Uit de memorie van antwoord aan de tweede kamer van den minister van justitie blijkt, dat de regeering zich beijvert de voor de invoering van liet strafwetboek bcnoodigde wetten bij de kamer aanhangig te maken. Eerstdaags volgt de wijziging der consulaire wet, daarna wordt gearbeid aan de voltooiing der uitvoeringswet, hangende welken de uitvoering van lid van art. 22 van het strafwetboek wordt voorbereid. Het tijdstip van invoering zal echter met 1 Mei 1884 nog niet zijn aangebroken. De min. overweegt de wenschelijkheid van uitbreiding der wetgeving op den kinderar beid. Eveneens of het plan tot hel houden eener internationale conferentie over den meisjeshandel voortgang zal hebben. In onderzoek is of tegemoet gekomen mag worden aan de bezwaren tegen art. 28 in verband met art. 3, 8°. der drankwet. Intrekking der Zondagswet, wier bezwaren de regee ring erkent, wordt overwogen, al meent de regeering dat eene wet op de Zondagsrust noodig is. De minister van financien handhaaft de door hem voorgedragen raming der middelen tegen de bedenkingen van te hooge begrootingen. Hij verwacht niet dal de opbrengst in 1884 beneden zijne raming zal blijven. Hij weer spreekt dat vele belastingschuldigen hun aanslag in het personeel niet voldoen, bepaaldelijk ten aanzien van 's Gravenhage, alwaar van overdreven zacht moedigheid van den fiscus niets is gebleken. Hij zal de provinciale inspec teurs uitnoodigen toe te zien op de naleving der voorschriften omtrent de oninbare posten. Bij de toepassing der zegelwet staat strikte rechtvaardig heid op den voorgrond. Hij doet uitvoerige mededeelingen omtrent de zaak .t; Met het stoomschip Drenthe zal op 24 November a. s., 's morgens te 9 uren, eene brievenmaal van Rotterdam naar Padang en Batavia worden verzonden. Het stoomschip Batavia, van Java naar Rotterdam, passeerde 21 Nov. des nam. 3 ure, bij Dover. De C. Bellinger, van Batavia naar Amsterdam, arriveerde heden te Suez. De Noord-Holland is gisteren van Rotterdam te Batavia aangekomen. De Prins van Oranje, van Amsterdam naar Batavia, vertrok van Southampton 21 Nov. Uitslag van het gisteren te Utrecht gehouden examen voor arts; toegelaten voor het le gedeelte de heeren L. Mees, doctorandus, en L. N. S. Wassink, candidaat-arts. De Berlijnsche koopmandie Maandagochtend door de politie te Rotter dam is aangehouden, schijnt zich aan oplichting te hebben schuldig gemaakt. Hij is eergisteren ter beschikking van de justitie naar hel huis van arrest aldaar overgebracht, waar zich nu drie Duilschers in preventieve hechtenis bevinden, die in de laatste 12 dagen door de politie aldaar gearresteerd zijn, eu daar zullen moeten verblijven tot hunne uitlevering zal zijn toegestaan. Door den heer dr. W. Doorenbosch is eervol ontslag gevraagd als leeraar in de geschiedenis en Nederl. taal- en letterkunde aan de hoogere burger school met 5-jarigen cursus te Amsterdam. Het gebouw der koloniale afdeeling van de tensloonslelling te Amster dam dat tot tijdelijk Koloniaal Museum zou worden ingericht, is definitief voor de som van 15,000 aan het comité der Internationale Landbouwten toonstelling van 1884 overgegaan en zal zoo spoedig mogelijk ontruimd worden. Voor het gerechtshof te Amsterdam stond den 205ltI1 November 11. te recht K. W.oud 60 jaar, laatst van beroep brievengaarder te Landsmeer, beschuldigd van verduistering van gelden en papieren van waarde tot een bedrag dat een derde zijner borgstelling van/250 te boven gingbenevens van valschheid in geschriften. Hij had namelijk de voor postwissels gestorte gelden niet verzonden, en een aangeleekenden brief onderschept, terwijl hij, ten einde dit laatste misdrijf te verbergende valschheid had gepleegd. Het mis drijf was volgens de bekentenis des beschuldigden geschiedt, ten einde na zijn eervol ontslag op 30 Juni 11. met de administratie te kunnen afrekenen daar er vroeger wegens ziekte en huiselijke omstandigheden een tekort in de kas was ontstaan. Het openbaar ministerie, bij monde van den advocaat- generaal mr. Op ten Noort, eischte eene celstraf van 1 jaar, benevens 3 geld boeten, maar de verdediger des beschuldigden, mr. Hellegers, drong aan op zachtere straf. Beschuldigde was 60 jaar onbesproken van gedrag geweest, en was slechts door zeer moeielijke omstandigheden tol dit misdrijf gebracht. Voor zulk een post van vertrouwen was een salaris van /525 ook veel te gering. Pleiter wees er ten slotte op, dat, zoo zedelijke verbetering het doel was der straf, ilit doel reeds door het langdurig voorarrest van honderd dagen grootendeels was bereikt. Door wijlen den heer F. Van Taack Trakranen, den 13fD October jl. te Baarn overleden, is aan de Maatschappij van Weldadigheid eene som van 2000, vrjj van successie-rechten, vermaakt. De doctoren Thijssen en De Voogt hebben zich eergisteren op last der justitie te Arnhem begeven naar Doornenburg, gemeente Bemmel, teneinde aldaar te onderzoeken het lijk van den 73-jarigen M., welke persoon in het laatst der vorige week aldaar dood liggende voor eene herberg gevon den is, waar men hem, naar men zegt, de jenever met de maat had toe gediend in plaats van met het glaasje en hij, na overmatig gebruik daar van, de deur uitgeworpen en, voorover gevallen, in den drank moet zijn gestikt. Hij moet bij het binnentreden dier herberg al niet geheel nHchte- ren zijn geweest. De inzameling van gelden, die te Brouwershaven is gehouden, met het doel om het standbeeld van vader Cats te verplaatsen en te restaureeren, heeft 452.75 opgebracht. Door de rechtbank te Roermond werd Dinsdag uitspraak gedaan in de bekende zaak van Ohe en Laak. Zij veroordeelde de twee wethouders, wegens verbreking van afsluitingieder tot 25 gulden boete. De goederentreindie gisterenmiddag van Venloo naar Gladbach ver trok, is tusschen het tweede grensstation Breijel en Boisheim ontspoord. De weg is daardoor versperd, en de passagiers zijn genoodzaakt over te stappen. De oorzaak is nog niet bekend. der St. Agathagoederen, waaruit blijkt, dat de nieuwe onderhandelingen me de kruishecren bij zijn optreden tot overeenstemming op sommige punter hebben geleid. De min. was bereid hierin te treden, dat aan de kruishee ren zou worden gelaten het klooster met drie naburige hoeven geschat o| 61.298.86; dat de overige goederen ter vrije beschikking van den staa zouden komen, dal hun zouden worden gelaten de tienden en grondrente) herkomstig van het klooster, dat kwijtschelding zou worden verleend vai achterstellige amodiatiepacht. Den eisch dat circa 25000 zou worden uilbe taald kon de min. niet toegeven. Partij heeft daarop de onderhandeling afge broken. Door de jongste maatregel in zake de staatsloterij zal de staat eei voordeel van 30000 'sjaars genieten. Uitgifte der loten door rjjksontvan gers acht de min. niet in 's rijks belang. 's GRAVENHAGE, 22 November. Door Z. M. is de benoeming van de burgemeesters van Egmond-Binnen P. Pranger; van Aalsmeer, J. M. De Kempenaer, en van Nijeveen, J. A. B Kijmmell, tot secretaris dier gemeenten, goedgekeurd. Door Z. M. is K. H. Roozendaal, rijksontvanger te Heythuyzen, be. noemd te Gemert. Door Z. M. is aan den arts Stephan Pennek, geboren te Zabrze, in Silezië, vergunning verleend de geneeskunst uit te oefenen op Nederlandsche zeeschepen met uitzondering van oorlogsvaartuigen, onder voorwaarde, dal hij de wettelijke bepalingen omtrent de uitoefening der geneeskunst in Ne derland stipelijk nakome. Door Z. M. is de luit. ter zee 1' kl. C. F. W. K. Happé, dienende bij bet eskader in Oost-Indië, op zijn verzoek, eervol uit den zeedienst ont- slagen, met den laalsten der maand, waarin dat besluit ter zijner kennii zal worden gebracht. De officier-machinist 2e kl. J. Buis, thans geplaatst bij de conservati aan 's rijks werf te Amsterdamwordt met 21 dezer overgeplaatst naai 's rijks werf te Willemsoord. Nadat in de zitting der tweede kamer van heden de heer Seret oflv ciëel was ingelicht dat de opening van dejijn Gorinchem-Geldermalsen 1 De cember zal geschiedentrok deze zijne interpellatie om aanvrage daarom trent in. Bij het voortgezet debat over de Indische begrooting is aangehouden ee amendement van den heer Bastert om vermindering met 1 ton voor het pei soneel van de haven te Batavia. De minister verminderde bovendien de poi met ƒ60,000 voor opruiming van werken te Merak, welke opruiming reed door de Krakatauramp was geschied. De overige amendementen van den hei Bastert werden ingetrokken of verworpen. De minister maakte bezwaï hangende dit overleg zijn Atjehplan openbaar te maken. De Indische begroi ting werd verworpen met 43 tegen 35 stemmen. Mevrouw Christine Stoetz herdacht gisterenavond hier ter slede ha 25-jarige tooneelloopbaan. Namens een aantal vereerders werden haar 1 monde van den heer Morin aan het einde der voorstelling onderscheidei prachtige geschenken aangeboden. Reeds bij haar optreden ontving de gi vierde tooneelspeelster een aantal fraaie bloemkransen en korfjes. B IJ 1 T EN LAN USCHE B E K 1 C H T E N t< df BELGIË De Echo du Partement verzekert, dat de geruchten onwaar zijn, vt geus welke de koning der Belgen uitgestrekte gronden in Marokko en Tun zou hebben aangekocht om te exploiteerenen dat dus de reis van den gra van Vlaanderen naar Noord-Afrika volstrekt niet met dusdanigen aankoop verband kon staan. In antwoord op eene vraag van den heer Cuperus heeft de burgemeejij; ter van Antwerpen, de heer Leopold De Wael, Maandagavond in de zilti van den gemeenteraad ten stelligste het verspreide gerucht tegengesproke dat hel plan eener wereldtentoonstelling, te Antwerpen in 1885 te houde opgegeven zou zijn. De burgemeester verklaarde integendeel, dat de voorloopi] werkzaamheden reeds zoover gevorderd waren, dat, zoodra de regeeringg^ antwoord zou hebben op het verzoek om de onderneming onder haar hoi patronaat te nemen, in dien zin, dat zij in alle opzichten haren zedelijk steun daaraan verleenen zou, terstond met kracht de handen aan het wei zouden geslagen worden. Maandag 11. is voor het Brabantsche hof van assises het proces tegi Beghein begonnen, beschuldigd van verleden voorjaar met een Franschmai Blin genaamd, in een juwelierswinkel van het Palais Royal te Parijs eei Al dienstbode des juweliers, Césarine Lovrière, vermoord en vervolgens dim; winkel beroofd te hebben. Beide misdadigers erkennen het feit, maar b schuldigen elkander over en weêr van Césarine verworgd le hebben. Din dag is Beghein wegens moord met voorbedachten rade ter dood veroordeel o0 De jury had op alle vragen bevestigend geantwoord. aa| In het gehucht Ruddershore in West-Vlaanderen heeft eene treurige moor sta geschiedenis plaats gehad. Zekere August Schollers, die soldaat was, verlie Djr tegen den raad zijner makkers de kazerne, slechts een paar dagen vojje, zijn dienst was verstreken. Hij begaf zich naar de ouderlijke woning teP Ruddershore, waar hij in zeer opgewonden staat aankwam en begon, n ijej zijn vader om geld te vragen. De man weigerde, waarop zijn zoon vrees jei lijk boos werd en begon met alles, wat onder zijn ereik kwam, kort klein te slaan. De vader nam toen een geweer en dreigde hem er mejer waarna August eene bijl greep en zijn vader te lijf wilde. Deze schoot zijn zoon viel doodeljjk getroffen neer. Schollers begaf zich vrjjwillig gevangenschap. ËBICtEliABil». De Fowler-partij tegen de Boeren heeft eene groote meeting teg Dinsdag a. s. georganiseerd in het Mansionhouse, waar de lord-mayor voorzitten. Ettelijke bekende negervrienden zullen het woord voeren. 1 tel Uit' en

Leydse Courant | 1883 | | pagina 2