LfilDSCIID COURANT. 1883. 277. VRIJDAG 23 NOVEMBER. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 1.50, franco p. p. f 2.—. afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advertentiën is van 1—4 regels 1.— iedere regel meer 25 cents, groote letters berekend naar plaatsruimte. LEIDEN, 22 November. Heden hield de gemeenteraad eene zitting. Aanwezig waren de hh. De Fremery, Hartevelt, Bool, Van der Zweep, Bredius, Juta, Wilhelmy Damsté, Zaayer, Land, Buys, Dercksen, Le Poole, Scheltema, Van der Hoeven, De Geus, Zaalberg, De Goeje, Was en de voorzitter. Aan de orde was de benoeming van een derden onderwijzer aan de school 3dt klassen0. 3; als zoodanig werd benoemd de heer M. G. Van Ewijk; vervolgens werd als derde onderwijzeres aan de school 4de klasse n°. 1 benoemd mej. W. Du Pon. Ter aanvulling der vacature, ontstaan door het overlijden van den heer G. P. De Neve, werd de heer H. C. Juta benoemd als regent van het Geref. Minne of Arme Oude mannen- en vrouwenhuis. Tegen het verzoek der Leidsche Broodfabriek, om een loozingskanaal te leggen naar de Rijns- burger Singelgracht, had niemand eenig bezwaar en werd derhalve zonder hoofdelijke stemming toegestaan. Omtrent het verzoek van P. Fonteinter bekoming van grond bij de Zijl poort, vroeg de heer Was het woord. Hij herinnerde hoe door den adres sant zonder toestemming van den raad en zonder eenige recognitie te be talen grond in gebruik is genomen thans wil deze een gebouw op dien grond plaatsen, maar is echter beducht zulks te doen op een grond, die hem niet toebehoorten vraagt dientengevolge om den eigendom hiervan te bekomen. De commissie van fabricage heeft ernstige bezwaren tegen dit verzoek in het midden gebracht. Volgens sprekers oordeel had de door burg. ,en weth. genomen conclusie geheel anders moeten luiden. Spreker had te- 'gen het voorstel van het dagelijkse!) bestuur twee groote bezwaren en wel 1*. dat bjj aanneming van het voorstel van burg. en weth. iets werd toege staan hetgeen niet gevraagd werd; requestrant toch vraagt vooreerst eigen dom, terwijl burg. en weth. voorstellen hem gebruik toe te staan. Vervolgens vraagt hij dezen eigendom om een gebouw te kunnen plaatsen, terwijl het voorstel van burg. en weth. strekt om hem eene daarop staande loods te doen behouden; 2°. dat aan hem zal vergund worden te behouden, iets wat hij zonder vergunning heeft geüsurpeerd. Alvorens te stemmen zoude spreker daarom gaarne vernemen gedurende hoe langen tijd hij onrechtmatig het bezit van dien grond had gehad, ten einde, alvorens hem eenig verder genot verleend werdde recognitie van dien tijd te doen betalen. De voorzitter antwoordde, dat het ontegenzeggelijk waar is, dat requestrant gebruik heeft gemaakt van dezen grond zonder hiertoe de wettelijke vergunning bekomen te hebben; dat echter deze grond van niet het minste belang voor de ge meente is en het niet toestaan van het voorstel van burg. en weth. voor hem van groot nadeel zoude zijn. Hij gelooft, dat de raad in dezen niet te streng te werk moet gaan. De heer Was voelt zich door deze repliek niet bevredigd; er is geen quaestie (van toestaan zegt hijdaar er geheel iets anders wordt voorgesteld dan hetgeen door requestrant gevraagd wordt. Hij gelooft zelfs dat aan het voorstel bij aanneming door requestrant geen gevolg zal gegeven worden. De heer Dercksen vroeg of hel den voorzitter bekend is of requestranttoen hij op onwettige wijze den grond in eigendom nam, te kwader trouw han delde, mocht dit het geval zijn, dan zoude hij wenschen dat de raad zoo streng mogelijk te werk ging. De voorzitter zeide daarop dat hij het reques trant niet gevraagd heeft en zulks ook niet zal doen, daar hij in dat geval a priori met zekerheid kon zeggen welk antwoord hem gegeven zal worden. De heer Van der Hoeven geloofde, dat het bezwaar van den heer Was een formeel bezwaar mag genoemd worden, hij geloofde dat dit geheel en al kon uit den weg geruimd worden door in het voorstel van bürg. en weth. in te lasschen de woorden «het verzoek zooals het gedaan is af te wijzen doch" enz. Dit amendement werd door het dagelijksch bestuur overgenomen. Ver volgens werd in stemming gebracht de beide volgende punten: 1°. afwijzend te beschikken op het verzoek van den adressant zooals zulks gedaan is, het geen werd aangenomen met 18 tegen 1 stem (die van den heer De Fremery). 2°. het gebruik van dien grond tot wederopzeggings toe te vergunnenten 'i einde de daarop geplaatste werkplaats of loods te behouden mits de grond wordt ontruimd binnen zes maanden na daartoe door of van wege burg. en weth. schriftelijk te zijn aangemaand en voorts tegen betaling van recognitie, hetwelk werd aangenomen met 13 tegen 5 stemmen. De voordracht tot intrekking van de aan de bouwmaatschappij Vreewijk verleende vergunning tot het leggen van eene brug over de Witte Singel gracht, hel voorstel van burgemeester en wethouders om afwijzend te bc- ^hikken op het verzoek van L. Sillevis, tot ontheffing van de betaling van ae** 97: slai recognitiënde voordracht tot verkoop van grond der gedempte Binnenvestgracht bij de Plantage, dit alles werd zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. Omtrent het voorstel tot verleening eener personeele toelage aan de onder wijzeres mej. J. G. Boon, vroeg de heer Buys het woord. Het was met tegen zin dat hij eenige bedenkingen tegen dit voorstel zou inbrengen. De gun stige rapporten omtrent het onderwijs van de persoon in quaestie is hiervan de rede; hij doet zulks echter omdat hij een principieel bezwaar tegen het voorstel heeft, hij wenschte niet terug te gaan tot een stelsel van persoon lijke toelagen, dat reeds verworpen was. Het is bekend dat Leiden het onder wijzers-personeel goed honoreertwelk honorarium bij een verblijf van een bepaalde tijd of bij het bekomen van meerdere akten nog verhoogd wordt, zulks is in de hieromtrent bestaande verordening opgenomen, ten einde te breken met het stelsel van persoonlijke toelagen; dientengevolge moet het voorstel in casu geweigerd wordenwant wordt het thans toegestaan dan is in volgende evenlueele dergelijke gevallen het weigeren moeielijk. De heer De Goeje was het in principe met den vorigen spreker eens, doch geloofde dat ditmaal eene uitzondering gewenscht is, daar bij het niet toestaan van het voor stel, men het degeljjk en grondig onderricht van mej. Boon zal moeten miss De voorzitter gaf den heer Buys toe dat het lastig is zich altijd van ante denten te onttrekken. De leden van den raad zullen echter dit bezw; weten te overkomen door zich hiervan geheel los te maken en elk feit op z zelve te beschouwen. In stemming gebracht werd het voorstel aangenon met 14 tegen 5 stemmen. De verzoeken van mej. E. A. Lancel, om ontslag als onderwijzeres a de school 3de klasse n° 3, van J. Leutner, om eene brug te leggen over Zoeterwoudsche Singelsloot, en van P. Van der Horst, om een sloep te Iegg aan den Witten Singel, werden zonder hoofdelijke stemming toegestaan. De kunstbeschouwingen, te geven door de schilder- en teekenakader Ars Aemula Naturae gedurende dit winterseizoen, hebben gisterenavond aanvang genomen. De heer C. M. Van Goghvan Amsterdamhad voor dit d zrjne prachtige en rijke collectie teekeningen en aquarellen afgestaan en daardoor in de gelegenheid gesteld de werken van groote meesters te be wonderen. Nederland was als zoodanig rijk vertegenwoordigd. Wij zag er o. a. een viertal aquarellen van Bosboomvier teekeningen van Rochussen waarvan de militairen vooral onze aandacht trokkeneen prachtig en fijn afgewerkt stadsgezicht van Klinkenberg, vruchten van Van Os en verder nog kunstgewrochten van Maris, Mesdag, Roelofs, Verboeckhoven, Apol, Springer en meer anderen. De Fransche school was eveneens aanwezig. Eenige aquarellen van den overleden Gustave Doré, die door hunne zeld zaamheid in dit genre aller aandacht trokken, een Spaansch muzikant, keu rig en uiterst fijn genuanceerd van Cuvillon, leerling van den grooten Meis- sonnier, een viertal honden van De Pennc en wjjders eenige werken van Calame, Chantal, Chevillard, Tusquet, Simonetti en meer anderen, te veel om op te sommen. Ongetwijfeld zal het zestigtal teekeningen, dat ons gis terenavond ter bezichtiging werd gegeven, de vele bezoekers een aangenaam uur verschaft hebben. De zich noemende luitenant De Jong, die zoowel hier als te Amsterdam zich schuldig maakte aan diefstal van gouden en diamanten voorwerpen, is alsnu gebleken genaamd te zijn Johannes Markus, sedert 1874 als soldaat der infanterie te Amsterdam gedeserteerd. Gisteren is in de Schapensteeg zekeren M. door een toeval getroffen, doch weder spoedig tot bewustzijn gebracht. Bij de te 's Hage gehouden acte-examens voor het middelbaar onder wijs, op 20 en 21 November, werden geëxamineerd: 2 candidaten voor ge schiedenis, afgewezen beide; 2 candidaten voor Nederl. taal- en letterkunde, toegelaten de heer A. Strueker, van Breda, 1 afgewezen; 2 candidaten voor aardrijkskunde, toegelaten de heer W. v. d. Berg, van Hattum, 1 afgewe zen; 2 candidaten voor boekhouden, toegelaten de heer P. G. v. Muyden, van Rotterdam, afgewezen 1. Bij het heden gehouden acte-examen voor middelbaar onderwjjs is geslaagd voor A' 1 (lagere wiskunde) A. D. Van der Harst, van Leiden. Hier en daar schijnt men in de meening te verkeeren, dat jongelieden die het zoogenaamd literarisch-mathematisch examen, geregeld bij het kon. besluit van 12 Februari 1879 {Stbl. n°. 35) hebben afgelegd, zich daarop zouden kunnen beroepen om toeg dalen te worden tot het groot ambtenaars examen voor den Indiscben dienst. De minister van koloniën brengt daarom bij deze ter kennis van belanghebbenden, dat het diploma van het litera risch-mathematisch examen, ingevolge het kou. besluit van29Augustus 1883 Stbl. n». 133), geen toegang geeft tot het groot ambtenaarsexamen. (Sic.)

Leydse Courant | 1883 | | pagina 1