BIJVOEGSEL, bchoorende iol de Leidsche Courant van Maandag d9 JYovember dS83vV". C27S. be in No- 9% 9 ISt ■6% '3% 0 '6(4 !4H !5I4 !3 14% 19 (t 13 )3 33&ft 99% 03(4 26 (t 41(4 10 20.9 11 uslai BABI LEIDEN, 17 November. Maandag aanst. zal in de Stads-zaal optreden het gezelschap van den lieer W. Pierre De Boer. Leidens ingezetenen hierop attent te maken is, gelooven wp, onnoodigaangezien velen nog versch in het geheugen zal lig gen, de wijze waarop dit gezelschap, bij gelegenheid van de laatste kermis hare gasten wist bezig te houden. De heer De Boer heeft ook nu weder .getracht nieuwe specialiteiten te engageeren, vandaar dat wij niet aarze len hen, die daartoe lust gevoelen, aan te raden zich eenige uren in die .zaal te g3an verpozen, in de overtuiging dat niemand onvoldaan zal huis waarts keeren. (Men zie verder achterstaande annonce.) Door de politie alhier is aangehouden en ter beschikking der politie te Amsterdam gesteld den persoon van H. J. E., die zich aldaar vermoedelijk aan diefstal van goederen heeft schuldig gemaakt. Gisteravond is aan de Schrijversbrug bij ongeluk van zijne schuit een schipper in het water geraakt, die echter onmiddellijk door den aldaar ge stationeerde» brugwachter De G. en eenige schippersknechts op het droge is gebracht. Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 45 tot 72 volwassen personen en 8 tot 13 kinderen. De minister van financiën brengt Ier kennis van ambtenaren der di recte belastingen, invoerrechten en accijnsen, dat de mededinging naar het opengevallen kantoor IJzendijke c. a. nog tot 30 November c. k. is open gesteld. Ontvangers en andere ambtenaren der genoemde middelen, krach tens de bestaande regelen tot die betrekking benoembaar, kunnen zich daarvoor nog tot dien dag bij het departement van financien aanmelden, onverschillig of zij overigens tot mededinging bevoegd zijn. De Staatscourant van heden bevat het verslag |der verrichtingen van den heer dr. J. W. Van VVijhe aan de Nederlandsche werktafel in het zoö logisch station te Napels, midden Juni midden September 1883. Blijkens een bij het departement van marine ontvangen telegram, is Zr. M'. schroefstoomschip Halionder bevel van den luit. ter zee 1' kl. 11. G. Hildebrandt, 14 dezer te Batavia aangekomen. Aan boord was alles wel. Stc Met het oog op de stemming die in de tweede kamer schijnt te heer- schen omtrent de voorgedragen belastingontwerpenwordt er eene petitie «oorbereid, ten einde door een groot aantal dergenen, die in eene inkomsten belasting voor een niet onbelangrijk bedrag zouden worden aangeslagen, op aanneming van het voorstel Van Delden c. s. te doen aaudriRgen. Het initiatief daartoe is genomen door de hh. J. T. Buys, G. Wilhelmy Damsté, P. L. C. Priessen, R. Van Boneval Fanre, II. B. Greven, 11. Van der Hoeven, P. A. Van der Lith, II. A. Neeb, II. L. A. übreen, F. Was en Fockema Andrae, allen te Leiden. Het adres, hetwelk men in verschillende plaatsen des lands ter onderteekening wil doen rondgaan, is van den volgenden inhoud: »Aan de tw-eede kamer der staten-generaal. Geven de ondergeteekenden met verschuldigdcn eerbied het volgende te kennen. Zij hebben roet g-roote belangstelling kennis genomen van het voor- itel lot tijdelijke helling eeuer inkomstenbelasting door de hh. Van Delden c. s. ingediend; Zij zouden allen, werd dit voorstel «vet, tot een «enigszins belangrijk bedrag worden aangeslagen. Juist dit geeft hun, naar zjjmeene», de bevoegdheid, op de invoering eeuer dergelijke belasting aan Ie dringen; Zij gaan uit van de vooronderstellingdat hel niet mogelijk zal zijn, reeds op het budget voor 1884 zooveel te bezuinigendal het tekort vervaltZij laten in het midden of niet bij ernstig streven naar vereenvoudiging en be zuiniging in het staatsbedrijf in de toekomst eene aanzienlijke vermindering van uitgaven mogelijk zal blijken; Zij meènen echter dat, zoolang er een tekort te dekken is. daartoe vooral door de meergegoeden moet worden bij gedragen en dat eene tijdelijke inkomstenbelasting tevens een deugdelijke grondslag zal zijn, waarop bij herziening van ons belastingstelsel kan wor den voortgebouwd; Zij wensclicn in het midden te laten, of het ingediende ontwerp in alle bijzonderheden aanbeveling verdient en bepalen zich tot het betuigen hunner ingenomenheid met het beginsel dat er aan ten grondslag ligt; Zij verzoeken u met aandrang tot het totstandbrengen eener wet op dat beginsel ruslende uwe medewerking te verleenen, het ontwerp der hh. Van helden c s. door amendementen te verbeteren, wanneer het in bijzonder uwe goedkeuring niet mocht wegdragenmaar het in geen geval te verwerpen." Hel stoomschip Prinses /imalia is 16 November Kaap Rocca gepasseerd naar Amsterdam. De Limburg, van Rotterdam naar Java, is 16 November van Port-Said vertrokken. De Koning Willem lil, van Amsterdam naar Java, arriveerde gisterenmiddag te Port-Said en zal, na kolen te hebben in genomen. de reis voortzetten. De Poorwaarts, van Amsterdam naar Bata via, vertrok van Suez den 17i'a November. De Zeeland, van Java naar Rot- leidam, arriveerde gisteren te Suez. Uitslag van het te Utrecht gehouden examen in de Fransche taal op 15 en 16 Nov.: midd. onderwijs A. 2 cand.1 afgew., 1 toegel., de heer G. 11. I)c Bock, van Aarlanderveen, 15 Nov. lag. ond.: 4 cand.; geslaagd 2, de bit. L. De Groot, van Amsterdam en J. Hemmes, van Leiden; 2 afgewezen. De 5"' jaarcolleclie voor de scholen met den bijbel heeft 116,577,70 opgebracht "of 12,000 meer dan het vorig jaar. Op den Ned. Rijnspoorweg zullen voortaan alleen reizende officieren, betzij in of buiten dienst, mits in uniform, in eerste of tweede klasse tegen halve vracht vervoerd worden. De commissaris van politie te Leeuwarden vestigt er de aandacht op dat in den nacht van 5 op 6 November jl. te Leiden en later ook te'sGraven- hage inbraak gepleegd is, nagenoeg ondergelijke omstandigheden als te Leeu warden en Franeker. Het vermoeden dat men te doen heeft met een en denzelfden persoon, vindt grond o. a. in de afmeting van den gebezigden beitel. Eene schoonmaakster, die eergisterenmiddag in de fabriek van de firma Bensdorp G°., aan den Binnen-Amstel te Amsterdam, bezig was met gla- zenwasschen, sloeg, door eene onwillekeurige beweging, van de vensterbank tweede verdieping, waarop zij stond, achterover. Toen men haar vand» straat opnam, was zij reeds dood. Vanwege de directie der Holl. IJzeren spoorweg-maatschappij is tus- «ben Zaandam en Hoorn de eerste proefrit op de nieuw aangelegde spoor lijn Zaandam-Hoorn gedaan. Deze maatschappij zal de exploitatie van ge noemde lijn op zich nemen. De opening voor het publiek wordt tegen 1 Juni 1884 tegemoet gezien. Door mevr. G. A. Du Bois, wed. van den heer C. J. Blok, op 260clo- 6 der her tc Arnhem overleden, is aan de «Prins Alexander-Stichting" tc Benoe- kom eene som van 1000 vermaakt. Alhoewel cr sedert den 30'" October jl. te Nijkcrk geen ongeregeld heden of volksoploopen meer hebben plaats gehad, schjjnl de aanwezigheid van militairen daar nog noodzakelijk, en beslaat het voornemen, ten einde herhaling van ongeregeldheden tc voorkomen, de eerste 2 maanden nog een detachement huzaren aldaar te doen verblijven. Het is meer dau waarschijnlijk dat de heide mannen, die jl. Zondag den moord te lleinoo gepleegd hebben, over dc Pruisische grenzen ontvlocht zijn. Zondag hebben zich twee vreemdelingen te Vroomshoop vertoond, die veel geld bij zich hadden en trachtten dit te verwisselen teg-cn Ouitsch geld of bankpapier. Later op dien dag, 's avonds omstreeks negeu uur, hebben zij zich vertoond te Sibculo, en ook aldaar geld willen wisselen. In het huis van zekeren Berkhuis hebben zij eene poos vertoefd en o. a. koflie ge dronken. Zij gaven zich uit voor veehandelaars, die in Pruisen koeten wil den koepen. Een groot gedeelte van den nacht van Zondag op Maandag hebben zij vertoefd in de herberg van zekeren Veldhof in de Wielerbergeu op Pruisisch grondgebied. Naar men verneemt, zijn al deze bijzonderheden aan de justitie bekend. Naar men verneemt is de op de suikerfabriek te Lemele werkzame broeder van den persoon die verdacht wordt van den moord te lleinoo, met vermomde rijksveldwachters naar Duitschland vertrokken, om te trachten dien persoon aldaar op te sporen. De vermoedelijke moordenaar, die al zooveel op zijn boekje heeft, moet onder valschen naam en met valsche papieren in Duitschland werkzaam zijn. In de eergisteren gehouden crimineele zitting van het hof te Leeuwar den stond terecht Sytza Uulz-inga, 17 jaren, kaaskoopman te Zwaagwesteinde. die zijn broeder om het leven heeft gebracht. Het was eene hoogst treurige en diepen indruk makende terechtstelling van dien jeugdigen knaap, want meer dan een knaap is besch. niet, die zich had te verantwoorden wegens doodslag, gepleegd op zijn broeder. Diep bedroefd zat de knaap in dchank der beschuldigden het onderzoek aan te hooren. Hij bekende het feit te hebben gepleegd, bekende dat het doel was. toen hij driftig werd, om zijn broeder een slag toe te brengen; maar 't was niet zijn doel geweest, dal het er een zoodanige zou zijn. Op dat oogenblik had hjj er niet eens aan ge dacht, het broodmes in zijne hand te hebben. En dat broodmes, ter terecht zitting aanwezig, was een breed groot mes, dat ruim 10 centimeter in het been van den verslagcne moet zijn ingedrongen. Er werden 4 deskundigen gehoord, en allen verklaarden, dat de wonde, zelfs bij dadelijk aanwezige hulp, doodsgevaarlijk was, ofschoon de mogelijkheid bestaat, dal. indien bij hel toebrengen der snede een geneesheer aanwezig geweest ware. het ge vaar had kunnen bestreden worden. Veel waarschijnlijkheid voor welslagen zou er echter niet geweest zijn, want reeds 5 minuten na het leil was er geneeskundige hulp, doch de doctor vond toen reeds den patient zoodanig, dat deze geen hoop op behoud meer had. Al wat wetenschap en kunst aan de hand doet, is beproefd; er is een ader geopend, om inspuiting te doen, maar het lichaam was reeds te bloedleJig, om het wijkende leven te doen keeren. De adv.-gen. mr. G. A. Visscherdie de bekentenis van besch. in allen deele bevestigd achtte door de verklaringen der getuigen en oordeelde bewezen tc zijn, dat de dood van Alle veroorzaakt was door de in drift toe gebrachte verwonding, vond eensdeels in de omstandigheden, welke deze misdaad vergezellen, aanleiding om het minimum der bij de wet voorgeschre ven straf voor te dragen; maar meende anderdeels, dat ook hier wederom geblekeu is welke noodlottige gevolgen het heeft bij ruzie en twist gebruik te maken van een mes, en dat er daarom geene termen aanwezig zijn tot toe passing van verzachtende omstandigheden en rcqnircerde. dal liet hol besch. zal schuldig verklaren aas moedwillige» doodslag en veroordeeleti lot 5 jaren tuchthuisstraf De verdediger, m'. L. G. Verwer, toegeveude.dat het bewijs voor het materiCele feit geleverd was, bestreed het O. M. in diens meening. dal dit zou daarstellen moedwillige doodslag. Hier is provocatie van de zijde van den verslagcne; de daad, welke besch. deed, mocht hij doen. waul het was eene afwerende beweging. De gevolgen, welke die daad gehad hebben, zijn niet door den dader gewild, en diens straf is reeds zoo groot, dat hjj niet nog met tuchthuis behoeft gestraft te worden. Ongewild en onwille keurig is het geschied, waardoor besch. zjjn geheele leven zal gebukt gaan ouder het drukkende besef, dat hij onwillekeurig de oorzaak is van zijns broeders dood. En mocht het hof oordeelen, dat in dezen moedwil moet aangenomen worden, dan wijst pleiter op tal van verzachtende omstandig heden. Na re- en dupliek is de uitspraak bepaald op 22 Nov. a. s. Het gerechtshof te Leeuwarden heeft arrest gewezen tegen Grietje Bott- wes, weduwe van Egbert Van der Kooi, breister en naaister te Suameer.. beschuldigd van moedwillige brandstichting in een gebouw, waarbij te voor zien was dat eenige menschenlcven daardoor in gevaar kon worden gebrachL Zij is schuldig verklaard en veroordeeld tol eene tuchthuisstraf voor den tjjd van 5 jaren. Te Groningen beslaat eene ijsvereenigingdie misschien de blociendste is van geheel ons land. Heeft men aldaar, door het slechten van de ves ting en het dempen van de grachten, geene geschikte ijsbanen voor hard rijderijen meer, de ijsclub heeft daarin voorzien door een stuk land in de onmiddellijke nabijheid van het station aan te kooprn, hetwelk bij vriezend wrder in korten tjjd tot ijsbaan kan ingericht worden. Bij een ledental van 940, bedraagt het actief der kas 10600, tegenover ƒ6500 passief. De verceuiging is lid van den schaalsenrijdersbond geworden. Men meldt uit 's Hertogenbosch: Het water is weder langzaam vallende; de deuren van de schutsluis te Crevecoeur zijn tot lossing van water in de rivier de Maas weder geopend. 's GHaVENHAGE, 17 November. Door Z. M. is aan den voor den dienst in Indië bestemden soldaat J. A. 0. llaedicke. van het koloniaal werfdepot, vergunning verleend lot het dragen van de Duitsche medaille, ingesteld ter herinnering aan den veld tocht tegen Frankrijk in 1870/71. Door Z. M. is de kapitein ter zee P. Ten Bosch, thans belast met het bevel over Zr. M». schroefstoomschip Tromp, op reis tot het doen van een oefeningstocht, met 1 December 1883 benoemd tot adjudant in gewonen dienst van Z. K. H. den prins van Oranje, met bepaling, dat hij na terug komst in het vaderland, den dienst bij Z. IC. II. zal aanvaarden en in af wachting daarvan als gedetacheerd van Zr. M'. militair huis zal worden gevoerd. De heer K. A. Niemann, benoemd tot consul der Nederlanden te St. Paulo de Loanda, is in die hoedanigheid door de Portngeesche regcering erkend. Bij resolutie van den minister van kolonie?» is de hoofdonderwijzeres mej. M. D. Westenberg gesteld ter beschikking van den gouverneur-generaal van Nederlandsch-Indië, om te worden benoemd tot hulponderwijzercs voor den dienst daar te landeen is de hoofdonderwijzer A. W. Hoescu gesteld

Leydse Courant | 1883 | | pagina 5