LEIDSCHE COURANT. 1883. 280. DINSDAG 27 NOVEMBER. STADS-BERICHTEN. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. be Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd, be prijs der Courant is per vierendeel jaars f 1.50, franco p. p. f 2.—. afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De pr\js der Advertentiën is van 14 regels f 1.iedere regel meer 25 cenls, groote letters berekend naar plaatsruimte. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN brengen ter algemeene kennis dat, ingevolge art. 11 van het Koninklijk besluit van 9 November 1851 Staatsblad n°. 142), in verband met Zijner Majesteits besluit van 11 Augustus 1859 Staatsblad n\ 80), op den 28,l<° November a. s.des mid dags te twaalf uren, op het raadhuis eene vergadering van kiesgerechtigden ral worden gehouden ter verkiezing van een lid van de Kamer van Koop handel en Fabrieken, in de plaats van den heer Mr. PAULUS DU R1EU, die in 1884 had moeten aftredendoch overleden is en dat de inlevering der stembriefjes op bovengenoemden dag geschiedt van 12 tot 2 uren, waarna de bus onmiddellijk geledigd wordt en de stemopneming plaats heeft. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, 29 October 1883. DE KANTER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 26 November. Nadat jl. Vrijdag aan de politie alhier was kennis gegeven, dat uit eene weide onder de gemeente Bodegrave zes schapen waren ontvreemd zijn dienzelfden dag bij den koopman Jan Van Rosse, wonende in de Looierstraat alhier, met het opgegeven signalement overeenkomende, vellen in beslag genomen. Den volgenden dag werden echter de vermiste schapen 6 in een land nabij deze gemeente teuggevonden, dientengevolge zijn de ge noemde vellen aan Van Rosse onmiddellijk teruggegeven. Bij de op heden gehouden openbare verkooping van cokesbij partijen tan 500, 100, 50, 10 en 5 hectoliters, warende hoogste prijzen ƒ185, ƒ36ƒ18.50, ƒ390 en ƒ1.95, de laagste ƒ180, ƒ36, ƒ18.00, ƒ3.70 en 1.85. Mochten wjj in ons vorig nommer reeds gewagen van de verschillende étalages bjj gelegenheid van het aanstaande St. Nicolaasfeest, wij kunnen niet nalaten ook een enkel woord te wjjden aan de schoone en rijke verza meling bij den heer J. W. Van Leeuwen in de Maarsmanssteeg. Als altijd is ook nu daar niets verzuimd het den bezoekers gemakkelijk te maken eene keuze te doen uit de ruime sorteering plaat- en prentwerken en meerdere artikelen, zeer geschikt voor St. Nicolaas-geschenken. De minister van binnenlandsche zaken brengt ter kennis van belang hebbenden, dat de commissie, belast met het afnemen van de practische examens van apotheker, vermeld in art. 11 der wet van 25 December 1878 Stbl. n°. 222), zal zitting houden op 6 December e. k. en volgende dagen, te Amsterdam. De minister van waterstaat heeft gedep. staten der verschillende pro- rinciën Hitgenoodigd hem te berichten, of de ondervinding de wenschelijk- heid van wijzigingen of aanvullingen van het thans ruim drie jaren in werking zijnde besluit ter verzekering van de veiligheid der reizigers met openbare middelen van vervoer, heeft doen blijken en zoo ja, in welken zin dat zou moeten geschieden. Blijkens bij het departement van marine ontvangen telegram is Zr. M». ichroefstoomschip Tromp, in den namiddag van 23 dezer, weder van Vin- lent vertrokken, ter voortzetting van den oefeningstocht. Stc Door den gouverneur van Suriname is, ten behoeve van de slachtoffers to de jongste ramp in Nederlandsch-Indië, ter beschikking van den minister tan koloniën gesteld eene som van ƒ2700, zijnde de opbrengst van eene in emelde kolonie gehouden collecte. [Sic.) Het stoomschip Prins Alexander is 23 Nov. van Padang vertrokken aar Amsterdam. De Gelderland, van Rotterdam naar Java, vertrok Zater- agmiddag van Marseille. De C. Fellinger, van Java naar Amsterdam, ver- fok 24 dezer van Port-Said. De Drenthe, bestemd naar Javaligt bij Vlaar- '7ingen geankerd. De Prins Frederik, van Amsterdam naar Batavia, arri- 60 terde te Port-Said den 25,lM1 November en vertrok den 26'1"1 November. lal)j - Uitslag van te 's Hage gehouden acten-examens voor middelbaar onder- 'ijs, afd. wis- en natuurkundige wetenschappen enz., 22 en 23 November, téxamineerd 1 candidaat voor de acte zeevaartkunde, die werd afgewezen. 3 en 24 November, geëxamineerd 2 candidaten voor de acte (lagere) wis- inde (K1), 2 andere candidaten waren niet opgekomen, toegelaten de hh. C, Fischer, van Den Haag, en J. J. Van Elsacker, van Westkappel; 26 27 November voortzetting met lagere wiskunde. Afd. Ned. taal- en let- éfkunde enz., geëxamineerd 2 candidaten voor Ned. taal- en letterkunde, 'M 1% toegelaten de heer J. A. H. Van Ravenhorst, te 's Hertogenbosch, 1 afgewe zen; 2 candidaten voor geschiedenis, toegelaten de heer P. Goedhart, te Arnhem, 1 afgewezen; 2 candidaten voor aardrijkskunde, toegelaten de heer J. Bruggeman, van Amsterdam, 1 afgewezen; 1 candidaat voor staatsinrich ting, afgewezen; 2 candidaten voor boekhouden, beiden afgewezen. Bij het in de afgeloopen week te 's Gravenhage gehouden examen der rpstelegraafambtenaren tot het vak der posterjjen zijn de volgende heeren geslaagd: C. J. A. Tret, telegrafist le kl.te Venloo; J. Zittersteyn, id., en F. J. Schotel, id., beiden te Amsterdam; J. H. Brondert, B. Kramer, P. G. Van Kuyk en D. Van Merkesteyn, alle tel. 2' kl.te Amsterdam; H. Von Dijk Blok, id., te Groningen; en J. P. Schoonhoven, directeur van het tele graafkantoor te WarfTum. Ingevolge kon. besluit zullen met 20 Dec. a. s. niet minder dan 27 ka piteins der infanterie en 7 kapiteins der artillerie, in het genot worden ge steld eener jaarljjksche tractemenlsverhooging van ƒ200 wegens 25-jarige ofDciersdienst. Naar de Utr. Cour. verneemt, zal de Zuid-Afrikaansche deputatie van Londen naar Portugal vertrekken, ten einde daar de Delagoa-quaestie in orde le brengen, en vervolgens haar eerste officiëel bezoek in Nederland aan 's Hage brengen. De burgemeester der residentie, mr. Patjjn, is ijverig werkzaam om den Transvalers eene waardige ontvangst te bereiden, waartoe zich, naar men verneemt, eene commissie vormt. Uit Londen wordt, onder dagteekening van Vrijdag, aan de Amst. ge meld: De rechter in Theems-politie-rechtbank heeft heden, op verzoek der -«jeering, bevel tot inhechtenisneming uitgevaardigd tegen twee personen, die in Whitechapel (Londen) zaken deden als Nederlandsche kooplieden, eene succursaal in Nederland hebbende. Hunne namen zrjn Alexander Reeves en Marcus Reeves. Zrj handelen in bloembollen en hunne zaak was gevestigd in Tenter-street, Withechapel. Zjj worden beschuldigd van oplichterij tot een bedrag van 6000 Te Goudswaard had jl. Vrijdag een oppassend jongeling het ongeluk zich met een geladen geweer dermate te verwonden, dat hjj bijna oogen- blikkelijk stierf. Vrijdagavond, omstreeks 7 [uren, ontstond er brand in de boerenhofstede van J. S. te Dubbeldam. Alles is in de asch gelegd. In de vlammen kwamen 32 stuks vee, eenige paarden, waaronder 4 harddravers, en 2 varkens om, terwijl ook eene partij hooi en koren verloren ging. Er is bijna niets gered. Oorzaak tot nog toe onbekend. Door wijlen den heer J. L. Van der Burch, oud-burgemeester der ge meente Haarlemmerliede en Spaarnwoude, is aan de Ned. Herv. kerk en aan de diaconie te Houtrijk en Polanen vermaakt elk eene som van 1000, vrjj van successierechten. Een landbouwer, wonende aan den Sloterweg in de Haarlemmermeer, reed Vrijdagavond uit met een jong paard voor eene tilbury, en had op den Kruisberg nabij Hoofddorp, het ongeluk, door het schrikken van zijn paard, uit het rijtuig te storten. Hij werd opgenomen en in eene arbeiderswoning gedragen, waar spoedig geneeskundige hulp aanwezig was; desniettemin gaf de man binnen weinige oogenblikken den geest. Door burg. en weth. van Amsterdam wordt voor de betrekking van haven- en dokmeester aanbevolen de heeren C. C. Vermeer, rijkshavenmees ter te Rotterdam, oud luit. t. z. le kl.P. Zegers Veeckens, luit. t. z.l«kl., en J. C. Van de Poll, expert van bureau Veritas en expert maritime der rechtbank le Amsterdam. - De heer P. W. Steenkamp, hoofdcommissaris van politie te Amsterdam is benoemd lot officier van de orde van Vichan Iftihar van Tunis. Dezer dagen is van Benningbroek gevankelijk naar Alkmaar overge bracht zekere T., uit Abbekerk, die den heer Donker tweemaal per brief met moord bedreigd had. wanneer hij geen f 1200 van hem ontving. Toen hij zich den IS11"1 dezer des avonds te 11 uren op de aangewezen plaats ver toonde, waar het pakje door den koetsier van genoemden heer werd be zorgd werd hij door dezen en drie te voren gewaarschuwde rijksveldwach ters gegrepen en aan de politie overgeleverd. Twee kooplieden in antiquiteiten vielen eergisteren met hunnen wagen bij Oldetrijne om. Het paard ging op hol en de beide reizigers kwamen in de sloot terecht, door den val vrij wal gekneusd. Hunne financiëele schade is aanzienlijk, daar het antieke porselein, enz., door hen gekocht, geheel verbrijzeld werd. Naar men verneemt, is de zaak van den eigenaar van het Engelsche stoompleizierjacht, die Zondag jl. door een of meer geweerschoten eenige

Leydse Courant | 1883 | | pagina 1