run PER TELEGRAAF. nieuwgevormde comité dier Kaffervrienden heeft aan lord Derby een brief geschrevenom te protesteeren tegen den afstand van Cuchuana-land aan de Boeren. Het comité hooptdat geenerlei schikking met de Boeren tot stand kome, tenzij de belangen en rechten der Kaffers behoorlijk gewaarborgd worden. Volgens de Daily News werd eenige dagen gelegen eene vrouw gear resteerd op den Warschau-spoorweg. De politie was gewaarschuwd, dat zij uit Parijs gezonden was om een aanslag op het leven van den Czaar te doen. Uit Pieter Maritzburg wordt aan de Daily News bericht, dat de regee ring te Pretoria besloten heeft Mampoer op te hangen. Deze beslissing baart opzien, vermits Kruger in Kaapstad zich uitgelaten zou hebben, dat Mampoer gratie zou bekomen. De Daily News verneemt uit Cairodat 400 man negertroepen van Massowah 300 Baschi-Bazoeks uit Cairo naar Soeakim vertrekken zullen. De regeering zendt mede daarheen eene enquête-commissie. Aan de Daily News wordt uit Hongkong gemeldt: De zeeroovers zijn op de rivier-oevers allerbedrjjvigst; zij vuren op jonken en stoombooten en bedreigen de watergemeenschap met Hanoi. Zij terroriseeren de dorpsbewoners en verwoestten vier dorpen in den omtrek van Hai-Phong. De militaire en de burgerlijke overheden zijn machteloos, zij beschikken slechts over de on betrouwbare inlahdsche politie. Chineesche benden, waarschijnlijk Zwartvlag gen, zijn in den omtrek van Haidzoung verschenen, welks garnizoen daarom versterkt is. Spionnen rapporteeren dat Sontay 4000 man versterking naar Bacninh gezonden heeft, welks bezetting thans 10000 man sterk is, De letterzetters aan de dagbladen te New-York hebben loonsverhooging gbeischt en het werk gestaakt. De meerderheid der bladen heeft toegegeven. Dr. Tanner, die een paar jaar geleden door zijn langdurig vasten de geheele wereld van zich deed spreken, is thans te Jamestown, New-York, in hechtenis genomen, wegens liet onbevoegd uitoefenen van geneeskundige praktijk. Is het niet merkwaardig, vraagt een Amerikaansch blad, dat de man, die de kunst verstaat om van de lucht te leven, kwakzalver worden moet om aan de kost te komen? FBAIKKIJ K. De Chineesche gezant Tseng heeft zich gisteren naar het ministerie van buitenlandsche zaken begeven, om er de wekelijksche receptie van het corps diplomatique bij te wonen. Hij onderhield zich vrij lang met den minister Ferry. Men verzekert dat aan het Chineesche gezantschap alhier geen beves tiging hoegenaamd is ontvangen van het bericht in de Standard, volgens hetwelk er 120.000 man Chineesche troepen bijeengebracht worden. De prins van Wales zal in den loop van dezen winter Algerië bezoeken. Na de tentoonstelling te Nizza te hebben bezichtigd begeeft hij zich aan boord van een zijner jachten naar Afrika. In den nacht van verleden Zondag op Maandag heeft men, volgens een bericht uit Le Puy, getracht de pastorie van St. Julien-Molhesabate in den omtrek, door middel van dynamiet of eene bom, in de lucht te doen springen. Er werd vrjjwat schade aangericht en het scheelde weinig, of de zuster des pastoors had het leven verloren. Beeds vóór eenige maanden was eene bom bjj het huis gelegd, doch de lont uitgegaan. Te Dourmenez zjjn zeventien vrouwen in een bootje gegaan om zich naar Tréboul te laten brengen, waar zij werkzaam waren in eene fabriek. Het bootje is tegen de aanlegplaats omgeslagen, tengevolge waarvan de zeven tien vrouwen, benevens een man zijn verdronken. SPANJE. La Epoca deelt mede, dat er ter gelegenheid van de tentoonstelling te Turijn eene bijeenkomst van vorsten aldaar zal plaats hebben in het voor jaar van 1884. Koning Alphonso zou dan eerst naar Londen gaan. De Duilsche eskader is gisterenavond le Valencia aangekomenmaar heeft wegens het vallen van den nacht de haven niet kunnen naderen. De troepen zijn mitsdien naar de kazerne teruggekeerd. Men gelooft dat de Duilsche kroonprins heden ochtend aan land zal stappen. Eene ontelbare menigte wachtte den prins aan de landingsplaats af. DDITSCHLANI». De kamer van algevaardigden heeft bij acclamatie haar bureau herkozen: de hh. Köller, voorzitter, en Heereman en Benda, ondervoorzitters, baandag zal de eerste lezing der begrooting plaats hebben. Te Bamberg is een vierjarig kind door een troep Zigeuners gestolen. Alle nasporingen bleven vruchteloos. De vader loofde eene belooning van 1000 (1 mark uit voor hem, die het kind terugbezorgen zal. OOSTENRIJK. De Arlbergtunnel is Maandag op de aangekondigde wijze door den Oostenrijkschen minister van koophandel geopend te St. Anton, een dorp aan de Tyrolsche zijde, dat in de laatste jaren een soort van werklieden- stad geworden is, en dat nu feestelijk versierd was. Na de plechtige ope ning, de mis, de uitreiking van de gedenkpenningen, had de feestrit door en tunnel plaats. Een arbeidersfeast en een feestmaal, waaraan de minis ter, de ingenieurs en tal van genoodigden deelnamen, besloot de plechtig heid. De tunnel is voor Oostenrijk van groot belang. Zij maakt zijn lian- :n, B. he in :he lal Se- bi int- inii alit aai iffi De om ee pei poi eei het vat rot ha r dei 8 vl gra top met ittii ake ude lopi ag hol lijk wel tegi ïmai eei is ar Din •deel noor erlie i void, ing m «««adel onafhankelijk van Duitschland. Dit is voor een land, dat zooveel graan ort uitvoert, van veel gewicht. En ook de veehandel zal, naar men verwacht, r meter aanmerkelijk door winnen. oot Volgens bericht uit Konstantinopel hebben de gezanten van Engeland illigfen Frankrijk aan de Porte eene nota overhandigd, waarin de voorwaarde lijke aanneming der patentwet wordt medegedeeld. OOST-INDIE. BATAVIA, 17 October, yor Een van den gouverneur van Atjeh en onderhoorigheden ontvangen iD. ^telegram, gedagteekend 3 dezer, behelst de volgende berichten: Sterke vijan delijke benden wilden gisteren transport Anagaloëng-Tjot Basatoel aanvallen. Troepen van Anagaloëng rukten uit om vijand aan te vallen. Kolonel ge westelijk militaire kommandant ging terstond met 3e bataljon en eene sectie artillerie van hier naar Anagaloëng om zoo noodig hulp teverleenen. Vijand leed gevoelige nederlaag. Onzerzijds 2 gesneuvelden. Gewond 5 mindere militairen (waarvan 1 sedert overleden) en l mandoer dwangarbeiders. Vijand liet ruim 20 dooden op het terrein. Onder door de onzen buitgemaakte wapens twee van ons afkomstige achterladers. Gedurende het gevecht be schoot eene bende onze versterking le Anagaloëng, doch vluchtte bij nade ring van het 3e bataljon. Toen geslagen vijand terugtrok, beschoot hij in het voorbijtrekken Tjot Basetoelmaar werd daar opnieuw aangevallen en verdreven door troepen van Glé Kambiug. Bijzonderheden van dit gevecht nog bekend. Alleen weet men, dat wij daar slechts lichtgewonde bekwa men. Cholera houdt te Ivota Badja nog aan, maar de ziekte is niet zoo kwaadaardig meer als in de eerste dagen. Naar men verneemt zou de thans hier aanwezige resident van Atjeh, Sol, niet meer naar zijne standplaats terugkeeren, maar wegens ziekte met verlof naar Nederland gaan. BB.) Aan den controleur l!te kl. bjj het binnenl. bestuur, W. Beyerinck, van Katimbang, bekend wegens zijn ongelukkig lot door de ramp van Itra- katau, is vergund tot het laatst van deze maand te Batavia te blijven. Na ommekomst van dien tijd verwacht men, dat hij geheel hersteld en in staat zal zijn naar zijne standplaats terug te keeren. Men schrijft uit Deli van 8 dezer- Den l"en October had alhier eene plechtige feestviering plaats. De Deli spoorweg-maatschappij begon namelijk dien dag hare werkzaamheden aan de lijn, loopende van de Belawan over Medan naar Deli Toewa met een zijtak van Medan naar Timbang Langkat. De resident van Sumatra's OosLkusl had zich bereid verklaard de ceremonie van deze plechtige inwijding te verrichten door de eerste spade in den grond te steken. Door den gouv.-generaal van Ned.-Indië zijn de volgende beschikkin gen genomen. Civiel departement. Verleend: een tweej. verlof naar Europa, wegens ziekte, aan den dir. van het magr. en meteor, observ. te Batavia dr. J. P. Van der Stolk; aan den opz. 2' kl. bij den waterstaat en 's lands burg. openb. werken G. Beul!; aan den geneesheer, direct, van het hulp-krank zinnigengesticht te Soerabaia, ds. W. A. v. d. Star. Ontslagen: eervol, de comm. 3e kl. bij den post- en telegraafdienst C. F. Cordesius; degew. hoofd- ing. le kl. bij den waterstaat en 's lands burg. en openb. werken S. Ver- burgh; de ontv. der in- en uitvoerr. en accijnsen te Bantam J. C. N. H. Gabrie; de opz. 2e kl. bjj den waterstaat en 's lands burg. openb. werken W. F. Ilillebrandt. Benoemd: tot ref. bij het dep. der burg. openb. werken, de hoofde. L. C. Agerbeek; tot subs.-off. van just, bij den raad van just, te Samarang, de subs.-griff. bij den raad van just, te Makasser mr. G. J. A. Van Berckel; tot subs.-griff. bij den raad van just, te Makasser, mr. G. W. Alt heer, thans gesteld ter beschikking, ten einde worden belast met griffiers werkzaamheden; tot proc. bij den raad van just, te Makasser, W. Eekhout, ten rechte C. J. L. W. Eekhout; lot 3'" stadsgeneesheer te Soerabaia, de civ. gen. te Kendal (Samarang) A. W. J. Deye; tot lid in den raad van just, te Soerabaia, de subs.-off. van just, bij den raad van just, te Samarang mr. A. J. A. Kollmann; tot ontv. der in- en uitvoerr. en acc. te Bantam, de verificateur der 5' kl. bij voormelde middelen, H. A. Scholie; bij het binnenl. bestuur op Java en Madura; tot contr. le kl., de contr. 2e kl. j. F. N. Van Ooslerzee en A. F. Cock; tot contr. 2e kl., M. J. A. Kruseman en P. L. Ten Cate, thaHS tijdelijk belast met de waarn. dier betrekking. Departement van oorlog. Verleend: een tweej. verlof naar Europa, wegens ziekte, aan den l"™ luit.-kwart. bij de milit. adm. op non-act. A. L. G. Gobée en aan den 2dtn luit.-comm. der lijfwachten-dragonders te Soera- karla K. F. H. Zeelte. Ontslagen: op verzoek, eervol, de officier van ge- zondh. le kl. H. C. J. F. Van Hardenbergh; als militair commandant: in de Zuider- en Oosterafdeeling van Borneo, de tot kolonel bevorderde luit.-kol. der infanterie P. |M. Ockerse; van Celebes en Onderhoorigheden, Menado en Timor, de tot Init.-kol. bevorderde majoor der inf.W. Helderman. Benoemd: tot mil. apoth. 2' kl., de tijd. apolh. 2« kl., K. Wicher Kiewicz; tot comm. der 3e mil. afd. op Java, de kol. der inf. P. M. Ockerse; tot milit. comm. in de Zuider- en Oosterafd. van Borneo, de luit.-kol., J. W. Von Son,comm. van het le bat. inf.; van Celebes en Onderh., Menado en Timor, de majoor S. J. E. J. V. Barthélemy, comm. van het 13e bat. inf. Bevorderd: tot kapt., bij het wapen der inf., de le luit.. J. Broos; tol kol., de luit.-kol., P. M. Ockerse; tot luit.-kol., de majoors M. A. Du Croo, met verlol in Nederland, E. B. P. Van den Abeelen en W. Helderman; tot majoor, de kapts. W. V. Van Erp, gedet. naar Nederland, en F. W. Backman; tot 1«luit.de2eluits. E. A. Von Winning en P. C. M. A. Hoolboom. Departement van marine. Ontslagen: eervol, de 2de machinist der ma rine E. J. Schock. Benoemd: tot vice-comm. voor het vak van scheepsbouw bij het marine-etabl. te Soerabaia, A. N. Buigrok, daartoe gesteld terbesch. van den gouv.-gen. van N.-I.tot 2e gezagv. op het ijzeren stoombaggerv. Soerabaia bij het marine-etabl. te Soerabaia, de loods 2e kl. bij het loodsw. aldaar H. G. Gerrilstot 2' machinist op het ijzeren droge dok bij het ma rine-etabl. op Onrust, de ambt op non-act. A. De Klerk, laatst, mach. op een der sedert buiten dienst gestelde houten baggermolens bij het marine-etabl. te Soerabaia. STUTTGART, 22 November. Gisterennamiddag zijn vier mannen binnen gedrongen op hel kantoor van een bankier hier ter stede. Twee hunner overvielen en verwondden den bankier, die bij de kas stond, en een der aanwezige clienten. De twee anderen rooiden alles weg wat in de kas voor handen was en toen namen allen in een rijtuig de vlucht. Op den nacht- sneltrein naar Pforzheim werd een der roovers gevat, en deze beging toen eene poging tot zelfmoord. VALENCIA, 21 November. De Duitsche kroonprins zal morgen ochtend ten 9 ure van boord gaan. GA1RO, 22 November 8.25 voormiddag, In hier ontvangen berichten wordt bevestigd dat het leger van Hicks-pacha in Soedan vernield is. Bijzonderheden zijn nog niet bekend.

Leydse Courant | 1883 | | pagina 3