nen, zoodat wij ons vleien dat velen de gelegenheid om dit stuk, dat sinds verscheidene jaren alhier niet is opgevoerd, te gaan zien, niet zullen laten voorbijgaan. Met het stoomschip Batavia zal 8 December aanstaande 's morgens ten 9% uur cene brievenmaal van Rotterdam naar Padang en Batavia wor den verzonden. Het stoomschip Koningin Emma, vau Batavia naar Amsterdam, liep 5 Dec. te Gibraltar binnenom aldaar een nieuwe stoomschuif in te zetten. Uilslag van gisteren te 's Hage gehouden acte-examens voor middelbaar onderwijs: voor Nederl. taal- en letterkunde 1 candidaat zich teruggetrok ken, 1 niet opgekomen; voor geschiedenis 1 candidaat afgewezen, 1 niet opgekomen; voor aardrijkskunde 1 candidaat niet opgekomen, 1 zich terug getrokken; voor boekhouden geëxamineerd 2 candidate;) voor huisonderwijs, toegelaten de heer J. W. P. Hofman, te Rotterdam; 1 afgewezen. Bij het te Utrecht gehouden examen voor middelbaar onderwijs is voor Fransche taal, acte A, toegelaten mej. A. J. Verwey, van Sassenheim, en voor Engelsche taal, acte A, lager onderwijs, de heer W. F. Keizer, vau Voorschoten. Bij het te Utrecht gehouden examen voor arts, 5 December, is geslaagd de heer M. E. A. Vermeulendoctorandus. Toegelaten voor het eerste ge deelte de hh. Th. H. Bakker, doctorandus, en R. V. Bersma, candidaat-arts. Dr. Jonkman, uit Utrecht, is van zijne reis naar de Transvaal in den besten welstand te Londen teruggekeerd. Hij heeft het voornemen, na eenige dagen rust, naar het vaderland te vertrekken. Hoewel hij de bijzonder heden van zijne reis voorbehoudt voor degenen die hem uitgezonden hadden; getuigde hij gaarne, dat hij de gunstige meening omtrent land en volk had opgevat en, naar zijn gevoelen, de Transvaal onze voortdurende sympathie verdient, (IV. v. d. De bekende Engelsche financier Grant moet, volgens een particulier telegram van de Amsterdammerde rijkste Transvaalsche goudmijn gekocht en tevens de concessiën voor het exploiteeren van de pachthoeven «Lissa° bon" en Berlijn", in het Lijdenburgsche, verkregen hebben. Van vriendelijke zijde wordt aan het D. v. Z. H. uit een particulier schrijven het volgende medegedeeld: /'De Goenoeng Merapi, in Solo, dreigt ons met eene verschrikkelijke uitbarsting; in twee maanden tijds heeft zich in den krater een kegel gevormd van 600 voet hoog; nog steeds wordt die kegel grooter en zal spoedig wel naar beneden vallen. Daarna wordt de uit barsting verwacht". De correspondent te Londen der N. R. C. bericht: De firma Pinkney, Sons Clare, eigenaars van het op Atjeh's kust gestrand schip Pisero, be richt mij, dat zij heden de mededeeiing van het Foreign Office ontving, dat Kennedy, de Engelsche consul te Olehleh, medeging met de Pegasus naar de plaats der ramp, en dat de regeering te Atjeh alle hulp verleent. Sedert 1 Januari 11. is het aantal vervoerde reizigers bij de Hollandsche IJzeren spoorweg-maatschappij 3,805,558 en het bedrag der ontvangsten i 5,516,960.44%. Uit Nooedwjjk aan Zee wordt aan het Hbl. gemeldt: Tot mjjn groot genoegen kan ik melden, dat onze visschervloot behouden en wel aan het strand is teruggekomen. De hooge prijzen van steur- en pekelharing, en de weinige verliezen van netten, zijn reden dat er bijzonder veel geld besomd is; de netto opbrengst van onze 13 schuiten bedraagt ƒ121.000, zoodat zij door elkander besomd hebben ƒ9300, eene som welke, zoover men weet, niet één jaar (door elkander genomen) gehaald is. Daar er ook niemand van onze plaats verongelukt is, hebben we alle reden tot dankbaarheid. Men schrijft aan het V. D. uit Rotterdam: Blijkens de menigvuldige adressen, die reeds bij de regeering inkwamen, is door vele steenfabrikanten in ons land aangedrongen op ondersteuning dier industrie, door het gebruik van inlandsche gebakken steen voor te schrijven b(j aanbestedingen van wege het rijk. Een zeer opmerkelijk verschijnsel mag hel daarom geacht worden, dat, ondanks deze stemmen vóór bescherming, de meerderheid der leden van de vereeniging van IJsel-steenfabrikanlendie eergistermiddag in het Pool- sche koffiehuis in de Hoofdsteeg te Rotterdam eene vergadering hielden, zich tegen bescherming verklaarden. Met ruimen blik werd door verschillende sprekers, als daar zijn: de beeren Schelling Jr. en Sr., Lans en Vroege, de schuld van het verval dezer industrie in eigen boezem gezocht. De steenfa brieken zijn niet met hun tijd meegegaan en laten zich door het buitenland overvleugelen, was het oordeel dier sprekers. Wel meenden sommige spre kers, dat de regeering waar de binnenlandsche steen zoo goed is als de bui- tenlandsche, geen buitenlandsche voor moest schrijven, maar over het geheel waren de leden voor algeheele vrije concurrentie. Maandagavond is eene onbekende vrouw in een winkel aan de Zeevisch- markt te Rotterdam, waar zij verzocht even te mogen uitrusten, in elkander gezakt, waarna zij weinig of geen teekenen van leven meer gaf. Onmid dellijk daarop naar het ziekenhuis gebracht, kon aldaar slechts de dood worden geconstateerd. Door den heer mr. N. G. Pierson, hoogleeraar in de staathuishoud kunde en de statistiek aan de Amsterdamsche hoogescbool, is aan den ge meenteraad verzocht hem van hel onderwijs in de statistiek te ontheffen, en daarmede een afzonderlijk hoogleeraar te belasten. De stormen der laatste dagen veroorzaakten w eder groote schade aan het nieuwe werk van den Zimmermanspolderonder Rilland. Het aantal polderwerkers, aldaar dagelijks aan het delven en Uruieu, beloopt bijna 300, terwijl een 50-tal vletters vetten grond aanbrengen. p. De K.te Hilversum, jl. Donderdag bezig zijnde met het uitmesten van een varkenshokhad het ongeluk te struikelen en zijne hand aan een spijker te bezeeren. De bloeding willende sluiten, zonder de wond uit te wassclienlegde hij hierop een stukje grauw papier, met gevolg, dat de ge- heele arm den volgenden morgen opgezwollen was, en hij binnen drie dagen aan de gevolgen (etterkoorts) overleed. De gemeenteraad van Zwolle heeft een tweetal aanzienlijke legaten aanvaard, nl. van den heer M. A. Jacobs, een huis aan de Thorbeckegracht, en van mevr. Wieland, geb. Gomarus, een huis in de Koestraat, eene som van ƒ35000 en eenige meubelen. Een jongmensch, van beroep kuiper, verloor Maandagnamiddag te 's Bosch op eene noodlottige wijze het leven. In de brouwerij van den heer Van Gulick werkzaam zijnde, werd hij ongesteld en begaf zich buiten het gebouw; het schijnt dal hem eene duizeling overvallen is, waardoor hjj in de rivier de Btnnen-Dieze is gevallen en verdronk; eergisterennamiddag is zijn lijk daaruit opgehaald. Daniël Schoolenaar, becldhouwersknecht te Amsterdam, die voor acht dagen voor het gerechtshof te Amsterdam terecht stond ter zake van poging tot moord op zijne vroegere beminde, is bjj arrest van gisteren tot eene cel straf van één jaar veroordeeld. 's GKaVENHAGË, 6 December. Door Z. M. is. strekkende tot belooning van hen die zich in Atjeh bjj verschillende ontmoetingen met de vijandelijke benden tusschen 27 Juni 1882 en 10 Maart 1883 hebben onderscheiden, de majoor der infanterie van het leger in Nederlandsch-Indië M. Segov bevorderd tot ridder der derde klasse van de Militaire Willemsorde en is bepaald dal bij afzonderlijke dagorders, zoo in Indië als in Nederland, eervol zullen worden vermeld de thans bij het leger hier te lande gedetacheerde kapitein der infanterie van het leger in Nederlandsch-lndië H. Bendien, en de officier van gezondheid 1' kl. van het laatstvermelde leger F. Rogier. Door Z. M. is benoemd tot ambtenaar van het openbaar ministerie bij de kantongerechten in het arrondissément 's Hertogenbosch, voor de kantons 's Hertogenbosch, Oss, Heusden en Waalwjjk, ter standplaats 's Herlogen- bosch, jhr. mr. L. H. L. J. Van der Maeseu de Sombrefl, thans ambtenaar van het openbaar ministerie bij de kantongerechten in het arrondissement Rotterdam voor de kantons Schiedam, Brielle en Sommelsdijk, ter stand plaats Schiedam. Door Z. M. zijn, met ingang van 16 December 1883, benoemd tot sur numerairs bij het vak der posterijen: J. J. De Klerk, P. N. L. Fellzer, L. H. Bartelink, J. H. Acker, H. G. Van der Weerd, H. P. J. Hueskes, P. M. A. Van Wjjk, B. J. Bouricius, C. H. Windt, J. J. Giunta d'Albani, A. W. Van Gordt, J. Van Wieringhen Borski, W. A. Van der Meuten, B. Ten Cate, M. W. L. J. Aertnijs. Door Z. M. is bekrachtigd artikel 1 van hel besluit van den gouver neur-generaal van Nederlandsch-Indië, van 7 October 1883 n'. 14, waarbij de secretaris van de algemeene rekenkamer van Nederlandsch-lndië, H. Van Alpheu J.Rz., is benoemd tot tijdelijk lid van dat college. Door Z. M. is de voor den dienst in Nederlandsch-Indië bestemde 2' luit. der infanterie P. G. Hompeop het daartoe door hem gedaan verzoek, eervol uit den militairen dienst ontslagen. Bij het voortgezet debat over het hoofdstuk Justitie in de zitting van de tweede kamer van heden verzekerde de minister aan den heer Lieftinck, dat de overgang van eene prolestantsche vrouw in de gevangenis te Roer mond tot het katholicisme geheel vrijwillig geschiedde en dat in het alge meen ter wille van gewetensvrijheid overgangen in gevangenissen niet kan worden verboden. Verworpen zijn de posten voor nieuwe bewaarders in de gevangenis te Leeuwarden; voor nieuwe kantongerechtsgebouwen ie Delft Schoonhoven, Wijk-bij-Duurstede en Üokkum, en ƒ270,000 voor aankoop van grond voor eene nieuwe gevangenis te Amsterdam. Het geheele hoofd stuk is unaniem aangenomen. Het algemeen debat over het hoofdstuk Binnenl. zaken is gesloten. Morgen zijn de artikelen aan de orde. De hh. Donner, Lohman, T. Mackay en Van Asch van Wijck hebben aan de kamer eene reeks van verminderingen der begrooting van binnenl. zaken voorgedragen, meerendeels op de uitgaven voor de verschilleude takken van onderwijs. Door het gerechtshof alhier werd gisterennamiddag o. a. arrest gewezen in de zaak van B. B.metselaar te Rotterdam, en C. J. v. d. B., sjouwer te 'sllage, beschuldigd van valschheid in een onderhandsch geschrift en het des bewust gebruik maken daarvan, en werden veroordeeld: de eerste tot 18 maanden eenzame opsluiting en twee boelen van ƒ50, de tweede tot 9 maanden eenzame opsluiting en eene boete van ƒ50. B U 1 T E N L A N L> S C li E B E RICH T E i\ BELGIË Men verontrust zich te Antwerpen over het Belgische stoomschip Plan- tijn, hetwelk den lO'"» November van New-York naar Antwerpen vertrok ken is en waarvan men tot heden nog geen bericht heeftterwijl het stoom schip Penland, dat een paar uren ua de Plantijn van New-York vertrok, reeds den 29eD November te Antwerpen is aangekomen. GNGELA1IIB. In antwoord op een brief van den heer Palmer, voorzitter der kamer van koophandel te New-Castle, heeft lord Granville het gerucht tegengespro ken, dat de Britsche regeering Egypte zou hebben aangespoord een tweede kanaal te doen graven. In The United Irishmen leest men de volgende regelen, gezet in een zwarten rand: "De moordenaren van O'Donuell. Onzen Londenschen vrien den wordt verzocht ons op te geven de namen, de woonplaatsen en de levensbijzonderheden van de gezworenen, die van Engeland in last gekregen hebben O'Donnell op te hangen, opdat wij in staal zijn de kennisgevingen van hun overlijden in gereedheid te brengen." De werklieden op de scheepswerven aan de Tyne hebben aanzegging ontvangen van de voorgenomen verlaging der loonen. Uit Durban wordt aan de Times gemeld, dat üsborne te Elkowe met duizend hoofden der Zoeloe's eene bjjeenkomst had. Deze drongen eenstem mig aan op Getewayo's verbanning. De voornaamste redenaar der Zoeloe's

Leydse Courant | 1883 | | pagina 2