PER TELEGRAAF. IStirgevIijfce Sfanb. geen bericht van Hicks had ontvangen, maar dat er te Khartoem en Sennaar gewonden van het leger van den Mahudi aankwamen. Aan de Daily News wordt uit Pietermaritzburg gemeld, dat Usibepu door de regeering is opgeroepen. De City of Pekin is uit Hongkong te San Francisco aangekomen met 167 Chineezen, voorzien van getuigschriften als kooplieden, zoodat, ofschoon de meeslen daglooners waren, hunne landing niet kon worden belet. Ver scheidene kwamen er voor uit, dat zij hunne papieren te Canton voor geld gekocht hadden. De regeering moet voornemens zijnde aandacht van het Chineesche gouvernement op deze ontduikingen van het tractaat te vestigen. Te Buflalo woei Vrijdag een in aanbouw zijnd huis omver. Daarbij raakten 12 werklieden onder het puin. Vijf hunner waren onmiddellijk dood en de overigen werden ernstig gewond. FBANKRIJE. De kamer van afgevaardigden heeft, ondanks het verzoek om verda ging door mgr. Freppel ingediend, de zes eerste artikelen van het wetsvoor stel des heeren Paul Bert op het lager onderwijs aangenomen. De discussie over de artikelen 7 tot 43 is vervolgens, op verzoek van den heer Ferry, nitgesteld. Het voorstel van den heer Blancsubé, om het aantal leden der commissie voor het Tongkin-crediet op 22 te bepalen, werd verworpen. De zitting is daarna opgeheven, Uit den maandelijkschen staat der geldmiddelen in het Journal Officiel blijkt, dat gedurende de maand October 11. de ontvangsten bedragen hebben 209,517,000 fr.tegen 203,937,000 fr. gedurende dezelfde maand in het vorige jaar. d. i. dus 5,580.000 fr. meer. De ontvangsten over de eerste tien maan den dezes jaars hebben 1,882,132.000 fr. bedragen, tegen 1,854,268,000 Ir. in hetzelfde tijdperk van 1882, d. i. 27,864,000 fr. meer. De maand October overtreft aanmerkelijk het gemiddelde der overige maanden, waaruit men meent te mogen afleiden, dat de algemeene toestand begint te beteren. De Russische grootvorst Wladimir is uit Parijs vertrokken en keert rechtstreeks naar St. Petersburg terug. In de «Halles centrales" te Parijs is verleden Zondagochtend eene mon sterkreeft ter markt gebracht, welke te Roscoff, in het departement Finis- lère, was gevangen en zoo vol leven aankwam, dat twee mannen haar met een touw moesten binden. Het dier, met scharen van een palm lang voorzien en van den kop tot het einde van den staart eene lengte hebbende van 110 centimeters, werd voor 35 fr. aan een voornamen restaurant verkocht. Volgens berichten uit Oran is daar een zeer belangrijk opperhoofd der Arabieren, met name Sharaoii, in hechtenis genomen, als beschuldigd van gepleegd verraad en medeplichtigheid aan den laatsten opstand in het zuiden dier provincie. SPANJE. Te Madrid had Zondag eene manifestatie plaats van republikeinen. Het was de eerste verjaardag van den dood van Figueras, den eersten president en der Spaansche republiek. Vijfduizend personen vereenigden zich ophetPrado, el vanwaar men naar het kerkhof ging. Hier werden verschillende redevoeringen m gehouden. n, ITALIË. 3i' Tc Pranzo, in het district Riva di Trento (Opper-Italië), vierde dezer e' dagen een priester, don Donato Malossini, zijn 100en geboortedag. Hij ging dien dag als gewoonlijk ter kerk en droeg de mis op. Zijn priesterschap dagteekent van 20 April 1806. Niet minder dan zeven Pausen zag hij den iar stoel van Petrus beklimmen. f SICITICItLAA», jj. - De kroonprins heeft zijne reis naar Genua en Madrid tot aanstaanden Zaterdag uitgesteld. e|. - De heer Giers had gisteren voormiddag een langdurig onderhoud met I er. graaf Ilatzfeldt, en werd in den namiddag ontvangen door den kroonprins, daarna door den keizer, die hem aan tafel noodigde. Van Friedrichsrnhe lel gaat de heer Giers onmiddellijk naar Montreux, zonder in den eersten tijd leB te Berlijn terug te keeren. er. Naar men verneemt is op de Pruisische begrooting eene som van 200,000 mark uitgetrokken tot verbetering van economische toestanden en voorzie ning in den nood bij de bevolking in de Eifelgewesten. Irit DENEMARKEN. en. van al de visschersplaatsen in Denemarken komen klachten in over de 66 ongunstige haringvangst in dezen tijd van het jaar, welke voor devisschers oe' het voordeeligst pleegt te zijn en hun de middelen te verschaffen om den winter door te komen. In het bijzonder is de vangst in de Groote Belt, Mt waar anders veel haring gevangen wordt, geheel mislukt. Slechts in enkele nachten van September en October is er zooveel gevangen, dat ter nauwer- nood de onkosten en de slijtage aan booten en netten gedekt werden. aar - De beide Laplanders, die aan den Groenlandstocht van Nordenskiöld or' hebben deelgenomen, hebben van den koning van Zweden elk eene zilveren medaille met de beeltenis des konings, aan een blauw lint op de borst t3 ies' dragen, ontvangen. Men wil, dat op aansporing van Nordenskiöld dezen 6e' winter in het noorden van Zweden een wedstrijd op schaatsen over eene ori' lengte van ongeveer 10 Zw. mijlen zal gehouden worden. Men wenscht l'»e nameljjk te weten, welken alstand goede rijders in een bepaalden lijd kun- nen afleggen, eene vraag, welker beantwoording van gewicht is voor vol gende Pooltochten, alsmede voor de beoordeeling van den tocht door de M bovengemelde Laplanders in Groenland gedaan. eidi R U 8 E A N R. ran. In de Russische provincie Kars is eene groote spoorwegbrug over de jj, rivier Arpatschaw ingestort. Verscheidene menschen en dieren, die zich er .cl,t op bevonden, vielen in het water en verdronken. De brug was eerst twee jaren geleden voltooid. Zij had ruim 700,000 roebels gekost. nM Aan de Neue freie Presse wordt uit Belgrado gemeld, dat in het dis trict Zaizar de rust hersteld, maar niettemin de krijgswet afgekondigd is. De troepen opereeren thans tegen Knjaschewatz. Het gerucht, als zou vorst Alexander van Bulgarije tot de mogendhe den een nota hebben gericht, waarin hij over schending van het Berlijnsche tractaat door Rusland klaagt, is van allen grond ontbloot. Met betrekking lot de zending van kolonel Kaulbars wordt verklaard, dat zij van verzoenen den aard is, en de quaestie betreffende de Russische officieren in Bulgaarschen dienst spoedig eene bevredigende oplossing zal vinden. Iu Armenië is onlangs een karavaan van handelaars, die met hun zuur verdiend geld naar hunne woonplaatsen terugkeerden, door eene bende Turk - sche en Kurdische roovers aangevallen en van alles beroofd. De Christenen werden in den letterlijksten zin, en zonder eenige kleederen in den sneeuw achtergelaten; den Mahomedanen liet men iets meer. De Engelsche en de Amerikaansche gezant hebbeu bij de Porie op krachtige maatregelen tegen de roovers aangedrongen. BERLIJN, 14 November. De heer von Giers, Ruslands minister van bui- tenfandsche zakenis hedenochtend van hier naar Friedrichsruhe vertrok ken. Het Journal de Saint-Pétersbourg zegt dat zijne reis, een gevolg van de minzame uitnoodiging, welke hij van den doorluchtigen leider der Duit- schc politiek ontvangen heeft, ongetwijfeld zal bijdragen tot het bevestigen van de uitstekende betrekkingen, die tusschen de twee rjjken bestaan. LONDEN, 14 November. Daily News constateert, dat het onderhoud van de Transvaalsche gedelegeerden met Gladstone even informeel is geweest als huu onderhoud met lord Derby. Het blad ontkent dat de heer Kruger de grieven heeft uiteengezet en dat Gladstone in zijn antwoord hoop heeft gegeven op de waarschijnlijkheid, dat de moeielijkheden zullen worden uit den weg geruimd. Verscheidene andere bladen bevatten het verslag der bijeenkomst zooals het is getelegrapheert. Daily News voegt er bijdat de gedelegeerden bereid zijn aan de inwo ners van Bechnanaland de keus te laten van het gezag, waaraan zij zich willen onderwerpen. De gedelegeerden zouden weldra naar Schotland vertrekken. CAIRO, 14 November. De geruchten, verspreid aangaande een nederlaag der Egyptische troepen door de volgelingen van den Mahdi of valsche pro feet, was louter eene onderstelling, steunende op het stilzwijgen bewaard door Hicks. Dit heeft zich op de volgende wijze opgeklaard. Voor zijn ver trek heeft hij aan de regeering de mededeeling gedaan, dat hij niet voort durend in de gelegenheid zou zijn, om berichten aangaande zijne bewegingen te doen toekomen. Het uitblijven dier berichten veroorzaakt derhalve bjj de regeering geenerlei beduchtheid. RECLAMES. Uittreksel van het verslag van de uitdeeling der belooningen van de tentoonstelling van de Pereeniging tot bescherming der kindschheid. Eerste groep. Gouden medaille en eerediploma der Vereeniging toege kend aan de heeren Gebr. Christen, Huis Henri Nestlè, voor de geconden seerde melk en kindervoedsel (Farine) Nestlé. Bij het overhandigen der eereteekens aan den bekroonde, heeft de president hem de volgende woor den toegevoegd "Het oordeel nu 10 jaar geleden door onze jury over het kindervoedsel van Nestlé uitgesproken; is bevestigd geworden door een toenemend succes en de verbazende uitbreiding die uwe industrie verkregen heeft is het bewijs dat wij goed gezien hadden door u het eerediploma toe te wijzen ter be vestiging van de uitstekende hoedanigheden van uw produkt." Wij kunnen niet anders doen dan ons vereenigen met deze woorden van den president en wij doen het met des te meer genoegen daar wij gedurende den geheelen duur van de tentoonstelling in staat geweest zijn ons nauw keurig rekenschap te geven van de overgroote voordeelen die de produkten van het huis Henri Nestlé boven alle dergelijke van concurreerende huizen aanbiedt. Trouwens, de jury belast om hare bevinding omtrent het Kin dervoedsel van Nestlé mede te deelen, heeft in korte woorden al het goed dat men er van zeggen kan in haar rapport als volgt medegedeeld: "Het Kindervoedsel van Nestlé is, onder alle opzichten, een bij uitstek goed produkt, welks roem reeds sedert lang gevestigd is en dat de wel verdiende goedkeuring der geneesheeren en van het publiek verworven heeft". (Uittreksel uit »Le petit Provencal", N°. 2445, van 28 Augustas 1883,) AKADEMIE-NIEEWS. PROMOTIE AAN DE LEIDSCHE UNIVERSITEIT. Den 14a'n November de heer D. Simons, geb. te 's Gravenhage, in de rechtswetenschap, na verdediging van zijn akademisch proefschrift: De vrijheid van drukpers in verband met het fp'etboek van Strafrecht. Van 8 tot en met 14 November 1883. BEVALLEN: M. S. v. Ilees, geb. Favier, D. C. G. Frommann,geb. v. d. Pol, D. M. Taverne, geb. Blansjee, M. Hasselbach, geb. Waasdorp, D. S. M. Kramer, geb. Meijers, Z. E. v. Dam, geb. Beuth, D. S. C. M. v. Duuren, geb. Comelissen, D. M. Bink, geb. Wesselink, Z. -- W. Verhoogt, geb. Pen seel, D. J. v. Wijk, geb. Gieze, D. E. v. Duuren, geb. Franken, Z. E. Bra- kel, geb. Huisman, Z. M. Heymans. geb. Monnee, Z. C. Koolhaas, geb. De Haas, Z. M. W. v. Kleef, geb. Deierkauf, D. M. J. v. Duuren, geb. Noest, Z. J. M. Sliggers, geb. Fontein, Z. L. Rozeboom, geb. De Vroede, D. C. Regeer, geb. v. Leeuwen, D. T. Grift, geb. Janssen, D. A. Verzijden, geb. Willeojsen, D. J. Roelandse, geb. Kramp, D. G. Fasseur, geb. Planjer, D. E. L. Deyn, geb. Flaman, Z. S. v. d. Wilk, geb. Goedraad, D. J. C. Lonwrier, geb. v. d. Tuin, Z. M. Brouwer, geb. Ter Laak, Z. C. C. II. Siljee, geb. Janssen, D. M. C. J. Rozier, geb. v. d. Meel. D. J. v. Wezel, geb. Cornelisse, D. OVERLEDEN: 11. Tegelaar, Z., 2 m. M. G. Brouwer, D., 21 m. M. E. Bonten, geb. Stefens, 75 j. W. H. M. Vorst, D.. 3 j. E. Piket, geb. Koet, Z. levenl. C. Van der Kwartel, 68 j. J. Van Rooijen. Z„ 9 m. - L. Niesten, geb. De Vet, D. levenl. - G. Zuurdeeg, geb. Coppy, D. levenl. J. Van der Woerd. wedr., 59 j. A. Griffioen, Z„ 14 m. P. Schouten, D., 7 j. A. Van Helden, geb. Van Oosten, 32 j. J. E. Kriek, D.,5 j. J. De Wolf, Z., 20 m. L. Van der Drift, 56 j. G. Bleeker, Z., 29 j. P. Bonnet, Z., 26 j. GEHUWD: J. Berlemon, jm. en M. E. Starkenbrug, jd. L. W. Jongeleen, jm. en P. Van der Reck, jd. J. F. Bekkering, jm. en M. C. Perrin, jd. P. Zand wijk, wedr. en J. Vermijl, jd.

Leydse Courant | 1883 | | pagina 3