LEIDSCHË 01IIA H I. 1883. H°. 287. WOENSDAG 5 DECEMBER. STADS-BERICHTEN. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. en I)e Courant verschijnt dagelijks, Zonen Feestdagen uitgezonderd, de prijs der Courant is per vierendeel jaars f 1.50, franco p. p. f 2. afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prjjs der Advertentiën is van 14 regels 1.iedere regel meer 26 cents, groote letters berekend naar plaatsruimte. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN Gezien het adres van J. J. Van Dijk, alhier, houdende verzoek om ver gunning tot oprichting van eene smederij in het perceel in de Van-der- Werfstraat 17. Gelet op de artt. 6 en 7 der wet van 2 Juni 1875 (Staatsblad n°. 95); Geven bij deze kennis aan het publiek dat genoemd verzoek, met de bjjiagen, op de Secretarie dezer gemeente ter visie gelegd is; alsmede dat op Dinsdag den 18<m December aanst.'s voormiddags te elf uren, op het Raadhuis, gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen dat verzoek in te brengen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. Leiden, 4 December 1883. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 4 December. Aan den gemeenteraad wordt door borg. en weth. de volgende voor dracht gedaan ter benoeming van eene onderwijzeres aan de school der 3« klasse n°. 3: mej. S. H. E. Prins, te Oegslgeest; G. Maat, te Giet hoorn, en T. Hidma, te Woerden, en ter benoeming van een tweeden onderwijzer aan de school 3e klasse n». 1: de hh. H. J. Westerling, Gerrit Zijlstra, beiden te Groningen, en H. Ter Beeke, te Amsterdam. Heden herdacht de heer P. A. Versier van Wulverhorst den dag waarop hij 25 jaar geleden de betrekking van rentmeester van Rijnland aanvaardde. Dijkgraaf en hoogheemraden overhandigden den jubilaris bjj gelegenheid van een déjeuner ter zijner eere een fraai geschenk in zilverhem door de vereenigde vergadering aangeboden. Naar wij vernemen is op een lot in de Amsterdamsche tentoonslellings- loterij in eigendom toebehoorende aan een vijftal fabrieksmeisjes alhier, een prijs ter waarde van 200 fr. gevallen. De commissie van rapporteurs uit de tweede kamer voor het budget van binnenl. zaken heeft een achttal wijzigingen voorgesteld, strekkende om de begrooting te verminderen met een gezamenlijk bedrag van ƒ517.300. Die vermindering zullen ten gevolge hebben: handhaving van de jaarwedden der ambtenaren op het tegenwoordig cijfer; het schrappen van ƒ1500 voor bezoldiging van een ambtenaar voor de beschrijving der oude codices; be houd van het cijfer voor 1883 met de verhooging voor vergoeding aan de gemeenten in de onderwijskosten; verlaging met 150,000 van het cijfer der subsidien krachtens art. 49 der schoolwet; weigering van de som noodig tot uitbreiding van het bouwkundig personeel; het tegenhouden van uitbreiding der subsidién wegens historische gedenkteekenene n gebouwen of van nieuwe subsidiën van dien aard, met uitzondering van een bedrag van ƒ3000 tot be strijding van kleine onvoorziene uitgaven voor monumenten. Blijkens een bij het departement van koloniën ontvangen telegram van den gouv.-gen. van Ned. Indie, is, ter vervanging van het op 27 Augustus jl.tengevolge van de vulkanische werkingen in Straat Soenda verwoeste post- en telegraafkantoor te Anjer, thans te Nieuw-Anjer, tegenover Merak, een post- en telegraafkantoor geopend. -- In hel gisteren vermeldde bericht van den uitslag der akte-examens middelbaar onderwijs, (akte A. van 26 Nov. tot 1 Dec.), komt verkeerdelijk de naam Sijthotl voor, men leze A. G. Wijthoff. Het stoomschip Gelderland, van Rotterdam naar Java, vertrok 3 Dec. op den middag van Suez. De Zeeland, van Java naar Rotterdam, passeerde 3 Dec. des middags Ponta da Guia. De Conrad, van Batavia naar Amster dam, passeerde Kaap Del Armi den 4den December. De Drenthevan Rotter dam naar Java, passeerde gisteren Kaap Cavociro. Naar aanleiding van de schitterende vertegenwoordiging onzer koloniën op de internationale, koloniale en uitvoerhandel-tentoonstelling te Amster dam gehouden, had zich van enkele vermogende particulieren het denkbeeld meester gemaakt, om eene koloniale vereeniging te stichten, en welke zich ten doel stelta. Belangstelling te wekken inen kennis te verspreiden van Ned. Oost- en West-lndie en andere overzeesche gewestenten einde den ondernemingen aan te wakkeren van Nederlandsch handel en nijverheid. b. Oprichting van een koloniaal museum en stichting eener koloniale biblio theek. c. Uitgave van een koloniaal tijdschrift in dc Engelsche of Fransche taal en het houden van voordrachten. Ten einde spoedig en gemakkeljjk tot dit doel te geraken, deed de voorzitter dezer vereeniging aan het hoofdbestuur der bestaande Maatschappij van nijverheid het voorstel om "door afstand van het koloniaal museum te Haarlem een blijk van welwillende waardeering te geven" met de vraag of de maatschappij in beginsel genegen is tot dien afstand en op welke voorwaarden hij zou kunnen geschieden. De heer F. W. Van Eeden heeft door het uilgeven eener brochure het antwoord der directeuren van deze maatschappij openbaar gemaakt in hetwelk zij beloogen aan dit verzoek geen gevolg te kunnen geven, daar volgens hunne meening het museum thans reeds beantwoordt aan het doel dat zich de nieuwe vereeni ging voor oogen stelt. De schrijver neemt deze gelegenheid te baat om tevens als zjjne meening te kennen te geven, dat in ons land nog op verre na niet genoeg gedaan wordt om de belangstelling in de koloniën op te wek ken, hetgeen zeer betreurenswaardig mag genoemd worden, want zoo ein digt schrjjver: Geen Nederland zonder koloniën. Bij de centrale commissie tot het inzamelen van giften, ter leniging der ramp in Ned-Indië, is nog ingekomen eene som van 1092.73 kronen (in Ned. courant 728.14), van verschillende personen in Zweden, Noorwegen en Denemarken. Men meldt uit Katwijk aan Zee: Onze visschersvloot is.'op 2 3 bom schuiten na, van de haringvangst terug. Het was een uiterst voordeeligjaar voor de reederij. Zeldzaam, ja misschien nog nooit, heeft men in het alge meen] zulk een voordeelig jaar gehad. De opbrengst was niet zooveel grooter dan in vorige jaren, doch de prijs der pekelharing eu steurharing was zeer hoog en het verlies aan netten gering. Er zijn meerdere schuiten, welke ongeveer 10,000 aan waarde hebben aangebracht. Gemiddeld kan men de opbrengst per schuit op ƒ7000 a /8000 vaststellen. Door het Fad. wordt het volgende medegedeeld: Eergisterenmiddag kwa men te Scheveningen de bomschuiten Adrianus Jacobus en De vrouw Geer truida van de haringvisscherij terug, de eerste had aan boord acht, de tweede vijf schipbreukelingen. Vrijdag 11. is nameljjk in volle zee tusschen Lowestoft en Scheveningen de Engelsche driemastschoener Cora, te Stavanger thuis behoorende eR met eene lading steenkolen van New-Castle op reis naar Le Moule (Guadeloupe) in West-Indië, in aanvaring gekomen met de brik Alone, te Grimstadt in Noorwegen thnis behoorende, komende van St. Valerie sur Saóne. Van de Cora werden de kapitein Th. Petersen en 4 man, en van de Alone 3 man gered. De bemanning van de Adrianus Jacobus, waarvan de stuurman Gerrit Vrolijk heelkomt de eer toe acht personen van een wissen dood gered te hebben. Niet minder verdienstelijk maakte zich de bemanning van de schuit De vrouw Geertruida, stuurman Simon Visser. Een Engelsch visschersvaartuig is Zaterdag 11. op onze kust in brand geraakt, waarschijnlijk door onvoor zichtigheid van den scheepsjongen. Van dit schip, Rovers Bridge geheeten en afkomstig van Lowestoft, zijn vier man en een jongen door De vrouw Geertruida gered en te Scheveningen aan wal gebracht. De heer A. E. Maas, consul voor Engeland en Noorwegen, heeft terstond maatregelen getrofïen, dat alle schipbreukelingen, dertien in getal, in een gemeentegebouw in de Nieuwstraat te Scheveningen werden gehuisvest. De Engelschen hebben gisteren reeds de reis naar hun vaderland via Rotterdam aanvaard, Nader verneemt men dat de schooner Cora 4 man en van de brik Alone 5 man waarschijnlijk in de golven zijn omgekomen. Daar vele Engelsche visscherschepen zich ophielden in de nabijheid van de plaats, waar de botsing voorviel, kan echter omtrent het lot der vermisten nog niets met zekerhied gezegd worden. Zooals gemeld is, werd in de vorige week diefstal gepleegd ten huize van den landbouwer T., aan de Wateringsche vest te Delft, en bij die gelegenheid eene som van ƒ1400 aan bankpapier ontvreemd. Eergisteren nu zeer vroeg in den morgen werd bij den bestolene in een blauw couvert, zonder adres en voorzien van zes lakken, /1200 aan bankpapier bezorgd, blijkbaar van den diefstal afkomstig. De persoon, die den brief bezorgde, is door niemand op gemerkt. Door de Rolterdamsche politie is in een logement een polderwerker aan gehouden die vervolgd werd door den officier van justitie le Tiel, wegens een diefstal te Resteren. Hij was vroeger reeds in de strafgevangenis te Leiden gedetineerd. De buitengewone algemeene vergadering van de Hollandsche IJzeren spoorweg-maatschappij, Zaterdagmiddag in //Odeon" te Amsterdam gehouden onder het voorzitterschap van den heer F. Th. Westerwoudt, werd bijge woond door 83 aandeelhouders, vertegenwoordigende 114 aandeelen en tot

Leydse Courant | 1883 | | pagina 1