wiskundige, hoog aangeschreven. Een langdurig lijden maakte een einde i aan zijn betrekkelijk jeugdig en werkzaam leven. Men meldt uit 's Hertogenbosch dd. 15 dezer: Het water blijlt alhier fnog wassende, de stand bedraagt reeds 4.30 meter boven A. P. De rondom de stad liggende polders zijn grootendeels overstroomd. De Maasdeuren aan de schutsluis te Crevecoeur zijn gesloten. De rechtbank te Breda wees gisteren een aardig vonnis. Eene herber gierster te Bergen-op-Zoom, zonder vergunning om sterken drank te tappen, schonk aan twee harer bezoekers op verzoek een borrel. Toen deze daarvoor een 25centstuk betaalden en ƒ0.15 terugvroegen, kregen zij ten antwoord: //drank verkoopen mag ik niet, ik gaf u slechts drank, nu geeft gij mij ƒ0,25." Die verdediging, ook voor de rechtbank gevoerd, baatte echter niet. De recht bank veroordeelde haar wegens verkoop van sterken drank zonder vergun ning tot eene gevangenisstraf van 15 dagen. De personen van J. De L., L. J., N. G. en A. K., die bij de jongste oploopen te Tilburg baldadigheden gepleegd en zich tegen de politie verzet hebben, zijn tot verschillende celstraffen veroordeeld, te Roermond en's Bosch te ondergaan. Men leest in n". 43 van Wieck's //Deutsche Illustrirte Gewerbezeitung" uil de pen van den heer Otto Von Breitschwert o. a. het volgende: //Als een vloek rustte op de Amsterdamsche tentoonstelling het gebrek aan be scherming van het recht des uitvinders. Juist de kleine patent-bezitter en de voor ambachtslieden of kleine ateliers werkende machinen-fabrikant in Engeland, Duitschland, Amerika enz. voelde zich afgeschrikt door de vogel vrijheid, welke zijn speciaal product in Holland bedreigde. Daarin ligt de oorzaak d.r groote teleurstelling, die men ondervond, wanneer men omzag naar uitvindingen en verbeteringen, welke het den ambachtsman en de kleine bazen mogelijk moeten maken met het fabrieksbedrijf eenigermate gelijken tred te houden. De kleine motoren, de voor speciale ambachten gecon strueerde werktuigen van nieuw model, waren zeer spaarzaam vertegenwoor digd. Nu echter komt het betreurenswaardigste: juist die transatlantische firma, welke den schroom der andere machinenfabrikanten voorHollandsche mitatie niet gedeeld, maar daarentegen een groot aantal machines voor de meest verschillende takken van handwerks- en fabrieks-nijverheid naar Amster dam gezonden had (alwaar de geheele zijwand eener zaal met deze voort brengsels was bedektï, juist de Singer Naaimachinen Company in New-York, moest zich, toen zij het eerediploma met recht verworven had, aan de hef tigste aanrandingen van de zijde van Duitsche conrurrenten in de pers bloot gesteld zien! De Duitsche naaimachinen-industrie heeft zich zonder twijfel zeer rijk ontwikkeld, juist door middel van het namaken van oudere Sin- ger'sche naaimachinen-vormenmaar deze Duitsche fabrikatie is niet in de menigvuldige eisclien, zoowel van de handwerks- en fabrieks-nijverheid als van de huis-industrie, op zóó veelzijdige wijze te gemoet gekomen als het New-Yorker huis, hetwelk, zeldzaam genoeg, van de Duitsche fabrikanten onophoudelijk het verwijt moet hooren, dat het in Amsterdam zulke rijke variatiën van het begrip naaimachine, van de élégantste in eene sierlijke commode verborgen salon-naaimachine tot de grootste min of meer lomp uit ziende leder-naaimachine voor schoenen-fabrieken, geëxposeerd had; alsof men louter uit toegevendheid tegenover de producenten van naaimachines, de belangen der consumenten geheel buiten rekening mocht laten, welke juist van de voor hunne branche aangewezen machinen der New-York Sin ger Company beter gebruik kunnen maken, dan van de Duitsche, die in vergelijking met elkander te gelijksoortig zijn en te weinig beantwoorden aan de verschillende doeleinden. 's GRAVENHAGË, 16 November. Door Z. M. is aan mej. C. Hecker, geboren te llamm (bij Dusseldorf), en aan mej. M. C. Niehues, geboren te Everswinkel (Westfalen), mits zij overigens aan de bij de wet gestelde vereischten voldoen, vergunning ver leend tot het geven van lager onderwijs hier te lande. Door Z. M. is aan den arts Martin Anton Schulze, geboren te Piska- born, vergunning verleend de geneeskunst uit te oefenen op Nederlandsche zeeschepen, met uitzondering van oorlogsvaartuigen, onder voorwaarde, dat hij de wettelijke bepalingen omtrent de uitoefening der geneeskunst in Ne derland stiptelijk nakome. In den loop van het debat over de Indische begrooting in de heden gehouden zitting van de tweede kamer, stelde de heer Keuchenius eene ge motiveerde en de heer Cremers eene eenvoudige motie van orde voor,beiden ter gunste van de wettelijke goedkeuring der nieuwe overeenkomst met de Billiton-maatschappij. Op verzoek van de regeering is de behandeling dezer moliën verdaagd tot Maandag a. s.; overigens is de discussie voortgezet. De heer Lohman bestreed elke opvatting van kwade trouw bij den gouv.-gen. De heer Cremers eveneens. De heer Schaepman hield niettemin vol dat zijne handelingen hem brandmerkten. De minister van koloniën verdedigde nader zijne plannen, die spoediger in het tekort zouden voorzien dan alle andere stelsels. Tol wijken in Atjeh zou hij echter nooit kunnen besluiten. In eene afstemming der begrooting lag voor den minister bepaald een votum van wantrouwen. Hij verklaarde zich tot bezuiniging op de onderdeden bereid. Maandag voortzetting. BUITENLAND SC HE BERICHTEN. BEL«IE. De Belgische staatsbegrooting voor 1884 bedraagt in ontvangsten 311 313,727 fr., in uitgaven 328,295,258.71 fr., en sluit dus met een ver moedelijk tekort van 16,981,531.71 fr., dat echter tot 13,660 531 lr. vermin derd kan worden, als in het aanstaande jaar de amortisatie der4 pCt. schuld achterwege blijft. Woensdag ochtend te 11 uur heeft de heer dr. J. C. Vollgraff, vroeger conrec tor aan het gymnasium; te Leiden, zijne inaugureele rede uitgesproken als hoog leeraar in de klassieke letteren aan de vrije universiteit te Brussel. Voor een talrijk gehoor, onder hetwelk zich de administrateur der universiteit Van Schoor en de hoogleeraren Van der Kindere, James, Alph. Willems, Prins en Philippson bevondenheeft hij zijne lessen geopend met eene voordracht over //Het wezen en de methode der klassieke philologie'', welke door de hoorders warm werd toegejuicht. Door het parket der Brusselsche rechtbank is het volgende ter open baarmaking aan de dagbladen gezonden: De heer Alphonse Deschamps, di recteur eener fabriek van ijzeren cylinders te Louvroil, bij Maubeuge, heelt laatsgenoemde stad den 15,n Oct. 11. des ochtends met den trein van 6% uur verlaten. Dienzelfden dag is hij door verscheidene personen te Brussel ge zien, men heeft hem tegen 12 uur's middags ontmoet in de rue Neuve, tegen 3 uur in de rue Marché aux Herbes, en tegen 4 uur in den omtrek van het Zuider-spoorwegstation; den eersten keer was hij in gezelschap van twee heeren, wier identiteit nog niet bekend is; den tweeden keer was hij alleen; den derden keer in gezelschap van een persoon, tot dusver eveneens onbe kend. Men weet niet waar hij den nacht van 15 op 16 October geslapeu heeft. Den 16tD is hij tegen 2 uur 's namiddags gezien aan het telegraaf bureau van het Noorderstation. In den avond van den 16"> is hyzonder bagage, gekomen in het hotel de la Poste, waar hij den nacht van 16 op 17 October heeft doorgebracht. In den namiddag van dien dag heeft hij het hotel verlaten, en sedert heeft men zijn spoor verloren. Bij zijn vertrek van Maubeuge was de heer Deschamps gekleed in een donker blauwe jas, een pantalon met groene strepen en met een kleinen kastoren hoed. Hij droeg lage schoenen. Lij had verscheidene papieren bij zich, en daaronder schets- plannen eener fabriek, welke zich bevonden in een gelakt lederen zak-élui; hij droeg ook een gouden horloge met gouden medaillon. Signalement: lengte 1,74 M., haren bruin, knevel idem, gelaat rond en vol, vrij sterke zwaarlij vigheid, een begin van kaalheid op den kruin van het hoofd, en aan de linkerhand eeu litteeken, tengevolge van brandwonden. Het parket te Brus sel verzoekt allen officieren der gerechtelijke politie nauwgezette opsporing van genoemde heer Deschamps, en mededeeling van het resultaat van hun onderzoek. Maandagnamiddag heeft de zoon Van Cotthem te Lennick St. Guin- tijn, door een geweerschot, zijne moeder gedood die weduwe was. Men vertelt, dat de weduwe Van Cotthem voornemens was te trouwen met een persoon, die niet in den smaak viel van haar zoon, en dat deze laatste haar reeds meermalen met den dood bedreigd had, indien zij aan haar voornemen gevolg gaf. De moedermoordenaar heeft bekentenissen gedaan. Het parket is ter plaatse geweest. E M «i E 1. A IV I De Times behelst een blijkbaar geïnspireerd hoofdartikel, waarvan de hoofdinhoud wordt weergegeven van het exposé, door de Transvaal-deputa- j tie by lord Derby overgelegd. De Times prijst dat exposé als zeer gematigd. De Transvalers beginnen daarin met kritiek uit te oefenen op de Pretoria- conventie, terwijl zij aantoonen, dat deze geen vrij verdrag is geweest, maar door dwang werd verkregen, dat de volksraad slechts onder protest bekrach tigde, om verder bloedvergieten te vermijden. Zij deden dit onder den indruk dat de conventie eerlang zou worden herzien. De werking gedurende twee jaren heeft nu de onmogelijkheid eener richtige uitvoering doen blijken, en de Transvalers betoogen uitvoerig welke regelingen in de conventie ondrage lijk zijn en onuitvoerbaar. Zij besluiten dat derhalve de Pretoria-conventie moet worden afgeschaft, en een nieuw gedrag gesloten, gebaseerd op het Zand-Rivier-Tractaat, waarvan de Transvalers de rechtsgeldigheid handhaven. Zij halen de conventie te Bloemfontein tusschen Engeland en den Oranje-Vrjj- staat gesloten, aan om te bewijzen dat dergelijke uit vrije beweging gemaakte verdragen goed kunnen werken. De memorie dient dus ten betooge dat Engeland de vrijheid der Transvaal volledig moet herstellen, om daarna met de onafhankelijk geworden repu- I bliek, evenals met eenige andere zelfstandige mogendheid een tractaat te slui ten. De Transvalers verklaren in dat geval aan Engeland in een tractaat te willen aanbieden alle waarborgen tot hel treffen eener billijke regeling van de schulden van de behandeling der Kaffers. De Times herhaalt dat op de eischen der Boeren zeer waarschijnlijk eene bevredigende schikking zal volgen. Het Londensche concertgebouw Raglan Hall in de Union street is door brand geheel vernield. De schade is aanzienlijk, maar persoonlijke onge lukken hadden niet plaats. Ook een ander muziekgebouw op dezelfde plaats brandde eenige jaren geleden tot den grond toe af. Aan de Pall Mall Gazette wordt uit Kimberly, dd. 13 dezer, gemeld, dat de officier, die het bevel voert over de politie aan de grenzen, bericht dat twee rooverbendenieder vijftig man, blanken en inboorlingen, sterk, de boerderijen aan den anderen kant van de grenzen van West-Griqualand plunderen, die aan blanke pachters behooren, voornamelijk aan hen die in de Transvaal en in Stellaland wonen. De Daily Mews verneemt uit Caïro, dat te Soeakim een opstand is uit gebroken. De Mormonen hebben dit jaar alleen in het zuiden der Vereenigde Staten 2000 aanhangers gewonnen. FRANKKMH, Het Journal ofyciel behelst thans de laatste lijst van rechterlijke amb- 1 tenaren, die hun ontslag verkregen hebben naar aanleiding der wet van 31 Augustus op de nieuwe rechterlijke inrichting. Zij heeft 614 rechters ont slagen, juist het cijfer waarover de wet haar de beschikking gaf. Ook die rechterlijke ambtenaren hebben hunne betrekking verloren, welke geen ge noegen namen met de hun toegedachte verandering van standplaats. -- De senaat heeft gisteren een aanvang gemaakt met de discussie over het wets-onlwerp op de spoorweg-overeenkomsten. De heer De Freycinet erkende, dat deze overeenkomsten door de verandering in den financiëelen

Leydse Courant | 1883 | | pagina 2