1-5 UITEN LAN L) IS C11 li BEK 1CHTEN. Nadat de heer Van de Sandc Bakhuyzen gewezen had op stukken van i lluyghens, die te Parijs worden bewaard, en de heer Land op eene soort gelijke verzameling in het Brilsch museum, werd de vergadering met de ge bruikelijke rondvraag gesloten. (IJ. C.) Door den heer P. Van Limmik, te Amsterdam, is aan de Maatschappij van Weldadigheid eene som gelds geschonkentot verbetering van de inrich ting der te Frederiksoord bestaande volksbibliotheek. Deze bibliotheek telt thans ongeveer 1700 nummers. Te Utrecht is door de profesoren der rijks-universiteit bij den Senatus j Vcleranorum aangedrongen om. te beginnen met het volgend jaar, den tjjd van groenloopen tot op de helft te verminderen en te brengen op drie weken. De advokaat-generaal bij liet hof te Arnhem, heeft liedeu in de bekende Deventersche petroleumzaak, tegen de daderes geëisclit 20 jaar tucht huisstraf; alsmede tegen Fauwels, wegens doodslag te Arnhem gepleegd, onder verzachtende omstandigheden op grond van zelfverdediging, veroor deeling tot 2 jaar celstraf geëisclit. De geheimzinnige zaak van het meisje te Arnhem, dat beweerde door een heer per rijtuig ontvoerd en van hare kleederen beroofd te zijn, is thans opgehelderd. Alles is namelijk gebleken een verzinsel te zijn. Het meisje heeft aan de politie heel wat noodeloos werk bezorgd. Maandagavond ongeveer 10 ure kwamen eenige boerenjongens uit de buurtschap Espeloo bij de veldwachters te Holten met de boodschap, dal al daar een vreemdeling bij de wed. J. A. Stoovenbold was gekomenwaar men hem eene plaats in de schuur had verleend. Bij nader inzien echter, in verband met den moord te Heinoo, had men zich bevreesd gemaakt en het raadzaam geoordeeld de politie te waarschuwen. De veldwachters gingen daarop den vreemdeling ondervragen en brachten hem in verzekerde bewaring. Den volgenden dag is hij voor den burgemeester verschenen. Hij geeft voor te heeten lleinrich Schiebel, oud 24 jaren, geboren te Hes sen (Duitschland) en zegt boerenknecht te zijn, waar hij echter niet naar uitziet; hij was net gekleed in het zwart met een phantasiehoedje. Hij had niets bij zich dan een klein sleuteltje en 32 centen en was zonder papieren. Als geen middel van bestaan hebbende, is hij ter beschikking van den officier van justitie te Almeloo gesteld. Thans hoort men te Holten dat een Duitscher. netjes gekleed, verdacht wordt gehouden van medeplichtig heid aan den moord te Heinoo, en dus bestaat er eenig vermoeden dat de aangehouden persoon deze medeplichtige is. Een der gebruikelijke kermisvermakelijkheden, eene snijpartij, heeft dit jaar ook te Ootmarsum niet ontbrokeneen fabrieksarbeider sneed een vrachtrijder het gelaat van oor tot mond open en nam daarop naar Pruisen de wijk. Te Weerdingermond werden Zondag II. ergerlijke wanordelijkheden ge pleegd door een viertal kerels, die zich tamelijk te goed hadden gedaan aan jenever. Deuren en vensters van verschillende woningen leden schade, een zestiental personen, waaronder ook vrouwen, liepen slagen op, of wer den gesneden over handen en armeneen herbergier bevond dat na hun heengaan uit zijne gelagkamer al wat los was in stukken lag; in het kort zij stelden zich als razenden aan. Wel werd hier en daar ernstig legen- stand geboden, maar omdat juist op dat uur het meeste '/manvolk" ter kerke was, kon een enkele er niet veel tegen uitrichten. De daders zijn bekend en reeds bemoeit de politie zich met de zaak. Het gerechtshof te 's Bosch heeft gisteren P. V., oud 23 jaar, zonder beroep, geboren en wonende te Mierloo, schuldig verklaard aan kindermoord, en haar met aanneming van verzachtende omstandigheden veroordeeld lot 2 jaar celstraf. ln het gehucht Nagelbeek (Limburg) is een alleenwonend persoon door verstikking omgekomen. De ongelukkige had de onvoorzichtigheid zich ter ruste te leggen in een vertrek, waar eene geopende kachel stond te branden. Eene kat, die in hetzelfde vertrek vertoefde, trof het lot haars meesters. Te Davos zijn thans meer kurgasten dan ten vorige jarc. Men bere kent, dat er nu ruim 700 (van wie 100 Nederlanders) zijn, tegen 650 in Nov. 1882. Er zijn goede kamers voor 1000 personen; zelfs 1200 zouden plaats kunnen vinden. In het Fridericianumde inrichting voor middelbaar en hooger onderwijs, genieten 24 externen en 24 internen onderricht. Vele familiën met kinderen vestigen zich er, oui er eenige jaren te verblijven. De bloei van dit herstellingsoord voor longzieken en borstlijders neemt nog steeds toe. Gisteren verschenen de vnorl. verslagen der tweede kamer over de voorstellen der regeering tot voorloopige versterking van 's rijks middelen. Allereerst worden in het uitvoerige verslag teruggegeven de bedenkingen van algcmee- nen aard, waaruit blijkt, dat een aantal leden deze belastingvoorstellen weten aan de schoolwel en daarom geen vaste verhooging van de lasten der natie wilden zoolang hunne grieven tegen die wet niet werden weggenomen. Uier- tegen werd aangevoerd, dat weigering van middelen als dwang op de regeering tot herziening van de bestaande wel, minstens inconstitutioneel was. In het algemeen wilde men nu geen nieuwe of verhoogde belastingen toestaan, zoo lang niet in Indie en in Nederland al het mogelijke gedaan was om de be- stuursweelde te besnoeien ter verwijdering of vermindering der tekorten. De omvang en oorzaken van het tekort werd breedvoerig besproken. Een aantal leden beschouwden de bestaande regeling van het onderwijs in het algemeen en liet financiëele stelsel der schoolwet in het bijzonder, als hoofdoorzaak van het tekort. De meerderheid daarentegen weel liet ontstaan van het tekort aan een aantal verschillende oorzaken. Ten slotte stemde men hierin overeen j dat het verbroken evenwicht op de siaatsbegrooting zoo spoedig mogelijk moet worden hersteld. Algemeen verwachtte men vermindering van het te- kort op de dienst van 1884, cenerzijds door vereenvoudiging van beheer of inkrimping van siibsidiën anderdeels door lijdeljjk uitstel van sommige daar- j voor vatbare uitgaven. Als van zelf kwam men daardoor tot het onderzoek der middelen door de regeering voorgesteld tot dekking van het tekort. Eene tijdelijke versterking van 's rijks middelen vond in beginsel bij vele leden instemming. De groote meerderheid verklaarde zich tegen de regeeringsvoor- stellen als een geheel beschouwd. De voorstellen tot verhooging van het in voerrecht op de thee en den accijns op het gedistilleerd ontmoette de minste bezwaren. Verhooging van hel maximum der opcenten op de grondbelasting werd door sommigen goed, doch door anderen afgekeurd; terwijl over het al gemeen onaannemelijk werd geacht de terugname van 1/5 van het personeel, door het rijk afgestaan in verband met het aeqmvalent. In het herstel der graan- en meelrechten zag de meerderheid der leden een eersten slap opeen verkeerden, hoogst gevaarlijken weg. Ook verklaarde men zich vrij algemeen tegen de wederinvoering der rechten op het hout. In verschillende afdeelin- gen werden andere denkbeelden ter versterking van 's rijks middelen aan gegeven, o. a. een vergunningsrecht op verkoop van tabak, betere regeling van den suikcraccijns, verhooging van den wijnaccijns, verhooging van in voerrechten op bttitenlandsche artikelen, het meer productief maken der staats loterij enz Het voorstel van wet van den heer Van Delden c. s. tot buitengewone versterking van 's rijks middelen werd eerst beoordeeld in verband met het recht van initiatief. Al worden de regeeringsvoorslellen in hoofdzaak on aannemelijk geacht, kon men niet aannemen dat de regcering hun voorstel zou overnemen indien de kamer er zich mede vereenigde. In hun voorstel zag men dan ook eene poging om óf of over de regeering overwicht uit te oelenen óf zich de leiding der zaken te does opdragen. Van deze zijde werd tevens geconstateerd dat het voorstel niet afkomstig is van de staalkundige partij, tot welke de voorstellers behoorden en dat deze hunne geestverwan ten niet over de indiening dezer voordracht hadden geraadpleegd. Vele andere leden verdedigden krachtig de indiening van dit voorstel als eene gerechtvaardigde uitoefening van het recht van initiatief in de tegenwoor dige omstandigheden. De meeste leden achtten het voorgestelde ontoereikend tol dekking van het tekort. Zij verkeerden in het onzekere omtrent de opbrengst der inkomstenbelasting. Een groot deel der leden had onoverko melijke bezwaren legen eene vermogens- of inkomstenbelasting, als bij uit stek anti-nationaal. De noodzakelijkheid lot openbaarmaking der fortuinen, het belemmeren van besparingen en kapitaalvorming, de onbestaanbaarheid der belasting naast gemeentelijke hoofdelijke omslagen golden als zoovele bezwaren. Andere tegenstanders achtten de belasting ongeschikt als tijde- lijken maatregel. De belasting zou voor eerlijke lieden zeer vexatoir zijn. Men noemde haar eene verzameling van vrijwillige bijdragen, eene belasting op eerlijkheid en loyauteit. Ook de verhouding der inkomstenbelasting tot bestaande belastingen, achtte men bij het voorstel zeer gebrekkig geregeld. Naar veler meening behoort de vrijstelling der inkomsten uil gepatenteerde bedrijven uit het voorstel te vervallen; ook de onderwerping van de inkom sten uit het grondbezit, aan inkomstenbelasting vond bij een aantal leden een onoverkomelijk bezwaar. Evenzoo achtte men het onbillijk aan patent recht onderworpen inkomsten vrij te stellen. In afwijking van deze mee ningen waren vele andere leden voor het voorstel gunstig gestemd, als lei dende tot eene buitengewone versterking van middelen zeer geschikt tot dekking van het tekort. Zij waren voor aanneming van het voorstel, als zijnde dit eene schrede nader tot het ideaal dat een eder belast worde naar mate van zijn draagvermogen. De bezwaren achtten zij door wijziging van het voorstel vatbaar voor oplossing. De wederlegging der bezwaren wordt aan de voorstellers overgelaten. •8 GRAVENHAGË, 14 November. Door Z. M. is benoemd tot notaris binnen het arrond. Roermondter standplaats de gemeente Horst, J. A. Van den Bergh, candidaat-notaris te Veghel, en is P. Fijn van Draatvoor het tijdvak van 16 November 1883—1884, benoemd tot leeraar aan de rijks hoogere burgerschool te Venloo. Door Z. M. is de heer H. Faber, apotheker te Nieuwer-Amstel, be noemd tot apotheker 2' kl. bij het personeel van den geneeskundigen dienst in Nederlandsch-Indië. De luit. ter zee le kl. L. G. Rovers, gedetacheerd bij den marine- torpedodienst, wordt met 16 dezer overgeplaatst aan boord Zr. M». wacht schip te Willemsoord, en tijdelijk vervangen door den luit. ter zee le kl. B. De Groot, wiens plaatsing aan boord van voornoemden bodem wordt ingetrokken. De minister van koloniën zal op 16 November a. s. geen audiëntie verleenen. In de heden gehouden zitting van de tweede kamer is het debat over de Indische begrooting voortgezet. De heer Keuchenius bestreed de wette lijke vaststelling van de Indische begrooling en de verschillende plannen des ministers en de wijze van uitvoering door de regeering aan het Billitonvotum, als strijdig met 's lands belang. De minister Heemskerk bestreed namens het kabinet den heer Keuchenius. Koninklijke machtiging voor een nieuw con tract is noodig, maar daardoor is niet uitgesloten transactie, zonder prijs geving van recht met de Billilon-maatschappij. De regeering wil zoo spoedig mogelijk den staat voordeeliger voorwaarden doen verwerven. De heer W. K. Van Dedem kondigde een ontwerp aan tot invoering van vaste bijdragen. De heer Rutgers bestreed concentratie van Atjeh. De heer Van Houten be streed de staatkunde van den minister. Morgen voortzetting. Bij arrest heden door het gerechtshof te 's Gravenhage gewezen is veroordeeld: J. D., te Leiden, ter zake van valschheid in een authentiek geschrift (een bewijs van goed gedrag) en het gebruik maken daarvan, tot 3 maanden eenzame opsluiting en 2 boeten van ƒ50. VELG BE. Men heeft nog geen enkel spoor kunnen ontdekken van den reeds sedert 17 Oct. II. vermisten industrieel Deschamps. Een onderzoek, op zijn kantoor ingesteld, heelt tol het resultaat geleid, dal zijne zaken in de volmaaktste orde bevonden zijn en geen aanleiding hoegenaamd zouden hebben kunnen opleveren om in het geheim te vertrekken. Wel was men aanvankelijk ver baasd in de brandkast slechts eene waarde van 35 fr. te vinden, maar spoe dig bleek, dal de heer Deschamps zijne papieren van waarde in zijne woning bewaarde, terwijl zijne bloedverwanten verklaard hebben, dat hij steeds ge woon was, telkens als hij op reis ging, eene buitengewoon groote som aan contanten mede le nemen. as M O I. A X ft». Gisterenmiddag werd nog een aantal documenten aan lord Derby over gelegd, inhoudende vertoogen van de Transvaalsche regeering ten gunste eener nieuwe conventie. De lieer De Lcsseps, die, zooals men weet, te Londen vertoeft, is

Leydse Courant | 1883 | | pagina 2