B IJ 1 TE NL A N DSCHË BEK 1CHTEN. jongens te Dokkum wondde, en voorloopig te Leeuwarden is gedetineerd, doop het 0. M. naar de raadkamer der rechtbank aldaar verwezen. 's GRAVENHAGE, 24 November. Door Z. M. zijn de kapiteins G. J. H. Van Eelders, van het 1' reg. in« fanterie, en G. Goedel, plaatselijk adjudant te Amsterdam, op pensioen ge steld, en is benoemd bij den plaatselijken staf, tot kapitein, plaatselijke adjudant te Amersfoort, de le luit. J. Vlam, van liet le reg. infanterie. De minister van justitie zal op 27 November en die van oorlog op 29 November a. s. geen audiëntie verleenen. In de zitting van de tweede kamer van heden is het nieuwe benoemde lidde heer Iluber, als zoodanig beëdigd. Mededeeling werd gedaan dat het gevraagde ontslag door den minister van koloniën is aangenomen en gene raal Weitzel tijdelijk belast is met die portefeuille. Morgen zijn de ontwerp- uitvoeringen in zake de phylloxera-conventie aan de orde, daarna de staats begroting. Z. Exc. Suleiman-pacha, voorzitter van den Turkschen admiraliteitsraad, en Ali Djevad-bey, secretaris van den Sultan van Turkije, belast met de overbrenging aan onzen koning van de versierselen der Nichanumlraz-orde, hebben zich hedenmorgen per Ilollandsche spoor naar het Loo begeventen einde zich van hunne opdracht te kwijten. De minister van buitenlandsche zaken, de heer Van der Does de Willebois, vergezelde de Turksche autoritei ten op hunnen tocht naar het koninklijk lustslot. De zaakgelastigde van het Ottomanische rijk alhier is derwaarts niet mede gegaan. Dè heer O. baron Van Wassenaer van Catwijck, lid dér tweede kamer, zal aanstaanden Woensdag aan een deel zijner medeleden in het Hotel den Ouden Doelen een diner aanbieden. BELGIË. Te Brussel is gearresteerd de zoon van een Fransch senator. Men weet niet van welk misdrijf hij beschuldigd is. Mgr. Goosens, bisschop van Namenis tot aartsbisschop van Mechelen benoemd. ENGEL AS D. Het schijnt dat tie aasslag op het hotel van den Duitschen gezant slechts eene poging om geld af te persen is geweest, die ondernomen werd wegens de groote belooningen, welke de politie voor de ontdekking van zulke mis daden uitlooft, na de aanslagen op bet gemeentehuis en op den onderaardsciien spoorweg, Politie beambten en eenige politie-spionnen schijnen in de zaak betrokken te zijn. Wolf! speelde, naar men zegt, voor tusschenpersoonde man die den aanslag uitvoerde moet een zoogenaamd //political German" zijn, die opzettelijk voor het in de lucht laten springen van het hotel naar Londen overkwam en hier door spionnen omringd werd, die hem de daad ongehinderd wildeu laten volbrengen en hem niet in hechtenis wilden nemen, lot eene belooning daarvoor werd uitgeloofd. Wolf! zou 50 pond krijgen. Deze werd Zaterdag in verhoor genomen. Hij is 24 jaar oud, gehuwd, in Zwitserland geboren, naar hij zegt chemicus en student in de medicijnen. Hij beweert dat de helsche machines toebehoorden aan een Franschman. Volgens de Manchester Guardianspreekt de kroonprins van Portu gal veertien talen en heeft hjj eene boekerij van 40,000 deelen. Hij is thans twintig jaar oud. Zaterdag had te Caïro de opening plaats van den wetgevenden raad, in tegenwoordigheid van de Egyptische ministers. De Khedive dankte de Engelsche regeering voor de bevelen die zij gezonden had aan admiraal Hewitt. Aan de Times wordt uil Caïro berichtdat door de regeering bevel is gezonden naar Khartoem om die stad tot het uiterste te verdedigen. De Daily \ews verneemt uit Alexandrië, dat de Porte 20,000 soldaten heeft aangeboden om in Soedan de rust te herstellen. Aan de Times wordt uit Durban bericht, dat de grootste ellende heerscht in Zoeloeland; honderden leven er in het open veld of in holende landbouw staat er stil. •- Volgens een gerucht te Hongkong in omloop, is een geheim tractaat gesloten tusschen China en de //Zwarte Vlaggen". Voortdurend komen nieuwe versterkingen van troepen te Canton aan. Naar men onderstelt is het zeker, dat het tot een oorlog tusschen Frankrijk en China zal komen. Een Chi- neesch legercorps, sterk 3000 man, heeft op 17 dezer Haitzong aangetast. De Fransche bezetting, ondersteund door hel vuur eener kanonneerboot, heeft gedurende 7 uren weerstand geboden. Toen de Chineesche troepen den af tocht bliezen, hadden de Franschen 20 dooden en gekwetsten. Uit Washington wordt gemeld, dat Frelinckhuysen aan den komman- dant van het Amerikaansche eskader in de Aziatische wateren geheime instruc ties heeft gezonden tot het beschermen van Amerikaansche belangen in ge val van een oorlog tusschen Frankrijk en China. Met de Amerikaansche ijzer-nijverheid is het treurig gesteld. Een aan tal fabrieken in den omtrek van Pittsburg hebben, wegens de slapte inden handel, moeten sluiten. Daardoor zijn ruim 8000 arbeiders zonder werk. Eene andere fabriek te Johnstown, in Pennsylvanië, heeft aan hare 5000 werklieden medegedeeld, dat zij, van 1 Dec. af, de loonen met 10 pCt. zal verminderen. Ook te Pottstown ijzer-maatschappij in hel Schuylkill-dal, met 700 werklieden, ziet zich tot eene dergelijke loonsvermindering gedwongen. Het stoomschip Manistee is in den laatsten storm met de uit 25 kop pen beslaande bemanning gezonken. Een gedeelte van het houtwerk heeft men op het Oppermeer drijvende gevonden. FKAKKRIJK. De nieuwbenoemde Spaansche gezant Serrano gaf bij het overleggen zij ner geloofsbrieven aan president Grévy de verzekering der vriendschap van koning Alphonse en van Spanje. De heer Grévy antwoordde: Niemand wenscht oprechter dan ik het persoonlijk geluk van koning Alphonse en den bloei van i Spanje. De twee natiën zijn als zusters, die altijd als naburen aan elkander moeten verbonden blijven, zonder eene enkele gedachte aan uitbreiding van het grondgebied der eene ten koste van dat der andere. De eenige wijze waarop zij met elkaar behooren te wedijveren is langs den vreedzamen weg der voortbrenging en der ruilingen op maatschappelijk gebied. Die wedijver zal niet anders dan wederzijdsche achting en eene hartelijke verstandhouding ten gevolge hebben. In de couloirs wordt verhaald, dat, volgens ofüciëel bericht, Harmand niet wordt teruggeroepen, en dus ook niet wordt vervangen door Myrevillers. Ook werd verzekerd, dat het memorandum van China aan Frankrijk de vol gende zinsneden zou bevatten, niet voorkomende in het aan de andere mo gendheden gezonden exemplaar: //Indien Frankrijk traditiëneer en oprecht heid mocht vergeten en onze rechten miskennen, dan zouden wij die weten te doen eerbiedigen." Uit het rapport over de afdeeling schoone kunsten, door den heer An- tonin Proust aan de Fransche kamer overgelegd, bljjkt, dat de opbrengst der groote opera te Parijs minder bedragen heeft dan het vorige jaar: 2.965,209 frs.tegen 3,066,348 frs. in het seizoen 1881 —1882, dus ruim 100,000 frs. minder. Ieder jaar moet de directeur zes bedrijven nieuwe wer ken doen opvoerenwaarvan minstens vier bedrijven opera. Dit jaar heeft de heer Vaucorbeil daarvoor gegeven Henry VIII" van Saint-Saëns, opera in vijf bedrijven, terwijl in het begin van December //La Farandole", ballet in drie bedrijven van Théodore Dubois, komt. Voor 1884 zjjn aangekondigd de //Sappho" van Gounod, die in 25 jaar niet opgevoerd is, en waarbjj eene nieuwe acte en een ballet gevoegd zijn. Ook de instrumentatie is door den componist geheel herzien. Voor hetzelfde jaar is bestemd Tabarin, twee acten van Emile Pesard, voor 1885 Egmont, van Salvayre, en de Cid, van Massenet. De nieuwe opera bevat thans voor 4.742,164 frs. materieel. De magazijnen van de Rue Richer worden voor deze reusachtige menigte deco- ratiën te klein; men zal nu eene gedeelte van het gebouw der opera zelf er nog voor inrichten. De verliezen, ontstaan door de verdwijning van den heer Frayssinet, betaalmeester van het departement de l'Hérault, worden op 15,000,000 fr. begroot. Een besluit van den Bey van Tunis is verschenen, waarbij aan de Europeanen het drievierde gedéelte der schadeloosstelling voor de te Sfas geleden schade wordt toegewezen. Bovendien wordt kwijtschelding ver leend aan de inboorlingen van Sfax van de helft der oorlogschatting, waar toe zij veroordeeld waren. De voorgevel van de Domkerk te Florence is nu voltooid. Het gemeen tebestuur zal koning Humbert uitnoodigen om de plechtigheid der onthul ling met zijne tegenwoorJigheid op te luisteren. SPANJE. Bjj de ontvangst van den kroonprins van Duitschland te Madrid was de koning van Spanje omringd door zijn militair huis, de leden van zijn' kabinet en de dignitarissen van het hof en van het gemeentebestuur. Het station was prachtig versierd en de kenr der Madridsche bevolking was aan wezig. Een regiment troepen, met vaandel en muziek, bracht den prins de honneurs. Koning Alfonso en de kroonprins omhelsden elkander hartelijk, waarna zij met hun gevolg in prachtige gala-calèches a la Daumont bespan nen en begeleid door den kapitein-generaal van Madrid met een talrijken stal en met een escadron van de corps-gardes zijn weggereden. Elf-duizend man van alle wapenen waren geschaard op den weg, langs welken de stoet trok. Eene ontzachelijke menigte was op de been. Op den eeretrap van het paleis waren de hellebaardiers geschaard, de grandes van Spanje, de kamerheeren en de edellieden in schilderachtige costumes uit de middeleeuwen. De koningin, omringd door de infantes en de dames du paleis, heeft den zoon van keizer Wilhelm hartelijk ontvangen. UDITgCnLAlIIl. In het Pruisisch huis van afgevaardigden is de verhouding der partijen thans als volgt: conservatieven 114, centrum 96, nationaal-liberalen 67, vrije-conservatieven 60, geavanceerden 38, Polen 18, //Wilden" 36. Er zijn 4 mandaten onvervuld, en wel voor de kiesdistricten Köslin, Breslau, Maagdenburg en Trier. Het bedrag dat ontvreemd werd bij den brutalen diefstal le Stuttgart is 10,000 mark in bankpapier en een geljjk bedrag in kassiersbriefjes. De bankier, Ileilbronncrwas alleen in het kantoor met een zijner klanten, Oelinger genaamd. Laatstgenoemde is zoo ernstig gewond door de dieven, dat men voor zijn leven vreest. Terwijl drie der mannen de kas plunderden vervolgde de vierde Heilbronner tot in een hoek, en hij wilde hem juist een doo- delijken slag toebrengen toen de looden knop, van den stok waarmee hij gewapend was, afvloog en door de ruiten heen, op slaat viel. Hieraan had de bankier zijn behoud te danken. Het gerinkel deed voorbijgangers toeschieten, endc dieven maakten zich in allerijl uit de voelen. In hetzelfde huis is een druk bezocht bierlokaal; de diefstal kon dus haast niet onbeschaamder zijn. Het bericht van de inhechtenisneming van een der dieven wordt niet bevestigd. Te Marklissa, in Pruisisch Silezië, heeft een groote brand, in eene werk manswoning ontstaan, drie en twintig huizen in den asch gelegd. Er werk ten een aantal spuiten, ook uit naburige plaatsen Greifïenberg, Lauban en I Görlitz, maar de vlammen verspreidden zich zoo snel door de gedeeltelijk houten huizen, dat men ze moeilijk meester kon worden. Zeven en vijftij onbemiddelde gezinnen zijn door dezen brand van have en goed beroofd. OOST-I IN DIE. BATAVIA, 24 October. Van den gouverneur van Atjeh en onderhoorigheden zijn onder dag- leekening van 12 dezer de volgende telegraphische berichten ontvangen: //Benden den 8" door onze troepen opgezocht. Wachtten aanval niet af, doch sloegen op de vlucht, vóór een schot gelost was. Den 10" opnieuw door onze troepen aangetast en op de vlucht geslagen; lieten drie doodet

Leydse Courant | 1883 | | pagina 2