C. KOOÏKEK, Nieuwe Rijn 16. GEHEEL NIEUW. AANBESTEDING. AAI BESTEDING. PER TELEGRAAF. CORRESPONDANCE M1GNONNE. PAPETER1E DES ALPES. - ELORE DUSUD.—VOEUX DE NOËL. LES ELEURS DES JAR DINS. M™ E. VOÜGA, Voorhanden bij den Boek-, Papier- en Kunsthandelaar FR AW KR IJK. De kamer van afgevaardigden heeft met 269 tegen 188 stemmen het amendement van den heer Roche aangenomen, strekkende tot vermindering der salarissen van de aartsbisschoppen van Parijs en Algiers en van de bis schoppen van üran en Constantine, en tot intrekking van de emolumenten voor bezoeken in de diocesen, kosten van bullen als anderszins, alles bij elkander ten bedrage van 171,000 fr. De vermindering werd door het gou vernement bestreden. Met 290 legen 216 stemmen nam zij een tweede amen dement van den heer Roche aan, strekkende tot schrapping van het geheele hoofdstuk betreffende de beurzen voor seminaristen. De regeering had in eene vermindering met 200,000 fr. toegestemd. Voor het overige heeft de kamer alle hoofdstukken der begrooting van eeredienst ongewijzigd aangenomen, ondanks zeer levendige debatten en nog andere voorstellen van den heer Ruche tot vermindering van posten. 0e minister van marine ontving een telegram dd. 10 November van den gouverneur van Senegal, berichtende de totale nederlaag van het leger van Abdoel, door Ibra, den bondgenoot van Frankrijk. Een Fransch schip, gekommandeerd door luit. Tellier, die gekwetst werd, had de bewegingen van Ibra ondersteund. De Franschen hadden door dit wapenfeit meer kans gekregen om bet met Abdoel klaar te spelen. De andere hoofden werden tegen hen te wapen geroepen. De Rrazza is te Stanley-Pool aangekomen, na een aantal moeielijk- hedendoor Stanley hem in den weg gelegddoorstaan te hebben. Makoko's opvolger is op de hand van Stanley, zoodat De Brazza een conflict niet ver mijden kan. Het transportschip Mytho ligt te Toulon gereed om naar Tongkin te vertrekken. Het zal 60 zeeofficieren, 80 artilleristen, 62 Arabische stokers en een aantal zeesoldaten, gezamenlijk omstreeks 900 man, overbrengen. De Mytho heeft aan boord 1,200,000 patronen, eene groote hoeveelheid kruit, projectielen, twee torpedo's, verder materieel voor de schepen in Gochinchina en Tongkin, en 80 paarden. De wijnoogst heeft dit jaar 45 pCt. meer opgeleverd, nl. 45 millioen hectoliter, dan in de laalstverloopen drie jaren, en de hoedanigheid der vrucht, vooral in het zuiden, laat over het algemeen niets tewenschen over, Een Fransche brik, de Rocabergis op reis van St. Pierre Miquelon naar St. Malo verongelukt door aanvaring. Acht en tachtig menschen kwa men daarbij om het leven. Een en twintig geredden werden dezer dagen door het Amerikaansch schip Dana op Fayal (een der Azorische eilanden) aan wal gezet. De stoomboot Cygne is tusschen Evian en Ouchy op de stoomboot Rhóne geloopen, welke zonk. De kapitein, drie passagiers en drie matrozen zijn gered, maar een twintigtal passagiers zijn omgekomen. HVITICit LAN St. Naar luid der te Berlijn ontvangen berichten uit Valencia is de kroonprins aldaar met uitbundige geestdrift begroet. Zelfs de repnblikeinsgezinde I-den der junta hebben daaraan deel genomen. Op schilden met bloemen om vlochten las men Duitsche inscription. Een veertiental jonge dames van Valencia hebben den kroonprins namens de bevolking der stad en der pro vincie in de Duitsche taal begroet. Aan het diner in den laten namiddag werden door den kroonprins en door den burgemeester wederkeerig feest dronken uitgebracht op de vriendschappelijke betrekkingen, welke Spanje en Duttschland samensnoeren. Alvorens de kroonprins te Valencia aan wal kon stappen, had het Duitsche eskader een storm te doorstaan, welke 12 uren aanhield. Zeer wordt te Berlijn de aandacht getrokken door een //entrefilet" der Kreuzzeitunghet orgaan van het hof en van de hoogste militaire kringen. Daarin leest men: «Het scheidsgericht van Europa werd weder van eene zijde, welke met de Fransche regeering in betrekking staat, ingeroepen om te be slissen over de vraag, of Frankrijk dan wel Duilschland tot den oorlog aan hitsen. Europa heeft echter reeds uitspraak gedaan en ziet in Duitschland den grootsten waarborg voor de handhaving van den vrede. Het wordt thans hoog tijd dat Frankrjjk het perfides Spiel opgeve en de dagbladen verloochene, die tot den oorlog aanzetten en toch kennelijk de meening der regeering uit drukken. Frankrijk behoort zich thans onomwonden voor Duitschland's vredespolitiek te verklaren." Prinses Leopold van Beijeren, de aartshertogin Gisela van Oostenrijk, dochter des keizers, is den 22'° dezer te Munchen bevallen van een zoon. O O T E Hf R IJ K. Tegen ieders verwachting heeft de Weener internationale electrische tentoonstelling, die zoo druk bezocht werd, toch nog een deficit opgeleverd. Het is wel niet groot, maar er komen toch 25000 fl. te kort, die uit het waarborgfonds gedekt zullen moeten worden, waarvoor eenige personen had den ingeleekend. Het doodvonnis, te Budapest uitgesproken over Spanga en Pitely, de bedrijvers van den gruwelijken moord, 29 Maart dezes jaars op graaf May- lath, judex curiae in Hongarije, gepleegd, is in hooger beroep bekrachtigd, doch Berecz, die als medeplichtige insgelijks de doodstraf zou hebben moe ten ondergaan, blijlt in leven; hij is door de hoogere rechtbank tol vijftien jaren tuchthuisstraf veroordeeld. RIJiLANf). In eene correspondentie aan den Antwerpschen Précurseur komt o. a voor, dal men in Rusland zich ernstig bezorgd maakt over de wapening der Chineezen langs de grens. De Russisch-Chineesche grenzen hebben eene Hit gestrektheid van 7000 kilometer, welke slechts door een paar duizend man worden bewaakt. Er is nu besloten eene tweede brigade tirailleurs te vor men in Oost-Siberië. De gouverneur van Wladiwosloek is benoemd tot kommandant van de nieuwe brigade. De Russische Nihilisten hebben te Zgierz, in Polen, een kleedermaker, die als verklikker door hun «centraal comité" ter dood veroordeeld was, om het leven gebracht. SPANJE. De Duitsche kroonprins is Woensdagavond te 11 uren uit Valencia ver trokken. Er had eenige tocjuiehins plaats, llij was voldaan over zjjue ont vangst. Op een der pleinen werd echter eenig gefluit gehoord. De Duitsche kroonprins is gisteren te 11 u. 10 m. te Madrid aangeko men. Bij het voorbijrijden van den stoet werd er geroepen«Leve de koning leve de prins!" De Duitsche consul en een aantal te Madrid verblijfhoudende Duitschers hebben den kroonprins hunne opwachting gemaakt. De koning en de prins, beiden gekleed in uhlanen-unilorm met het kruis van het Gulden Vlies, zijn alleen in een open rijtuig langs de Retiro gereden. De menigte groette eer biedig. Verscheidene huizen hebben de vlag uitgestoken, onder welke ook Duitsche vlaggen. Het programma van de feeslen in Spanje ter eere van den Duitschen kroonprins is als volgt: 24 Nov. Groote wapenschouwing en feestmaal in het paleis te Madrid. 25 Nov. Stierengevecht. 26 Nov. Bezoek aan de mijntentoonstellingoptocht met fakkellicht. 27 Nov. Bezoek aan Toledo. 28 Nov. Diner in het paleis en concert. 29 Nov. Jacht in den omtrek vau Madrid en diner bij den Duitschen gezant. 30 Nov. Bal in het paleis. 1 en 2 Dec, Recepties en uitstapjes in de stad. 3 Dec. Bezoek aan het Escuriaal. ITALIË. Onlangs is gemeld, dat de hertog Calvino, terwijl hij van zjjne villa naar Trapani reeddoor roovers is aangevallen en weggevoerd. De Siatuto van Palermo bericht thans, dat de hertog tegen een losprijs van 150.000lire weder op vrije voeten gesteld is. Het paleis van gravin Giustiniani is, door den brand van eene aangren zende macaroni-fabriek, bijna geheel in den asch gelegd. Onder de kunst werken die daarbij verloren gingen was ook de beroemde «Magdalena" van Titiaan. LIMA, 22 November. Bolivia heeft besloten met Chili over den vrede te onderhandelen. LONDEN, 24 November. De Times zegt, dat de Britsche regeering be sloten heeft, het leger, thans onder bevel van generaal Wood in Egypte, niet naar Soedan te doen oprukken. Daily News gelooft, dat, welke gevolgen de in Soedan geleden ramp ook hebben moge, Engelands politiek in Egypte onveranderd zal blijven. CAIRO, 23 November. Op het dringend verlangen van den gouverneur van Soedan, Haidar-Pacha en kolonel Cotterel, alle drie te Khartoem, heeft de Khedive per telegraaf bevel gegeven tot hel ontruimen van de militaire posten aan den Blauwen en den Witten Nijl. De troepen die aan den Blauwen Nijl ston den zullen te Sennaar, de andere in Khartoem bijeengetrokken worden. Ten ge- J volge hiervan zal het garnizoen van Sennaarzoowel als dat van Khartoem tot een sterkte van 4000 man worden gebracht. Des noods zal Sennar opgegeven worden, en de bezetting van deze stad zal dan die van Khartoem versterken. De bovengenoemde officieren hebben in last gekregen verdedigingsmaatrege len te ontwerpen. CAIRO, 24 November. Nadat Baring den Khedive en de ministers had gehoord, heeft hij de Engelsche regeering aangeraden het terugtrekken der bezettingstroepen uit die hoofdstad voorloopig te verdagen, en den verderen loop der gebeurtenissen af te wachten. Hedenochtend zijn uit Londen beve len in dien geest alhier aangekomen. RECLA9IEI. Brj het veelvuldig hoesten der kinderen blauwe hoest, kinkhoest, stick- hoest wordt hiermede opmerkzaam gemaakt op de sedert eene reeks van jaren beproefde en ook geneeskundig als zoodanig erkende alleen echte Rijn- landsche Druiven-borsthoning van W. H. Z1CKENHEIMER te Mainzden door de wet erkenden uitvinder. (Zie de advertentie in 't nummer van heden.) V K K T E IN I 1 E IN VAN Op 7-aturdag den lst"> December 1883, des namiddags te twee uren, zal worden aanbesteed: Het bouwen van twee HEERENHEIZEN aan den Sta tionsweg te Lelden. Het ontwerp ligt ter inzage en overname in het Heeren-Logement den Burgl te Leiden, gedrukte bestekken zijn ad 1 te verkrijgen. De aanwijzing in loco zal plaats hebben op Donderdag den 29"en Novem ber 1883, des voormiddags te elf uren. Inlichtingen worden gegeven door den Architect W. F. VAN DER HEYDEN, Doezastraat 43, te Leiden. Op Zaturdag den 18"° December 1883, des namiddags te twee uren, zal worden aanbesteed: Het bouwen van één HEEREWHIJIS aan den Stations weg te Leiden. Het ontwerp ligt ter inzage en overname in het Heeren-Logement den Burgt te Leiden, gedrukte bestekken zijn ad /I te verkrijgen. De aanwijzing in loco zal plaats hebben op Donderdag den 29lten Novem ber, des voormiddags te elf uren. Inlichtingen worden gegeven door den Architect W. F. TAN DER HEYDEW, Doezastraat 43, te Leiden.

Leydse Courant | 1883 | | pagina 6