IJiiirerseel-Ziiiveriiigszoiit. PER TELEGRAAF. druk aan het onderhandelen met de groote handelshuizen die belang hebben bij het Suez-kanaal. Volgens de Daily Telegr. komen de eischen van de Britsche reeders en kooplieden in hoofdzaak hierop neder: 1°. vertegenwoor diging van het Vereenigd Koningrijk, in de verhouding tot het aantal door lord Beaconsfield inderdaad verkregen aandeelen, in den raad van beheer der Suez-kanaalmaatschappij2°. politieke waarborgen voor de vrijhouding ran den waterweg naar Indië; 3°. officieel domicilie van de maatschappij zoowel in Engeland als in Frankrijk. De heer De Lesseps moet niet veel lust hebben aan die eischen te voldoen, maar zich daarentegen op meer ondergeschikte punten zeer tegemoetkomend betoond hebben. Hr. M». regce- ring zal eerst dan tusschenbeide komen, wanneer de heer De Lesseps voor stellen doet, welke met de uilgesproken wenschcn der belanghebbende krin gen in Engeland overeenkomen. Professor Brown, het hoofd van het vecartsenijkundig departement van den "Privy Council" te Londen, heeft dezer dagen aan de "Royal Agricul tural Society" aldaar als zyn gevoelen medegedeeld, dat het systeem, dat tegenwoordig gevolgd wordt om den invoer van mond- en klauwzeer tegen te gaan door nu en dan den invoer uil sommige landen geheel te verbieden, geene bescherming tegen deze ziekten verleent en dat den Britschen land bouwers, als zij zich geheel tegen het invoeren van vreemde ziekten willen beschermen, niets anders te doen overblijft dan te trachten den invoer van levend vee geheel te doen verbieden. Waar het hoofd van het betrokken departement nu reeds zoo begint te spreken, acht men het zeer mogelijk, het verbod niet lang meer zal uitblijven. De Daily News verneemt uil Hongkong, dat de Fransche versterkin gen ten getale van 3000 man aangekomen zijn, en het optrekken naarSon- tay nu waarschijnlijk binnen 14 dagen zal plaats hebben. Berichten uit Parijs meldendat de Chineesche gezant Tseng aan de Fransche regeering verklaard heeft, dat bij zijn paspoort zal vragen, wan neer de Franschen Sontay en Bac-Ninh aanvallen. Uil Aden kwam te Cairo hel gerucht, dat opnieuw een detachement Egyptenaren is aangevallen en verstrooid, nu op den 6djn dezer nabij Tok- t,ar, onder soortgelijke omstandigheden als waaronder in de vorige maand een Egyptisch detachement tusschen Soeakim en Kassala verkeerde. De En- gelsche consul te Soeakim werd gezegd de troepen te vergezellen. Er werd na dien tijd geen bericht van hem ontvangen, doch het is mogelijk dat hij I te Tokkar de Sinkat is aangekomen. Al deze berichten hebben bevestiging noodig, vooral omdat hetgeen zij inhouden, volgens den aangegeven datum, op den zesden van deze maand zoude hebben plaats gehad. In het jaar 1839 stierf de Poolsche generaal Peter Sulkowski in Boston. Hij liet een aanzienlijk grondbezit na en een kapitaal, dat nu tot 32 millioen dollars is aangegroeid. Zijne vaste goederen had de generaal vermaakt aan verschillende scholen en liefdadige instellingen te Boston. Het losse kapitaal was bestemd voor drie aan hem verwante Poolsche familiën: de Beklewskis, de Parniewskis en de Blockis. Ofschoon door de Amerikaansche overheid op de voorgeschreven wijze de noodigen oproepingen werden gedaan, zijn deze niet lot de betrokken familiën doorgedrongen. Eerst kort geledenna 44 jaren alzoo, kreeg een kleinzoon er toevallig kennis van, gelukkig nog tijdig genoeg, daar in Amerika eene onopgeëischte erfenis reeds na 50 jaar aan den staat komt. Het geld ligt in de bank te Boston. Het aantal erf genamen bedraagt 66 personen. Het grootste gedeelte van Shenandoah, eene stad in Pennsilvanië, is door brand verwoest. 250 huisgezinnen zijn van have en goed berooid. De schade wordt op ongeveer één millioen dollars begroot. FHANKKIJ R. In de couloirs der kamer van afgevaardigden vernam men, dat de uiterste I linkerzijde], bij het beraadslagen over de houding in de afdeelingen aan te nemen bij de verkiezing van leden der commissiën voor het crediet ten be hoeve der Tongking-expeditie, besloten heeft de credieten alleen toe te staan als de regeering meer volledige inlichtingen wil verschaffen omtrent den te- I genwoordigen stand der zaken. De heer Ferdinand Barrot, onafzetbaar lid des senaats, zoon van het llid der conventie en broeder van Odilon Barrot. is overleden. Hij werd in 1806 geboren. Vurig Bonapartist, werd hij in 1849 minister van binnenland- sche zaken, later gezant te Turijn, in 1852 lid van den raad van state enz. Sedert 1870 was hij een van de aanvoerders zijner partij. De Parijsche gymnastiek-verecnigingendie 1500 leden tellen, hebben I eene openbare uitvoering in het Hippodrome gegeven. Er waren 40 ver- eenigingenieder met haar banier en eigen uniform. De uitvoering was over het algemeen vrij goed, doch niet vrij van theatraal vertoon. Aan [vaderlandslievende aanspraken ontbrak het niet. Zekere mad. Dabeville bewoonde prachtige kamers in de rue Godot de Mauray te Parijs. Bijna alle dagen ging zij uit en bezocht de magazijnen, waar zij kleine, onbeteekenende inkoopen deed. Eergisterenavond echter kwa men twee bedienden van juweliers en een van een groot huis in bontwer ken haar verscheidene bijouteriën en een kostbare pels brengen. Van hunne komst verwittigd, trad madame uit hare slaapkamer, in négligé, en nam i de bijouteriën en de pels mee naar binnen, zeggende, dat zij deze aan een derde persoon moest laten zien. De bedienden wachtten en wachten nog; want de diefegge had het huis langs een anderen trap verlaten, natuurlijk met de pels en bijouteriën. De gravin van Chambord heeft met hare hofhouding het kasteel van f Frohsdorf verlaten en zich naar Görz begevenwaar zij voorloopig blijven zal. In het zuiden der provincie Constantine (Algiers) begon men in 1856 met het boren van artesische bronnen, hetgeen, na een stilstand tengevolge van den Fransch-Duitschen oorlog, thans onder leiding van den heer Jus krachtig wordt voortgezet. Op het einde van 1879 waren tusschen Briska en Tugurt, langs den Wady Rir. door de Arabieren 434 artesische bronnen, leverende 64,000 liters water per minuut, gegraven en door de Franschen bronnen, die 113,000 liters per minuut opleveren. Door de vermeerdering van het aantal dezer bronnensteeg dal der vruchtdragende palmboomen van 359,000 tot 517,000, dat der ooftboomen van 40,000 tot 90,000 en ein delijk, dat van de bewoners der streek van 6672 tot 12,827. Verder zijn nog gedurende de eerste helft van 1882 nog 12 artesische bronnen geboord. De gezamenlijke hoeveelheid water, die al de voorhande bronnen thans op leveren, bedraagt 203,000 liters per minuut. SPAWJE. De ministerraad heeft den wcnsch geuit, dat de kroonprins van Duitsch- land bjj zijne komst in Spanje te Valencia, maar niet te Barcelona aan wal zal slappen. De oorzaak hiervan is, dat de ministerraad beducht is voor on aangename demonstralies van de zijde der Franschen, in laatstgemelde stad gevestigd. Aan dien wensch zal te Berlijn geen gehoor worden verleend, want men zegt: de verwachting mag worden gekoesterd, dat het Spaansche ka binet macht genoeg bezit, om den keizerlijken gast van het Spaansche hof ook te Barcelona voor beschimping te behoeden. Ter cere van den Duitschen kroonprins zal te Madrid eene wapen schouwing worden gehouden over 30000 man, alsmede een stierengevecht, eene gala-voorstelling in de opera en eene luisterrijke receptie ten hove. In een telegram uit Berlijn wordt bevestigd, dat er verandering is ge komen in het reisplan van den Duitschen kroonprins. De prins zal den 18dt° dezer te Genua scheep gaan en den 21!len te Valencia aankomen. De admiraal Delsanto is benoemd tot minister van marine. De Gaccta zegt, dat nu de niet nader te qualificeeren gebeurtenissen, welke te Parijs plaats grepen op den dag der komst van den koning, onder zocht zijn en door de Fransche regeering daaromtrent verklaringen zijn af gelegd in verzoenenden geest, men daaruit de sympathie voor Spanje enden koning heelt leeren kennen, welke gevoelens werden bevestigd door de langs di- plomatiekcn weg gewikkelde nota's. Het Spaansche gouvernement meende daar om een einde te moeten maken aan den stand van zaken wiens verlenging in strijd zoude zijn met de goede verstandhouding, welke steeds tusschen de beide natiën heeft bestaan. De Gaceta bevat eene nota, waarin verslag wordt gedaan van het bezoek door den heer Grévy aan koning Alphonsus gebracht, welke nota ongeveer gelijkluidend is met hel telegram der Agence üavas van den 30slen Septem ber 's avonds. De Gaceta bericht de benoeming van Serrano tot gezant te Parijs. StVlt'kCHL .t IS. De heer Wissmann, bekend wegens zijne ontdekkingsreizen in Afrika, gaat heden te Hamburg aan boord, om naar het Congo-gebied te vertrek ken ten einde een nieuwe ontdekkingstocht te ondernemen. Drie Pruisische officieren vergezellen hem op zijn tocht. Volgens de Germania heeft kardinaal Ledochowski op zijn verjaardag ruim 500 felicitatiebrieven, telegrammen en adressen oiltvangendeze laatste gezamenlijk vóórzien van 20.520 handteekeningen. Hij heeft daarvoor zijn dank betuigd in een brief, gedagteekend Rome 8 dezer, aan de Kurier Poznansky. Daarin verklaart hij, dat het gerucht zijner voorgenomen aftre ding als aartsbisschop van Posen ongegrond is en dat hijofschoon verre van zijne dioceanen verwijderdhen niet zal verlatentenzij de Paus in het be lang der kerk dit smartelijk offer van hem eischt. Bij de laatste stormen zijn te Kiel goede diensten bewezen door eene duivenpost tusschen de lichtschepen in zee en hel loodskantoor. De minis ter van marine heeft besloten, ook in andere havenplaatsen postduiven-sta tions te vestigen. OOSTENRIJK. Het boren van den grooten Aalberg-tuiinel, dat men van beide zijden had aangevangen, is lot op een dunnen middelwand genaderd, die doorge slagen werd. Maandag e. k. zal dit doorslaan van den wand op plechtige wijze geschieden. De opstandelingen in Servië, die uit het district Zajecar verjaagd waren, zijn naar Kragujevac gevlucht, waar zij de bevolking in opstand brachten, vier kanonnen vermeesterden en een voorloopig bewind vormden onder leiding van Stanojevic. De troepen achtervolgden hen daarheen en versloegen hen in een gevecht, dat t vee uren duurde. Terzelfder tijd maakte eene andere bende opstandelingen gebruik van de afwezigheid der troepen, bracht Alexi- nats in opstand en bevrijdde Slanke Petrovic en een anderen radicalen afge vaardigden uit de gevangenis. De troepen, welke terstond naar Alexinatsge zonden werden, herstelden aldaar spoedig de orde. WASHINGTON, 14 November. In het jaarverslag van den minister van financiën der Vereenigde Staten wordt geconstateerd dat in het afgeloopen dienstjaar de ontvangsten 398,287,581 dollars en de uitgaven 265,408,137 dollars hebben bedragen. HAMBURG, 15 November. De heer Von Giers is gisteren in den laten avond tc dezer stede aangekomen. De Russische consul-generaal alhier, heeft hem aan het spoorwegstation ontvangen. ADV E R T E IN X i E JN lieden nacht werd onze innig geliefde lieveling WILLEM, in den aanval- ligen leeftijd van zeven jaar, na eene korte maar hevige ziekte, onverwachts aan ons treurend ouderhart ontrukt. B. H. J. SCHMIER Leiden, 15 November 1883. D. M. J. A. SCHMIER, Trüffino. Eenige en algeineene kennisgeving. Het echte, algemeen gunstig bekende Universeel-Zuiveringszout, een zeker middel tegen maagkwalen, zuur, braking, hartwater enz., is thans echt verkrijgbaar in 1/4 pakjes a 15 Cent, 1/2 pakjes a 2?% Cent en heele pakjes a 50 Cent, te Leiden bij REYST «f* KRAK; Katwijk, bij Wed. J. DE GROOT; ff'oubruggebij G. BOUT HOORN; Benthuizen, bij Wed. C. DEN BOUMEESTER; Voorburg, bij J. 1'. T. LIGTHELM; Alphen, bij L. VAROSS1EAU ZOON; Bodegraven, bij P. VERSLOOT; Noordwijk, bij W. GROEN; Uillegom, bij E. VAN MANSUM.

Leydse Courant | 1883 | | pagina 3