LE1DSCHE COURANT. 1883. VRIJDAG 16 NOVEMBER. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. 271. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 1.50, franco p. p. f 2. afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar voor 5 cents. De prijs der Advertentiën is van 14 regels f 1.iedere regel meer 25 cents, groote letters berekend naar plaatsruimte. LEIDEN, 15 November. In eene thans openbaar gemaakte lijst van bekroningen der tentoonstelling te Amsterdam, bevattende aanvullingen en verbeteringen, komen o. a. voor: Groep I, buiten mededinging, mr. S. C. J. W. Van Musschenbroek (f)mr. W. B. Bergsraa, prof. P. A. Van der Lithbronzen medaille, dr. W. N. Du Rieu; eere-diploma, anatomisch kabinet; zilveren medaille, prof. T. Zaayer, allen te Leiden. Groep VI, zilveren medaille, de lieer Pronk, te Zoeterwoude. De heer A. Voitus Van Hamme bracht gisterenavond, met zijn Fransch opera-gezelschap, Leiden een bezoek, dat eene vrij algemeene belangstelling ondervond, want bijna alle plaatsen, in loges, baignoires en parterre, waren bezet. «Les Cloches de Corneville" stond op het tooneelbiljet en ieder die weet dat deze opéra-comique welke inderdaad eene komieke opera is gedurende den korten tijd van haar bestaaneene groote male van popula riteit verkregen heeft, begrijpt dat zij ook gisterenavond in den smaak viel van het publiekdat aan de geestigheden der schrijvers recht liet weder varen en de lieve, luchtige muziek niet genoegen scheen aan te hooren, naar het applaudissement te oordeelen, dat van alle rangen der schouwburg zaal opsteeg. Het personeel kweet zich uitnemend van zijne taak, ook de heer Guernoy omtrent wien wij onlangs een min gunstig oordeel velden. Men zou in den lossen aardigen Grenicheux onmogelijk den stijven "Leopold" nit "La Juive" herkend hebben. Madame Danglade oogste, als Serpolette, veel bijval in van de aanwezigen, die hare //ronde" bisseerden. Moge de beer Van Hamme ons spoedig weder met een bezoek verblijden. 's Lands middelen hebben over de tien eerste maanden dezes jaars opgebracht 85,561,161 56%, zijnde /770,997.60% minder dan in die maan den van het jaar 1882. 10/12 deel der raming bedraagt ƒ86,599,311.90. De minister van financiën brengt ter kennis van ambtenaren der di recte belastingen, invoerrechten en accijnsen, dat wegens het ontbreken van bevoegde sollicitanten voor de opengevallen kantoren Vlissingen (rech ten) en Nieuwerkerk, ontvangers en andere ambtenaren, die volgens de bestaande bepalingen voor de vervulling van ontvangkantoren in aanmerking kunnen komen, onverschillig of zij overigens tot mededinging bevoegd zijn, zich daarvoor nog tot 25 November e. k. bij het departement van financiën kunnen aanmelden. Volgens bericht van Zr. M'. gezant te Berlijn, is het verbod van invoer van schapen uit Nederland, door den regeerings-vice-president te Munster tot nader order verlengd. Stc Het stoomschip Prins Frederik passeerde 14 November Kaap San Roca naar Batavia. De Batavia, van Java naar Rotterdam, vertrok gisteren van Gibraltar. De Voorwaarts, van Amsterdam naar Batavia, arriveerde te Port- Said den 144en November en vertrok hedenmorgen. Door de geneeskundige; staats-commissie te Utrecht zijn tot arts be vorderd de heeren J. W. G. Meerstadt, med. doet., J. Bijl, A. P. Philipsen, 1. A. Voorthuis, cand. artsen. Toegel. 1« ged. J. C. J. v. d. Hagen, docto randus. De commissie tot examineeren van varenslieden heeft gisteren diploma's uitgereikt aan de hh. M. Koster, B. Bisschop en J. Kramer als 2e stuurman, groote vaart, en aan H. E. C. Angenent als 3S stuurman idem. Bij het examen voor luitenant-kwartiermeester zijn geslaagd de sergean ten Mosman, Van der Meer, Hamerslag, De Wrjs en Van Leeuwen. Bij de te 's Hage gehouden akten-examens voor het middelbaar onder wijs zijn 13 en 14 November geëxamineerd 2 candidaten voor Nederlandsch, geslaagd de heer J. L. C. A. Meijer, van 'sGravenhage, 1 afgewezen; 2 candidaten voor boekhouden, 1 niet opgekomen, 1 algewezen; 2 candidaten voor geschiedenis, geslaagd de heer H. F. Eckman, van Arnhem, 1 afge wezen; 2 candidaten voor aardrijkskunde, 1 niet opgekomen, 1 afgewezen. -- Bij het wapen der infanterie zullen in het begin der volgende maand 37 luitenants het kruis voor 15-jarigen officiersdienst ontvangen. Reeds beza ten 96 luitenants dat kruis en op 31 Dee. a. s. zullen er nog weer 23 andere bijkomen die langer dan 15 jaar officier zijn, en door de omstandigheden het nog niet verder dan lste luitenant hebben gebracht. Bjj de cavalerie zullen 3 en bij de artillerie 9 eerste luitenants dat dienstkruis onvangen. Volgens het Weekblad van het Regt zal spoedig een belangrijk werk verschijnen over het politiewezen in Nederland, geschreven door mr. J. C. Th. Heiligers, laatst lid in den raad van justitie te Samarang, thans met ver lof hier te lande en eenigen tijd werkzaam aan het departement van justitie. De D. Ct. verneemt, dat door dijkgraaf en hoogheemraden van Delfland reeds nu bij prov. en gedep. staten wijziging is gevraagd van de onlangs door den koning goedgekeurde verordening op de stoomvaart in de boezem wateren van dat hoogheemraadschap, en wel op grond dat de wateren tus- schen Delft en Maassluis en Vlaardingen en die van de hooge Tolbrug tot den Leidschendam voor stoomvaart ongeschikt zijn, om welke reden vroe gere aanvragen om concessie op raad van gedep. staten meermalen werden afgewezen. LI. Vrijdag kwam een welgekleed heer bij P. Steenbergente Hendrik- Ido-Ambacht, om aardappelen te koopen, naar hij voorgaf voor den heer Moersel. Spoedig was de koop gesloten, en de afspraak werd gemaakt, dat de aardappelen zouden worden geleverd aan de Vluchthaven te Rotter dam, en het geld zou worden ontvangen bij de aflevering, om daarna ge wogen en overgeladen en verder naar België vervoerd te worden. Op den bepaalden tijd en plaats te Rotterdam aangekomen, was er nog niemand om de aardappelen te ontvangen. Een paar agenten van politie maakten er Steenbergen, die geen kwaad vermoedde, opmerkzaam op, dat het daar de plaats niet was van de Belgischen booten. Eindelijk kwam er een hand wagen opdagen, bespannen met drie honden en geleid door twee personen, met de boodschap van den heer Moersel om de aardappelen over te laden, dan kon Steenbergen zijn geld aan de Koningsbrug gaan ontvangen. Steen bergen voldeed niet aan die boodschap, maar verzocht eerst den koopman te spreken, en toen de beide personen begrepen dat er niets aan te doen was, gingen zij heen. Er verscheen ook geen heer Moersel, noch zjjn commissionair, en Steenbergen, nu begrijpende wat er van de zaak was, besloot met de aardappelen terug te keeren. Voor de benoeming van een geneesheer aan het geneeskundig gesticht voor krankzinnigen te Dordrecht zjjn aanbevolen de hh. dr. F. W. Gowan en W. Littel, gepens. officieren van gezondheid le kl., resp. te Meerenberg en te Delft. Ten einde eene blijvende hulde aan de nagedachtenis van wijlen prof. C. B. Tilanus tot stand te brengen, heeft zich een comité gevormd, bestaande uit de heeren doctoren: C. L. Wurfbain, te Amsterdam; L. C Van Goudoe ver, te Utrecht; J. E. Van Iterson, te Leiden; H. Ranke, te Groningen; B. J. Stokvis en A. A. G. Guye, beiden te Amsterdam, en F. Ph. Kiithe, te Tiel. Het doel is een londs in het leven te roepenuit welks rente perio diek, bv. om de vijf jaar, eene medaille Tilanus-medaille zal worden toegekend aan hem, die in dien tijd het meest tot den vooruitgang der heel kunde in Nederland heeft bijgedragen. Dit fonds wenscht men aan te bie den //aan het Genootschap tot bevordering van natuur-, genees- en heel kunde" te Amsterdam. Eene circulaire tot ondersteuning van dit plan is aan de genees- en heelkundigen in den lande verzonden. (TV. v. d. D.) De gewone vergadering der letterkundige afdeeling van de koninklijke akademie van wetenschappen, te Amsterdam gehouden 12 NovemberII.werd beziggehouden door den heer Wynne, die eenige beschouwingen leverde over Voltaire's "Histoire de Charles XII". Is dit werk nauwkeurig en volgens de bronnen bewerkt? Er zijn er die dit betwijfelen, in de eerste plaats op grond van het geen Voltaire zelf hhr en daar in zijne brieven mededeelt, welke phrasen evenwel volstrekt niet het gewicht hebben, hetwelk door sommigen daaraan wordt toegekend. De eerste uitgave van Voltaire's werk is van 1731. In latere edities heeft de schrijver medegedeeld, welke zijne voornaamste berichtgevers zijn geweest: Fabrice, Fierville, Poniatowski en anderen, doch allemaal mannen bij uitnemendheid, in staat en genegen de waarheid aan het licht te brengen. Bovendien deelt Voltaire dikwijls de authentieke stukken in extenso mede en weêrhoudt hij zich voorzichtig van eene eigene meening te uiten, waar zijne getuigen het oneens zijn. In de opvolgende uitgaven gaat hij steeds voort met omwerken en verbeteren. Slechts hier of daar mag op enkele punten het verhaal min of meer zijn opgesierd. De Finsche dissertatie van Danielson komt volgens de recensie van Beauvois tot dezelfde resultaten. Aan de aanteekeningen van den Pruisischen gezant schapssecretaris Fockenroth die jaren lang in Rusland had geleefd en wiens manuscript Voltaire in later jaren had ontvangen, heeft de schrijver betrek kelijk weinig gehecht. De heer Verdam bracht hierop de gestaakte uitgave van Huyghens ter sprake. Hij zal deswege een schriftelijk voorstel indienen hetwelk in de eerste plaats in eene vergadering van het bestuur zal overwogen worden. Hierna gaf de heer Naber eenige opmerkingen ten beste over eenige moeie- lijke plaatsen in de Odyssea. Zijne stellingen werden besproken door de heeren Van Herwerden, Spruyt, Tiele en Francken.

Leydse Courant | 1883 | | pagina 1