen geworden door zeke ren Aupitz, een Duitscher, die hem als secretaris diende en zich met het geld uit de voeten gemaakt heeft. Vóór drie jaren is den heer B. hetzelfde over komen, ook van wege een Duitscher, dien hg als secretaris gebruikte. Deze laatste, Maglen genaamd, werd gevat en tot vijf jaar gevangenisstraf veroor deeld. Aupitz moet zich naar Amerika ingescheept hebben. De heer Lepelletier te Parijs, gewezen directeur van het Crédit de Paris, is verdwenen; zijne beurszaken zijn in de war en laten een tekort van 700,000 fr. a mill, over, waarvan 26 lusschenhandelaars de slachtoflers zijn. 8PAVJE. Morgen gaat de Duitsche kroonprins op weg naar Andalusië. Twee dagen zijn voor Sevilla, een voor Cordova, twee voor Grenada bestemd. Den 15d"> December zal de prins zich te Barcelona inschepen. De vjjf officieren, te Barcelena gearresteerd, verklaarden alleen deel te hebben uitgemaakt van eene vrflmetselaars-vereeniging. De minister van oor log heeft hen daarop, naar men verneemt, bij andere regimenten over geplaatst. ITALIË. Er zijn te Rome tijdingen ontvangen van den heer De Brazza. Zgne brieven zijn gedagteekend den 15dtn October. Hij bevond zich toen wel, evenals koning Makoko. De Keulsche dom, uit het begin der 13de eeuw, is voor een paar jaren voltooid, en dezer dagen is de kathedraal te Florence afgewerkt. Ten jare 1294, dus heel wal later dan den Keulschen dom, werden de grondslagen ge legd van deze kerk door den grootsten bouwmeester van Italië, Arnolfó di Cambio, die aan de spits stond der grootste meesters der Gothische bouwkunst in genoemd land. Ten jare 1421 trad Philippe Brunellischi in zijne plaats en bestuurde den verderen opbouw tot in 1436. Deze beroemde architect heeft een meesterwerk achtergelaten; hij is namelijk degeeu, die den 119 meter hoogen koepel van die kathedraal heeft opgericht. Maar in later jaren staakte men deu arbeid en eerst nu zal binnen enkele dageu de plechtigheid worden gevierd der voltooiing van dit werk. waarvan de aanvang dagteekend van de 13d« eeuw. De kouing van Italië, al de prinsen en prinsessen van zijn huis en eene reeks van genoodigden zullen de feestelijkheid bijwonen. Sedert enkele dagen is de prachtige kathedraal Santa Maria del Fiore werkelijk voltooid. DC1T8CII1LANI). Het centrum heeft een voorstel bij de Pruisische kamer ingediend tot herstel der artt. 15. 16 en 18 der Pruisische grondwet. De artikelen luiden in den oorspronkelijken vorm: Art. 15. De Evangelische en de Roomsch- Katholieke kerk, alsmede elk ander kerkgenootschap, regelt en bestuurt hare aangelegenheden zelfstandig en blijft in het bezit en genot der voor hare eeredienst-, onderwijs- en liefdadigheidsinstellingen bestemde slichtingen en fondsen. Art. 16. Het verkeer der kerkgenootschappen met hare hoofden is onverhinderd. De bekendmaking van kerkelijke verordeningen is slechts ouderworpen aan de beperkingen, die voor alle bekendmakingen gelden. Art. 18. Het recht van benoemingen, voordrachten, verkiezingen en bekrachti gingen van kerkelijke ambten wordt, zoover het den staat toekomt en niet op het patronaat of bijzondere rechtstitels berust, opgeheven. Deze bepaling heeft geen betrekking op de benoeming van geestelijken bij militaire of open bare instellingen. Het Berl. Tageblatt bevat een hoofdartikel, om de Duitsche kapitalis ten te waarschuwen, zich uiet te laten beetnemen door gunstige berichten over de nieuwe Russische leening. Het deelt tevens het bericht mede, dat sedert geruimen tijd in het diepste geheim een Russisch literarisch bureau werkzaam is in de hoofdstad, hetwelk door valsche voorstelling der feiten, welke mededeelingen haar weg vinden in vele dagbladen, de openbare opinie gunstig tracht te stemmen voor de financiëele staatkunde, door Rusland gevolgd. Een onlangs van eene zeereis te Hamburg teruggekeerd zeeman heeft zichzelf bij de justitie aangegeven wegens het volgende feit. Op 12 Septem ber 1880 werden twee boerenwoningen in een dorp bij Berlijn in de asch gelegd; twee werklieden werden van brandstichting verdacht, daarom ver oordeeld en in de gevangenis gezet. Onze zeeman had dit vernomen en heeft nu aangegeven, dat hij door onvoorzichtig omgaan met vuur oorzaak van de ramp en door zijn stilwijzen ook van de onschuldige veroordeeling is geweest. RI8LAND, Het Journal de St. Pétersbourg zegt, dat te St. Petersburg niets be kend is van hei bericht van Havas, dat Rusland deel neemt aan de regeling van de vloot in China's wateren. In het Russische gouvernement Kieff nemen de zoogenaamde agrari sche misdrijven voortdurend toe. Al de landeigenaren in den omtrek van Bojarky o. a. hebben veel schade geleden door brandstichtingplundering en verwoestingen, door de boeren gepleegd. In de meeste gevallen was de politie machteloos en genoodzaakt de hulp der militaire macht in te roepen. Uit Kisil-Ajak wordt gemeld, dat het nivelleerjngswerk der Amu-Darja- expeditie is afgeloopen, en de expeditie het terugbrengen der Amu-Darja in hare oude bedding mogelijk acht. Gisteren heeft te Konstanlinopel een vreeselijke brand in de voorstad Haskicui, die door Turken en Joden bewoond wordt, gewoed. Honderden huizen zijn vernield. Groot is de verslagenheid. KONSTANTINOPEL, 5 December. De brand, te Haskieni uitgebarsten, heelt 12 uren gewoed voor men hem had bedwongen. De schade,daardoor teweeg gebracht, is veel belangrijker dan aanvankelijk werd vermoed. Op last des Sultans zijn vele wagens, met brood beladen, naar genoemd ge deelte der hoofdstad gezonden, ten einde de behoeftige klassen van voedsel te voorzien. CAIRO, 6 Dec. Tot heden is geen bevestiging verkregen van het telegram, op 3 dezer, door deu Oostenrrjkschen consul uit Kharthoem gezonden. Te oordeelen naar de jongste mededeelingen, van daar ontvangenbegint de beduchtheid^ onder de bevolking dier stad heerschende wegens den verwach ten aanval van den Mahdi (den valschen profeet), te bedaren. Men onder stelt, dat hij niet geneigd is thans verder op te rukken. FAILLISSEMENT. Bjj vonnis van de Arrondissemenls-Rechtbank te 's Gravenhage van 30 November 1883, is JOBA1V HENDRIK LAHJIERING, Fleesch- houwerwonende te Leiden, verklaard In staat van faillissement, aanvang genomen hebbende daags te vorenmet benoeming van den Edel Achtbaren Heer Mr. W. C. D. OLIVIER, Rechter in gemelde Rechtbank, tot Rechter-commissaris, en van den ondergeteekende, Procureur te Leiden, Val curator. De eerste vergadering van schuldeischers, tot verificatie der schuldvorde ringen, zal plaats hebben op Woensdag 9 Januari 1884, des voor middags te elf uren, in het Gebouw der Arrondissemenls-Rechtbank te 's Gravenhageop de Korte Vijverberg N'. 3. De schuldeischers worden ver zocht minstens vijf dagen te voren opgave hunner vordering te doen ten kantore van den ondergeteekende aan het Plantsoen N°. 41. Leiden, 6 December 1883. Mr. C. H. P. KLAVERWIJDEN. Commissarissen dier School brengen ter kennis van belanghebbenden: 1°. dat de drie en twintigste openbare les en prijsultdeellng zullen plaats hebben op Dinsdag den 18den December e. k.des avonds te lialfacht, in de Stadszaal; 2". dat aan de leden van 't Nut, als naar gewoonte, één toegangbewijs, aan de ouders ol voogden van leerlin gen drie bewijzen van toegang zullen worden verstrekt, lerwgl bui tendien voor niemand, ook niet bij Commissarissen, een toe- gangbewijs zal verkrijgbaar zijn; 3J. dat plaatsen kunnen worden besproken aan de 8TADSZAAL1, tegen betaling van tien Cents voor elke plaats, op Dinsdag 18 December, 's voormiddags van 10—12 uren, en voor de ouders en voogden van leerlingen, desverkiezendeook op Maandag 17 December, van 10 11 uren des voormiddags; 4°, dat de deuren der Zaal worden geopend te halfzeven; 5'. dat aldaar Tekstboekjes (geene afzonderlijke Programma's) verkrijgbaar zijn tegen betaling van tien Cents 6°. dat gelegenheid bestaat tot het aangeven van leerlingen voor den Cursns aanvangende 9 Januari aanst.waartoe men wordt uitgenoodigd zich op 27, 28, 29 of 31 December e. k-, tusschen 1 en 2 uren des namiddags, ter inschrijving aan te melden bij den Commissaris S. B. VOS, Breèstraat N°. 161. De leden van het departement betalen per kwartaal: voor 1 hunner kinderen 1.25. «2 2.—. 3 2.50. 4 of meer hunner kinderen 3.—. Leiden, 6 December 1883. Zijdie geen lid zijn van het departement, betalen per kwartaal: voor 1 kind 2 kinderen «3 4 of meer kinderen Commissarissen voornoemd. ideren I R. KOOPMANS VAN BOEKEREN, waarn. Voorzitter. P. DE HAAS, Secretaris.

Leydse Courant | 1883 | | pagina 3