TENLAN DSC HE BEK i CII TEN. In de memorie van antwoord aan de tweede kamer over de begrooiing voor het depart, van oorlog tracht de minister aan te toonen, dat zijne be- j grooting wel degelijk den stempel draagt van ernstige bezuiniging, getuige j de lagere raming van 1& millioen; doet uitkomen dat de volksvertegen- j woordiging zelf de minister in de richting van een kostbaar beheer van 'slands krijgswezen heelt gedreven, alsmede dat de steeds verminderende waarde van het geld en de verbazende en aanhoudende vooruitgang en ont wikkeling der natuurkundige wetenschappen met hare toepassingen op de militaire techniek de gedragslijn van de hoofden van het oorlogsbestuur be- heerschen. Noemenswaardige vermindering der vaste uitgaven kan hjj dan ook niet in uitzicht stellen, zoodat aan de toewijzing van eene vaste jaar- lijksche som niet gedacht kan worden. Vermindering van de sterkte onzer levende strijdkrachten ter verkrijging van een lager eindcijfer zou de hand having onzer neutraliteit kunnen schaden. In verband met de voorbereiding van grondwetsherziening kan de minister onmogelijk 'hans reeds bepqalde inzichten en plannen ten aanzien van de zamenstelling en inrichting onzer levende strijdkrachten aan de vertegenwoordiging voorleggen, al erkent hij dat de onvoldoende toestand niet kan blijven bestaan tot na die herziening. De minister handhaaft de wijziging van de verhouding tusschen de getallen der le en 2' luitenants als een billijke en betrekkelijk goedkoope maatregel, die eene afdoende regeling der tractementen niet in den weg staat. De minister is tegen verandering van het regiment grenadiers en jagers in een gewoon regiment infanterie, met het oog op de eervolle geschiedenis van dit regiment en op de waarde voor instandhouding van corpsen met roem rijke geschiedkundige herinneringen. Evenzeer is hij tegen opheffing der muziekcorpsen bij de infanterie als nadeelig op het moreel en de militaire geest der troepen. 's GRAVËNHAGË, 30 November. Door Z. M. is Z. D. 11. de erfprins Alexis Van Gentheim-Gentheim en Benlheim Steinfurl benoemd tot grootkruis der orde van den Nederland- schen Leeuw. De luit. ter zee le kl. II. Van den Pauvert en de officier van admi nistratie 2* kl. A. P. Van de Ven, uit Oost-Indië in Nederland teruggekeerd zijn op non-activiteit gesteld. In eene gisterenavond gehouden zitting van de eerste kamer zijn de geloofsbrieven onderzocht en in orde bevonden van de nieuw gekozen leden, de hh. J. F. Smits van Oyen en mr. J. Moolenburgh. Genoemde heeren namen onmiddellijk zitting, na door den voorzitter te zijn geluk gewenscht. De voorzitter deelde mede, dat door hem aan de nagelaten betrekkingen van het overleden kamerlid mr. W. C. Borsius een brief van deelneming in dat verlies was gezonden, daaraan toevoegende, dal dit overlijden een hoogst smartelijk verlies was geweest voor het vaderland, waarvoor hij nog zoo nuttig had kunnen zijn. Ingekomen waren een aantal regeeringsbe- scheiden en de wetsontwerpen laatstelijk door de tweede kamer aangeno men. Die ontwerpen werden naar de afdeehngen verzonden. In de zitting van de tweede kamer van lieden is hoofdstuk II (hooge collegiën) aangenomen, na eenige discussie over de toekenning van ridder kruisen. De minister verklaarde dat eene wijziging van de wet op de orde van den Nederl. Leeuw in zake de Broederorde kan verwacht worden. Bij hoofdstuk buitenlandsche zaken zal de minister uitzicht geven op het slagen der onderhandelingen over hel tractaat met Spanje en vleide hij zich dat ook het tractaat met Frankrijk zou tot stand komen. Hij heelt uiterste conces sion aan Frankrijk gedaan. Heden verschenen voor het gerechtshof B. B., metselaar, zonder vaste woonplaats, en C. J. v. d. B., sjouwer, wonende te 'sGravenhage. Beiden nog niet lang geleden uit de gevangenis ontslagen, ontmoetten elkander op hunne zwerftochten en bevonden zich den 14 Sept. jl. te Botterdam. In eene herberg aldaar kwamen zij overeen op een valsch geschrift eenige matten te bekomen, ten einde die voor gezamenlijke rekening te verkoopen. Het valsche stuk werd door den eersten geschreven en met den naam H. v. V. Zn. ondertee kend waarop beidenin gezelschap van nog een derde persoon, zich naar Kralin gen begaven, alwaar de tweede het geschrift aan de mattenfabriek van den heer S. overgaf met verzoek hem het gevraagde geheel of gedeeltelijk af te geven. De afgifte volgde echter niet. maar wel de ontdekking der valschheid en de arrestatie van de besch., terwijl de derde zich zijne vriendschap met het ver lies van zijn jas beloond zag, daar deze dit kleedingstuk aan den eersten ten gebruike had geleend, maar door den gebruiker was verkocht. De besch. ga ven op uit armoede het feit te hebben bedreven. Adv.-gen. tnr. Bijleveld re- quireerde voor den eersten 18 maanden celstraf en 2 boelen van ƒ50., voor den tweeden 1 jaar celstraf en 1 boete van ƒ50. Als verdediger trad op mr. Vaillant. Aanslaande Woensdag uitspraak. De TurLsche admiraal Suleiman-pacha en de secretaris van den Sultan hebben gisterenavond deze slaJ verlaten, via Parijs naar Konstanlinopel terugkeerende. RELfilE. De minister van binnenl. zaken heeft bjj de kamer een wets-ontwerp ingediend, waarbij een crediel van 5000 fr. wordt aangevraagd ter bekosti ging van de begrafenis van Henri Conscience. Een bewoner van Molenbeek werd eergisteren aan den hoek der Scheikun digestraat te Cureghem afgewacht door zijne vrouw. Zoodra zij haren man herkende, heeft zij hem den inbond van eene kom vitriool in het aangezicht geworpen. Door zijn gezicht te willen beschermen met zijne armen, heeft de man een slag tegen de kom gegeven, die het overige van het bijlend vocht in het aangezicht zijner vrouw deed spatien. Man en vrouw zijn ern stig verbrand. Het schijnt dat de man nog al dikwijls vergat zijn weekloon regelmatig aan zijne vrouw af te geven en dat deze hem meer dan eens be dreigd had, hem eene slechte.poels te spelen. Eene dame, die op het oogen- blik van de worsteling juist voorbij kwamwerd door eenige druppelen van het bijtend vocht aan den hals en aan de handen gebrand. M i5 5. A W Wolff, die onlangs werd aangehouden wegens het onwettig in bezit hebben van ontplofbare stoffen, is gisteren opnieuw voor den rechter in de Bowstreet verschenen, tegelijk met den Franschman Bondurand, een broeder van den persoon, dien Wolff opgeeft als de aanlegger van het complot. Die persoon echter zou Engeland verlaten hebben. Hel openbaar ministerie zegt, dat Wolff en Bondurand zijn aangeklaagd wegens het plan eene ontploffing te veroorzaken in het Duitsche gezantschapshötel, als lasthebbers van eene politieke vereeniging, maar dat in er werkelijkheid een complot was gesmeed om eene ontploffing teweeg te brengen, opdat daarna de politie kon worden ingelicht door de daders, die dan de daarvoor gestelde belooningen zouden ontvangen. De verdere behandeling van deze zaak is eene week verdaagd. In de jongste vergadering, gehouden door de leden der Engelsche maatschappij tot bevordering der meteorologie te Londen, is door den heer Charies Harding een verslag uitgebracht van zijn onderzoek nopens den loop van een storm, die in Augustus jl. heeft gewoed. Het meteorologische in stituut in Noord-Amerika had het ontstaan van dien storm voorspeld en de heer Harding heeft de dagboeken van meer dan 300schepen onderzocht, ten einde den loop daarvan na te gaan. De oorsprong van dien storm was twee ledig; er was een middelpunt van depressie ontstaan op den 24"en Augustus, omstreeks 450 mijten of 720 kilometer ten zuiden van Bermuda, en een an dere depressie, ten oosten van het Ruti-gebergleden daarop volgenden dag. Deze beide depression vereenigden zich twee dagen later, op den 22!ltdier maand, omstreeks 1300 mijlen of 480 kilometer ten noorden van Bermuda; van daar volgde de storm de oostkust van Amerika tot Newfoundland, stak dwars den Atlantischen Oceaan over met eene snelheid van 40 mijlen of 64 kilom. per uur, met andere woorden honderd percent sneller dan een ge wone stormen bereikte Engeland nog spoediger dan was voorspeld. Eene tentoonstelling van werken van den beroemden Engelschen schil der Josuah Reynolds zal eerlang te Londen gehouden worden. Er zijn reeds 160 schilderijen aan de commissie beloofd, en zij hoopt nog eenige andere belangrijke stukken van dezen meester te ontvangen. Er had reeds in 1815 eene dergelijke tentoonstelling plaats, waar 120 schilderijen van Reynolds ingezonden werden; maar de stukken die nu te zien zijn, werden nog nooit tentoongesteld. De studenten van de universiteit van Cambridge hebben met veel succes het Grieksche blijspel »de Vogels", van Aristophanes, opgevoerd in de oorsprou- kelijke taal en ongeveer zooals het nu ruim 2000 jaren geleden voor de Atheners werd vertoond. De kooren en het muziekaal accompagnement, be nevens de mise-en-scène, voldeden uitmuntend. Overigens werd het stuk, wat de taal betreft, minder geschikt geoordeeld voor eene volksvoorstelling. Uit de Kaap wordt gemeld, dat eene Engelsche stoomboot Angra Pequina bezocht en daar bevestiging verkreeg van het bericht, dat een Negea-koning aan de firma Luderiiz Co. te Bremen voor eenige onbeduidende geschen ken 200 mijlen van de kust heeft verkocht tot het aanplanten van oranje- boomen. Een vroegere koning verkocht echter dezelfde streek aan Engelsche onderdanen. De Daily News verneemt uit Pieter-Maritzburg, dat Osborne de voor naamste Zoeloe-hoofden, waaronder Dunn, opriep naar Ekowe, om te beraad slagen over het lot van Celewayo. De Boeren gaan voort met ongehinderd in Zoeloeland te vallen. Uit Bombay wordt aan de Standard bericht, dat admiraal Ilewett Maandag met het admiraalschip naar Soeakim afvaart, begeleid door 4 kanon- neerbooten. - De Turkscbe bladen van Dinsdag behelsden eene ofliciëele mededeeling van het Bureau de la Presse, waarin de berichten omtrent het optreden in Soedan en meer in het bijzonder de verklaring dat de Mahdi over eene strijd macht van 300,000 man beschikt, worden tegengesproken. De Porte ver zekert, dat, als de Mahdi tot nu toe niet verslagen werd, hij dit daaraan te danken heeftdat hij zijn hoofdkwartier houdt in eene streek die zoo heet is en zoo ver verwijderd van den Njjl, dat het voor het Egyptische leger eene buitengewoon moeielijke taak is hem op te zoeken, vooral ten gevolge der schaarschheid van drinkbaar water in dat gedeelte van het land. Van de 600 gendarmes, die eergisteren van Cairo naar Soeakim ver-h trokken, zijn 268 op de reis per spoor tusschen Cairo en Suez gedeserteerd. >i In een dezer dagen door het opperste gerechtshof van Pittsburg (V. St.) behandeld proces, ingesteld door zekeren Gardner tegen de Pullman Palace Car Co, werd aan den eischer 300 dollars schadevergoeding toegekend voor goederen, die hem ontstolen waren, terwijl hij in een slaapwagen der ge noemde maatschappij sliep. Het gerechtshof deed deze uitspraak op grond dat de maatschappij voor het eigendom der passagiers, die van hare slaap wagens gebruik maken, in gelijke mate, ja zelfs in hoogere mate verant woordelijk geacht moet worden dan hotelhouders voor het eigendom der logés. Te Laconia, in New-Hampshire, heeft verleden Zaterdag zekere Thomas Samon zijne hospita, eene juffrouw Ford, vermoord, het lijk in een koffer gepakt en naar het huis van zekeren Ruddy, een groot kwartier verder, ge-|ai kruid, waar hij eene kamer huurde. In den nacht vermoordde hjj Ruddy Ie en een klein kind van dezen en bracht zijne vrouw met een hakmes zoo- - veel wonden toe, dat zij voor dood bleef liggen. Daarop goot hij overalivo petroleum uit en stak het huis in brand. Men slaagde er in, den brand te jij biusschen, en mej. Ruddy, die uil een venster gesprongen was, had nog kracht is i genoeg om het gebeurde mede te deeleu. Zoodag is Samon gevat, j FH A SI Êi iü I«jf Ui, jen De heer Clémenceau heeft in de kamer van afgevaardigden verlof ge-P vraagd tot het indienen zijner interpellatie. Op grond van het zwijgen der regeering en de berichten in de dagbladen meende hij te moeten vragen of het memorandum van China de clausule bevat, de Chineesche regeering het oprukken der Franschen naar Bac-Ninh zal beschouwen als eene casus belli.! L De toestand, naar aanleiding waarvan de kamer gelden heeft toegestaan, isiest veranderd. De commissie rechtvaardigd de inconstitutioneele houding van hetlue: gouvernement. De kamer moet daaromtrent haar gevoelen uitspreken. Zoo»ni niet, dan zou zij medeplichtig zijn. De heer Ferry verzocht de interpellatie! l uit te stellen, totdat het debat over de credieten zal worden geopend. Deial; stukken voor het Gele boek worden thans gedrukt. In het boek zal menen' loyale verklaringen vinden. Het memorandum geeft geen vredebreuk, maare i gelegenheid tot nieuwe onderhandelingen. Met 308 tegeii 195 stemmen werden- besloten de interpellatie te verdagen.

Leydse Courant | 1883 | | pagina 2