ter beschikking van te worden benoemd te lande. den gouverneur-generaal van Nederlandseh-Indiê, om lot ouderwijzer der derde klasse voor den dienst daar De leden van de eerste kamer der staten-generaal zijn tot hervatting der werkzaamheden bijeengeroepen tegen Donderdag 29 November, des avonds te 8 uren. Heden wapperde Neêrlands driekleur van den spits der toren van het Stadhuis, ter herinnering van den 70!te, jaardag van Neêrlands onafhanke lijkheid. B U IT IN LAN DSCH F BKR ICH TE N. E N G E li A N De Londensche correspondent van den Temps verneemt, dat weldra de onderhandelingen over een handelstractaat tusschen Frankrijk en Engeland zullen worden hervat. Dij zijn jongste bezoek aan Frankrijk schijnt sir Ch. Dilke een nieuw programma te hebben opgesteld, terwijl de secretaris der commissie voor de begrooting, de heer Millaud, bij den president der repu bliek schijnt te hebben aangedrongen op het doen van nieuwe pogingen ten opzichte eener handelsovereenkomst met Engeland. Aan de Times wordt gemeld, dat te Wilna een nieuw nummer is ver schenen van het nihilisten-blad De Folkswil. Het is gedagtcekend van den 7d"1. De redactie erkent dat de rijen der nihilisten gevoelig werden gedund door de vervolgingen der regeeriug, doch zij worden weer snel aangevuld. De revolutionaire partjj in Rusland denkt er niet aan den strijd op legeven. Te Toronto vreesde men, volgens een telegram van daar ontvangen dd. 12 November, dat de stoomboot Francis Smith, van Collingwood naar Toronto, met 100 passagiers aan boord, gestrand en met alle man ver gaan was. Op den 4e» December zal de internationale tentoonstelling te Calcutta door den onderkoning geopend worden. Men zegt dat de hertog en de hertogin van Connaught bjj die opening tegenwoordig zulllen zijn. Al de voorname beambten, ook de gouverneurs van Bombay en Madras, alsmede een groot aantal vorsten der inboorlingen, hebben de uitnoodiging van den onderkoning tot bjjwoning der opening aangenomen. Een zuiver Indisch deel der ten toonstelling zal bestaan in eene verzameling van Oosterschc edelgesteenten, zooals er waarschijnlijk nooit te voren een is bijeen geweest. Daartoe zal bebooren de schitterende verzameling, die op de tentoonstelling van Jeypore is te zien geweest, maar bovendien is het bestuur in onderhandeling met de verschillende Indische vorsten en edelen ter verdere completeering. De vorstelijke versierselen van eiken potentaat zullen in eene afzonderlijke vitrine worden geplaatst. Hel Indisch gouvernement heeft het gebruik toegestaan van het Indisch museum en van de daarbij behoorende gronden en gebouwen, die als de fraaiste van Indiê genoemd worden en in hel midden der stad liggen. Volgens een bericht uit New-Orleans, als gerucht medegedeeld, hebben roovers op den Mexicaanschen nationalen spoorweg een trein doen ontspo ren met het doel hem te plunderen. Een aantal menschen moeten daar ge dood of gewond zijn. FRANKRIJK. In de couloirs der kamer van afgevaardigden werd gisteren medegedeeld, dat de commissie voor het Tongkin-crediet den heer Rebotdie het regeerings- voorstel niet volkomen gunstig gezind is, met 6 stemmen tot haren voorzit ter gekozen heelt. Op den heer Mestreaudie de regeeringsvoordracht onvoor waardelijk ondersteunt, waren 5 stemmen uitgebracht. De heer Cavaignac, (die het toestaan van het crediet volkomen gunstig is) werd met 7 stemmen tot secre taris gekozen. Ook werd verhaald, dat een jonge anarchist het hötelvanhet ministerie van openbaar onderwijs was binnengedrongenhij was met een revol ver gewapendverklaarde te komen om de heer Ferry te dooden en door het comité van Rijssel gezonden te zjjn. Hij werd onmiddellijk in hechtenis genomen. Het te Parijs overleden lid van den senaat, de heer Jules Lasleyrie, was de kleinzoon van generaal Lalayette en geboren in 1810. In 1832 nam hij dienst in het leger van dom Pedro. In 1842 werd hjj tot afge vaardigde gekozen, en na den val van koning Louis Philippe kreeg hij ook zitting in de conslitueerende en de wetgevende vergadering. De Temps meldt, dat de Chineesclie gezant Tseng naar Parijs is terug gekeerd en, gelijk de andere leden van het corps diplomatique, naar het ministerie van buitenl. zaken is gegaan, om er het gebruikelijke bezoek te brengen, maar niet een bijzonder onderhoud gehad heeft met den minister Ferry. De aartsbisschop vau Pa rij s ligt gevaarlijk ziek. De commissie tot oprichting van een monument voor Gambetta heeft in hare vergadering van 10 November geconstateerd, dat de inschrijvingen bedragen 305.868.85 fr. Nog vele lijsten moeten inkomen. De Liberté weêrspreekt ten stelligste de onrustbarende geruchten, welke gisteren aan de beurs in omloop werden gebracht. De laatste dépêche van admiraal Courbet, i. d. 8 dezer, bevestigt, dal de gezondheids-toestand der troepen uitmuntend is. Hij meldt de komst der transportschepen Afvey- ron en Shamrock Hij dacht tusschen 15 en 20 November Sontay aan to tasten, zoodra de troepen waren aangekomen en drie dagen rust hadden ge noten. Waarschijnlijk is dus thans met de expeditie een aanvang gemaakt. Een persoon, die gisteren aan de beurs onrustbarende geruchten verspreidde, is gearresteerd. Het gerucht dat Canton gebombardeerd is en dat onze troepen eene nederlaag geleden hebben, mist allen grond. Volgens een bericht uit Shanghai zou eene aanmerkelijke Chineesche strijdmacht te Canton worden zamengetrokkeu. ten einde het binnendringen der Zwarte Vlaggen, wanneer zij door de Franschen uit Tongkin worden verdreven, te beletten. Bij het te water laten van een driemaster te Bordeaux sloeg het schip door een rukwind tegen eene pinkschouw, waarin zich vijf scheepstimmer lieden bevonden, die allen te water geraakten en waarvan twee verdronken. Te Marseille is van niets sprake dan van de verdwijning van den heer Fraissinetoud-afgevaardigde van 1871betaalmeester in het depart. Hérault en behoorende tot eene rijke familie van reeders daar ter stede. De heer Fraissinet had, tot zjjn ongeluk, twee malen een hoog lot uit eene lolerjj getrokken, waardoor hij, op de fortuin steunende, aan het speculeeren ging en eindelijk het deksel op den neus kreeg. Hij is thans op de vlucht en de familie wanhopig. Naar de Figaro verneemt, heerscht er tusschen de bemanning van de Fransche en Engelsche eskaders, kruisende in de wateren van Madagaskar, eene hevige verbittering. Die toestand is, naar het blad beweert, in den jongstvcrloopen lijd, sedert de schout-hij-nacht Pierre naar Frankrijk is teruggekeerd, noch verergerd, zoodat matrozen en mariniers thans nog erger op elkander zijn gebeten dan vroeger Men vreest dat den een of anderen dag de hartstochten i et smeulende vuur tot eene uitbarsting zullen brengen hetgeen zoowel voor Engeland als voor Frankrijk noodlottig zou zijn. Onder de schepelingen van het Fransche eskader geldt het als eene zaak, die aan geen twijfel onderhevig mag worden geacht, dat de komst van de Dryad voor Tatuatave niets anders is dan een tergende maatregelen iu ditzelfde gevoelen wordt door de officieren van het Fransche eskader gedeeld. SPAN J E. De Spaansche oorlogschepen zullen den Duitschen kroonprins te Valencia afwachten, in plaats van te Barcelona. Koning Alfonso zal den kroonprins vergezellen naar Andalttzie om te Sevilla een bezoek te brengen aan den her tog van Moutpcnsier. De kroonprins zal te Genua, op uitnoodiging van koning Humbert, zijn intrek nemen iu het koninklijk paleis. Men verzekert, op grond van berichten uit Madrid, dat de keizer van Oostenrijk in hel voorjaar een bezoek zal brengen aan het Spaansche hof. UIHT»CULANn. In ünanciëele kringen te Berlijn is eene dépêche ontvangen, volgens welke nagenoeg eene schikking is tot stand gekomen tusschen den heer De Lesseps en de Engelsche belanghebbendenmet betrekking tot het Suez- kanaal. - Men meldt, dat de dichter Kraszewski. dien men maanden lang pre ventief gevangen hield, otn hem toen voorlooptg te ontslaan, wegens gebrek aan dadelijk bewijs, zeer ernstig lijdende is. lie geneesheercn vreezen voor zijn leven. I' E R TEL E GRAA F. BERLIJN, 17 November. De kroonprins is, met zijn gevolg, hedenoch tend te 8% uur naar Genua vertrokken. PARIJS. 17 November. Volgens een bericht uit Cairo, dd. van gisteren, ontvangen bij de Agence Bavas, zijn mededeelingen uit Soedan aldaar aan gekomen, meldende dat het leger van llicks niet meer bestaat. Een gedeelte dier troepen is in de pan gehakt en een gedeelte daarvan heeft degelederen verlaten en een goed heenkomen gezocht. CAIRO, 17 November. De Egyptische regeering heeft eene nota gericht tot die van Engeland, waarin zq verklaart het recht te hebben om te eischen, dat zij zal worden gehoord telkenmale dat het geldt het brengen van eene wijziging in de bestaande overeenkomst, aangegaan met de Suezkanaalmaal- schappij. Naar men onderstelt deelt de heer Baring de zienswijze der Egyp tische regeering. POLITIE. De ingezetenen van Leiden en naburige gemeenten wordt kennis gegeven dat gisteren alhier gepasseerd en door tusschenkomst der politie de gemeente verlaten hebben, cenige in een wagen wonende vreemdelingen, van wie be kend was dat zij in andere plaatsen hadden getracht oude voor nieuwe, zilverstukken te wisselen. Met het oog op hetgeen vroeger door dergelijkê lui bj) zulk wisselen is verricht, kan het waarschijnlijk goed zijn voorzich tigheid aan te bevelen. PROGRAMMA TAN MUZIEKUITVOERING EN. MAATSCHAPPIJ TOT BEVORDERING DER TOONKUNST. Afdeeling Leiden, 23 November. "Die Schöpfung", van Jos. Haydn. So listen: Mej. Anna Kuhlmann, te Carlsruhe (sopraan), de bh. J. II. Rogmans, te Amsterdam (tenor), F. Driessen, te Leiden (bas). TER MARKT TE LEIDEN AANGEVOERD. verkochte hoeveelheid. prijzen. 17 November. Laagste Hoogste Oude Tarwehectol. Mindere soort Nieuwe Tarwe Oude Rogge Nieuwe Rogge Gerst (zomer) I - Chevalier-gerstI Zware Haver. Q Lichte Ruiveuboouen5 l'aardenboonen I 4 Boter (l8le qualiteit vat) 1 (1- per kil./ 5670 kil«? (2'" Turf haardbr. l'u soort (grauwe) Lange zwarte 8 dubb. heet. t 9.- W 8 6 59 6. 5. 6 50 4.50 3.— 8.— v 7.-- 68.- 60.— 1.70 1.50 0.32 f 10.50 9.- 7.- 6.25 6.- 7.- 5.- 4. 8.75 8.- 74- 66.- 1.85 l.o5 0.36 8000 DELFT, 17 November. Heden waren de prijzen der Kaas ƒ21 a ƒ26. de 100 kilo. Verkocht 37 stapels, wegende 8543 Kg. Te Leiden ter Boekdrukkerij van GEBROEDERS MURÉ, voorheen J. C. Dbabbb.

Leydse Courant | 1883 | | pagina 6