LEIDSCIIE €0 ERA If. 1883. 279. MAANDAG 26 NOVEMBER. BÏNNENLANDSCHE BERICHTEN. uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 1.50, franco p. p. f 2. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. .j De prijs der Advertentiën is van 14'regels 1.iedere regel meer 26 cents, groote letters berekend naar plaatsruimte. By deze Courant behoort een Byvoegsel. LEIDEN, 24 November. Gisterenavond had de negentiende muziekuitvoering van de afdeeling Leiden der Maatschappij tot bevordering der toonkunst plaats in de Stads- zaal alhier. Bij gelegenheid hiervan werd het grootsche werk van Jos Haydn, «Die Schöpfung", ten gehoore gebracht. De solopartijen van RafaelUriel en Gabriel waren in handen respectieve lijk van de heeren F. Driessen, onzen stadgenoot, J. J. Rogmans, van Amster dam, en van mej. Anna Kuhlman, van Carlsruhe, terwijl het koor der engelen was toevertrouwd aan de zangvereeniging der afdeeling. De heer F. Driessen had in den aanvang iets onzekers, eenige matheid in zpne stemhetgeen warmte en gevoel ten eenenmale uitsloot en derhalve dit gedeelte niet tot zijn recht deed komen; later wist hij dit geheel en al te overwinnen en zong dientengevolge met meer zelfvertrouwen, zoodal hij het «Leise rauschend gleitet fort im stillen Thai der helle Bach" zeer goed en met veel voordracht weergal; de bijvalsbetuigingen, die hem hierop ten deel vielen, waren dan ook ten zeerste verdiend. Schoon vooral kwam de diepte van zijne bas-stem uit in de zware partij, waarin hjj de schepping van het dierenrijk verhaalt, maar bovenal prijzenswaardig was hjj in het duo tusschen Adam en Eva, dit, ongetwjjleld het schoonste gedeelte van Ilaydn'sOratori um, werd door hem gezongen op eene wijze het meesterwerk waardig en zeker was dit ruimschoots in staat het mindere gelukkige oogenblik, dat hij even te voren had in het «Nun ist die erste pflicht erfiillt" enz., te ver goeden. Reeds terstond nam de heer J. J. Rogmans (tenor) door zijne sympatieke eul tevens krachtige stem het talrijke publiek voor zich in. Met warmte en innigheid ging zijn zang gepaard; vooral in het «hier sprosst den Wunden Heil en Mit leisem Gang und sasften Schimmer schleicht der Mond die stille Macht hindurch" kwam zulks schitterend te voorschijnde luide toejuichin gen, die van alle zijden ter zijner eere verrezen, waren dan ook volkomen gerechtvaardigd. Mej. Anna Kuhlmann heeft zich reeds vroeger hier doen kennen als eene uitmuntende sopraanzangeres, wier stem niet alleen op ontwikkeling, maar tevens op eene zuiverheid kan bogen, welker weêrga men niet spoedig zal aantreffen; ook zjj mocht zich dan ook reeds van den aanvang af verheu gen in de sympathie en de hulde van allen. Vooral in het begin der tweede afdeeling toonde zjj de omvang, de kracht harer stemmiddelen en hare zoo be wonderenswaardige helderheid van toonvooral in het hooge register. «Noch drückte Gram nicht ihre Brust, noch war zur Klage nicht gestimmt ihr reizender Gesang werd dan ook, niettegenstaande de moeieljjkheid dezer passage, vlekkeloos weergegeven; niet minder roem oogste zij in bij het reeds genoemd duo tusschen Adam en Eva." Het koor kweet zich uitnemend van zijue taak, eveneens het orchest, of schoon dit somtijds wel een weinig te hard was, hetgeen vooral uitkwam in het slotnummer der eerste afdeeling; hoogstwaarschijnlijk moet zulks ge weten worden aan het leit dat sommige leden van het orchest aan geen enkele repetitie hadden deelgenomen. En résumé de uren gisterenavond in de Stads-zaal doorgebracht, zullen 244voorzeker bij allen eene aangename herinnering achter gelaten hebben en 29ijhen dankbaar gestemd doen zjjn tegenover het bestuur dat hun in de gele genheid gesteld heelt deze kunstenaars wederom te mogen bewonderen. Hoewel Slachtmaand nog niet tot haar einde is gekomen en geweldige siortbuien het aardrijk drenken, tocht heeft St. Nicolaas met geaarzeld reeds 35) lijn intrek binnen onze grijze veste te nemen. Op vele plaatsen is hem dan ook eene koninklijke ontvangst bereid. Allerwege heelt men getracht zoo- reet mogelijk met den tijd mede te gaan en de nieuwste en fraaiste artike- en ten toon te stellen, zoodat men niet behoeft te aarzelen zich eene keuze te doen het zij voor T jongere of meer bedaagde geslacht. Moeielijk is het voorzeker alles op te sommen. Het meerendeel is reeds van vroeger gunstig «ekend. Op die lof maakte ook aanspraak de heer L. W. De Kat Rz. in de üiefsteeg. Ook nu weder heeft hij eene étalage daargesteld, welke uit munt in verscheidenheid van artikelen, als cartonnages, surprises enz. inz. De verrassendste voorwerpen niet alleen worden aldaar gevonden; naar ook eene menigte suiker- en chocolade-werkenwaaronder de gunstig lekende Chocolat-Suchard. Eene keurig nette en eenvoudige decoratie geeft lO ian dit alles een recht feestelijk aanzien. In een woordwij aarzelen niet 7? inze stadgenooten een bezoek derwaarts aan te raden. Ook de etalages au de hh. Blankenberg, Geijer. Kooyker en Sleijser zijn een bezoek over- ;0.9? vaardig. Niets is ook daar verzuimd om aan den smaak van de bezoekers le voldoen, men vindt aldaar de nieuwste prent- en plaatwerken, enz. enz. Ie groote verscheidenheid maakt dikwerf eene keuze moeielijk;echter zal, luslaiertrouwen wij, niemand onvoldaan huiswaarts keeren. Evenals als altijd is ook bij de firma Bahlmann en Co. en Wille en Co. eene sierlijke etalage aargesteld, rjjk aan verscheidenheid van voorwerpen, zeer geschikt voor it.-Nicolaas-cadeaux. De firma Sanders en Co. wilde ook niet achterblijven Jn biedt zijne begunstigers eene ruime keuze van de fijnste odeurs, parfu- "Wiën en zeepen aan, in de verwachting dat ook deze voorwerpen eene tou^angename verrassing zullen zjjn op het St.-Nicolaasfeest. 24 13 100 100 104 41 Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 49 tot 71 volwassen personen en 8 tot 11 kinderen. Bij de gisteren te 's Hage gehouden acte-examens voor middelbaar onderwijs zijn geëxamineerd: 1 candidaat voor staatsinrichting, die werd afgewezen; 1 candidaat voor Nederl. taal, toegelaten de heer 4. Heeringa, te Ternaard. Het stoomschip Prins Alexander, van Batavia naar Amsterdam, ver trok van Padang 23 November. De Gelderland, van Rotterdam naar Java arriveerde heden te Marseille. Bjj Z. K. H. prins Alexander der Nederlanden, prins van Oranje, voor zitter der centrale commissie tot het inzamelen van giften ter leniging der ramp in Nederlandsch-Indië, is ingekomen van de heeren R. A. Buisman, Jacques Machiels, Jules Machiels, E. Pinner en C. Rozenraad, zich gevormd hebbende tot een comité te Parijs, 20267.70 fr. ƒ9687.70. De prins van Oranje heeft aan de dames vereeniging «Hulpbetoon aan nijvere armen", te Leeuwarden, 12 zilveren theelepels in étui geschonken, als prijs voor eene eerlang door die vereeniging te houden verloting. De hh. mr. G. H. Van Bolhuis, prof. J. A. Fruin, prof. J. De Louter en H. Elink Schuurman te Utrecht hebben hunne stadgenooten uitgenoodigd tot onderteekening van hel Leidsche adres ten gunste van het voorstel Van Belden. In de Anna-Maria-straat, te Rotterdam, was men gisterenvoormiddag bezig met eene verhuizing. Een der bestellers, die hierbjj voor het hijschen van meubelen een tros uit het dakvenster nederliet, is op de straat neder- gevallen en was onmiddellijk dood. Hjj laat eene vouw met vjjf kinderen na. Naar de N. Pet. verneemt, is de heer J. B. Story van Blokland, con troleur der invoerrechten en accijnzen te Amsterdam, benoemd tot ridder ter Orde van Nichan Iftihar van Tunis. In eene vergadering van hoofdbestuurders van het Anti-dienstvervan- gingbond is eenparig besloten om den afgetreden president, luit.-generaal graaf M. D. Van Limburg Stirum, die het Bond in het leven riep, namens het Bond een aandenken aan te bieden. Eene circulaire is aan de afdee- lingen gezonden, met verzoek vóór 1°. Januari a. s. daarop te willen ant woorden. Aan het examen ter verkrijging van den rang van 2' luit. der infan terie hebben in het geheel 44 aspiranten deelgenomen22 van den hoofdcur sus te Kampen, en 22 van dien te 's Hertogenbosch. Afgewezen 1 van Kam pen, en 5 van den Bosch. Voor 2' luit. der administratie (hoofdcursus Kam pen) slaagden 11 van de 12 aspiranten5 voor hier te lande en 6 voor O. I. Voor de cavalerie (hoofdcursus den Bosch) slaagden beide en van den artil lerie-cursus te Delft, alle 7 aspiranten. De heer F. Van Dixhoorn, te Katwjjk-Binnen, is benoemd tot hoofd der nieuw gebouwde openbare school B te Terneuzen, op eene jaarwedde van ƒ1400 en het geuot van vrjje woning, Den lldt0 December zullen voor het gerechtshof te Amsterdam terecht staan de vier persouen, die beschuldigd zijn van het namaken van bankbil jetten en het desbewust gebruik maken dier valsche stukken, n. 1.: 1». Ben- (jamin David Lopes Salzedo, oud 35 jaar, lithograaf (steendrukker), geboren en wonende te Amsterdam; 2°. Sijtze Jans Vlietslra, oud 35 jaren, koffie- huisbediende, geboren te Sneek, wonende te Amsterdam; 3°. Johannes Hen- dricus üoorenbosch, oud 43 jaren, schachtenfabrikant, geboren te Sloten, wonende te Nieuweramstel; 4». Nicolaas Exter, oud 35 jaren, schachtenma ker, geboren te Amsterdam, wonende te Nieuweramstel. Uit de bekentenis van den eersten beschuldigde S. bljjkt, dat de derde besch. D. hem 20 en den 2" besch. V. 15 heeft aangeboden als zij hem wilden behulpzaam zjjn in het maken van valsche bankbiljetten van f 100, dat zij na aarzeling heb ben toegestemd, geloovende dat V. den moed niet zou hebben die biljetten in omloop te brengen. Beiden hebben voor rekening van V. eene pers enz. gekocht, bij welker vervoer de 4de besch. E. aanwezig was, en hebben daar voor meer laten betalen dan zij besteed hadden. Daarna is bij de firma Van Gelder Zoon (later bjj Loeber) papier gekocht en werd in Jan. jl. op een zolder in de Laurierstraat, die aTgeschut werd, gehuurd, waar beiden naar een echt biljet, hun door E. gegeven, aan den arbeid zjjn gegaan, bjj welk werk V. en E. meestal tegenwoordig waren. Eerst werd eene partjj merk A. D., later met andere steenen een B. D., gedrukt. Er werden aldus allengs ongeveer 700 exemplaren gedrukt. Hij kreeg behalve zijn weekloon nog eenig geld en vluchtte bjj ontdekking naar Parjjs, waar hjj werd aangehou den. De bekentenissen der overige beschuldigden komen overeen met die van S; zjj hebben de steenen van eene serie B. D. stuk geslagen en met de pers in het Spui geworpen uit een schuitje. D. heeft verklaard, dat hij door armoedige omstandigheden er toe gekomen is het bedrjjf van Carl, waar van hjj gehoord had, ook eens te probeeren en zijn zwager, den besch. E., er over heeft gesproken die zich bereid verklaarde de noodige gelden voor te schieten. Hjj had daarop bjj advertentie een lithograaf gevraagd, waarop V. zich aanmeldde, door wien hjj met S. in kennis kwam. Hjj verklaarde voor 1000 a f 1400 valsche biljetten te hebben uitgegeven en dat geld grootendeels eerlijk met zijne medeplichtigen te hebben gedeeld. De biljetten werden liefst bjj slagers gewisseld, omdat zjj dan onder de boeren kwamen en lang bleven loopen. De besch. E. bekent verder den zolder te hebben ge- (Zte verder het Bijvoegsel).

Leydse Courant | 1883 | | pagina 1