LEID8CI1E C OIIH A N T. 1883. V. 289. VRIJDAG 7 DECEMBER. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. [)e Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars 1.50, franco p. p. f 2.- afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prjjs der Advertentiën is van 14 regels f 1.iedere regel meer 26 cents, groote letters berekend naar plaatsruimte. LEIDEN, 6 December. In de heden gehouden vergadering van den gemeenteraad waren aan wezig de hb.: De Fremery, Harlevelt, Bredins, Van der Zweep, Juta, Dam- sté, Zaayer, Van Dissel, Land, Buys, Dercksen, Le Poole, Van der Hoeven, Knappert, Zaalberg, De Geus, De Clercq, Was, De Goeje, Cock en de voor zitter. Aan de orde was het verzoek van den heer D. J. Braakenburg, om conti nuatie als adjunct-stads-genees- en heelkundige, hetgeen werd toegestaan. Als tweede onderwijzer aan de school 3de klasse n". 1 en als derde onder wijzeres aan de school 3de klasse n°. 3. werden respectievelijk benoemd de beer H. J. Westerling en mejuffrouw S. H. E. Prins. Omtrent de voordracht van burg. en weth. tot wijziging van art. 16 van het raadsbesluit regelende de heffing der plaatselijke directe belasting, strek kende om het hooren en oproepen van belastingschuldigen, welke volgens het oordeel van burg. en weth. onvoldoende of te lage opgave voor de plaats, dir. belasting gedaan hadden facultatief te stellennam de heer Buys het woord en verklaarde thans niet in hel uitgebreide over dit voorstel uit te wjjden. Reeds vroeger heeft hij zijne gevoelens hieromtrent medegedeeld en de argu menten en motieven bjj die gelegenheid door hem tot wederlegging van deze voordracht te berde gebracht, hield hjj ook thans staande. Hij hield vol dat het kohier dezer belasting niet deugdelijk kan vastgesteld worden, dat de gedeputeerde staten de al of niet goede aangifte niet kunnen beoor- deelen zonder belanghebbenden te hebben gehoord. Wel is waar, er wordt hooger beroep toegestaan tegen de aanslag, maar, vroeg spreker, moet dan in eerste instantie recht gesproken worden zonder hooren van partijen. Gaarne gaf hij toe dal er aan den bestaanden toestand moeielijkheden zjjn verbonden dat er een groote omslag steeds plaats heeft; hjj wil echter noch de moeie lijkheden, noch die omslag uit den weg ruimen ten koste van een in zjjne oogen zeer billijk en rechtvaardig belang. De regeling, zooals deze thans bestaatmoge ten voordeele zijn van de groote menigtevoor enkelen onge twijfeld niet en ook voor die enkelen moet recht bestaan. De heer Cock schonk volkomen adhaesie aan de woorden van den vorigen spreker. Hij had dan ook met bevreemding gezien dat na de krachtige argumentendie dit zelfde voorstel vroeger hebben doen vallendit thans wederom door burg. en weth. ter sprake is gebracht. Hij noemde de wjjze door burg. en weth. voorgesteld gelijkstaande aan eene moreele veroordeeling; wanneer toch een bepaald eerlijk man volgens zijn beste weten opgave doet en deze opgave wordt, zonder deze man gehoord wordt, niet met de waarheid overeenstem mende bevonden, dan wordt zoo iemand bepaald moreel veroordeeld. Het geheele kohier zal slechts eene fictie zijn, wanneer de raad het stelsel van burg. en weth. aanneemt, daar het inkomen van een aantal personen bij geen mogelijkheid ambtshalve kan geschat worden. Mocht de voordracht van het dagelijksch bestuur aangenomen worden dan houdt hij zich overtuigd dat deze reeds zoo impopulaire belasting nog meer tegenkanting zal ondervinden. De heer De Fremery antwoordde den heer Cock dat dit niet hetzelfde voor stel is als vroeger reeds gedaan was. Werd toch bij de vorige gelegenheid voorgesteld de geheele oproeping te doen vervallen, thans wordt die oproe ping facultatief gesteld. Ook dat partijen niet gehoord worden kan spreker niet toegeven, hun wordt wel degelijk gelegenheid gegeven om gehoord te worden en wel door middel van het aanslagbiljet. De heer Van der Hoe ven erkent zoowel de bezwaren door het dagelijksch bestuur in hunne missive neergelegd, als de bezwaren door de bestrjjders van het voorstel aangehaald. Burgemeester en wethouders verklaren echter, zoo vervolgde spreker, dat het oproepen van alle belastingschuldigen geheel "doelloos en overbodig" is; mocht zulks het geval zijn dan gaat hij volkomen met het dageljjksch bestuur mede, maar is er ook slechts één enkel geval te vinden dat het niet doelloos of overbodig is geweest, dan zal hij tegen hun voor stel stemmen. Hij gelooide echter dat het keeren van een middenweg verre weg in casu te verkiezen is. Hij geloofde dat alle mogelijke bezwaren van beide punten vervallenwanneer bij het voorstel van burg. en weth. de vol gende alinea wordt gevoegd «Wanneer geene aangifte is gedaan of deze naar het gevoelen van burg. en weth. niet voldoende of te laag is. berich ten zij hem schriftelijk in welke klasse zij voornemens zijn hem aan te slaan en geven hem een termijn van 8 dagen, binnen welke hij, hetzij door een brief, hetzij bij monde in hunne vergadering zijne bezwaren hiertegen kan inbren gen". De voorzitter sloot zich aan bjj den heer De Fremery, ook hjj zeide dat deze voordracht niet hetzelfde is als vroeger reeds is gedaan. Hij kon in een opzicht niet met den heer Buys medegaanvolgens hem toch moet niet het belang van enkele uitzonderingen, maar integendeel het algemeen belang in hel oog gehouden worden. Van veroordeeling, zooals de heer Cock de ambtshalve aanslag zonder hooren van belanghebbenden noemde, is vol gens zijne opinie geen sprake. De raad oordeeltterwjjl de veroordceling eerst in hoogste instantie wordt uitgesproken. Wat de impopulariteit aan gaat dezer belasting antwoordde spreker den heer Cock, dat alle belastingen zonder onderscheid impopulair zijn toch kon hjj op grond van rijke onder vinding mededeelen, dat deze belasting het minst impopulair is van alle belastingen. De heer Buys gaf toedat dit voorstel niet juist hetzelfde is als het vroegere; zulks is hem echter onverschillig, wanneer het hooren van belanghebbenden afhangt van den rechter en niet van die er belang bjj heb ben. Ook mag de meerderheid niet beslissen, zooals de voorzitter beweerde, het geldt hier eene finantiëele rechtspraak en recht moet er zjjnniet voor velen, maar voor allen. De heer Le Poole ondersteunde ten sterkste het voorstel van den heer Van der Hoeven op grond dat de beroepen, bedrijven en onderne mingen op het oogenblik in kwijnenden toestand verkeerden en dat derhalve het onmogelijk is het inkomen der belastingschuldigendie winkeliers of fabrikanten zijnjuist te kunnen schatten. De heer Van der Hoeven lichtte zijn amendement nader toe. De heer Knappert daarentegen bestreed het en verde digde de voordracht van burg. en weth. Vervolgens werd het amendement van den heer Van der Hoeven in stemming gebracht, hetgeen verworpen werd met 12 tegen 9 stemmen. Ditzelfde lot viel te beurt aan het voorstel van burg. en weth., dat met 11 tegen 10 stemmen werd verworpen. De voordracht tot het verleenen van afschrijving of restitutie van plaat selijke directe belasting en de vaststelling van het tweede suppletoir kohier der plaatselijke directe belasting, dienst 1883, werden goedgekeurd. Het bestuur der afdeeling Leiden en Omstreken der Holl. Maatschappij van Landbouw heeft op uitnoodiging van eene door burg. en weth. van Leiden tot hem gerichte vraag of het wenscheljjk is het adres van de Friesche Maat schappij van Landbouw, in zake de longziekte van het vee, te steunen, het navolgende geantwoord: "Wij hadden de eer te ontvangen uwen briel van den 13t0 November II. Wij hebben gemeend wel te doen de daarbij tot ons gerichte vraag ter tafel te brengen in de afdeelings-vergadering den eersten dezer maand gehouden. Eenparig was die vergadering van gevoelen, dat de belangen van landbouw en veeteelt zeer zullen worden bevorderd door spoe dige afmaking van het longzieke vee in het z. g. spoelingdistrict, en dat daarom de ondersteuning van het adres van het hoofdbestuur der Friesche Maatschappjj van Landbouw te dier zake tot de hooge regeering gericht door het bestuur der gemeente Leiden verdient te worden bevorderd. Terwjjl wij de eer hebben u van het gevoelen der vergadering mededeeling te doen, nemen wij de vrijheid UEd. Achtb. in herinnering te brengen, met welken onverwacht gunstigen uitslag dc bestrijding der veepest destgds heeft plaats gehad, dank zij de strenge tenuitvoerlegging van de wettelijke bepalingen door den minister Heemskerk. Wjj aarzelen niet tevens ons gevoelen uitte spreken, dat, nu diezelfde minister het beleid van 'slands zaken opnieuw in handen heelt, het geen twijfel lijdt, dat, wanneer de landbouwende bevol king, van het groote belang der zaak doordrongen, de hulp der hooge regee ring inroept, de heer Heemskerk zal toonen, dat zijn wil en zijne kracht, om de belangen van het vaderland le dienenmet den loop der jaren geens zins verzwakt zijn." Door den heer burgemeester dezer gemeente is tot hoofdinspecteur van politie benoemd W. Landzaat, thans inspecteur van politie alhier. Onder degenen die gisterenavond met vreugde den St. Nikolaas be groetten behoorden voorzeker ook de kinderen van 4 tot 10 jaar der ge huwde militairen, wien in de kazerne aan de Morschpoort een aangenaam feest was bereid, waarbjj ook hunne ouders tegenwoordig waren. De opge wondenheid van het jonge volkje laat zich beter gevoelen dan beschrijven, wanneer men bedenkt dat in ruime mate voor versnaperingen was gezorgd, chocolade, gebak enz. enz. Aan de jongens werd bovendien nog een boek werk en aan de meisjes een voor hen nuttig geschenk uitgereikt. Het blijde gelaal en de tevredenheid der kleinen is voorzeker de schoonste belooning voor hen die dit feestje organiseerden. Aanstaanden Zondagavond zal in de Stadszaal eene tooneelvoorstelling worden gegeven door het gezelschap van het Thédtre Frascali, onder direc tie van den heer H. W. Nieuwenhuis. Alsdan zal ten tooneele worden ge voerd «Marie Antoinette", geschiedkundig drama. Dit gezelschap deed zich vroeger, ook nog op de laatste kermis alhier, van zeer gunstige zjjde ken*

Leydse Courant | 1883 | | pagina 1