BIJVOEGSEL, behoorende tot de Leidsohe Courant van Maandag 16 November ÓS83N°. 179. R V TENLAN DSCHE BERICHTEN. huurd, waar 8 weken is gewerkt en omstreeks 200 biljetten zijn gedrukt. Hij is met V. en D. twee malen naar Friesland geweest, wetende dat zij daar valsche biljetten aan den man wilden brengen; de opbrengst van 4 biljetten, op de eerste reis ingewisseld, hebben zij met hun vieren gedeeld. Zelf heeft hij nimmer een biljet in omloop gebracht; dat deed D.terwijl hij hem vergezelde, maar een eind weegs bleef staan wachten. Deze bekente nissen worden, volgens de akte van beschuldiging, bevestigd door de verkla ringen van 37 getuigen, die in de instructie gehoord zijn, n. I. de verkoopers der gereedschappen en van het papier, de vervoerder der pers, de verhuurder van den zolder, personen die toevallig een kijkje in dien zolder namen, de duikers die de stukken steen in de doorvaart van den Singel naar het Spui hebben opgehaald en de politieambtenaren die er bjj tegenwoordig waren en 6 valsche biljetten en druknommers bij V. in beslag namen, voorts personen aan wie de valsche biljetten zjjn in betaling gegeven. Verder deelt de akte van beschuldiging nog mede de verklaringen in de instructie dezer zaak als deskundige onder eede gehoorde personen. Uit Amsterdam wordt aan de IV. Rc. gemeld: De onthulling van hel Wertheim-gedenkteeken in de Tooneelschool is thans vastgesteld op 1 De cember aanstaande. De plechtigheid zal geopend worden met eene rede van den president der Werlheim-commissie, den heer A. R. Simmers. Hierna zal men overgaan lot de lezing van de oorkonde, waarin dit leit voor de toekomst bewaard wordt. Dan wordt het marmeren borstbeeld van den ge- vierden letterkundige, vervaardigd door den heer Elion, van zijn omhulsel ontdaan, en ten slotte zal eene dame eenige toepasselijke versregelen van prof. Alberdingh Thijm voordragen. Tusschen drieën en half vier barstte gisterennacht te Amsterdam een binnenbrand aan de Oudezijdskolk uitin een perceel dat tot voddenpakhuis diende. Eene stoomspuit en twee handspuiten bluschten den brand. Van de goederen werd veel gered. Het terrein bjj Muiden, waar de in Januari jl. afgebrande buskruitfa briek «De Krijgsman" heeft gestaan, is bij kon. besluit aangewezen als de plek waar die fabriek weder kan worden opgericht en in werking gebracht, op nader door den koning vast te stellen voorwaarden. In de nabijheid van de suikerfabriek op den weg van Naarden naar Huizen geraakte Donderdagmiddag een 26-jarig werkman uit Hilversum onder een kolenwagen der stoomtram, met het ongelukkig gevolg, dat hij eenige oogenblikken later overleed. Naar men meent, wilde hij een steen, die op de rails lag, wegnemen, toen de locomotief achter de kolenwagen zich in beweging zette. -- Men schrijd uit Utrecht aan het D. v. IV.: Aan 't verlangen van hen, die met belangstelling den 4den December tegemoet zagen, om te weten hoe 't dan met de Ned. Centraal Spoorweg-Maatschappij zou gaan, zal nog niet voldaan worden, aangezien tengevolge van een nieuw voorstel, helreflende de exploitatie, de buitengewone algemeene vergadering van 4 December 1883 niet zal doorgaan. In den loop der maand Januari 1884 zal eene nieuwe oproeping plaats hebben. Dat men niet te veel kan waarschuwen om toch niet roekloos met het in den mond nemen van spelden te werk gaan, is te Utrecht deze week weer gebleken. Eene vrouwelijke dienstbode in eene der voornaamste socië teiten wilde een stukje vleesch van tusschen hare kiezen verwijderen, doch tiad het ongeluk de speld door te slikken. Den eersten dag daarna, had zij er geen hinder vandoch reeds den tweeden dag krijg zij eene zoo hevige maag-aandoening, dat zij zich niet meer kon vooroverbukken en zij zich naar het stedelijk ziekenhuis heeft moeten begeven om eene operatie te ondergaan. (Ulr. Ct.) Aan de weesinrichting te Neerbosch zjjn vermaakt de volgende legaten: ƒ2000 door de wed. Blok, geb. Du Bois, te Arnhem overleden; ƒ1000 door J. Veen Valck, te Kampen overleden; ƒ100 door J. B. Sprenger, te Middel burg overleden; alle vrij van successierechten. Door wijlen den heer F. Meijes, predikant te Groenloo, is aan de prins Hendrik stichting te Egmond vermaakt eene som van ƒ500, vrij van succes sierechten. De vrouw uit Deventer, die gisteren door het hof te Arnhem tot 15 jaar tuchthuisstraf werd veroordeeld, is tegen die uitspraak in cassatie ge komen. Naar men verneemt zouden de beide daders van de vreeselijke moorden gepleegd te Heinoo, gisteren te Osnabruck zijn aangehouden. Het zouden,naar men zegt, Hollanders en twee broeders zijn. [.J. C.) Bij Dokkum heeft tusschen eenige inwoners dier stad en eenige be woners der gemeente Dantumadeel eene ernstige vechtpartij plaatsgehad,die ruim 5 uur duurde. Een onbezoldigde veldwachter, die de namen der vech tenden wilde opschrtjven, werd zóó toegetakeld, dat hij daartoe niet meer in staal was. Een heer uit Dokkum, die van den strijd getuige was, liep spoedig stadwaarts, daar de Dokkumer strijders op de vlucht gingen, doch hij werd door de wou dj es achterhaald, die Item met messen en sabels ettelijke wonden toebrachten. Eerst om halltwaalf in den avond liep de strijd af. De politie doet onderzoek. 's GRAVENHAGE, 24 November. Door Z. M. is aan den ritmeester F. C. W. Juckema van Burmania baron Rengers, van het 3' reg. huzaren, vergunning verleend tot het aanne men en dragen der versierselen van ridder van het Legioen van Eer, hem door den president der Fransche republiek geschonken. Door Z. M. zijn benoemd tol leden van het hoofdcomité der Neder- landsche vereeniging lot het verleenen van hulp aan zieke en gewonde krijgs lieden in tijd van oorlog: dr. J. Van der Hoeven J'., te Rotterdam; mr. J. E. H. baron Van Nagcll tot Ampsen, lid van de gedeputeerde staten van Gelderland, te Laren; mr. W. A. 1'. Verkerk Pislorius. hoofddirecteur bij het departement van financiën, te 'sGravenhage; jhr. J. L. C. Pompe van Meer- dervoort, oud-officier van gezondheid bij de zeemacht, te Bergen-op-Zoom; jhr. P. F. O. Sickinghe, gepensionneerd luitenant-kolonel der infanterie, te 'sGravenhage, en R. A. W. Sluiter, gepensioneerd kolonel der artillerie, lid van den gemeenteraad, te 'sGravenhage. De buitengewone Turkschc zending tot overbrenging van de onlangs Z. M. den koning aangeboden onderscheidingsteekenen heeft gisterennamid dag hare opwachting gemaakt aan den minister van buitenl. zaken, bij wien de leden door den tijdelijken zaakgelastigde van de Porte werden ingeleid. De Turksche admiraal Suleiman Pacha en Ali Djevad Bey, secretaris van den Sultan, hebben heden aan het departement van marine de verzame ling van scheepsmodellen bezichtigd. Z. Exc. den minister van buitenlandsche zaken heeft beide autoriteiten morgen aan zijn tafel genoodigd. Omtrent den vreemdeling dezer dagen door de politie te Rotterdam, op verzoek van de Duitsche regeering, in een hotel aldaar aangehouden, ver neemt mendat hij zich geruimen tijd hier ter stede heeft weten schuil te houden. Eindelijk door de politie hier ter stede opgeroepen, koos hij per rijtuig het hazenpad naar Rotterdam. Op het bericht dat Tyrus (onder dien naam logeerde hij hier ter stede) naar Rotterdam was vertrokken, seinde de poli tie uit Den Haag naar Rotterdam en werd hij dadelijk aldaar in een hotel gearresteerd. Deze voortvluchtige kassier was ruim voorzien van geldswaar dig papier, hetwelk hij altijd in een papier gewikkeld bij zich droeg. Uit later gevonden papieren bleek, dat hij Carl Tiesing heette, onlangs in het politieblad gesignaleerd. Misdadigers handelen dus niet zoo erg voorzichtig, door met hunne buit de wijk naar Nederland te nemen. BELG IE. De Belgische kamer heeft de te 's Gravenhage gesloten internationale overeenkomst betreflende de visscherij op de Noordzee aangenomen. Het gerucht, dat de Duitsche kroonprins over Antwerpen terugkeeren en den koning van België een bezoek brengen zou, wordt door de Indép. Beige tegengesproken. Zelfs zou volgens de Berlijnsche Post ook een be zoek aan Portugal achterwege blijven en de kroonprins langs denzelfden weg, als hij gekomen is, terugkeeren, ten einde de beteekenis van het be zoek, door hem aan koning Alfonsus XII gebractit, niet te verzwakken. De Etoile meldt, dat de persoon, die den 161""1 October in gezelschap van den vermisten heer Alphonse Deschamps in de nabijheid van het Zuider station is gezien, zich bij het parket der Brusselsche rechtbank heeft be kend gemaakt. Te Luik heeft zich eene commissie gevormd! om aan het muziekcorps van het Nederlandsche regiment grenadiers en jagers, dat den 17'° December e. k. aldaar een weldadigheidsconcert zal geven, eene luisterijke ontvangst te bereiden. De aldaar wonende Nederlanders zullen aan hunne landgenoo- ten een banket aanbieden, terwrjl velen zich reeds bij de regelingscommissie hebben aangemeld om de muziekanten voor hunne kosten te herbergen. Een gelijk aanbod is ook door de voornaamste hotelhouders gedaan. KLAND. Er zijn geruchten in omloop, dat de regeering niet alleen de ontruiming van Egypte heeft herroepen, doch dat zij troepen wil zenden naar Sou dan. De Times ontvangt de volgende bijzonderheden uit Khartoem: Het blijkt dat een trouwelooze gids op den l»tan November het Egyptische leger, nadat het Meibas, waar het de rebellen versloeg, verlaten had, naar eene rotsige en boomrjjke, maar waterlooze bergengte lokte, waar des Madhi's troepen het leger van Hicks overvielen. Drie dagen verweerden zich de dor stige Egyptenaren, die geen artillerie konden gebruiken. Eindelijk zegevierde de overmacht. De rebellen veroverden 36 Krupp- en Nordenfeldi-bergkanon- nen, al de mondvoorraad, ammunitie en vaandels. Zij maakten 50gevange nen, onder welke de teekenaar van de Graphic. Kordofan is verloren. Ge heel Soedan verkeert in opstand. De beschikbare Egyptische troepenhoog stens 4000 man sterk, concentreeren zich te Khartoem, welke bevolking oproerig is en gereed om op te staan. Indien Khartoem onhoudbaar blijkt, zullen de Egyptenaren op Berber terugtrekken en trachten Soeakim te be reiken. Te Londen zou een nihilistisch complot zijn ontdekt, dat zich ten doel stelde den Duitschen gezant aldaar te vermoorden. De politie nam een be kenden nihilist gevangen, die in het bezit was gevonden van eene helsche machine, waarmede men den Duitschen ambassadeur in de lucht wilde laten vliegen. De naam van den bewusten persoon is Wilhelm Wolff, een der voor naamste Duitsche socialisten te Londen. Hij zegt dat hij plan had de Duit sche ambassadeur in de lucht te doen springen. Voor den politie-rechter in de Bow-street verscheen hij gisteren namiddag, beschuldigd van in het bezit te zijn bevonden van ontplofbare stoffen met een onwettig doel. Hij ver zocht een Duitschen tolk. -- Te Windsor brak Woensdagavond een brand uit, die spoedig, door den hevigen wind aangewakkerd, groote afmetingen aannam en ook het kon. paleis bedreigde, daar de wind de vlammen in die richting dreef. Aan de vereenigde pogingen van de brandweer van Windsor en Eton en van de militairen gelukte het tegen middernacht den brand te eperken en alle verder gevaar af te weren. Vier woningen zijn geheel afgebrand en ver scheiden andere perceelen gedeeltelijk vernield. De laatste storm heeft vele scheepsrampen op de kusten van New- Foundland veroorzaakt. 16 schepen zijn verongelukt en 38 personen hebben bij die schipbreuken het leven verloren. In de Western Lakes zijn door vele scheepsrampen tusschen 11 en 17 November 55 personen verdronken. Woensdagmiddag zijn de hertog en de hertogin van Connaught te Bombay aangekomen. Zij werden er zeer feestelijk ontvangen. Naar men te Shanghai verzekert, is Liu bij geheim keizerlijk besluit benoemd tot opperbevelhebber der troepen in Tongkin, en zal hel Chineesche gouvernement geld en krijgsbehoeften naar de strijdkrachten in Yunnan zen den, die onmiddellijk naar de grens moeten vertrekken, ten einde zich in de zuidelijke provinciën met de Zwartvlaggen tegen de Franschen te vereeni gen. De troepen echter zullen wel de grens beschermen, maar die niet over schrijden. Uit Durban verneemt de Times dat er Donderdag onder de Basutos eene volksstemming zal plaats hebben. Maroepa dringt aan op zijne onafhanke lijkheid, zoodat de uitslag van het plebisciet twijfelachtig is. Joubert heeft zich naar de Zoeloe-grens begeven, naar aanleiding van Chams klacht, dat Transvalers rooverijen plegen op het Zoeloe-gebied. De correspondent van de Standard te Durban spreekt mede van rooverijen door Boeren. In noordelijk Zoeloe-land heerscht anarchie. Eene bende Usutus, onder bevel van Umnyamano, heeft op 17 dezer een gedeelte van Usibepu's leger nabij de Zwarte Umvolizi verslagen. Tusschen de andere stammen isdestrjjd hervat. Ceiewayo is nog altijd te Ekowe. Het officieel orgaan der Mexicaansche regeering bevestigt het gerucht, dat de onderhandelingen met het te Londen gevestigde "Comité der houders van Mexicaansche bonds" zijn gestaakt. De oorzaak hiervan is, dat men bezwarende voorwaarde aan de regeering wilde opdringen, die zij niet kon aanvaarden Op last van den minister van financiën wordt een memorie gereed gemaakt, waarin de houding wordt toegelicht en verdedigd door de uitvoe rende commissie gevolgd. De regeering heeft het plan opgevat om de quaestie der Mexicaansche schuld te regelenzoodra de moeielijkheden uit den weg zullen zijn geruimd, welke zijn gerezen en waarvoor geen deug delijke grond aanwezig is.

Leydse Courant | 1883 | | pagina 5